Zapojení ventilátorů pro Fractal Define R4

Skříně a zdroje, úpravy počítačových skříní, chlazení, odhlučnění

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod r34ktor 29. 11. 2016 22:08

1A na jednom výstupu mají některé desky uveden jako hraniční limit. Použít se to dá.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xkarlos 29. 11. 2016 22:57

Tak nic, zapojil jsem PWM ventilátor do SYS_FAN1 (4pin) a taky se nedá regulovat. Jediná regulace co funguje je CPU_FAN a to jak deskou, tak speedfanem.

Už to vzdávám, bude to bez regulace na skříni.

Jen bych potřeboval poradit jak to udělat

a) 4x AC F14 + snížit otáčky pomocí jednoho nebo dvou regulátorů
že je to dražší varianta by mě nevadilo, budu moct doladit otáčky. Nějaké nevýhody tohoto řešení?

b) 4x AC F14 silent a jet na nominálních otáčkách
xkarlos
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 30. 11. 2016 00:14

Pozor na ty regulátory! Mohou se nepříjemně zahřívat.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xkarlos 30. 11. 2016 20:04

Tak vzal bych ty AC F14 silent ale teď vidím že asi nepůjdou dopředu do Fractalu R4. Tam jsou klipy dělané na 25mm fany.

Řešil někdo co s tím?

díky
xkarlos
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 30. 11. 2016 23:55

Pilník a trochu manuální práce. Ty 2mm měkého plastu to je nic.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xkarlos 2. 1. 2017 21:08

Tak mám hotovo - úprava ventilátorů šla celkem dobře. Trochu škoda že to tam nepasuje, ale co se dá dělat :)

Nakonec jsem tam dal AC F14 silent, na plný výkon byly celkem hlasité, tak jsem je zapojil přes regulátor ve skříni, na 7V už jsou tišší a teploty jsou dobré.

Takže díky za rady. Spokojenost :)
xkarlos
Junior

Odeslat příspěvekod iguka 4. 11. 2017 21:12

Není třeba zakládat nové téma, mám podobný dotaz, proto to napíšu sem.

Časem budu potřebovat, aby se i vedle zapnutého PC dalo spát. Holt děti rostou a chceme, aby měly každý svůj pokoj, takže my se ženou se přesuneme do obýváku. Ona chodí dříve spát a já zase ponocuju u PC, takže potřebuji, aby bylo super neslyšitelné.

Něco jsem si zde o ULN sestavách přečetl, tak jsem se rozhodl pro update své sestavy, proto jsem teď koupil:
- fractal R4
- RM650x
- pasivni 1050ti kalmx
- KC400 256
- himuro na 1TB disk


Příští rok budu pokračovat v update CPU, RAM, MB a uvidím, jak bude vypadat situace na trhu, ted jsem na to už neměl kačky.

Teď konečně proč se ptám, potřebuji poradit jaké a kolik mám koupit ventilátorů, kam je umístit, jak je zapojit a ztišit. Ty původní ze skříně půjdou pryč. Chladič na CPU ninja2 podporuje ventilátor 120x120 a ten bych taky vyměnil, deska podporuje jeden 4pin a jeden 3pin. U ventilátorů nehraje roli cena, chci hlavně to ticho a účinnost, proto to zaplatím. Díky všem za vaše rady.
iguka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod polda 4. 11. 2017 22:37

Co máš za desku? 4pin je na cpu? Nebo máš pin cpu, 3pin a 4 pin separe? Co za cpu? Důležitý je Airflow 2 větráky zepředu dovnitř a 2 větráky nahoře ven a jeden vzadu taky ven. Ještě může být jeden zespoda dovnitř. Budeš na tom hrát nebo jen běžná činnost? Abys neroztapel slabé GPU a větráky nebezely stejně naplno. Dá se vytvořit ticho s Articama nebo si připlatit za Noctua s tím že blbě sestavis a hucet budou taky.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod iguka 5. 11. 2017 10:45

Desku mam v podpisu,je tam 4pin na cpu a jeden dalsi 3pin.Hry moc nehraju,predtim jsem ventilatory reguloval utilitkou fanxpert2
iguka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod polda 5. 11. 2017 20:58

V aplikaci žádný podpis vidět není.

Pin CPU jen na cpu větrák . Ostatní přes 3 pin, nebo můžeš zkusit ten regulátor na skříni na nejnižší výkon, by to mohlo fungovat než pořídíš novou desku. Pokud máš na noctua tak je kup i ti déle vydrží.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod iguka 6. 11. 2017 09:26

aha, s tím podpisem jsem to netušil. Deska je ASUS P8B75-M LX, procesor i5-2500s + Scythe Ninja 2(rev.B ). Dobře, koupím teda 6ks ventilátorů 140x140 3pin do skříně a jeden 120x120 PWm 4pin na procesor. Těch 6ks 140x140 zkusím napojit na ten regulátor ve skříni. Osadím IN: dva dopředu, jeden dolů , a pak OUT: vzadu a dva nahoře.
Teď bych ale potřeboval poradit které Noctua, je jejich docela hodně druhů a nevyznám se v tom.

Noctua 140x140 https://www.czc.cz/ventilatory-chladice ... 5aioranks5

Noctua 120x120 https://www.czc.cz/ventilatory-chladice ... 5aioranks5
iguka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 6. 11. 2017 09:37

Nahoď SpeedFan. Mrkni jestli umí regulovat a pak to můžeš řešit :)

Možná bych nejdřív zkusil AC F14 Silent ! pozor jsou 27mm ! Na 7V se to dá, pokud bys jednu AC F12 silent dal na GPU (pro jistotu) mohl bys si dovolit "(ne)regulaci na tvrdo"
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod polda 6. 11. 2017 12:50

Velký chladič na cpu máš, že chceš vzít jen větrák? Výběr je opravdu jen na tobě, hlučnost a velikost aby se ti vešly dovnitř si musíš spočítat sám. Co napsal Python je rozumné. ACF silent

Pokud nebudeš moc topit kvůli hrám, by ti stačily 4 velké. Případně pak dokoupit.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod iguka 6. 11. 2017 17:12

Mám tenhle chladič na CPU Scythe Ninja 2 https://www.czc.cz/scythe-ninja-2-rev-b/66681/produkt , takže na něho bych dal ten nový ventilátor.

Speedfan jsem nerozběhl, takže tudy cesta nevede.

Začal jsem přemýšlet nad těmi AC F12 silent, jsou teda fakt za pár korun, ale abych pak nemusel později kupovat Noctuu.

Dal bych i jeden ventilátor na ten pasiv grafiky a pak bych teda všechny (krom cpu) zapojil na ten manuální přepínač v case. Jak ho na pasiv přidělat?
iguka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod malay 6. 11. 2017 17:36

Měl bys zkusit využít toho, že máš CPU se sníženým TDP a k němu velmi výkonný chladič s celkem velkými mezerami mezi žebry. Při dobrém airflow ve skříni 2 nebo 3 x 14 cm IN a 3 x 14 cm OUT při 500 - 700 rpm by se CPU (i GPU) mohlo uchladit i pasivně. Teploty by se odhadem mohly v zátěži pohybovat do 65°C (na pasivně chlazenou komponentu je to OK teplota). Pod základnu chladiče to chce ale tekutý kov. Snížit trochu napětí CPU a vyhodit ze skříně ten velký koš na disky. https://www.quietpc.com/ninja-2
Naposledy upravil malay dne 6. 11. 2017 19:01, celkově upraveno 1
Sapphire Pure Black X58, Xeon X5680@4,5/4,3GHz + Thermalright Archon, RAM 48GB 1700MHz, GPU Sapphire RX580 Nitro+ 4GB, 2x SSD 250GB, NVMe 256GB, HDD 1TB, RAMdisky, Corsair RM550x, zabaleno do Fractal Define R5
malay
Junior
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků