Nas server synology DS212

Hardware, web hosting, server hosting a housing, peering

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod kalisci 15. 8. 2015 08:47

Dobrý den,
chěl bych poprosit o radu.
Mám Nas server synology DS212 nä kterém mám uložené videa, fotky .....
Dále mám televizi samsung kterou mám napojenou na síť a videa nebo fotky přehrávám v tv.
Včera jsem zjistil, že na serveru fotky a videa zmizely. Po přihlášení se do nas jsem zjistil, že nezmizely, ale jsou přejmenované tak, že za původní název (včetně příponysouboru) je přidáno toto: .id-2315358744_sos2015@lycos.com
Můžete mi poradit, co se stalo a co s tím dělat?
Pokud název souboru opravím, tak stejně soubor nelze přehrát.
Předem díky za radu
kalisci
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 15. 8. 2015 08:59

Máš počítač (nebo možná chytrý telefon), který je zavirovaný sos2015@lycos.com cryptolocker.

Předpokládám, že po zaslání zprávy na tu mailovou adresu připsanou k názvu souboru obdržíš instrukce, kam poslat výpalné a následně po zaplacení dostaneš instrukce, jak data odšifrovat. Ovšem nikdo ti nezaručí, že když zaplatíš, že i tak o ty data nepřijdeš.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kalisci 15. 8. 2015 09:29

žádný jiný lék na to není? Dá se to nějak zastavit, aby to nedělalo paseku i na jiných souborech?
Antivirák mi v pc nic nenašel.
kalisci
Junior

Odeslat příspěvekod soban 15. 8. 2015 10:08

No odvšivit všechny zařízení co se tam připojují, data obnovit ze zálohy, a nastavit pořádné hesla a zápis povolit pouze z prověřeného stroje.

Nemáš ten nas připojen do internetu - pak při slabém hesle a povolení samby do internetu je to strašně zranitelné.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kalisci 15. 8. 2015 10:23

nas je připojen na router s internetem (domácí síť)
Heslo slabé nemám. Co je povolení samby?
kalisci
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 15. 8. 2015 11:08

Antivirus nic nenašel, protože je nejspíše přímo napaden NAS: http://forum.synology.com/enu/viewtopic ... 08&t=88770

Vyhnul by ses tomu, kdybys pravidelně aktualizoval FW (DSM).
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kalisci 15. 8. 2015 11:32

Právě že používám nejnovější DSM.
kalisci
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 15. 8. 2015 11:39

Pak může být NAS nesprávně nastaven, nebo útočník zneužil zatím neobjevenou/neopravenou zranitelnost.

Kontaktuj technickou podporu a řeš to s nimi.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vladimir 15. 8. 2015 13:21

Máš na routeru veřejnou IP-adresu? Bez veřejné adresy bychom přímý útok z internetu na NAS mohli vyloučit úplně.
Pokud máš nejnovější firmware, jak píšeš, je přímý útok i s veřejnou IP na routeru málo pravděpodobný.

Pokud by byl napadený PC, byly by přepsané videa a obrázky i na něm. To nepozoruješ?

Tyhle vyděračské viry (ransomware) se šíří do PC velmi často třeba zavirovanými přílohami emailů, nepřišlo ti něco divného a neotevřel jsi přílohu? To, že antivirák v PC nic nenajde může znamenat, že se jedná o novou, ještě nerozpoznanou verzi ransomware.
(Pokud by sis chtěl o tom něco přečíst, zagoogli si po jiné, zřejmě obdobně fungující verzi fudx@lycos.com, o té je na googlu více informací).
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kalisci 16. 8. 2015 09:45

Ano na routeru mám veřejnou IP.
Skutečně používám nejnovější DSM 5.2-5592 Update 2
V PC jsou obrázky i videa v pořádku a nedošlo k žádným přepsání.
Bezpečně vím, že jsem neotevřel žádnou přílohu z emailu.
No v každém případě jsou asi data v pytli, ale jak dostat vir ze serveru?
Poradí někdo?
Nemám s tím žádné zkušenosti.
kalisci
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 16. 8. 2015 10:41

On to asi opravdu bude CryptoLocker.

Připojují se k NASU i jiná PC? Pokud ano, prověř je, jelikož nakaženy mohou být oni.

Ve vlákně o napadení Synology je odkaz na tento SW - RansomwareRemovalKit. Mrkni na něj, třeba pomůže.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kalisci 17. 8. 2015 16:30

K na se připojuje jeden stolní pc, jeden ntb a jeden smartphone.
V obou počítačích jsou data v pořádku, takže je to asi v nasu.
Jak jsem již psal. s Dady jsem se rozloučil. Ty důležité mám zazálohované a ty ostatní ... škoda jich, ale svět se nezboří.
Potřebuji ale poradit, jak přeinstalovat server, abych odtud ten vir dostal. No a potom, jak jej správně zabezpečit.
Předem díky za rady. Chci se do toho pustit co nejdřív.
Počítač přeinstaluji ,to není problém, ale nas jsem ještě nedělal....
kalisci
Junior

Odeslat příspěvekod Nargon 17. 8. 2015 16:54

Osobně jsem to taky nedělal ale imho by mohl stačit tento postup:
Ovládací panel - Aktualizace a obnovení - Obnovení továrních nastavení - Vymazat všechna data...

Nebo co si tak vzpomínám, tak k němu snad bylo nějaké CD/aplikace co provedla první stažení firmware a jeho instalaci do NAS. Tak přes to by to taky mělo jít.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod vladimir 17. 8. 2015 17:01

kalisci píše:a jeden smartphone.
Nevylučovat z podezření, obzvlášť pokud má povolenou instalaci programů z neoficiálních úložišť.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod malcolmX 17. 8. 2015 17:01

Reset a rada dalsich ukonu jsou v dokumentaci a navodech na oficialnich strankach. Navic v tom NASu mas prece klasicke disky a Synology DSM, takze i pouhy selsky rozum napovida treba format disku a reset/nahrani firmware a Synology DSM.
malcolmX
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků