Vysoká škola pro programátora?

C++, C#, Visual Basic, Delphi, Perl a ostatní

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod worrapS 10. 3. 2016 11:10

Asi málokdo tady vystudoval vícero podobných oborů na různých školách. Ale v praxi se potkáváme s různě dobrými absolventy různých fakult a jednoznačný závěr z toho je, že žádná škola není podřadná. Jsou jen podřadní studenti ;)
Pracovat s počítači je docela otrava. Vůbec, pracovat je otrava. Možná to nakonec s těmi počítači nebude až tak zlé.
worrapS
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod powlcz 10. 3. 2016 12:50

Tohle mi přípomíná hlášky nejednoho neschopného učitele nadávající na generace studentů ;)
Chronický Ujížděč na nevhodnostech
powlcz
Junior

Odeslat příspěvekod ancak 10. 3. 2016 19:12

Karlosi, realne ceske koleje nejsou jako americke v Prcickach.
ancak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Coolman86 10. 3. 2016 19:58

Já jsem absolvent VŠE, do 25 let jsem neviděl kus kódu (nestudoval jsem tam ani fakultu informatiky). Dnes, cca po 5 letech od absolvování, programuju v bance algoritmy pro řízení rizik atd., tj. jedna z asi těch nejnáročnějších oblastí v bance.

Tedy, škola je jedna věc (a důležitá), ale podle mě je o hodně důležitější, jestli jsi schopen na sobě pracovat z vlastní iniciativy - to je můj případ.

Být na místě člověka, co se rozhoduje o škole, tak bych si primárně řekl, co konkrétně chci jednou dělat a podle toho se zařídil. "Programátor" je hodně obecná role, dnešní trh potřebuje lidi, co nejen programujou, ale rozumí i businessově tomu, co programují. Já s čistými programátory nerad pracuju, protože jim musím každou blbost vysvětlovat (i když jsou machři přes kód). Radši mám programátory, co rozumějí i té businessové straně věci - těch si nesmírně vážím.
Coolman86
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 10. 3. 2016 22:33

ancak píše:Karlosi, realne ceske koleje nejsou jako americke v Prcickach.

To samozrejme vim - na Palacaku jsem si par let uzil. Prave proto vim, ze jsou to nadherny vzpominky na dobu ktera se uz nevrati (to nemyslim takovy to driv bylo lip, to myslim svuj vek, v te dobe zadne zavazky, bezstarostnost mladi...).
Ale hlavne myslim, ze bylo super v 18 "vyletet z hnizda" - muset si varit, prat apod. Absolventi mamahotelu to je neco do zivota nepouzitelneho.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod PiranhaGreg 11. 3. 2016 22:24

Teď jsem ve třeťáku na ČVUT FIT a rozhodně výběru nelituju. Zároveň se občas potkávám i s lidma z MFF UK a ČVUT FEL a z jejich vyprávění mám o těch fakultách celkem pozitivní obrázek.

MFF UK je o dost víc teoretická. Matiku musíš mít fakt rád, pokud bys tam chtěl. Standardně se tam pak učí C++, C# a Java, což si myslím, že je krásnej výběr. Oproti ČVUTu tam pak máš mnohem striktněji nalajnovanej průchod studiem a takovej lidštější přístup od učitelů. Oboje považuju za plus.

ČVUT FEL má oproti ČVUT FIT víc elektriky a míň prográmka. Ale záleží docela na oboru. Celkově je pak FIT fakt hodně zaměřenej na programování ve všem možným, když to na FELu můžeš fušovat do všeho možnýho. Není ale problém zapsat si předmět z jiný fakulty ;-) .
PiranhaGreg
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod powlcz 12. 3. 2016 14:10

karlos žije ve své bublině, toho si nevšímej. Koleje sou pro nicky úplně stejně jako mamahotel.

A k programátorovi, který rozumějí businessovým stranám věcí... Má se k tomu cenu vyjadřovat?

Lidi jsou tu stucklý někde v 90letech nebo co? Nástupní plat juniora programátora v Praze je minimálně 25000,- když bude jo dobrej - znalej základů sql, frontendu a backendu, může mít nástup za 35000,- . Z obou částek se dá v Praze slušně vyžít tak nepindejte.

Za mě: pokud na to máš hlavu a rodiče tě budou podporovat až do 30ti, běž na VŠ, viz Piranha, pokud se nechceš do třetiny svého života plahočit ve školském systému, zapíchni to jako junior a vejšku si dodělej za pár let. Obě volby mají své + i -, vybrat si dveře ale budeš muset sám.
Chronický Ujížděč na nevhodnostech
powlcz
Junior

Odeslat příspěvekod mech63 20. 6. 2017 15:22

PiranhaGreg píše:Teď jsem ve třeťáku na ČVUT FIT a rozhodně výběru nelituju. Zároveň se občas potkávám i s lidma z MFF UK a ČVUT FEL a z jejich vyprávění mám o těch fakultách celkem pozitivní obrázek.

MFF UK je o dost víc teoretická. Matiku musíš mít fakt rád, pokud bys tam chtěl. Standardně se tam pak učí C++, C# a Java, což si myslím, že je krásnej výběr. Oproti ČVUTu tam pak máš mnohem striktněji nalajnovanej průchod studiem a takovej lidštější přístup od učitelů. Oboje považuju za plus.

ČVUT FEL má oproti ČVUT FIT víc elektriky a míň prográmka. Ale záleží docela na oboru. Celkově je pak FIT fakt hodně zaměřenej na programování ve všem možným, když to na FELu můžeš fušovat do všeho možnýho. Není ale problém zapsat si předmět z jiný fakulty ;-) .


Zdravím. Píšete že FEL má více elektriky než FEL. Ale ve studijních plánech je na FITu hned v prvním semestru "Číslicové a analogové obvody", na FELu v prvních 4. semestrech nic podobného není - naopak to vypadá, že jsem tam hlavně programování.
mech63
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zivan 20. 6. 2017 21:04

Informatiku jde studovat i na jaderce CVUT, ale pokud to je za ta leta stejne, tak fyzice uteces jen na detasovanem pracovisti v Decine, v Praze ne. Ale byvalo to tam jen do Bc. zbytek pak v Praze.

Pokud by ses neomezil jen na Prahu, tak mi neprisla spatna ani ZCU v Plzni.
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod sejnt 27. 6. 2017 09:30

Vysoka skola ti da len zaklady a vseobecny rozhlad. Vsetko zalezi od tvojho aktovneho pristupu.
Lekvár je produkt šialenej myšlienky ako neurobiť zo všetkých sliviek slivovicu.[CZ] Povidla jsou produkt šílený myšlenky jak neudelat ze všech švestek slivovici.
sejnt
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mimous 27. 6. 2017 13:32

Pokud programovat umíš, tak je vysoká škola celkem ztráta času.
To, co ti tam budou vtloukat do hlavy i s hromadou balastu okolo ti bude v reálu celkem k ničemu. Mnohem lepší je, jít do praxe. Po druhém, třetím projektu toho budeš umět a vědět víc, než čerstvej absolvent za těch ztracenejch 5 let života.

Navíc, pokud neplánuješ zabít svůj život ve státní správě s tabulkovými platy, která přihlíží k dosaženému vzdělání, a pár firmám, které si hrají na kdoví co, ale ve skutečnosti jen ze schopného člověka vysají život a pak ho stejně odkopnou, tak je lepší, začít si po té střední budovat kariéru.

Pokud nemáš problém s angličtinou, třeba zkusit nějakou praxi/ stáž v zahraničí. To dá člověku taky hodně.
mimous
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radim33 11. 7. 2017 18:28

Asi si už vybral...
Já bych jinak jako první doporučil sjet si pár kvalitních IQ testů. Výše IQ totiž zhruba určuje průměrnou schopnost učení. Na co člověk s IQ 100 - 110 potřebuje mnoho hodin usilovného učení, to člověk s IQ 130 zvládne za hodinu, dvě a člověku s IQ 140 - 160 v podstatě stačí o tom slyšet na přednášce nebo jinde a ty skripta si prolistovat. Navíc je výše IQ stálá hodnota, cvičením a učením nebo naopak nečinností se dá ovlivnit pouze o +- 5 - 10 bodů. Diplom v dnešní době dostanou nakonec všichni z nich, ale ten s IQ 100 - 110 by si měl vybrat obory s malou náročností na škole, ale hlavně potom v praxi při udržování aktuálních znalostí - studování nových věcí, které jsou při programování a v IT nezbytné. Člověk s IQ 140 - 160 má naopak nárok zvládnout i ty nejnáročnější obory kolem programování a pokud tomu věnuje patřičné úsilí, být v tom oboru na špičce.
radim33
Junior

Odeslat příspěvekod MPenten 16. 8. 2017 21:14

Stejně z ČVUT FEL a FIT 60-80% vyletí, tak ať tam klidně jde, kdo chce a pak se může živit, až vyletí... :D
Na FELu se dá studovat i Kybernetika a Robotika. A elektrika je tam třeba ve formě Architektury počítačů (OI i KYR), v KYRu i Roboti, může si člověk vzít třeba Matlab atd..
MPenten
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PiranhaGreg 7. 9. 2017 18:05

mech63 píše:
PiranhaGreg píše:Teď jsem ve třeťáku na ČVUT FIT a rozhodně výběru nelituju. Zároveň se občas potkávám i s lidma z MFF UK a ČVUT FEL a z jejich vyprávění mám o těch fakultách celkem pozitivní obrázek.

MFF UK je o dost víc teoretická. Matiku musíš mít fakt rád, pokud bys tam chtěl. Standardně se tam pak učí C++, C# a Java, což si myslím, že je krásnej výběr. Oproti ČVUTu tam pak máš mnohem striktněji nalajnovanej průchod studiem a takovej lidštější přístup od učitelů. Oboje považuju za plus.

ČVUT FEL má oproti ČVUT FIT víc elektriky a míň prográmka. Ale záleží docela na oboru. Celkově je pak FIT fakt hodně zaměřenej na programování ve všem možným, když to na FELu můžeš fušovat do všeho možnýho. Není ale problém zapsat si předmět z jiný fakulty ;-) .


Zdravím. Píšete že FEL má více elektriky než FEL. Ale ve studijních plánech je na FITu hned v prvním semestru "Číslicové a analogové obvody", na FELu v prvních 4. semestrech nic podobného není - naopak to vypadá, že jsem tam hlavně programování.


Proto právě píšu, že záleží na oboru. Obor Otevřená informatika (na FELu) je na tom dobře. Předmět číslicové a analogové obvody na FITu by se měl jmenovat spíše Učíme se s Mathematicou. Jediný další povinný částečně HW předmět je struktura a architektura počítačů, kde se především učí programovat malé čipy ve VHDL a assembleru.

Jinak Bc. už mám na FITu za sebou. Školu bych doporučil jen v případě, že vás programování opravdu baví a umíte se trochu hecnout. Jak píše MPenten, průchodnost je dost tvrdá (nastupovalo nás skoro tisíc a odstátnicovalo cca 170 lidí a to ještě třetina (včetně mě) o rok prodlužovala) + ještě nemáme úplně nejlehčí přijímačky.
PiranhaGreg
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků