Je Python vhodný pro začátečníka, chci jednoduchý program

C++, C#, Visual Basic, Delphi, Perl a ostatní

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Ladajakl 14. 7. 2015 16:14

Zdravím, jsem úplný začátečník v programování. Chci se naučit programovat programy a zároveň zvládnout projekt a to : Mám mssql server a tam mnoho desítek tisíc dat. Rád bych udělal grafické rozhraní, abych si data mohl vybírat na základě podmínek ( rozpětí datumu, jméno, hodnota) ty potom porovnávat, sčítat atd. Do programu bych měl možnost na základě přístupu zapisovat a zapsané hodnoty matematicky vyhodnocovat a nazákladě toho vytvářet protokoly, které se uloží do pdf a připnou do LotusNotes jako příloha. Zkoušel jsem Python i Lazarus, zatím mi Lazarus přijde jednodušší. Chci se zeptat zda se ubírám správným směrem, popřípadě doporučte jiný programovací jazyk ( IDE) a knihu. Děkuju za pomoc Lada
Ladajakl
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Wikan 14. 7. 2015 18:00

Ono na jazyce zase tak moc nezáleží. V Pythonu to určitě udělat půjde.
Wikan
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MatesX64 14. 7. 2015 18:39

Za mě PHP :-) jednoducha syntax a pouziti, nevyhodou je nutna znalost html (zaklady)
MatesX64
Junior

Odeslat příspěvekod QWERTYUI 14. 7. 2015 19:33

Určitě, Python se perfektě hodí. My jsme s tím začínali na gymplu. Má dobrou dokumentaci, spostu modulů (knihoven) a hlavně spoustu uživatelů. Píše se v něm rychle, prostě se perfektně hodí na jakýkoli skripty. Akorát jeho nevýhoda je to, že se ti pak nebude chtít psát v jinejch jazycích :D. A ma vestavenou grafickou knihovnu Tkinter, je jenoduchá, akorát trochu hnusná.
QWERTYUI
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kanabis 14. 7. 2015 20:10

Já bych začátečníkovi spíš doporučil staticky typovaný jazyk, takže třeba C# nebo Javu.
PC(Win10): Intel i5-3750K 4,5Ghz, Noctua NH-D14, Asus P8Z77-M PRO, 16GB RAM, GTX 1070 Gaming X,Seasonic P-760, SSD Crucial M4 128GB, FD Define R4
NB(OSX): Macbook Pro retina early 2015, Intel i5 2,7Ghz, 8GB RAM, SSD 256GB
kanabis
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod powlcz 16. 7. 2015 09:23

Jestli nechceš základy, ale už umíš další základy TSQL (mssql), chceš načítat data a někde je sumarizovat, zobrazovat a vyhodnocovat, exportovat do pdf atd, tak nejjednodušší bude C#. Pokud ti stačí Windows. Jasně v Linuxu se dá nativně také psát v C# ale je to stále nativně.

Osobně pro web se mi nejvíce líbí MVC5 vycházející z asp.net . Jednoduchý, použitelný. Zase - vyžaduje IIS (Windows Server apod.).

Python mám rád, jednoduchý, účelový. Malinko nepřehledný zápis.

PHP je také volba, akorát nenajdeš pořádný IDE - odpověď jako PSPad neberu.
Chronický Ujížděč na nevhodnostech
powlcz
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 16. 7. 2015 09:25

PHP samozrejme poradny IDE ma - Netbeany.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod powlcz 16. 7. 2015 09:38

jj když se ti to po dvou hodinách naloaduje a nehodí OutOfMemoryEx, tak stejně zjistíš že na intellisense od M$ to nemá

-----------------------------------------------------------------
Tak se omlouvám, beru zpět. Ať si každý rozhodne sám
Chronický Ujížděč na nevhodnostech
powlcz
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 16. 7. 2015 09:53

kecko. bud jsi s tim nikdy nedelal nebo te plati Waffen M$ nebo mas prehistoricky pocitadlo (ano, pokud jde o programatora tak pocitac bez SSD a dostatku RAM je prehistorie).
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 16. 7. 2015 10:02

Python je na tohle (jako spousta jinych jazyku) velice vhodny, jenom tam nevidim ten "jednoduchy program"

EDIT: Pro cteni dat z databaze muzes pouzit treba SQLAlchemy nebo Django. Django ti umozni rovnou udelat webovou aplikaci, pokud bys to nahodou chtel (nevim, jestli mas v planu nativni OS aplikaci, nebo nejaky web).

A ano, muzes to udelat i v PHP. Masochismu se meze nekladou ;-)
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Ladajakl 16. 7. 2015 13:24

Jasně, zapomněl jsem úplně následující, program budou využívat klienti na tenkém klientu Win 7 32 bit bez možnosti instalovat doprovodné programy, které se potřebují k běhu programu např. něco.py potřebuje Python ( převodník na exe existuje, ale nevím jak je spolehlivý). V podstatě potřebuju naprogramovat program ( se seznamem, tlačítky, atd.), ( nejspíš s koncovkou exe), a ten pošlu klientům a ti jej budou moci používat. Začal jsem to dělat v Lazarusu, ale dojel jsem tam na to, že k tomu není žádná kniha ( je pascal, ale přímo na objektové programování není), možná v angličtině. Zkusil jsem to v Pythonu, ale tam se potýkám s tím exe. Už jsem trochu laboroval s Javou, ale je to pro mě složité. Díky za vaše názory. Lada
Ladajakl
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 16. 7. 2015 14:13

py2exe neni slozite, ale chce to trochu praxe. Ti klienti budou mit kazdy svou verzi databaze?

Pokud ano, rozhodne se podivej po necem jako C# a Visual Studio - pro nativni reseni je to lepsi nez skriptovaci jazyky
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Ladajakl 16. 7. 2015 14:37

Ne, MSSQL databáze jede na virtuálním serveru tj. každý se bude dotazovat na ni. A na základě podmínek dostane výpis a na tom výpisu proběhnou početní kroky, vytvoří se z něj seznam, ten se uloží do pdf a pošle emailem. Jde mi o programovací jazyk jednoduchý ve kterém bych to byl schopný udělat. Už jsem to udělal ve VBA v excelu, ale už mi to nestačí. Lada
Ladajakl
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 16. 7. 2015 14:39

V tom pripade se mi jevi jako nejlepsi reseni webova aplikace - budes mit min problemu nez distribuci nativni aplikace na stanice.
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Ladajakl 16. 7. 2015 14:48

A zase sem zapomněl, webová aplikace ( php ?), na serveru nemůžu nic dělat kromě tahání dat z databáze, není možné, že bych si tam něco nainstaloval .
Ladajakl
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků