Má cenu pořizovat nové PC?

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod edasadmin 23. 6. 2016 14:46

Zdravím,

již jsem poslední roky neležel v informacích o každém vydaném novém kousku hardwaru a trochu jsem ztratil přehled, proto žádám radu.

Mám doma 5 let starý pc, proběhl 1 upgrade zhruba v polovině této doby jsem vyměnil původní HD4850 za GTX 650 Ti. CPU je původní (i5-2300 s 4 fyzickými jádry), musím dodat že cpu mě stál cca 3000 a ta 650 TI zhruba 2500.

Aktuálně přemýšlím o pořízení zcela nového PC, nejsem notorický hráč ale dávám si záležet na stavbě pc a nerad vidím když by se něco mělo sekat .. Používám fullHD 24'' na vyšší rozlišení mě neužije..

Jde o to, že jak vidíte, původní sestava kde procesor a grafika stála 5500 ve své době stačil na jakékoliv hry a dneska stále nemám problém rozjet cokoliv (když přizpůsobím nastavení). Mám ale pocit že dneska abych koupil něco cenově podobně, nebyl by nárůst výkonu tak znatelný jak bych si přál (dle pravidla že v IT se každé 2 roky výpočetní výkon zdvojnásobí :D)

Jsem ochoten i trochu přitlačit a za tyto stěžejší 2 díly dát místo 5500 holt nějakých těch 8-9k ale za to bych očekával opravdu kategorický nárůst výkonu.
Koukal jsem na extrahardware na aktuální grafy výkonu a sám o sobě mě zaujal i3-6100 za rozumnou cenu a překonávající výrazně konkurenci od AMD a držící krok s výrazně dražšíma kouskama (i5 i i7). Jen mi vrtá hlavou o kolik tak bude sice moderní dvoujádro lepší než moje staré čtyřjádro i5-2300.. ? Může mi to někdo alespoň odhadem % říci? Ono to lze, když sledujete ty grafy průběžně..

U grafik jsem koukal po GTX 960, také by mě zajímalo zhruba odhad výkonu ve srovnání s 650 TI.

A poslední věc, váš názor na vyvážení výkonu procesoru a grafiky. Připadá mi, že jsem vliv CPU v aktuálním PC trochu podcenil a výjimečně jsem si všiml, že dochází k sekání u her ikdyž snížím detaily na minimum, byl bych nerad aby mi v novém PC po nějaké době limitoval CPU. Na druhou stranu mi přijde trochu zbytečné vě většině případů mít procesor i grafiku za podobnou cenu (řekněme 5k za každý) ??

Co si o tom myslíte? ocením každý tip, jak říkám, již 5-7 let obor nesleduji a PC nestavím tak se nechám poučit, Děkuji uctivě :-*
edasadmin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod omualo 23. 6. 2016 14:57

V tomhle pripade asi kompletni upgrade mozny nebude.
Nova i5-6400 ma asi o 20-25% vyssi vykon, ale cena je 5k (u i5-6500 bude pomer lepsi, ale je to 5500-6000). Takze na herni grafiku prachy nezbydou. A to jeste neberu v uvahu vymenu desky a ramek.
omualo
Junior

Odeslat příspěvekod wiqix 23. 6. 2016 15:05

Já bych vyměnil jen grafiku. Měnit i5-2300 za i3-6100 ti toho zase tolik nepřinese:
http://goo.gl/tZZ6va

Polepšíš si jen ve spotřebě, která není ani u toho i5 nijak hrozná a ve výkonu na jádro. Ale celkově to bude jen pár % za hodně moc peněz. Nezapomeň totiž, že s CPU je třeba vyměnit i desku a RAM, takže ten tvůj rozpočet je cca tak na tu výměnu i5 za i3+RAM+deska a na grafiku moc nezbude (za 2000,- opravdu žádnou extra grafiku neseženeš). A ruku na srdce, platit za cca +10-20%, které se navíc projeví jen někde, okolo 7000,- je blbost.

A s grafikou počkej na AMD RX 480. Cena bude někde okolo 5500-6000,- za 4GB verzi (možná trochu více), 8GB bude dražší. Spotřebou na tom bude jako ta zmíněná GTX 960, ale výkonem se má vyrovnat GTX 980!

Pokud chceš Nvidii, tak budeš muset počkat na nástupce GTX 960 v podobě GTX 1060, která bude RX 480 konkurovat (cenou i výkonem). Ale ta tu ještě nějaký ten pátek nebude.

Každopádně grafikám z řad AMD R9 300 a Nvidia GTX 900 už odzvonilo a nevyplatí se ani jedna.

A co se týká CPU, tak to i5 je k GTX 650 Ti více než dobré. Seká se ti to jen a jen kvůli té pomalé GTX 650 Ti. Případně pokud máš jen starý HDD, tak občas můžeš čekat na něj. Takže kromě RX 480 (nebo RX 470 - levnější a stále silnější než GTX 960 / R9 380) bych uvažoval o SSD, pokud nemáš. RAM předpokládám, že máš 8GB. Pokud ne, tak je to další položka pro smysluplný upgrade.
wiqix
Junior

Odeslat příspěvekod edasadmin 23. 6. 2016 15:09

Jen doplním že se vůbec nebavím o zbytku sestavy, do ceny to nijak nezahrnuji, mluvil jsem JEN O VGA a CPU.. Nemám žádný limitovaný rozpočet, jen by mi bylo spíš líto vydat nějak neúměrně moc..
edasadmin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 23. 6. 2016 15:12

Zacneme trochu jinde. Jakou mas zakladni desku? Jaky mas napajeci zdroj? Jak je chlazeny ten procesor? Jaky presne model je ta graficka karta? Jaka je skrin a jak je chlazena? I fotky by napovedely.

Ja jen at si nenabehnes nekam, kam bys nechtel...
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 23. 6. 2016 15:14

Nečetl jsem to celé, ale šel bych jen cestou GK. Ta i5-2400 zas takovej limit nebude. Budemeli předpokládat FHD a GK typu 480x nebo 1060.


Každovodopádně by se popis zbytku hodil.

/// edit: A pomalej.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wiqix 23. 6. 2016 15:16

I pokud to bude jen na CPU a GPU, tak je to málo. A navíc vymýšlet si ohrádky pro jednotlivé komponenty při návrhu celé nové sestavy, je cesta do pekel. Pokud chceš nové, napiš celkový limit a zda chceš ze staré něco použít.

Pokud upgrade, viz. KineCZek.
wiqix
Junior

Odeslat příspěvekod edasadmin 23. 6. 2016 15:43

zbytek sestavy mi přijde zbytečné rozptylování tématu, pokud bych šel do nového CPU i VGA tak bych starý PC prodal jako celek a pořídil celý komplet, o zbytku představu mám, ikdyž se to někomu zde určitě líbit nebude mám jasno v alokaci peněz do CPU a VGA a maximálním šetřením u MB, RAM, Case a u zdroje nějaké rozumné minimum, pár desítek PC jsem kdysi sestavil a tahle varianta se mi prostě zdá nejlepší, když se něco vysere tak to reklamuji ale ze zkušenosti jsem většinou paradoxně reklamoval dražší a značkovější díly ..

Nijak na to nespěchám, spíš chci obměnit výhodně a s rozmyslem, zatím čekám co udělá RX480 s trhem a buď bych tedy pořídil jí, nebo něco co její příchod cenově srazil..

Jen pokud říkáte že ta moje 5 let stará i5-2300 má 80% výkonu současné i3-6100, která by měla být obstojná i na nejnovější hry tak je zvláštní že mi připadá že je v současné sestavě právě CPU tím limitujícím faktorem a ne nověji pořízená 650Ti..

-- 23. 6. 2016 16:55 --

Díky za rychlé reakce,

zajímala by mě teda ještě jedna věc, myslíte že má vůbec smysl v současné době kupovat něco výkonnějšího než i3-6100? Koukám na grafy extrahardwaru a u herních testů když srovnám tuhle i3 s např. i7-6700 tak dostanu 123% výkonu za 310% ceny (příklad z jednoho aktuálního a pro mě relevantního testu)
edasadmin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Matysek 23. 6. 2016 16:01

Dlouho jsem necetl takovou % hovadinu, ale jestli pokladas dotaz na chlazeni a psu za rozptylujici, tak jsi na spatne adrese a nema smysl plytvat energii. Vlastni i ostatnich.
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod edasadmin 23. 6. 2016 16:15

omlouvám se ale co přesně je hovadina a proč bych měl vykládat o chlazení současného PC když mi zajímá pořízení PC nového?
edasadmin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Flash.st 23. 6. 2016 16:25

No třeba proto že pokud máš kvalitní zdroj a dobré chlazení tak by stačilo koupit jen novou grafiku a nemusel bys kupovat celý nový počítač?
Flash.st
Junior

Odeslat příspěvekod edasadmin 23. 6. 2016 16:40

Špatně jsem se vyjádřil, tím že to nemusíme rozebírat myslím že zde není problém, rezerva u zdroje zde dostatečná a chlazení dokáži snadno přizpůsobit, měl jsem zvolit jiný název topiku.. abych byl upřímný plánuji obměnu PC, spíše jsem jen skeptický z hlediska výběru CPU jak zde vyplynulo z diskuse. Je podle vás skutečně možné že 5 let starý CPU za 3000 je po takové době srovnatelný s dnešními CPU do 5000?? To by mi přišlo až neuvěřitelné
edasadmin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod omualo 23. 6. 2016 16:50

Bohuzel je to tak. V podstate kdyz nekomu nechybi vybava novych desek (USB 3.1, M.2, apd), nebo nevyuziva exotiku typu AVX2, tak proste nema duvod k upgradu. Co se Intelu opravdu povedlo vykonove zvednout, je jejich grafika v procaku, kterou stejne na hry pouzit nejde.

Mit vas stroj, tak bych upgradoval asi az by deska odesla na odpocinek.
omualo
Junior

Odeslat příspěvekod wiqix 23. 6. 2016 16:59

Intel za tu dobu vydal 4 další generace, ale výkon mezigeneračně stoupal jen cca o pár procent. Neměl žádnou konkurenci, která by ho nutila trochu máknout, protože AMD od roku 2011 přešlapuje na místě s procesory FX. Stále prodává ty samé a lepší bude mít až nejdřív za půl roku (AMD Zen).

Takže ano, CPU z roku 2011 není o moc horší, než ty aktuální a výměna i5-2300 za i3-6100 se těžce nevyplatí:
http://goo.gl/8XiGnr
wiqix
Junior

Odeslat příspěvekod edasadmin 23. 6. 2016 17:11

zrovna koukám po zahraničních zdrojích a nestačím se divit, v testech vychází i5-2300 fakt úplně nastejno s i3-6100, tak skutečně prozatím to pustím z hlavy, možná koupim tu 480tku k aktuální sestavě, 8GB ddr3 by bez velkého multitaskingu snad neměl bejt limit taky a sata III a USB3.0 tam mám, kvůli tomu jsem to kdysi kupoval..
Tak jsem zvědav, jestli to PC nakonec vydrží tak 7-8 let jen s 2x obměněnou grafikou, o takovejch stylech upgradu jsem vždycky snil :)
edasadmin
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků