AMD Ryzen vlákno - infa, zkušenosti, recenze

Procesory Intel, AMD a ostatní

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Nargon 4. 4. 2017 15:41

Crosshair 6 Hero nepotřebuje Dual BIOS. Jako mnoho dalších (převážně ROG) Asus desek má totiž USB Bios Flashback, což je imho nejlepší řešení. Na desce je speciální chip, který se stará o flashování. Takže v případě nouze stačí do desky připojit napájení (24pin), bios nahrát na flashku a zasunout do označeného portu a na desce stisknout tlačítko. Tím se začne bios flashovat. Nic víc není potřeba. Tj nepotřebuješ v desce ani CPU a ani RAM a ani to nemusí naběhnout. Je to dobré řešení do situace, kdy máš v desce starý bios, který nepodporuje tvůj CPU a normálně by jsi musel někde shrastit starý CPU se kterým flashneš bios a až pak jsi mohl použít ten nový CPU co máš. Takhle to jde i bez starého CPU. Navíc to neobsahuje skoro žádné SW kontroly, můžeš tam tedy flashnout i starý bios, běžně ti flashovací utilita zahlásí že starší verzi biosu tam nahrát nelze a konec, ale s tímhle ne, tady to lze.
Desku vlastně ani nelze bricknout, s tímto tam vždy dokážeš nahrát funkční bios ať se děje co chce.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod Aemaeth 4. 4. 2017 17:15

OT

dockalacek píše:Slováci tomu říkají "matičná doska" nebo tak nějak.

jo, ale viac sa pouziva "základná doska"
Aemaeth
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dustojnikhummer 4. 4. 2017 20:08

@Nargon O tom jsem si taky přečetl. Ale mají to pouze ROG desky,takže myslím že ani X370 Prime to nemá. Přitom u Gigabyte je Dual-BIOS vpodstatě standart.
dustojnikhummer
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 4. 4. 2017 20:47

Omyl:
dustojnikhummer píše:mají to pouze ROG desky

To je slušný standard všech MB ASUS:
Nargon píše:USB Bios Flashback

už několik let.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dustojnikhummer 4. 4. 2017 22:28

Nevíte jak to má ASrock? Budu brát B350M Pro 4 a nechtěl bych nic moc riskovat. Taky ještě Gigabyte má pár podobných B350 desek ale ASrock má prý stabilnější UEFI a trošku lepší VRM.
dustojnikhummer
Junior

Odeslat příspěvekod nody.nody 5. 4. 2017 14:59

Tak už to mám doma skoro sestaveno, zbývá jen GPU, dojde zítra (GTX 1070). Nakonec jsem koupil ten scythe Ninja 4 chladič. V pátek dopoledne objednal z jejich stránek AM4 kit a v pondělí ráno ho už měl doma (!).

Doufám že až to zítra spustím, tak všechno pojede ok... :-)

Chci se zeptat toho jednoho člena tady (nebo kohokoliv) jiného co má Scythe Ninja 4...
Ten jeden uživatel říkal že ty 2 šrouby kterými se zajistuje samotný chladič na AM4 mounting kit již předem vámi nainstalovaný na desce. Uživatek (nevím už kdo) říkal že šrouby vychází "tak tak"... Já bych naopak řekl že šrouby jsou až moc dlouhé a na konci (blíže k hlavičce) šroub brzo přechází na hladkou plochu (brzo mu končí závit)... tzn naopak já mám ten chladič uchycený jen na posledních pár závitech (pak závit končí, je dost "rovné plochy" a pak teprve hlavička šroubu... Díval jsem se a v původním návodu pro AM3 platformu bylo něco o tom že někdy je vhodné použít "nádstavce", takové ty "cardboard" izolační červené kroužky. V původním balení byly nějaké "papírové" a pak nějaké plastové nebo kovové. Napadlo mě že jsem je možné měl použít (i když to v návodu pro Am4 platformu nebylo), tím bych šroub trochu nadstavil a držel by více závity, ne jen těmi pár na konci šroubu...

Uživatelé co mají Scythe Ninja 4, nadstavovali jste chladič těmito kroužky i když to v návodu nebylo uvedeno...?
nody.nody
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 5. 4. 2017 15:22

dustojnikhummer píše:Nevíte jak to má ASrock? Budu brát B350M Pro 4 a nechtěl bych nic moc riskovat. Taky ještě Gigabyte má pár podobných B350 desek ale ASrock má prý stabilnější UEFI a trošku lepší VRM.

Projdi si jejich fórum a vystřízlivíš.

Oproti konkurenci (Gigabyte) se nedaří provozovat paměti na vyšších taktech, desky kolabují po updatu BIOSu (bez možnosti recovery), celkový výkon je nižší (ale stále se ladí).

Další věc je údajně značně hřející čipset. Na mATX deskách osazených pidi chladiči to bude potenciálně větší problém, než u větších ATX sestřiček.

Se střípků, co jsem pozbíral na internetu, se momentálně jeví nejrozumnější volbou pro Ryzen řada Aorus od GB.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dustojnikhummer 5. 4. 2017 15:32

Na Aorus fakt nemám prachy,rozpočet na desku budou 3 tisíce.. Takže mám Asrock vypustit? Dost lidí taky doporučuje MSI Tomahawk.
dustojnikhummer
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 5. 4. 2017 16:00

Vyber si, co uznáš za vhodné. Jsou to tvoje peníze. Momentálně všechny AM4 desky napříč výrobci momentálně působí jako polotovar. IMHO je rozumnější počkat na nové modely, respektive revize.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dustojnikhummer 6. 4. 2017 09:05

No tak když vidím ty spousty i7 6700 na bazoši okolo 5-6ti tisíc tak nevím jestli místo R5 1400 nekoupit jeden z nich,výkon by měl být +- stejný ale nemusel bych kupovat novou desku (mám H170M Pro 4). Nebo bych mohl počkat do června ale nejsem moc trpělivý.
dustojnikhummer
Junior

Odeslat příspěvekod Kaulik 6. 4. 2017 09:47

já teď na aukru kupuju za 6k, i7-6700k.. takže bez K by ses měl dostat i k 5 tisícům.. a to si myslím, že se ti určitě vyplatí víc..
R7-5800x + NH-D14 | ASUS ROG STRIX B550-A GAMING | RAM 48GB@3200 | RX 6750 XT | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bespi_ 6. 4. 2017 09:50

Nema tu nekdo zkusenost s Gigabyte AX370 Aurorus Gaming 5 + 64GB ECC pameti ? Pripadne jaky na to je nazor pro vyuziti na WS.
Bespi_
Junior

Odeslat příspěvekod mirha 6. 4. 2017 10:42

Odeslat příspěvekod r34ktor 5. 4. 2017 17:00
Vyber si, co uznáš za vhodné. Jsou to tvoje peníze. Momentálně všechny AM4 desky napříč výrobci momentálně působí jako polotovar. IMHO je rozumnější počkat na nové modely, respektive revize.
mirha
mirha
Junior

Odeslat příspěvekod Bespi_ 6. 4. 2017 11:06

To vim taky, ale potrebuju "pomalu" resit nahradu stroje z roku 2009. A opet neco co vydrzi nejmene 6 let. Soucasny stroj bezi po celou dobu v rezimu 24/7 a uz zacina obcas zamrzat USB radic.
Bespi_
Junior

Odeslat příspěvekod mirha 6. 4. 2017 13:02

To se budeš muset rozhodnout sám, jak moc urgentní je to "pomalu". Popravdě, za současného stavu bych o AM4 do WS neuvažoval. Uvidíme jak se to vyvrbí za půl roku.
mirha
mirha
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků