Domácí síť - upgrade

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod R11ambo 5. 10. 2015 22:06

Ahoj, chtěl bych vylepšit svou domácí síť, vzhledem k tomu, že struktuře sítí moc nerozumím obracím se o rady. Bývám v domě, skoro žádná Wifi kolem. Mám internet od společnosti netconnect 16Mb/s (nic moc lepšího u nás není, zvažuji přechod k O2 - 20Mb/s, ale spíše zůstanu u současného poskytovatele, vzhledem ke spolehlivosti). Chtěl bych upgradovat mou současnou síť - internet mám přivedem koaxem do AirCA8-Pro a přes LAN jde do routeru TP-LINK TL-WR543G. internet mám rozveden po bytě kabel, ale moc většinou jsem připojen na Wifi (všechna zařízení mám metr od routeru). Chtěl bych radu co koupit, abych zrychlil přenos po síti? Hlavně chci přehrávat HD filmy z PC na televizi přes DLNA. V blízké době také plánuji koupit NAS (asi Synology DiskStation DS215j nebo Lenovo Beacon Cloud Storage). Půjde mi hlavně o rychlost čtění a zápisu na NAS.
Chci se zeptat zda stačí koupit nový router místo TP-LINK TL-WR543G? Nebo musím vyměnit i AirCA8-Pro?
AirCA8-Pro má jen 100Mb LAN porty. Je zbytečné kupovat router GLAN?

Co se týče routeru, zatím jsem se díval na
https://www.alza.cz/tp-link-ac1750-d470129.htm - asi zbytečná investice
https://www.alza.cz/tp-link-tl-wr941nd-d185182.htm
http://www.geekbuying.com/item/Orignal-Xiaomi-Intelligent-Mini-1167Mbps-802-11-AC-Dual-band-2-4GHz---5GHz-Wifi-Router-Modem---White-339549.html - ten se mi líbí nejvíc, ale má jen 100Mbit LAN, má ac wifi, a je to moje oblíbená značka :)

V síti mám připojené: notebook (Wi-Fi - b,g,n - v blízké době bude nový NTB s ac), televizi (Panasonic TX-L47ET60 - můžu přes wifi i LAN), PS4 - (můžu wifi i LAN) a multim. centrum WD TV live (100Mb/s LAN)

Díky za rady.

Ještě mám dotaz, zda by AirCA8-Pro a ten TP Link šly nahradit jedním zařízením?
R11ambo
Junior

Odeslat příspěvekod eLzyx 6. 10. 2015 08:19

koukám, že ten tvůj provider je snad ještě větší demagog, jak O2 :D
Celková rychlost připojení: až 16 Mb/s
Rychlost stahování: až 14 Mb/s
Rychlost odesílání: až 2 Mb/s
on tu rychlost downloadu s uploadem sčítá :shock: To bych mohl říct, že moje auto umí jezdit 280km/h. 250km/h dopředu a 30km/h pozpátku :D

Nicméně přechod k O2 by byl jako z bláta do žumpy.

Imho ta AirCA bude od poskytovatele, takže tu měnit nemusíš(resp. asi ani nesmíš). Co se týče výběru wifirouteru ... tp-linkem asi neuděláš chybu. Zvolil bych Archer C2, to je tak někde mezi v tom tvém výběru.
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod R11ambo 6. 10. 2015 14:29

Dík za odpověď. Ta rychlost je špatná, ale bohužel tady seženu jen to co mám a O2. O2 je papírově rychlejší, ale co mají psané to nemusí být pravda. Četl jsem na ně dost negativních reakcí. Zatímco Netconnect mi jede doopravdy 14 Mb/s ten download a 2 Mb/s upload. Takže jak mají psané. Na kolejích mám 60 Mb/s, takže si postahuju co potřebuju většinou tam a můj net na hraní po netu pře PS4 stačí :)

Ten AirCA je můj, mám jej ještě od předchozího poskytovatele. Takže bych ho teoreticky mohl vyměnit, ale asi to nemá smysl. Už když jsem přecházel k netconnectu, tak mi říkali, že ho můžou vyměnit za nějaké jejich zařízení, ale že ho tam nechají, protože příjem má výborný. A na tu rychlost netu stačí :) Co jsem se tak díval, tak by mi to vůbec nepohlo to vyměnit. Nebo se mýlil?

Takže asi koupím jen nový router. Hlavně aby měl GLAN a roztahám to drátem. Ty TP-Linky se mi líbí. A mám s nimi dobrou zkušenost.

Ještě jeden dotaz: Když koupím lepší router a zapojím do něj svůj disk, bude fungovat jako "NAS", než koupím kvalitní NAS? Mám externí disky s USB 3.0, takže učitě bude lepší koupit nějaký router s USB 3.0. Jaký je odhadem rozdíl když disk připojím přes USB 3.0 oproti USB 2.0?
R11ambo
Junior

Odeslat příspěvekod Mike.M 6. 10. 2015 15:00

AirCA nevymenovat netreba, ten je jen pro pripojeni netu. Kup ten Archer ci Tplink WR 4300nd, pripadne WR1043nd
https://www.alza.cz/tp-link-tl-wr1043nd-d515738.htm
Archer je moc zbytecne drahy
hlavne kup to co ma Gbit porty. Jeste kolik zarizeni mas, AirCA pujde do WAN zustane ti 4x LAN, jeden na TV, druhy pro NAS, treti pro PC vse propoj kabelem. na wifi nech jen Notebooky Tel a tablety a jine prenosne. A uvidis ze z PC na NAS budes kopirovat 50MB pokud mas na PC 1Gbit sitovku. NAS to jiz mit bude TV nikoli, ale na FullHD to stacit bude.

Edit HDD do USB portu je jen taka nouzovka. Jit to pujde ale s USB3 asi nesezenes za rozumnou cenu a na USB2 to pujde mas 6-8MB/s timpadem na jeden FullHD film dalsi prehravani kopirovani stihat nebude. Ja to tak mel. Ale na sdileni nekterych dat OK. Dokud nekoupis ten NAS.
Zivot je kurevsky tezky.
Mike.M
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vladimir 6. 10. 2015 15:34

NAS: hlavně ho k wifi-routeru doporučuji připojit kabelem, v žádném případě ně přes wifi, to by propustnost okamžitě klesla na polovinu.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar


Odeslat příspěvekod vladimir 6. 10. 2015 16:15

Pokud nebydlíš na samotě u lesa, je pásmo 2.4GHz obvykle beznadějně zaplněné. Metr od wifi-routeru se to nejspíš nepozná, ale za zdí, kdyby nastala ta potřeba, by ti už např. sousedův wifi vysílač mohl vadit.

Pásmo 5 GHz má přece jenom na výběr více nepřekrývajících se kanálů, takže tam bývá situace o něco lepší.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 6. 10. 2015 16:27

V dlink nemám důvěru.

C5 nevím protože nevíš jakou verzi ti dodají v jedné je Broadcom chips v2.x a ve starších v1.x Atheros

Pokud uvažuješ o C5 tak doporučuji koupit C7! Ten má Atheros čip.

Pokud stačí pouze 2G wifi a chceš ušetřit tak ber ten tl-wr1043nd ale zase nemá podporu IPv6 pokud ji potřebuješ (podporu IPv6 má až verze v3.x předchozí modely ne).

Pokud potřebuješ IPv6 +5G wifi a nepotřebuješ ac a chceš do toho alternativní FW ber TL-WDR4300 http://cz.tp-link.com/products/details/ ... TL-WDR4300

Takže chceš ac wifi ber Archer C7.

Chceš jak 2G tak 5G pásmo wifi ber TL-WDR4300 (Jde tam i alternativní FW OpenWRT vlastním ho)

Potřebuješ hodně šetřit ber TL-WR1043ND pokud budeš mít verzi v3.x bude i podpora IPv6 pokud budeš mít starší tak tam není podpora IPv6 a wifi pouze 2G pásmo ve městech nepoužitelné - rušení klesá rychlost.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod R11ambo 6. 10. 2015 16:57

C7 je super, na tu jsem se díval jako první, ale ta cena je dost vysoko.
C5 stojí cca 2200,- to je tak maximální cena, kterou jsem ochoten za router dát
Dá se nějak odlišit ta verze C5? Předpokládám že tam bude verze na obalu, ale většina jich bude už v2.x

Jaký je problém u té verze s Broadcomem?
R11ambo
Junior

Odeslat příspěvekod soban 6. 10. 2015 17:46

TP-linky mají napsanou verzi na nálepce přímo na routeru, takže pokud chceš určitý model tak jedině v obchodě.

Obrázek

-- 06 říj 2015 18:49 --

R11ambo píše:Jaký je problém u té verze s Broadcomem?


Není pro něj OpenWRT, jinak nevím nevlastním ho.

Jinak pokud chceš ten C5 tak fakt zauvažuj ten C5 má 2 antény ten C7 má 6 antén 3 interní pro 2G wifi a 3 externí pro 5G wifi.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vladimir 6. 10. 2015 18:43

Koncoví zákazníci chtějí jenom to nejlevnější. Sám jsi příkladem - kupuješ zařízení na několik let, ale šetříš, jak se dá.

Až čas ukáže, jestli byl odklon TP-linku od Atherosu šťastným krokem. Nasazuje levné Broadcomy teprve v posledních měsících, tedy ještě asi není dostatek informací, ale bál bych se, že ani neměli dostatek času na odladění firmwaru.

Na druhou stranu, co byl Atheros převzatý Qualcommem, jde to s nimi nějak z kopce, jestli je podpora OEM výrobců stejně mizerná jako podpora koncového zákazníka (nejsou vydávané ovladače), tak se ani této změně nedivím.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod remet 6. 10. 2015 19:42

vladimir: No to setreni je u lidi hodne videt uz na tom priklonu k TPlinku, Tendam a podobne. Je to vlastne stejna "kvalita" jako byl pred 10 lety Edimax a spol.
Linux? Nein, danke.
remet
Junior

Odeslat příspěvekod R11ambo 9. 10. 2015 00:00

Ještě bych se chtěl zeptat co si myslíte o routerech Asus. Konkrétně tento vyhrál teď test v Computeru.

http://www.exasoft.cz/asus-rt-ac55u-dual-band-wireless-ac1200-gigabit-router_d124835.html

Nebo tento D Link, který má super rychlost na USB. Myslím, že by mi dokázal nahradil cloud, protože rychlost čtení je 43,1 MB/s a zápisu 25,5 MB/s. Jinak ho ve všem ten Asus porazil, ale Asus měl pomalé USB, ikdyž má také USB 3.0 (čtení 17,5 MB/s a zápis 5,5 MB/s).

http://www.czc.cz/d-link-dir-860l/131804/produkt?utm_source=heureka.cz&utm_medium=cpc&utm_campaign=Sitove_prvky&utm_term=D_Link_DIR_860L

P.S.: Teď jsem četl v manuálu k tomu D linku, že podporuje disky jen do kapacity 1TB. Nezkoušel někdo disky s větší kapacitou?

tak jsem si teď přečetl v computeru, že to testovali s 2TB diskem.

Ještě dotaz u Archeru C5 píšou, že má podporu IPTV. Co to přesně znamená? Přemýšlel jsem totiž, že si pořídím O2 TV bez jejich internetu. Musel bych mít router který podporuje IPTV? Nebo by šla i na tom D Linku?
R11ambo
Junior

Odeslat příspěvekod soban 9. 10. 2015 08:11

Ještě dotaz u Archeru C5 píšou, že má podporu IPTV. Co to přesně znamená?


Abych pravdu řekl nemám potuchu co to má znamenat - že by přes router procházely IGMP pakety?
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Mike.M 9. 10. 2015 09:20

No mozna jse nastavit pro urcity port jiny rozsah IP ktere ti povede do STB, ktery pak spojis s TV a pomovi toho projde sluzba O2TV s uziv jmenem a heslem, ale vez ze pokud nemas net od O2 bude se to urcite zapocitavat do tvych prenosu a taka MultiDimenze s HD kanaly muze dosahovat i 2-4MB/s mozna vice
Zivot je kurevsky tezky.
Mike.M
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků