Router do 2+1

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Ertefol 1. 8. 2016 10:16

Ahoj,
stěhujeme se s přítelkyní do 2+1 a potřebuju rozvést v bytě internet. Doma u rodičů jsem fungoval přes O2, včetně jejich routeru, do nastavení jsem příliš nevrtal.

V novém bytě ale budeme mít internet+TV od firmy PODA, vedeno po optice, do bytu by měla být přiveden jen ethernetový kabel, pokud jsem správně pochopil. Vlastní router nedodávají, je tedy nutnost si zajistit svůj. A když už nějaký budu kupovat, nechci totální šméčko.

Do budoucna bych chtěl v bytě zařídit i NAS, je tedy možnost pozdějšího nakonfigurování VPN a přístup "zvenku" právě na NAS. To mě vede k tomu, že bych chtěl lépe nastavitelný router, ideálně asi nějaký MikroTik (podle recenzí a dřívějších doporučení zde). Vzhledem k tomu, že byt je v poměrně vysokém paneláku a chytám množství Wi-Fi, chtěl bych i kvůli zarušení, aby uměl router 5GHz wi-fi. Na Wi-Fi počítám s připojením dvou mobilů a dvou až tří notebooků, po kabelu bych chtěl vést přípojku ke svému stolnímu PC, do televize (resp. do set-top-boxu (případně, který z těchto dvou? http://www.poda.cz/index.php/cz/domacno ... slusenstvi) a do budoucna k NASu.

Pro svoje účely jsem dospěl k tomu, že by se jako dostačující mohl jevit tento MikroTik - https://www.tsbohemia.cz/mikrotik-route ... 36787.html

Myslím si to správně, nebo je třeba něco jiného či dalšího?
PC, Wii U, 3DS
"Slabé pohlaví je silnějším pohlavím z důvodu slabosti silnějšího pohlaví k slabšímu pohlaví." - Přísloví
Jakub Kovář, externí redaktor Games, LEVELu, Pevnosti
Ertefol
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod johny_sk 1. 8. 2016 10:36

"K dispozici je celkem pět ethernetových portů 100Mbps s podporou PoE in(port1) taktéž out (port5)."

V dnesnej dobe kupovat router s 100Mbps je odvaha!
Naposledy upravil johny_sk dne 1. 8. 2016 10:45, celkově upraveno 2
johny_sk
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rmann 1. 8. 2016 10:41

Určitě 100Mb porty v routeru ne, protože aspoň teda podle mě se taková věc nekupuje na rok nebo dva. Poda bude přecházet na vyšší rychlosti (postupně), takže potřebuješ 1000Mb porty.
Rmann
Junior

Odeslat příspěvekod Ertefol 1. 8. 2016 11:17

Aha, já koukal na 5GHz Wi-Fi a předpokládal jsem, že 1000 Mb je standard, navíc, když je tím pádem v nesprávné kategorii... Tím pádem jsem našel tento - http://www.mikrotik.cz/S-krytem-a-do-ra ... ac-L4.html - ale dost mě odrazuje cena... Existuje nějaká alternativa s možností 5GHz a Gbit LAN? Klidně i ne značka MikroTik, tím pádem, ale s možností pozdějšího nastavení VPN apod. Rozdíl dvou tisíc od předtím vybraného modelu mně přijde bohužel poměrně výrazný
PC, Wii U, 3DS
"Slabé pohlaví je silnějším pohlavím z důvodu slabosti silnějšího pohlaví k slabšímu pohlaví." - Přísloví
Jakub Kovář, externí redaktor Games, LEVELu, Pevnosti
Ertefol
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nargon 1. 8. 2016 13:00

Jo bohužel u toho mikrotiku ten Gbit ethernet je spíš zázrak. Taky nechápu jak někdo může vymyslet wifi router, kde na wifine jsou možné rychlosti několika set Mbit, ale ethernet přívod jen 100Mbit. Toho co to vymyslel bych na místě nakopnul do zadnice, aby si to pro příště rozmyslel.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod soban 1. 8. 2016 14:06

Já bych bral tento mikrotik http://routerboard.com/RB951G-2HnD sice nemá 5G wifi ale podle mě není třeba.

5G wifi není taková výhra jak všude tvrdí ....... (mám router co má i 5G takže můžu posoudit)

A pokud by přece jenom nastala situace že by jsi 5G wifi potřeboval tak bych pak později přikoupil pouze AP s 5G wifi. (Podle mě nebude třeba.)

A u PC co potřebují tahat hodně dat je stejně vhodné je připojit kabelem.

PS. Ti co ho mají si pochvalují že ta wifi i když má integrované antény je kvalitní....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod michal.siman 1. 8. 2016 14:19

Omlouvam se, ale pokud ti pripada 100M standart, pak to znamena ze o tom moc nevis. A Miktorik neni pro lidi co o tom nic nevi. Takze doporucuju, pokud to jeste jde, natahnout draty k pevnym pocitacum a na mista kde bude notebook "sedet" v normalnim stavu. No a na zbytek nejaky router TP-LINK rady ARCHER, vlastne je celkem jedno jaky. Nejakou VPN pro domaci NAS neres, to umi ten NAS sam o sobe. Jo a ten NAS bych rozhodne taky pripojil kabelem ... PS: Urcite vybirat router AC :-)
Michal Šiman
michal.siman
Junior

Odeslat příspěvekod rejca 1. 8. 2016 14:39

Koupil jsem za 500 Kč TP link WR841n, nahrál tam OPENWRT (stabilita, "přetaktování" výkonu antén i nad naše normy).

Při požadavku na 5Ghz něco takového: https://www.alza.cz/tp-link-archer-c50- ... d=18843092 (podpora openwrt)

A 1000 Mbit porty jsem vyřešil tak, že jsem za 350 Kč koupit gigabitový switch.

http://switche.heureka.cz/d-link-dgs-1005d/

A aspoň ten switch běhá jak má a rychle. Až jednou vyměním router, tak můžu zase koupit levnější model...

Takže za 850 Kč, stabilní, modulární řešení s pokrytím v celém bytě 3+1.

Gigabitový 2.4 GHz switch s tím výkonem by vyšel mnohem dráž. 5GHz nepotřebuji, nemám to zarušené.


ten mikrotik... široké pokrytí díky 6-ti integrovaným anténkám - není to protimluv?
Jinak WII U a 3DS super, taky máme :-D
Naposledy upravil rejca dne 1. 8. 2016 14:55, celkově upraveno 3
rejca
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 1. 8. 2016 14:44

A jakou budeš mít rychlost internetu?

Já mám Mikrotika s porty 100Mbit/s, za ním GB switch. Wifi je pro mne v podstatě nedůležitá, stačí mi 2,5GHz.

Co je ovšem jednoznačné plus, je stabilita - jednou nastavíš a můžeš zapomenout, že existuje. To se o těch hračkách od TP-linku a pod. říct nedá, zejména v zarušeném prostředí.

-- 1. 8. 2016 15:46 --

michal.siman píše:A Miktorik neni pro lidi co o tom nic nevi
A ty jsi ho někdy měl v ruce? Připadá mi, že ne, protože kdo ho v ruce měl ví, že to (už několik let) není pravda.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rejca 1. 8. 2016 14:47

2.5GHz?

Hračka od TP-Linku s OPENWRT rozhodně není žádná hračka, nakonfiguruješ tam toho spoustu a je to perfektně stabilní.

A na rozdíl od Mikrotiku to má menší spotřebu (a že jsem viděl už spoustu sekajících se mikrotiků, které člověk furt musel ladit novým FW).
rejca
Junior

Odeslat příspěvekod tom.as 1. 8. 2016 14:53

Mám dobrou zkušenosti i s RB951G-2HnD, ten má 5x GLAN, ale na wifi zase umí pouze eNko. A taky počítej u Mikrotiku pro laika s ne zcela triviální konfigurací.
tom.as
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rejca 1. 8. 2016 14:56

zase je na mikrotiky spoustu návodů a dokumentace, je to celkem zábava to zprovoznovat :-)

Me se libi WInbox :-)
rejca
Junior

Odeslat příspěvekod borekz 1. 8. 2016 15:05

100 Mb pro Podu stačí, protože víc nedokáže protáhnout přes ty 2 páry, které z 8-žilového kabelu požívá pro Internet. Další 2 páry jsou pro televizi. Teď začali dávat optiku do bytu, ale 4-párový UTP ne a ne. K optice dávají vlastní router.
borekz
Junior

Odeslat příspěvekod rejca 1. 8. 2016 15:11

Stačí mít doma NAS Synology či cokoliv s 1000 Mbit LAN + PC, pak je lepší tlačit 100MB/s než 10MB/s...

:-)

Nejde jen o WAN.
rejca
Junior

Odeslat příspěvekod michal.siman 1. 8. 2016 17:46

michal.siman píše:A Miktorik neni pro lidi co o tom nic nevi
A ty jsi ho někdy měl v ruce? Připadá mi, že ne, protože kdo ho v ruce měl ví, že to (už několik let) není pravda.[/quote]

Několik desítek jsem jich měl v ruce postavil jsem na MK několik sítí, na routerech i na bezdratech i když poslední dobou spis kombinuju MK s UBNT jako AP. A budu tvrdit ze mikrotik není klikaci nástroj. Ano, NATem tě provede průvodce při prvním zapnutí a pak? Budeš hledat návody, řešit proč to nejde. Nevyhnes se konzoli. Prostě to není pro domácí hraní. Navíc tvoje ráda se switchem před routerem ... málo kterej komercak ti dá dvě a více ip do netu. Potřebuješ nekdebroutovat ne? Jasně, komunitní czfree sítě, tam to problém není.
michal.siman
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků