Programátorské PC, 100 000,

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod MarekDedecius 16. 3. 2017 08:47

POZADAVEK (NE)HLUCNOSTI - startující boing

UCEL PORIZENI SESTAVY- programátorská práce, vysoký výpoičetní výkon, Visual studio ( 30 sln ), node js ( 500 file na transpiling ), provoz virtiálních stanic

FINANCNI LIMIT - do 100 000 Kč bez DPH

CO MUSÍ OBSAHOVAT:
- 64 GB RAM
- 2x 2TB disky na zálohy (v raidu)


OPERACNI SYSTEM - mám

SESTAVITE SI PC SAMI? - nemám preferenci

BUDETE TAKTOVAT? - sám taktovat nechci ( pokud pc ale někdo poskládá a nataktuje na vyšší výkon uvítám i tuto možnost )

MONITOR + JEHO ROZLISENI? - mam 3 monitory, jeden 4k dva full HDD ( připojit by je měl zvládnout integrovaná grafika v procesoru)

PERIFERIE: mám, nic nebudu kupovat



Reálný způsob použití:
Vývoj komplexní aplikace ve VS 2015/2017. Aplikace má velikost cca 10GB včetně historie v HG. start aplikace je citlivý na rychlost v single thread operation ( trvá cca 40s). V části aplikace se požívá grafika definovaná v xaml ( velmy rozsáhlé soubory náročné na parsing - výkon cpu v singlet hread). Na druhou stranu při buildu se provádí build cca 30 sln paralerně ( cca 20s ). Beckend se transpiluje z typescriptu do js skrz node js paralerně ( cca 30s )

Očekávaný výsledek:
Snížení kompilačního a transpilačního času oproti aktuální sestavě viz níže
i7-3770
32GB ram
4x 128GB ssd raid 1+0
2x1tB hdd na zálohy
MarekDedecius
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 16. 3. 2017 12:33

AMD kompilátor? Že by se to přesunulo na GPU :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MarekDedecius 16. 3. 2017 13:21

Co to je, můžeš to prosím tě rozvést? Pokud je možnost zapojit do compile time i GPU, tak je to paráda. Dá se to nějak nastavit ve VS, nebo Node.js
MarekDedecius
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 17. 3. 2017 09:02

No pokud o tom nevíš, tak to asi nebude to pravé ořechové pro tebe. Upřímně vím, že to jde, ale není to můj denní chléb, takže přesný princip nevím.

Nicméně ! ->
============================================================================
  • E5-1680 v4 v tom jednovláknu to poletí klidně na 4GHz
    • (levnější varianta E5-1660 v4)
  • + SPC XE1436
  • AsRock X99 WS
  • HX430C15PB3K4/64
  • P3600 800GB
  • + 2* ST2000NM0055 (tady je taky prostor pro ušetření)
  • Corsair MR650x
  • FD R5 + 6* AC F14 silent (je potřeba použít delší šroubky do přední pozice !!!)
=============================================================================

= 125k Kč s DPH -> Jsme +/- na ceně.

Otázkou zůstává jaké máš monitory? Musí se vybrat GPU podle konektorů :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sasar 17. 3. 2017 12:18

Procesor Xeon byste měl spárovat s výhradně s ECC pamětí, ve stínu Core i7 s otevřeným násobičem pozbývá významu.
Sasar
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 17. 3. 2017 12:26

Děkuji, zkopíroval jsem špatný řádek ->

Správné RAM jsou: 4x M393A2G40DB0-CPB
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MarekDedecius 18. 3. 2017 09:49

Díky všem za příspěvky, prošel jsem si dané řešení.

pro procesor se mi jeví zajimavější i7-7700K než E5-1680 v4

srovnání výkovu ( singleThread / multihread / cena)
i7-7700K: 2596 / 12306 / 10 000 Kč
E5-1680 v4: 2201 / 16684 / 53 000 Kč

je jasné, že xeon výkon nahání na počtu jader, což při compile time má pouze omezený účinek a se zvyšujícím se počtem jader klesá efekt jejich počtu. Při compile time je možné paralerizovat jen některé úlohy ( např. kompilace více projektů, transpilace typescriptu do js )

Cena toho xeonu je také 5x vyžší než i7. Proto do toho tak šťourám, aby investice měla potřebný efekt

Další možnosti co mě napadají:
- Přetaktovat i7, někde jsem četl, že by měla dávat cca 5 GHz, což by znamenalo nárůst výkonu o cca 10% ( v turboboost má i7 4,5 Ghz). Asi by se musel přikoupit vodní, aby to uchladil.
Teoretický výkon po přetaktování:
2880 / 13659 / cca 14 000 Kč

- Další možnost, která mě napadá je jestli neexistuje deska pro dva i7 procesory, to by posunulo sestavu k výkonům xeonu i v multithread operacích.
Teoretický výkon:
2596/ 24000 / cca 20 000 Kč

- ultimátní řešení by poté byla kombinace výše dvou zmýněných způsobů dva sockety + OC
Teoretický výkon po přetaktování:
2880 / 26000 / cca 30 000 Kč


Přetaktování I7 asi je možné, ale nevíte jestli neexistulje dvousocketová deska pro I7?
MarekDedecius
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PCDaemon 18. 3. 2017 11:41

Core I7 nema multiprocesorovu podporu, tu maju az procesory Xeon radu E5, E7
A v specifikaci nesmu mat QPI Links 0.
Naposledy upravil PCDaemon dne 18. 3. 2017 11:53, celkově upraveno 1
PCDaemon
Junior

Odeslat příspěvekod zvuk11 18. 3. 2017 11:43

seš si jistý že v PC za 100k chceš non ECC paměti a baby intel ?
zvuk11
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 18. 3. 2017 11:56

Vodu nepotrebujes. Hodil by se asi DELID (=lepsi prenos tepla, nizsi teploty CPU, teoretickysance na vyssi OC, ale take ztrata zaruky na CPU, s cimz je nutno pocitat). Chlazeni staci resit NH-D15, ktera je ucinnejsi, nez levne AIO vodni sety.

MultiCPU desky existuji POUZE pro Xeon a jeste neni "jen tak jedno", ktery do jake z nich das. Jsou procesory pro dualsocket, jsou procesory pro single socket. Dva singlove v jedne dual desce samozrejme NEPOJEDOU.

Sockety 115x jsou vzdy jednoprocesorova zalezitost. ECC je dobra poznamka. OC pak dtto. Navzajem se ty dve veci vsak vylucuji.

Co je pro Tebe dulezitejsi musis badat, zjistovat a hlavne zkouset nejvic Ty sam. Vzdycky je potrebna alespon nejaka soucinnost tazatele s vyberem, koriguje to smer a usnadnuje konkretni vyber.

Ted mi rekni. Co vsechno na tom virtualizujes? Nejaky server pro neco, nejake stanice pro celou kancelar, nebo jen nejake vlastni testovaci virtual desktopy, abys overil funkcnost a chovani vysledku sve prace pod ruznymi OS? Kolik a jak casto a za jakym ucelem je nejcasteji tech virtualnich stroju spousteno?


BTW RAID != (neni rovno) zaloha. Spousta lidi si to mysli, ale jde o obecne rozsireny omyl. Zalohovani ma probihat jinak a minimalne jedna zaloha ma byt vzdy geograficky oddelena.


Vse vyse vyrcene berme zatim pouze jako orientacni poznamky.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sasar 18. 3. 2017 12:31

Core i7-7700k s vyšším taktem (např.: 4.5GHz a 3200MHz DDR4) vykazuje opticky vyšší výkon, ale současně nepoukazuje na dopad a vliv větší cache L3 a vlastní paměti. Domnívám se, že kombinace vysoké frekvence, Turbo Max 3.0 4GHz, L3 20MB se zvýšenou spolehlivostí (ECC) bylo důvodem pro výběr procesoru Xeon E5-1600.

V případě, že byste se smířil s Core i7 a přetaktováním, doporučil bych vám pracovní stanici Autocont Integra s možností záruky v místě instalace po dobu 3 - 5 let. Současná Integra nabízí klasické komponenty s nadstandardní zárukou bez omezení komponent (whitelist), které byste do značkové sestavy Dell, HP, Lenovo nezapojil. V současnosti zůstává v základu levnější deska MSI X99A Raider, nebo kvalitnější Gigabyte X99P SLI a několik variant grafických karet. Výběr je omezený konfigurátorem, avšak pro buildery (nás prodejce) se tato omezení netýkají a možné je osadit cokoliv, samozřejmě i procesory Xeon s ECC pamětí, NVMe disky apod. Chlazení je nastavené pro použití v provozním rozsahu 5 - 35°C okolního prostředí s vlhkosti 8 - 85% do nadmořské výšky 2000m, ve dnou základních variantách 6ks 500 - 1500rpm @100000h 133,7 m³/h, 1,91 mm H₂O (12V 0.2A) 3300 Btu/h až 6ks 1000 - 2000rpm @150000h 189m³/h, 4.23H₂O (12V 0.18A) 5800 Btu/h. Na výběr jsou DC i PWM ventilátory a kvalitní skříně Fractal Desing Core a Define. Pokud byste si objednal základní Haswell (z důvodu vyšší taktovatelnosti, než nabídne Broadwell) např.: Fractal Desing Integra M 650W 85%, GB-X99P SLI, I7-5820k, 4x8GB DDR4 2133MHz 1.2V, 2x 1TB HDD 7200rpm SATA, 1x 256GB SSD SATA, PNY Quadro K2200 s náledující spotřebou (vyzařování tepla). Prostředí Windows (Idle) 51.15W 174.56 Btu/h, Max. spotřeba 198.18W 675.99 Btu/h, Sleep (S3) 2.55W 8.71 Btu/h, Vypnuto (S5) 1.028W 3.51 Btu/h. Pro všechny konfigurace lze vypočítat a deklarovat provozní hodnoty, spotřebu a nároky na spolehlivé chlazení. Pokud byste požadoval nejvyšší kvalitu a spolehlivost, mohu doporučit pracovní stanice SuperMirco SuperWorkstation, které svou funkcionalitou a provedením nemají konkurenci.

P.S.: Po světových obchodech se toulá mnoho odemčených procesorů Xeon E5-1650v3 "unlocked", které lze přetaktovat. Avšak přináší značná rizika a nedoporučím používat pro pracovní stanice. Konstatuji, že možnost existuje, stejně jako nákup starších Xeonu, včetně E5-2687W za velmi rozumné - výhodne ceny. Procesory netratí, problémem jsou desky.

Obrázek
Obrázek

Světem se toulají kombinace 4.4GHz E5-1650v3, obvykle s deskou Asus X99-E WS. Po prohledání tématických fór (CAD) získáte i lepší výsledky. Opět zdůrazním, že nedoporučím tuto možnost pro pracovní počítat, u kterého byste se měl zajímat především o spolehlivost a podporu.
Sasar
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bespi_ 18. 3. 2017 12:48

Zvazil bych zda by neslo pockat na uvedeni Skylake-X. V pripade volby Broadwell-E (EP) je IPC jen mirne vyssi nez u stavajiciho CPU a frekvence vlastne totozna. Takze zisk jsou vlastne jen ty jadra navic. Naproti tomu Skylake-X (EP) prinese minimalne krome dalsiho mirneho zvyseni IPC i vyssi frekvenci a vyssi vykon HT.

Tj. pred nakupem se poradne zamyslet, zda uvedena nemala investice prinese dostatecny efekt, aby ji to opodstatnilo.

Dalsi vec WPF je prostredi akcelerovane GPU, tedy nejaka VGA zvlast kdyz se pouzivaji 3 monitory by byla vhodna.

PS: Take cekam na Skylake-X a podle toho jak bude vypadat se rozhodnu v novem pracovnim PC pro nej nebo pro Ryzen.
Bespi_
Junior

Odeslat příspěvekod MarekDedecius 18. 3. 2017 13:51

Děkuji všem za odpovědi.

-
zvuk11 píše:

Asi mi non ECC paměti nějak nevadí, nejedná se o produkční nasazení, ale o vývojové a pokud kvůli tomu jednou za 14 dní sletí počítač, tak je to ok.

-
KineCZek píše:

Díky za tip na chladiče vzduchem, zní to jako rozumná cesta.
Na stanici virtualizuji pouze testovací stanice, které sežerou max 5 GB ram, proti kterým programuji, takže nic zásadního. v ramce také nechávám běžet ramdisk, pro snížení latence a jelikož nám bobtnají zdrojové kódy, 10 GB již nestačí.
JJ záloha je u mě aktuálně vypadá podobně jak říkáš: 1x ssd na systém, 4x ssd raid 1+ 0 na zdrojové kódy, 2x hdd na incrementální zálohy ( co 5 min ). 1x týdně záloha na externí hdd. 4x deně záloha zdrojových kédů do cloudu

Sasar píše:

Některé ty stanice stojí za zamyšlení, i když jsem si doteď všechny PC stavěl sám, vypadá lákavě to mít od někoho včetně záruky na 3 roky. Díky

Bespi_ píše:

Tak tohle byla podpásovka :-), čekat půl roku na nový cpu, nebo to pořešit se stávajícím. Když to koupím teď tak víc naprogramuji ( vydělám ), když za půl roku, mám to rychlejší. Vypadá to hodně lákavě ty nové procesory.

-- 18. 3. 2017 13:56 --

Ještě jsem zapoměl na reakci na grafickou kartu

tu použiji klidně integrovanou, sice je WPF akcelerované grafikou, ale když se kompiluje, tak je hlavní problém parsing xaml. Ve Visual Studiu mají špatně navržený parser, takže ve finále používá pouze jedno vlákno. Na ostatní věci mi i v současné době stačila integrovaná grafika v procesoru i7-3770. Nová i7 má potom výhodu, že se na integrovanou grafiku dají připojit 3 monitory, takže za mě ok.
MarekDedecius
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Sasar 18. 3. 2017 14:57

Záleží na vás, protože i bez příplatkové záruky, nebo podmínek prodejce dostane garance a nadstandard. V základu automaticky identický náhradní díl po dobu tří let. To znamená, že druhý den přijede přepravní služba s novým dílem, který si můžete vyměnit sám. V případě potřeby dostanete identický díl z rezervních zásob. Odpadá tak shánění funkčního dílu, např.: základní desky, které se stáhly z prodeje před X lety.

Standardní on-site servis Autocont, Triline, ... apod. řeší technik na místě. Ovšem ostatní dodavatelé mohou mít své služby nastavené jinak. Na pracovní Integra dávám automaticky servis a podporu na území ČR za podmínky, že nebude zasahováno do konfigurace a počítač zůstane zapečetěn. Zabývám sem kompletní správou IT vybavení, provoz i údržbu, proto si dodávky pro malé a střední podniky řeším sám. To mj. znamená, že si mohu diktovat osazení a vybrat si různé revize, čipy konkrétního výrobce. Např.: Kingston V300 ... dodal jsem jich tisíce a ani jeden nebyl s pomalými NAND čipy Micron a propady výkonu, které se propíraly světem se mých zákazníků netýkaly. Nedávno jsem hromadně stáhl všechny 500GB a 1TB SMR disky Seagate, několik z nich mělo špatné NAND čipy 1GB cache a nedostanete ani některé problémové série Seagate z výrobního závodu v Čině, nebo série s FW CC45, ve kterých byl nepříjemný bug. Obdobně u grafických karet, pro své zákazníky objednám série karet s čipy Samsung a dostanu je. Nespoléhám se na náhodu a sérii Micron/Samsung, dostanu kvalitnější Samsung. Desky jakbysmet, mnoho se jich vyrobilo a dodalo s deskami GA-B85M-D3H revize 1.1 a máte garantováno pro záruční i pozáruční opravu tuto revizi, nikoliv 2.x se slabším napájením. V běžném prodeji jistoty chybí. Samozřejmě najdete desítku firem, které se zabývají i jednotlivými kusovými dodávkami. Na otázku, jestli se vám podobné služby vyplatí si musíte odpovědět sám. V případě poruchu u řady Integra se jedná o drobné poruchy např.: disky, ovšem jako celek se jedná o téměř bezporuchové stroje.
Sasar
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karlos00x 19. 3. 2017 12:21

MarekDedecius píše:na incrementální zálohy ( co 5 min ).

To hle je dost paraniodni. Myslis, ze prinos je aspon takovy jako nevyhody?
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků