Rozšíření datového úložiště u netbooku s 32GB EMMC

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Příjmení a jméno 9. 5. 2018 19:08

Zdravím,

sestra má pro děti zařízení Lenovo ideapad 120S-11IAP. Je to pro děti primárně na přehrávání filmů na dovolené nebo prohlížení fotek. Asi to je nějaká O2 akce.

Datové úložiště je ale pouhých 32GB na EMMC. Tento model nemá ani doplňkový M2 slot, takže není možnost rozšířit interně prostor pro data. Ale je tam čtečka micro SSD karet až do 128GB. Uvažuji o tom, že by se dokoupila nějaká rychlejší 128GB micro SSD karta, odinstaloval bych co nejvíce zbytných softů z EMMC, na něj bych jen doinstaloval nějaký prohlížeč fotek a multimediální přehrávač. Zbytek jako např. Office bych instaloval na micro SSD. V současné chvíli mají Winy (Win 10 Home) 16GB, celkem je volných cca 10GB, akorát se obávám, že Widle budou časem bobtnat.

Co si myslíte o tomto řešení a máte nějaký tip na slušně rychlou 128GB micro SSD kartu? V TS Bohemii jsem se díval na Samsung Micro SDXC 128GB EVO Plus (UHS-I U3) + adaptér na SDXC: https://www.tsbohemia.cz/samsung-micro-sdxc-128gb-evo-plus-uhs-i-u3-adapter-na-sdxc_d270524.html
Profil mi už znovu zprovoznili, teď ještě znovu započítat těch více jak 1600 příspěvků a upravit údaje.

Check your six.

Linux je nejlepší systém. Za ty peníze. :-)
Příjmení a jméno
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod swarm 9. 5. 2018 19:49

Taková SD karta je podle mě zbytečně velká investice do tak špatného zařízení. Stejně se půlka softu z části nahrává i na C: a aktualizace neumí použít SD kartu ani jako úložiště pro dočasné soubory, než aktualizace proběhne.

Zrovna před chvíli jsem dopsal článek o svých hodně negativních zkušenostech s Windows Update na zařízení s 32GB eMMC + 32GB microSD: http://notebookblog.cz/technika/uvahy/j ... mc-diskem/

...podle mě brzy přijde chvíle, kdy už do toho žádné aktualizace jinak než čistou instalací nepůjdou nahrát.
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Příjmení a jméno 13. 5. 2018 09:07

Děkuji za odpověď. Pěkný článek. Koukám, že Mrkvosoft a výrobci jsou nepoučitelní. Stejná situace byla i u prvních netbooků s Windows XP a CPU Intel Atom. 4GB úložiště na OS a 8GB na data.

Pokud to bude primárně na filmy pro děti (starší má 5 let) a nepoleze se na net, tak neaktualizovaný OS není bezpečnostním rizikem. Pořídím 64GB micro SD (cca 670,- Kč, dá se využít s adaptérem ve foťáku), zkusím udělat místo na EMCC a SW nainstalovat na tu kartu. I ta 128 by se dala využít případně i jinde. Záleží na tom, co by tam chtěli dávat. Pokud bude netbook off-line, tak si nebude aktualizace stahovat. Případně nainstalovat externí firewall a procesu Windows Update zakázat komunikaci.
Profil mi už znovu zprovoznili, teď ještě znovu započítat těch více jak 1600 příspěvků a upravit údaje.

Check your six.

Linux je nejlepší systém. Za ty peníze. :-)
Příjmení a jméno
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zivan 13. 5. 2018 09:29

Jen upozorneni, skoro vsechny Atomy jsou vadne a mimo jine jim nedela dobre prace s SD kartami, i kdyz jestli je pravda tech 50TB dat, tak to snad neumre hned:
https://pctuning.tyden.cz/hardware/proc ... 67?start=1

Pokud chces usetrit, tak na pctuning foru prodava uzivatel Michalos ruzne microSD karty, ma tam napr. "SanDisk MicroSDXC 128GB Ultra A1 UHS-I U1 + SD adaptér" za 500Kc (v Alze za 1000Kc). Zaruka je pres nej, tak to tipuji na prodej nejakych pribalenych bonusu.
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod Příjmení a jméno 15. 5. 2018 16:13

Děkuji za info, i když moc nepotěšilo. CPU je Celeron Quad Core N3450 Apollo Lake, takže dle toho článku USB dříve či později odejde, je zvýšená pravděpodobnost problémů s EMMC a SD mohou také zlobit. Ale u Apollo Lake by měly fungovat SD standardu UHS-I, což je jak ten Sandisk, tak Samsung.

Děkuji za tip na kartu, ale zůstanu spíš u Samsungu, zkusím ještě pohledat více informací. Jde hlavně o rychlost zápisu, uživatelé u Sandisku uvádějí jen cca 20MB/s, ale u Samsungu kolem 60MB/s. Obojí má 10 let záruku.
Profil mi už znovu zprovoznili, teď ještě znovu započítat těch více jak 1600 příspěvků a upravit údaje.

Check your six.

Linux je nejlepší systém. Za ty peníze. :-)
Příjmení a jméno
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků