Extrémně pomalý start + vypínání

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod FryderykChopin 18. 3. 2017 08:38

Zdravím, potřeboval bych pomoct - předevčírem se mi z ničeho nic extrémně zpomalil startup počítače. V podstatě všechny části načítání jsou tak ~10x pomalejší - ~5 minut čekám při přihlašování, ~5 minut černá obrazovka, ~5 minut načítání plochy etc., ~5 minut než otevřu Chrome a občas prvních pár oken mi to napíše error že nebyla ze serveru odeslána žádná data. Po nějaké půlhodině problémy přestanou a složky/programy se otevírají úplně v pohodě. Problém byl včera i s vypínáním, které také zabralo tak 5x déle než obvykle.

Dnes se mi při zapnutí automaticky spustil nějaký kontrolní program kde bylo napsaný něco ve stylu:

"Dokončeno (v procentech): 7. (Zpracované záznamy souborů: 123456 z 1234567)
Dokončeno (v procentech): 8. (Zpracované záznamy souborů: 123456 z 1234567)
.
.
.

Na konci to myslím napsalo že to žádnou chybu nenašlo a Windows se spustil normálně, ovšem znovu s tím půlhodinovým vstáváním ze zimního spánku, přičemž mi to přišlo ještě pomalejší než včera. Trochu se bojím abych to zítra vůbec rozjel :-(

Za zmínku možná taky stojí, že když jsem včera při prvním zpomaleném startu počítač násilně vypnul, zkusil jsem jej po startu zapnout v nouzovém režimu, který naběhl v pořádku velmi rychle.

Můj disk je WD Black 2.5" 750GB (2011) (notebook), mám 64bitový Windows 7, teploty jsem zkontroloval pomocí HWmonitoru a momentálně se pohybují mezi 29 a 33 stupni.

Předem moc děkuji za jakékoliv rady.
FryderykChopin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 18. 3. 2017 08:46

Prehistorická hw sestava.
Popisuješ HDD odcházející do křemíkového nebe.
Co s tím?
Využij to ve svůj prospěch:
instaluj systémový SSD do prvního portu primárního diskového řadiče.
Z původní líné mrchy se najednou stane svižný moderní NB, reagující na uživatelské vstupy mnohem rychleji, než nejdražší nadupané dělo se systémovým HDD (i takové zhůvěřilosti dokážou výrobci vyprodukovat).
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FryderykChopin 18. 3. 2017 08:51

Počítám že k tomu nakonec dojde, ale jelikož se mi blíží deadline bakalářky tak nemám moc čas kupovat SSD a zjišťovat jaké kablíky k tomu potřebuju dokoupit, jak tam přenést windows a tak podobně, nejsem moc technický typ...

Prostě bych teď rád aby ten disk ještě chvilku fungoval :-(
FryderykChopin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 18. 3. 2017 08:57

"Kablíky" opravdu žádné nepotřebuješ. :-)
Prostě se vyhodí původní HDD do sběrného dvora a na jeho místo se vrazí SSD.
Pak se nainstaluje W7 z originálního MS média a obnoví dokumenty ze zálohy.
FryderykChopin píše:nejsem moc technický typ

Svěř to odborníkovi.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FryderykChopin 18. 3. 2017 09:00

Rozumím, ale jak říkám, jsem v časové tísní, takže teď nemám prostor dávat počítač ani nikam do servisu...

Potřebuji teď jen aby ten disk ještě chviličku fungoval, a proto prosím o jakékoliv nápady.
FryderykChopin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 18. 3. 2017 09:03

1) NB svěř do servisu.
2) Bakalářku dokonči ve stolním PC.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FryderykChopin 18. 3. 2017 09:06

děkuji, ale nemám k dispozici stolní PC. Při vší úctě, koupit jiný disk mě i jako laika také napadlo, zajímalo by mě tedy spíš řešení toho problému na který jsem se ptal, děkuji.
FryderykChopin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 18. 3. 2017 09:16

Šokující: :shock:
FryderykChopin píše:nemám k dispozici stolní PC

Bezdomovec?
Nemůžeš si ani dočasně půjčit stolní PC rodičů nebo sourozenců?
AFAIK v každé domácnosti se najde aspoň jeden použitelný stolní PC?
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FryderykChopin 18. 3. 2017 09:21

Starý stolní PC mi odešel.

Mohl by mi prosím někdo pomoct s mým problémem v prvním příspěvku?
FryderykChopin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jito 18. 3. 2017 09:35

A co jsi na tom nepochopil?HDD je do pryč,tak jak ti máme pomoci?
jito
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FryderykChopin 18. 3. 2017 09:45

Pokud je HDD mrtvý, tak jak je tedy možné že přes clean boot počítač naběhne během dvou minut úplně v pořádku?
FryderykChopin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Giks 18. 3. 2017 10:16

Pěkně si zahráváš, Murphyho zákony fungují spolehlivě a věř, že se ti ten disk podělá zrovna v tu nejmíň vhodnou chvíli. Minimálně teď zálohuj každou úpravu bakalářky třeba na nějaký flash disk/mobil/cokoliv, teda jenom pokud si vážíš svého času a nechceš o ni potenciálně přijít.

Co se týče problému, není zde co řešit, neopravíš to, disk je fyzicky poškozený. Jediná spolehlivá oprava je výměna disku. (Samozřejmě disk může sloužit nadále třeba i několik let bez problémů, vše je jen o pravděpodobnosti. Po těchto symptomech se ale obvykle považuje v IT jako nespolehlivý a nedůvěryhodný.)
Giks
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod alke 18. 3. 2017 10:54

nainstaluj si CrystalDiskInfo.tam uvidíš,jak špatně na tom je.
alke
Junior

Odeslat příspěvekod zivan 18. 3. 2017 11:17

A dej sem screenshot hodnot
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod FryderykChopin 18. 3. 2017 12:03

Obrázek

No nevím, asi budu držet křížky že se to ještě těch pár dní zapne a příští týden objednám to SSDčko :-l
FryderykChopin
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků