Notebook na grafiku, 45 000 kč (13"-15")

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Bigg.I 30. 5. 2016 21:46

Zdravím, po více jak 5 ti leté službě mého Asusu K73SV je čas na výměnu.
Studuju Creative Digital Media, takže to bude notebook hlavně na školní práci. Nastupuju do posledního ročníku a možná bych pak notebook využil i na začátky v polo-profi zaměření.

Rozpočet: 20 000 – 45 000 kč

Určení: Polo-profi a školní práce v oboru grafiky a fotografie. Photoshop je pro mě stěžejní, někdy Zoner Photo Studio, nicméně využívám celý balík od Adobe CC ( Photoshop 65%, After Effects 20%, Dreamweaver 10%, Premiere 5%). Samozřejmostí jsou volnočasové aktivity jako internet, filmy, hudba, hry (velice zřídka a nenáročné – Banished).

Velikost: Asi 14-15.6“ (kdyby byl nějaky pecka notebook, přežil bych i 13.3“ – Dell XPS). Tady si nejsem uplně jistý, mám teď 17“ a určitě bych chtěl menší, ale nevím o kolik, jelikož hodně cestuju letadlem a tahat tady tento krám co má s adaptérem přes 4 kg je otrava. Externí monitor zatím neplanuju, mám přístup na 27“ iMacy na univerzitě.

Odolnost:
Teď mám notebook, který je co se tyče odolnosti zpracování a odolnosti na bodu nula, přesto přežil několik cest letadlem, vlakem a busem bez problemu. Nicméně ocenil bych robustní konstrukci a odolnější klavesnici. Jsem prase a nad notebookem jím a žiju u něj.

Výdrž na baterie: Stávající notebook používám bez baterie, nicméně bych rád tuto možnost využil. Výdrž by měla být lehce přes 5 hodin a byl bych spokojený.

Další parametry, které od notebooku očekávám:
16 GB RAM
minimálně 256 GB SSD, nepotřebuju plotnový na data
minimálně full HD displej (má smysl 4K displej?) Nepotřebuju dotykový, chtěl bych chráněný sklem, nevím, zda matný nebo lesklý.
Váhu do 2 kg
Podsvícenou klávesnici
Minimálně 2 USB porty (ideálně 3), slot na paměťovou kartu
Nejsem fanoušek překlápěcích displejů atd.
Nechci nic od applu
Notebook by měl vydržet cca 5 let.

Díval jsem se na nějaké notebooky a velice se mi líbí Dell XPS (13 i 15“ verze mají něco do sebe), nejsem si však jistý jejich vhodností na mé využití.
Značky bych preferoval Dell, Lenovo a HP ( HP z důvodu, že můžu mít zařízenou slevu) jsem však otevřený dalším návrhům mimo uvedené značky.

Děkuju za návrhy
Oldschool lover
Nokia 6.1
ex. Sony Xperia X compact, BlackBerry Z10, Nokia 808, Nokia 5630 XpressMusic...
Bigg.I
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 1stein 30. 5. 2016 22:18

Toshiba Tecra W50-A-114
Intel Core i7 4810MQ Haswell vPro,
15.6 "LED 1920x1080 IPS antireflexná,
RAM 16GB DDR3L,
NVIDIA Quadro K2100M 2GB,
SSD 512GB,
2x USB3.0, 2x USB 2.0
cena 1600€


bateria 5 700 mAh 6 clankova (4-5h)
da sa dokupiť dokingstation
doplnky: DVD, WiFi ac, Bluetooth 4.0, webkamera, DisplayPort, Widia, eSATA (mozne pripojit externy disk cez eSATA)
1stein
Junior

Odeslat příspěvekod Bigg.I 30. 5. 2016 22:29

1stein - diky, zajimavy navrh, hromada výkonu ( je tolik potřeba ? )
Bohužel váha 2,7 kg dohromady s tloušťkou je na mě trochu moc, je to celkem obluda :D
Oldschool lover
Nokia 6.1
ex. Sony Xperia X compact, BlackBerry Z10, Nokia 808, Nokia 5630 XpressMusic...
Bigg.I
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 1stein 30. 5. 2016 22:37

no je to pracovna graficka stanica.
1stein
Junior

Odeslat příspěvekod Bigg.I 1. 6. 2016 17:59

Je to trošku hardcore :D
Uvažoval jsem spíš nad:
Dell XPS 13,15
Dell Latitude 14 v jedné z jeho konfigurací
HP Elitebook 1040 G3
Nebo něco v tomto stylu - s vhodností na 2D grafickou práci (výše zmíněno)
Oldschool lover
Nokia 6.1
ex. Sony Xperia X compact, BlackBerry Z10, Nokia 808, Nokia 5630 XpressMusic...
Bigg.I
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 1stein 1. 6. 2016 20:47

Dell xps su fajn len treba poozriet verziu z dedikovanou grafikou.
po skusenostiach s HP by som sa vyhol vsetkym.
1stein
Junior

Odeslat příspěvekod Loader 2. 6. 2016 08:10

OT:
Záleží s jakým HP máš zkušenosti, když to byl ProBook ...
/OT
Administrátor fóra MobilMania.cz | Příspěvky odporující pravidlům fóra nahlašujte.
Loader
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 1stein 2. 6. 2016 08:35

Elitebook 8440p, probook 6560, nejake Paviliony.

Ono z HP to slo dolu vodou s kvalitou od cca 2008-9
Take HP nx90xx, alebo nc6400 boli solidne kusky.
1stein
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 2. 6. 2016 09:33

Jop, paviliony jsou odpad. U tech pracovnich, zase je treba rict, ze HP jsou za slusnou cenu, v. Porovnani napriklad s Dell.
/e6xxx vs elitebook, precision vs zbook, atd/ a po hw strance nabidnou hodne + u vykonnych zbooku vyborne chlazeni i sasi.
Vezmes nbd zaruku a neresis.
alfah4ns
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 1stein 2. 6. 2016 13:17

jj ale i tak by som vzal Dell s nbd. proste HP nie. este mam jeden doma (sukromny) ale radsej si priplatim. (moj nazor a postoj)
k otazke som mu navrhol Toshibu ale je na nom co si vezme.
v podstate aj kvoli bezproblemovosti dellu s linuxom
1stein
Junior

Odeslat příspěvekod Bigg.I 2. 6. 2016 21:29

pár otázek pod čarou:

má smysl 4k displej, nebo mám radši vzít fullHD?
bojím se optimalizovanosti SW na takové rozlišení


procesor nějaký silnější, nebo bude stačit Učkový?


grafika dedikovaná nebo bude stačit integrovaná?
četl jsem, že třeba na tom Dellu XPS 13 je ta integrovaná celkem výkonná

Rád bych dostal víc tipů než jen od jednoho člověka :) i za to jsem ale rád !
Oldschool lover
Nokia 6.1
ex. Sony Xperia X compact, BlackBerry Z10, Nokia 808, Nokia 5630 XpressMusic...
Bigg.I
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lama 123 2. 6. 2016 21:52

Za mě bych volil HP Zbook mám s nimi dobrou zkušenost, případně ještě zkusit sehnat Elitebook ty byli podle mě lepší. Na 4K bych se vykašlal na 15" display je to už poměrně dost a spousta programu se s tím pořád neumí vyrovnat tak aby to bylo použitelné.
NTB: ThinkPad X201
PC: Cooler Master Stacker nVidia edition, Intel Xeon E5506 @3.6, 12Gb ram, Geforce 660+24"FHD+ G400s + G15
TEL: SG S6 + Razr V3i
Vozítko: Rapid Spaceback 1.2 Tsi
lama 123
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod alfah4ns 2. 6. 2016 22:20

Kdyby programy, zalezi i od systemu, pokud se budes grafikou vice zabyvat, nevyhnes se poradnemu externimu monitoru. Kdybys chtel fakt poradny lcd, das klidne dvacku, i vice, za 1920x1200. A pak zalezi hrozne moc na systemu, jak umi schroupat ruzne dpi na ruznych lcd :-)
Cpu a gpu zalezi co delas. Je to jako s cihlama. Daji se vozit ve fabii htp, dokonce i na kole v ruksaku. Ale pokud stavis barak, pujcis si radeji nakladak. Zoner, ps jako takove jedou vsude, otazka je, co na tom budes delat.

Jinak zoner i ps bude moci vyuzivat akcelerace grafiky. U ps se hodi mit certifikovanou /quadro nebo firepro/, stejne tak poize tyto dokazou pustit 10bit/1mld barev do monitoru prea displayport. Intel hd/radeon/geforce pousti 8bit/16mil barev.

Osobne bych uz vzal rovnou 4jadro a gpu, at casem nezjistis, ze te cosi omezuje. A vzal mobilni stanici. Telo sutr, neshori to, pac maji lepe dimenzovane chlazeni a u i7q verzi umi moc ram /vetsinou 4x8GB/. Maji 3+ lete zaruky, atd., K tomu vezmes dockinu, lcd, klavesnici, mys... Po skole stejne zjistis, ze ntb tahas max na schuzky, jinak je lepsi pracovat na stalem miste u stolu, s periferiemi, cokoliv jineho je nouzovka. A mozna dospejes do faze, kdy prace = na pracovisti, doma = odpocinek, rodina, zadne pracovani, atd. Ja treba homeofficy uz neberu a nemam ani prac.notebook. v praci mam hp z440 a mimo praci proste nekreslim a hlavu vypinam v momente nasednufi do auta smer domu /u grafika dejme tomu chces nekde cosi nekomu obcas ukazat, takze ntb se hodi/.

Dalsi reseni se nabizi vzit nejakou levnou, ale ne kolotocarsky vypadajici 13ku s ips fhd, 2jadrem a igp, na tahani. A doma pouzivat normalni velke pc s lcd. Teoreticky by se to nejak s tim rozpoctem jeste zvladlo, i kdyz mozna s odrenyma usima. A je fakt, ze vykonu bys mel daleko vice + pc tak moc nezastaravaji, jako ntb, zpravidla se i dozivaji vice.
alfah4ns
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bigg.I 2. 6. 2016 23:34

Momentálně mám absolutně nevhodný notebook na veškerou takovou práci a dokončil jsem 2. ročník, čeká mě poslední, jakekoliv zlepšení bude zlepšení o několik úrovní, asi tak.

Momentálně používám Windows 7, vyhovují mi, na novém notebooku by byly windows 10 předpokládám, moc se mi do nich ale nechce. ( kéž by byl Adobe CC na linux...)

Co dělám - hlavní je teda úprava fotek (RAW i JPG, rozlíšení 20mpx a více).
V budoucnu by to měl být i webdesign, nějaké HTML a CSS zvládám.
Přičichnul jsem i k Adobe After Effects a motion graphics, největší projekt co jsem zatím dělal byla cca 2 minutová sekvence s cca 40ti vrstvama, přes to asi nepůjdu v dohledné době.
Okrajově něco udělam v illustratoru nebo vyrenderuju finalni video v premiere.

3D grafikou se už nezabývám a ani to neplánuju.

Moje aktuální pozice je taková:

Je mi jasné, že desktop s pořádným monitorem a kvalitními periferiemi by byla časem nutnost, pokud bych chtěl dělat grafiku z domova. Momentálně to není možné, jelikož studuju v UK, ale často lítám i do ČR, proto potřebuju notebook. Nehodlám stěhovat dektop s omezenym rozpočtem ted, když bych kupoval za cca 2 roky desktop s vyšším rozpočtem.

Notebook bych potřeboval teď na dodělání ročníku, možná rok polo-profi práce a po 2 letech
bych pracoval buď někde v práci na pracovní mašině nebo si poskladal pořadny desktop.

Notebook bych využival pak jen okrajově na nějaké osobní využití nebo jen někde něco ukazat.
Z tohoto důvodu se mi nechce do mobilní stanice, protože po cca 2 letech se nehodí na osobní využití a bude nahrazena desktopem s daleko lepším vykonem.

Možná teda spíš hledám osobní notebook, s kterym bych pohodlně dokončil školu a mohl udělat nějaké projekty v začátcích. Nebráním se tedy i koupi nějakého levnějšího notebooku, který by splnil mé požadavky na tuto dobu.
Oldschool lover
Nokia 6.1
ex. Sony Xperia X compact, BlackBerry Z10, Nokia 808, Nokia 5630 XpressMusic...
Bigg.I
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Vemeno23 3. 6. 2016 15:41

Btw., možná jsem měl jenom kliku, ale Paviliony byla jediné 2 NB, které jsem nemusel reklamovat a dohromady už slouží více než 10 let.
Vemeno23
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků