Window Server 2016 a SQL Server licence

Diskuze k serverovým edicím Microsoft Windows

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Do fóra se už nepřihlásíte přezdívkou, je potřeba e-mail. Hned teď se podívejte, jakou e-mailovou adresu tady používáte a zapište si ji: odkaz Uživatelský panel v hlavičce –> záložka Profil. (Podrobnosti)

Odeslat příspěvekod ObilL 18. 2. 2018 23:23

Dobrý den,

poprvé řeším licencování Windows Server 2016 a SQL Server Standart. Měl bych následující dotaz. V případě, že budu mít zařízení, které bude bez zásahu uživatele přistupovat k SQL databází, tak potřebuji dvě klientské licence, jednu pro zařízení/uživatele do Windows Server a jednu pro SQL server nebo stačí jen pro SQL server?

A druhý dotaz, který je závislý na odpovědi té první otázky. Kdyby platilo, že stačí jen klientská licence pro SQL server, tak v případě bezplatné Express licence nemusím kupovat žádnou?


Děkuji
ObilL
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Chipoun 18. 2. 2018 23:45

Potřebuješ licenci CAL jak pro windows server, tak sql server.

Sql server express licenci CAL nepotřebuje.
Chipoun
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod milsimr 18. 2. 2018 23:46

O jaké verzi SQL serveru se bavíme? Licensování k poslednímu SQL serveru 2017 je snad jasné.

Server+CAL máš dle počtu uživatelů/zařízení s tím, že za nějaký minimální příplatky můžeš rozšiřovat. Kupuje se license pro server (Server) + pro Client Access License (CAL).

Core je pak pro nasazení, kdy máš nespočetně velká kvanta uživatelů a připojení, takže se licensuje dle výkonu (resp. dle procesorových jader), přičemž minimum je nákup licensí pro 4 jádra.

Z toho plynoucí licenční modely jsou snad jasné.
Ve tvém případě, kdy budeš mít nějakou databázi a pevný počet zařízení, které se k databázi bude připojovat, je Core licence overkill; stačí Server+CAL.

Express license jedině, pokud to máš pro účel výuky nebo pokud se spokojíš s databází, která bude moci mít maximální velikost 10 GB.

https://www.microsoft.com/cs-cz/sql-server/sql-server-2017-pricing
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ObilL 18. 2. 2018 23:52

Děkuji za odpověď. Nelíbí se mi, že musím mít dvě klientské licence pro jedno zařízení, značně se to prodraží, ale co nadělám.
ObilL
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků