Zveřejňování obrázků a autorská práva

Diskuze na téma implementace, provozování, správy

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod destanov 28. 12. 2015 15:28

Zdravím. Rád bych psal o pc hrách, ale vůbec si nemůžu poradit s autorskými právy. Je nereálné, abych kvůli každé fotografii psal autorovi někam do zahraničí, takže bych se chtěl zeptat - nevíte někdo, jak postupují v herních redakcích? Mají nějaké smlouvy, kašlou na to, nebo používají nějaké fotobanky? Pokud ano, tak jaké? A je možno uveřejňovat obrázky ze sociálních sítí zcela volně? Nerad bych se dostal do nějakých problémů s autorskými právy, zároveň ale obrázky potřebuji a zveřejnění jména autora a zdroje prý nestačí. Ale kdybych měl kontaktovat každého autora, nic jiného bych nedělal.

Díky za odpovědi.
destanov
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Garfield73 28. 12. 2015 16:48

Podívej se na stránky výrobců her, většinou povolují nekomerční použití obrázků a tak. Například Blizzard má na stránkách řečeno, co je dovoleno a co už není.

http://us.blizzard.com/en-us/company/ab ... l-faq.html

Blizzard Entertainment® hereby grants you a personal, non-exclusive, non-transferable and non- assignable license to use and display, for home, noncommercial and personal use only, one copy of any material and/or software that you may download from this site, including, but not limited to, any files, codes, audio or images incorporated in or generated by the software (collectively the "Downloaded Content") provided, however, that you must include or maintain all copyright and other notices contained or associated with such Downloaded Content...
Garfield73
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod destanov 28. 12. 2015 16:56

To samé jsem různě četl taky. Problém je, že když to člověk zveřejňuje na webu, kde má i reklamy a tedy mu z toho jde zisk, už to asi nebude osobní použití. Je mi jasné, že nikoho nezajímá, jaké obrázky si stahuju do pc a pak se na ně sám koukám. Jak to ale dělají herní weby? To fakt kvůli každé fotce musí kontaktovat autory a tak? To mi vrtá hlavou.
destanov
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Garfield73 28. 12. 2015 17:11

Tak to záleží na nějaké míře reklam. Jestli to je "fandovská" stránka a takhle si přivydělává na provoz", nebo komerční projekt o hrách...

Nejlepší bude napsat třeba Blizzardu (nebo Bethesda...), popsat situaci (fan site about games with some minor advertising to cover the expences...). Měli by odpovědět. Zatím si to můžeš stavět bez reklam, v tom ti nikdo nebrání...
Nebo ten mail poslat na všechna vydavatelství, o jejichž hrách chcete psát. Získat generální souhlas, nebo specifikované podmínky.
Obecně podporují fandovské stránky, nebo Youtube kanály (ty můžou být taky ziskové), takže na to určitě budou mít standardizovaný mustr.

-- 28. 12. 2015 16:20 --

Ještě mě napadlo, dá se udělat registrace webu u ministerstva kultury, získat tak status "webového časopisu" a pak žádat vydavatele jako oficiálně registrované médium s vlastním ISSN číslem. Pak vám můžou posílat tiskové zprávy, media kity...
http://www.jakpsatweb.cz/clanky/jak-ziskat-issn.html
Doporučuju nastudovat, má to svoje + i -...
Garfield73
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod destanov 28. 12. 2015 17:30

Díky moc.
destanov
Kolemjdoucí


Odeslat příspěvekod Mildares 4. 7. 2016 08:25

Rozhodně bych to nepodcenil. Určitě nechceš mít oplétačky s fotobankami jako já :D
Mildares
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Vestor 3. 6. 2017 15:35

Měl bych dotaz týkající se autorských práv u videií. Mezi online novinami se nám rozmohl takový nešvar. Ukrást video z Youtube, sestříhat ho, vložit do vlastního redakčního systému a pouštět ho v vlastním logem v rohu a samozřejmě obalené reklamou. Občas to dělá i Živě, ale specialisté jsou na to hlavně na iDnes.cz. Pokud vím, tak Youtube nedovoluje komerčně používat uložená videa jinak, než skrz jejich přehrávač (a jejich reklamy). Už se někde taková kauza řešila? Teď se nebavím o malém blogísku, ale o regulérních novinách, které vydávají články o zlých počítačových pirátech a pak sami kradou videa a na reklamách vydělávají slušné peníze.
Vestor
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků