Vydrž vypaleneho DVD, jaka?

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod balik123 27. 9. 2007 12:27

Zdravim,
mam spoustu veci na HDD jelikoz pevnemu disku verim jako mediu nejvice. Ale dokupovat neustale nove disky je neunosne cili neco by se hodilo vypalit.
Kdyz jsem vypaloval mozna tak pred 5 lety cedecko tak se me klidne stalo ze dnes jej jiz neprectu. Cim to?

Je lepsi technika ze kdyz vypalim dvd tak ho za 5 let prectu? Udelam pro to maximum. Koupim kvalitni dvd, bud vypalovat pomalou rychlosti, radsi vypalim 2x stejne dvd a ulozim na ruzna mista atd atd. Jak myslite ze to bude za 5 let? Za 10 let? Dejme tomu ze se bavim treba o fotkach a rodinych videii z kamery.

Bojim se kdyz to vypalim a pak z HDD smazu tak o to prijdu. proste dvd u me nema duveru :)

Diky za rady
PC: Intel, NVIDIA, WD (viz profil)
Notebook: Samsung ATIV Book 9 Plus
Mobil: Samsung Galaxy Note 3
Foto: Nikon 5100 + 18-105 VR + SB-700
balik123
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Pytlík 27. 9. 2007 13:02

Tvoje nedůvěra je dost oprávněná.
Existují ale média DVD-R určená pro archivaci, nebo lze použít DVD-RW. U CD-RW byla situace jasná, tam CD-RW vydrželo dlouho, teď ale, alespoň podle některých, ani DVD-RW není to pravé ořechové a je lépe použít DVD-RAM. Tak si vyber.
A pokud má někdo podložené zkušenosti či informace ohledně výběru DVD na archivaci, s nesmírnou radostí se nechám poučit, také mě to dost zajímá.
Pytlík
Pokročilý

Odeslat příspěvekod petrusek 27. 9. 2007 13:13

Taky DVD neverim, nastesti jeste nemam digitalni kameru a fotkama zaplnit treba 200GB disk mi chvili potrva, takze me to zatim tak moc nepali...
Nicmene stejne by me zajimalo co rozumneho (efektivniho a ne draheho a pokud mozno pohodlneho) se pro bezpecnost vetsich obejmu dat da udelat...
Kdyz tu padla zminka o tech DVD-R pro archivaci, jak se poznaji? Nevite o nejakych testech (srovnanich ruznych medii) ktere by se touto problematikou zabyvaly?

EDIT: tak jsem nakoukl na cdr.cz a tohle je zajimave! Kdyz si pak clovek vsechno o co nechce prijit vypali na nekolik medii jako identicke kopie, tak s pouzitim takoveho programu by mohla byt pravdepodobnost ztraty vyrazne snizena... akorat je blbe ze vsechny ty media starnou spolu
petrusek
Junior

Odeslat příspěvekod Charon11 27. 9. 2007 13:30

DVD-RW je horsi na vydrz nez DVD-R. Alespon to tady kdysi tvrdil jeden clanek...
Charon11
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JRD 27. 9. 2007 18:40

životnost medií - vypalování na DVD+RW míto DVD
http://forum.zive.cz/viewtopic.php?t=51597

životnost dat na DVD
http://forum.zive.cz/viewtopic.php?t=55470

Skusenosti s neznackovymi CD/DVD
http://forum.zive.cz/viewtopic.php?t=37027

Aku znacku DVD media pre zalohovanie dat?
http://forum.zive.cz/viewtopic.php?t=18627

DVD média pro zálohování
http://forum.zive.cz/viewtopic.php?t=17902

Životnost médií, aneb "na co archivovat fotky?"
http://forum.zive.cz/viewtopic.php?t=13444
Jarda / Nemám rád oslovení v množném čísle.
JRD
Pokročilý

Odeslat příspěvekod DejmiJohn 27. 9. 2007 21:10

no dobry napad mna by to tiez zaujimalo pretoze brat chodi na vysoku kde maju paraden rychly internet takze nestiha ani kukat filmy v dvd kvalite len ich stiahne, kukne a vymaze takze ku mne sa nikdy nedostanu
Galaxy Note 10.1 2014 32GB LTE
DejmiJohn
Junior

Odeslat příspěvekod jack kingmaster 29. 9. 2007 07:24

No já se přikláním zakoupit kvalitní DVD a na něj to vypálit střední rychlostí a uložit ho do zmavého film.DVD obalu a zavřit do skříně.Současně bych tohle udělal na DVD druhé a dal ho stejně jen na jiné místo.. jinak palene CD mi vydrželo už 8 let !!! byl jsem jeden z prvních kdo měl vypalovačku. :-B
MB: gigabyte M52LS3,CPU:AMD Athlon 64X2 EE 4400+,RAM A-data Vitesta extreme X512MB 800mhz,GPU ATi RADEON X1550 512MB,Zdroj Fortron 350W
chlazení case: nanoxia FX 80X80>ted Noctua 80X80 1300ot/min.
jack kingmaster
Junior

Odeslat příspěvekod JRD 12. 10. 2007 12:59

Také jsem používal vypalovačku už před osmi lety HP8100i a některé CD drží dodnes ale jiné jako třeba BASF 1x-8x zdechli do roka.
JRD
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kromec 12. 10. 2007 13:06

balik123 píše:Zdravim,
mam spoustu veci na HDD jelikoz pevnemu disku verim jako mediu nejvice.

TO jsi hodne velkej optimista, HDD ti spis odejde nez DVD.

Porid si derne stitky a pasky , to je jedine medium u ktereho mas garantovane ze ho prectes i po desitkach let, pouziva se totiz uz od 19stoleti. :wink: :D :D

Vazne:
Pokud jde o fakt dulezita data tak bych vypalil vzdy dve kopie na dva DVD od ruznych vyrobcu, a cca 1-2 roky bych overil jestli jsou bezproblemu citelne. DVD-RAM ma udajne vyssi zivotnost nez obycejne DVD ...
CPU Zilog Z80 A/3,5 MHz, RAM 48 KB, ROM 16KB, grafika 256x192 bodů v 15-ti barvách,magnetofon ;) :)
kromec
Pokročilý

Odeslat příspěvekod glider 12. 10. 2007 14:26

napal to na DVD-RAM, DVD-R, DVD+R a niekde ich supni do trezora, a raz za rok cekni :wink: 8)
....musela by to byt k.rva smola, aby odisli vsetky naraz :)
.bad.decision.matters.

goes 24.5.2020 23:11
:D dnes jsi vitez
glider
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod GuruX 13. 2. 2009 15:33

Ktoré DVD médium by ste odporučili pre dlhodobú archiváciu fotiek, resp. videa ?
GuruX
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 13. 2. 2009 15:38

DVD-RAM mode 2 (tj. v prachotěsném obalu jednostranné) nebo mode 4 (dtto oboustranné).
EDIT: možná bude trochu obtížné sehnat příslušnou zálohovací DVD-mechaniku.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Wentura 13. 2. 2009 16:01

Zdar, chci si zalohovat fotky. (sice je mám na 4 discích ale...
...proste chci mit jistotu)
Chtěl bych se zeptat, jaké mám na to koupit DVD
Koupil jsem Verbatim DVD+R, Sony DVD+R a jakesi spešl KODAK Gold DVD-R.
1. Jaké DVD kdyžtak koupit aby dlouho vydrželo?
2. + nebo - ?
3. Vydrží DVD déle když ho vypálím pomalu nebo je to jedno?
Wentura
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 13. 2. 2009 17:08

Obecně by mělo být trvanlivější CD (menší velikost pitů). Používám také nějaké zlaté - teď si nevzpomenu, snad Emtec.

Při vypalování je doporučeno používat "střední" rychlost. Pokud se vypaluje příliš pomalu, může se propálit.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod JRD 13. 2. 2009 17:46

Nějaké informace najdeš > viewtopic.php?f=940&t=1012903

//Devastor: Téma sloučeno.
JRD
Pokročilý

Další stránka