Dvě chybičky, se kterými si nevím rady. Návrat na W7?

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 10

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod samarit 18. 7. 2016 06:22

Podle rady "piErcE" jsem si stáhnul čistou W10, vytvořil instalační DVD (pozn.: ten doporučený odkaz nefunguje) , nainstaloval na čistý HDD doinstaloval vše potřebné a vyladil odle svých potřeb (mnoho práce).
Jsem celkem spokojený, ale dvě chybičky mne natolik štvou, že uvažuji vrátit se k Win7(legal.OEM) i když mi už dlouho neaktualizovaly.
-------------
a) Systém jde samovolně do spánku i když zrovna běží nějaká dlouhá práce (defragmentace, zálohování, stahování, instalce). Snažil jsem se to všelijak nastavovat, dokonce jsem nastavil vypínání displeje i spánku na "Nikdy", přesto to skočí do spánku. Chybička - ale naprosto fatální!
-------------
b) Přestože jsem určil všemi dostupnými postupy jako výchozí prohlížeč Firefox, nebo potom i MS IE, tak při odkazování z aplikací nebo aplikacemi samými (např.při ukončení instalace) se zapíná stále Edge. Když jdu znova do Nastavení/Systém/Výchozí aplikace, tak tam mám ikonku Výchozí prohlížeč prázdnou. Musím to stále přenastavovat - nějakou dobu to je v pořádku, pak to nějaký odkaz zase přenastaví. Řeklo by se chybička, ale opravdu k na$rání, když Edge nemá funkce, které při tom potřebuji (translator, Adblock, vyhledávače...)
-------------
Pls, jestli někdo ví co s tím, děkuji předem za radu.
Raději se 2x zeptám, než abych udělal něco špatně. Vím, že tak budu pár minut za pitomce, ale je to lepší než zůstávat pitomcem trvale. Děkuji všem, co mi ochotně pomáhají. :-)
samarit
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cernakus 18. 7. 2016 06:49

acer extensa :D

a) pokud jsi to nastavoval i v pokročilém nastavení, tak bych zaplul do biosu, jestli tam nemáš nějakou fičurinku
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 18. 7. 2016 06:50

Začal bych důkladnou antivirovou kontrolou.
I některé legální a většinou free aplikace můžou "na revanš" tvrdošíjně měnit nastavení systému a to při každém spuštění.
Zkontroluj, co se ti spouší při startu a všechno nedůležité (nesystémové) zakaž.
Nepoužívej žádné CCleanery a podobnou havěť, poškodíš si systém.
tombas
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod monikash 18. 7. 2016 07:08

Ad a) že by nepodporovaná (problémová) grafika? Co tam je za HW? Ovladače jsou nainstalované?
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod samarit 18. 7. 2016 07:28

cernakus - nepociťuji rozdíl mezi upgradovanou, předchozí, instalací a touto čistou - jen "chybičky" jsou jiné; V Biosu nemám nic co by mohlo být "fičurinkou". Extensa ? Jak je známo, přeinstalací na W10 si staré stroje polepší.
tombas - nová čistá instalace na čistý HDD. Nová instalace ESS provedla hned antivirovou kontrolu. Udělal jsem jí teď znova. Žádný problém. Kontrolu a selekci spouštěných programů jsem provedl v závěru celé instalace notebooku - žádný problém. K čištění jsem použil a nastavil zde doporučený postup - takže žádné čističe třetích stran.
monikash - grafikou to asi nebude s ohledem na předchozí problémy pro které jsem se rozhodl k čisté instalace místo původní upgrade z W7.
Díky za rady a co s tím výchozím prohlížečem. Zmizí z nastavení nejen po odkazech aplikací, ale i po restartu. Takže musím stáe přenastavovat výchozí internetový prohlížeč.
Nešlo by to nastavení spánku nějak direktivně nařídit, aby se nespouštělo při průběhu nějakého procesu?
Nešlo by nějak zamknout nastavení výchozího prohlížeče, aby se to nikdy neměnilo?
Raději se 2x zeptám, než abych udělal něco špatně. Vím, že tak budu pár minut za pitomce, ale je to lepší než zůstávat pitomcem trvale. Děkuji všem, co mi ochotně pomáhají. :-)
samarit
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod monikash 18. 7. 2016 07:45

No, jestli je tam VGA chipset na MB, třeba Intel G41 a starší, tak ten právě tyhle nechtěné spánky dělají, protože W10 pro ně mají nějaký univerzální (pseudo)ovladač. Ve W7 to samozřejmě jede korektně.
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bespi_ 18. 7. 2016 08:22

Co treba rezim spanku uplne vypnout ?
Bespi_
Junior

Odeslat příspěvekod samarit 18. 7. 2016 13:08

monikash - asi máš pravdu, že to bude ovladačem. Je tam grafický adaptér Intel GL960/GM965 Chipset - Graphics Controller 0 [C-0]. Jdu hledat další možné ovladače.
Bespi_ - viz výše :-)
Raději se 2x zeptám, než abych udělal něco špatně. Vím, že tak budu pár minut za pitomce, ale je to lepší než zůstávat pitomcem trvale. Děkuji všem, co mi ochotně pomáhají. :-)
samarit
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Juwa2 18. 7. 2016 13:29

Edge, stejně tak IE můžeš ze systému odstranit. Návodů je na netu spousta...
Juwa2
Junior

Odeslat příspěvekod monikash 18. 7. 2016 14:12

Docela rozpitvané to máš tady: viewtopic.php?f=1959&t=1252411 Já jsem se s tím taky setkala u starého PC.
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bespi_ 18. 7. 2016 14:30

samarit: Nastavit na "nikdy" a vypnout je podstatny rozdil.
Bespi_
Junior

Odeslat příspěvekod samarit 18. 7. 2016 17:25

Tak to padání do spánku byl asi opravdu ovladač grafiky.
Šel jsem na to tak, že ve Správci zařízení jsem šel na adaptér grafiky a z podrobností jem postupně shora vše zkoušel hledat v devid.info,
Obrázek

až nakonec jem našel toto a jeden z nich použil
Obrázek
-------------
Ten výchozí prohlížeč jsem nastavil na MS IE, protože můj zamilovaný Firefox prostě jako vžchozí Win desítka asi nesnáší.

-- 19. 7. 2016 08:07 --

Juwa2 píše:Edge, stejně tak IE můžeš ze systému odstranit. Návodů je na netu spousta...

Edge je opravdu nanic. Když jdu na Ovládací panely>>Zapnout, nebo vypnout funkce systému windows -. tak tam Edge nevidím, ale IE ano. Ani pomocí skriptu v PowerShell "Bohužel nelze odstranit". Kde a jak mohu tedy Edge korektně odstranit?

-- 20. 7. 2016 06:00 --

Také s výchozím prohlížečem internetu jsem to konečně vyřešil odstraněním prohlížeče Edge.
Píšu o tom ZDE
Raději se 2x zeptám, než abych udělal něco špatně. Vím, že tak budu pár minut za pitomce, ale je to lepší než zůstávat pitomcem trvale. Děkuji všem, co mi ochotně pomáhají. :-)
samarit
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků