ULN Kancelářský PC - max. budget 18.000 Kč

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod richiemccaw 16. 5. 2018 10:07

Dobrý den,

rád bych se na Vás obrátil s prosbou o pomoc při sestavení nové PC sestavy. Moje současná nedávno "oslavila" 12 let existence, přičemž už pár let až příliš okatě dává najevo, že jí dochází dech. Jelikož jsem v této oblasti vlastně úplný laik, rád si nechám poradit. Sestavu mám v plánu zakoupit v horizontu cca 1 měsíce.

Sestava bude sloužit téměř výhradně jako kancelářský PC (pro účely domácí kanceláře), na němž se bude pracovat cca 10 hodin denně. Konkrétně bude sloužit pro přesouvání a editaci většího množství textových a jiných obdobných souborů (PDF scany apod.), internet browsing, práci s vybrannými informačními systémy (např. ASPI, Codexis apod.), dále též pro správu a poslech hudební knihovny, sledování online TV a filmů, drobná úprava fotografií a výjimečně i videí (ovšem nic náročného). Velmi zřídka bych si rád něco zahrál (spíše z nostalgie - CS 1.6, GTA San Andreas, nic náročnějšího). Taktovat potřebovat nebudu.

Rád bych, aby byla sestava co nejtišší, vzhledem k tomu, kolik času s ní budu trávit :)

Finanční limit byl jako "psychologický" nastaven na 18.000,- Kč včetně DPH, skutečně nejzazší hranice je 20.000,- Kč včetně DPH.

Co se týče operačního systému (Windows 10, krabicová verze), ten již mám k dispozici. Stejně tak již mám i monitor (starší, 24" Samsung S24F350, Full HD 1920x1080) i některé zbylé periferie (klávesnice, myš, reproduktory).

K samotným komponentům, o nichž jsem zatím uvažoval:

1) Procesor: Intel Core i5-8400 (https://www.alza.cz/intel-core-i5-8400-d5116997.htm), tj. cca 4.500,- Kč.

2) Základní deska: ASUS ROG STRIX B360-G GAMING (https://www.alza.cz/asus-rog-strix-b360-g-gaming-d5289339.htm) - cca 2.500,- Kč.

3) Paměť: HyperX 8GB DDR4 2666MHz CL16 Fury Black Series (https://www.alza.cz/kingston-8gb-ddr4-2666mhz-cl16-hyperx-fury-black-series-d4827397.htm?o=1) - cca 2.400,- Kč

4) HDD (pro objemnější data - filmy, hudba, video): WD Blue EX - 1TB (https://www.alza.cz/western-digital-caviar-blue-1000gb-64mb-cache-d332694.htm) - cca 1.200,- Kč. Zde myslím, že kapacita bude dostatečná (mám 4 TB externí disk), případně bych se nebránil (pokud se náklady dramaticky nezvýší) investovat do většího či kvalitnějšího disku.

5) SSD (systém, software, menší soubory): Crucial MX500 250GB SSD (https://www.alza.cz/crucial-mx500-250gb-ssd-d5244209.htm) - cca 2.000,- Kč.

6) Zdroj: Seasonic S12II-520 (https://www.alza.cz/seasonic-s12ii-520-d457141.htm) - cca 1.400,- Kč. Možná jemně naddimenzovaný, ale zase záruka 5 let.

7) Skříň: Fractal Design Focus G Gunmetal Gray (https://www.alza.cz/fractal-design-focus-g-gunmetal-gray-d5088186.htm) - cca 1.300,- Kč.

8 ) Chlazení CPU: SilentiumPC Fera 3 HE1224 (https://www.alza.cz/silentiumpc-fera-3-he1224-d4076308.htm?o=1) - cca 700,- Kč.

9) Mechanika: LG GH24NS černá (https://www.alza.cz/lg-gh24nsc0-retail-cerna-d2261531.htm) - cca 400,- Kč.

Celkem mi uvedné vychází na cca 16.400,- Kč.

Jeden známý mi též doporučoval jako alternativu případně zvážit architekturu AMD (procesory Ryzen 2. genrace, např. AMD RYZEN 5 2600) a tomu odpovídající základní desku (v podobné cenové relaci, jako výše uvedená pro procesor Intel). Pokud se nepletu, procesory AMD nemají integrovaný grafipcký čip, takže přechod k procesoru AMD vyžadoval nákup nějaké low-end dedikované grafické karty, je to tak?


Děkuji za veškeré připomínky a jakoukoliv pomoc.

Přeji hezký den.
richiemccaw
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kaulik 16. 5. 2018 10:23

ještě jsem to celé nepřečetl, protože je to fakt román.. nicméně když máš psané hry (i když starší) dedikované grafice se nevyhneš.

Tebou vypsané komponenty mají od ULN na míle daleko.

Pojďme si říct podstatné info. Víš co znamená ULN? ve zkratce - při plné zátěži stroje bude tišší než průměrný denní hluk..

Mechaniku doopravdy potřebujeme? (ptám se kvůli výběru skříně)
R7-5800x + NH-D14 | ASUS ROG STRIX B550-A GAMING | RAM 48GB@3200 | RX 6750 XT | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod richiemccaw 16. 5. 2018 10:38

Dobrý den, díky za reakci.

K těm hrám - skutečně bude integrovaná Intel HD 630 nedostatečná např. pro CS 1.6? Pokud stačit nebude, vzhledem k budgetu spíš vypustím podmínku hraní her, jelikož jak jsem psal, bylo by to stejně jen velmi zřídka (1x do měsíce na hodinu).

ULN - ano, vím, co znamená tato zkratka. Rád bych se k tomu sestavou co nejvíce přiblížil (mírný hluk jistě zvládnu), každopádně bych nerad, aby sestava svým hlukem při kancelářské práci příliš obtěžovala. Mohu se Vás proto zeptat, kde je v tomto ohleduv té navrhované sestavě největší slabina (skříň, HDD, chlazení)?

Mechanika - ano, celá řada klientů (nebo úřadů) stále dodává nebo požaduje dokumenty na CD/DVD, takže mechanika je podmínkou.

Děkuju za rady.
richiemccaw
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kaulik 16. 5. 2018 11:08

Jako jo, třeba CSko to nějak rozjede.. ale zázraky od toho jinak nečekej..

19 750,- Kč

po profesionálním odladění komplet ULN sestava. Osadil jsem NVMe disk + 1TB na data v himuru. Ten jeden ventilátor přijde na chladič, zbylé 4 jsou skříňové. Vlezli jsme se s i5-8400 + GB ram a kvalitním zdrojem s 10-ti letou zárukou.

Oproti tvému návrhu tady máme o třídu lepší SSD, značně tišší zdroj, lépe odhlučněnou skříň s vyřešených chlazením a tišší odhlučněný disk.
R7-5800x + NH-D14 | ASUS ROG STRIX B550-A GAMING | RAM 48GB@3200 | RX 6750 XT | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod richiemccaw 16. 5. 2018 12:50

Zdravím, děkuji za tipy i za návrh sestavy.

Ty hry jsou skutečně na úplném okraji zájmu - dokázu je oželet, pokud bude jinak pracovní PC svižné a (v rámci zmiňovaných možností) tiché.

Váš návrh vypadá - pokud to dokážu posoudit - moc pěkně a rozhodně budu o takové variantě uvažovat.

Jen ještě k variantě AMD - jsou zde nějaká výrazná pozitiva (oproti variantě Intel), která bych měl zvážit?

Ještě jednou děkuji.
richiemccaw
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod The Shitman 16. 5. 2018 14:44

Abych kaulikův návrh přiblížil stanovenému limitu: https://www.alfa.cz/basket.php?items=_4 ... D1010HRX01

S tím, že bych tam radši viděl dalších 8 GB RAM a místo HDD druhé SSD (což by dnes už nebylo o tolik dražší, pokud by stačilo 500 GB).

Bavit se o ULN v momentě, kdy tam mám točící se disk a chci pracovat s DVD mechanikou, je nesmysl. Navíc tu přidanou hodnotu ULN sestavy začneš pociťovat až při rostoucí zátěži. Při běžném používání, kdy procesor většinu času klape skoro naprázdno, to stěží poznáš i kdybys měl ty sestavy přímo vedle sebe.

AMD verianta - znatelně výkonnější integrovaná grafika a snížená možnost řídit ventilátory (ale osobně mám těch zkušeností s aktuálními AMD procesory málo, třeba mi to řízení někdo vyvrátí).
The Shitman
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod richiemccaw 16. 5. 2018 15:19

Zdravím, i Vám děkuji za rady a za návrh sestavy.

Díval jsem se na to a také mi přijde pěkná, určitě ještě popřemýšlím.

U té hlučnosti tomu rozumím - v téhle chvíli (i vzhledem k budgetu) zřejmě zvolím kombinaci HDD + SSD, přičemž ten hluk z HDD jistě nějak vydržím :) S mechanikou také bohužel nemůžu uhnout. Obecně ale myslím, že do zátěže bych PC neměl tahat nijak často.

Ohledně nových procesorů AMD Ryzen 2. generace jsem podobné zprávy četl. Známý je celkem spokojený s AMD Ryzen 5 1600x, ovšem využití jeho PC je odlišné (kupodivu herní PC). Já osobně však půjdu (i dle Vašeho a Kaulikova doporučení) do Intelu.

K RAM - myslíte tedy, že 8 GB paměti bude sestavu (vzhledem k plánovanému použití) nějak zásadně limitovat?

Ještě jednou děkuju!
richiemccaw
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 16. 5. 2018 15:27

HDD staci vzit 2,5" a odhlucnit. Delaji se do 5TB kapacity, coz jiste uspokoji i vetsinu "zalohovacu internetu". Mechanika se pouziva 1x za 10 let, te bych extra pozornost nevenoval. Na to, ze ji clovek nepotrebuje, musi prijit az sam ... ale az kdyz se to fakt stane. Zvlaste na vesnicich kde je pomaly net se stale siri warez po DVD mediich. (Take se mi tomu v dobe levnych a rychlych USB3 externich disku nechtelo verit, ale je tomu tak.)

Na kancelar bych vzal i3 8100, 8GB 2400 Crucial dualrank, ale RMx kvuli 10 rokum zaruky, Define Mini C, B360 M serie TUF od ASUSu, WD Black NVME a disk podle potrebne kapacity ve 2,5"

Chlazeni pak 4x F12 Silent do skrine, Freezer 33 + paty kus F12 Silent misto puvodniho vetraku a NEMUZE to byt hlucny pocitac, protoze to fyzicky snad ani nejde, aby z tohohle nekdo vytvoril Boeing.

Mozna to financne nevyjde, neklikal jsem to ... ale v takovem pripade bych proste priplatil.

//tak mi to nedalo:

17.684,- Kc


... a nebo pokud by musela byt mermo moci interni mechanika tak takto:


17.828,- Kc

Rozdily jsou pouze v pouzite mechanice a skrini. Externi mechaniku lze pouzit treba i u notebooku a kdekoliv jinde, plus reseni s ni vyjde levneji a napajena je pouze jednim USB kabelem z pocitace, tedy zadne trafo atp. Naopak interni mechanika = nutnost fyzicky vetsi skrine, par korun priplatku, nemoznost pouzit jinde ... ale zase o kousek vyssi prenosove rychlosti.

Na druhou stranu bych osobne k prenaseni velkych souboru volil externi USB3 disk.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod richiemccaw 16. 5. 2018 15:44

Zdravím. i Vám moc děkuji za tipy a návrh sestavy.

Jak to procházím, cenově to zřejmě vyjde, takže uvedené přidám do rozhodování.

Je to možná zvláštní, ale při své práci (advokacie) se často setkávám s požadavekem některých úřadů, soudů či klientů (zvláště zahraničních, na východ od nás), kteří zkrátka vyžadují data na CD/DVD nosiči. Sice to nebude 1x za 10 let, ale ani tak mechaniku nebudu užívat denně. Proto je jeasné, že tady není jádro věci.

Dle doporučení určitě zvolím 2,5" HDD (1 TB bude dostatečný). Doporučovaná RAM také vypadá dobře, zvážím. V ostatním pozoruji, že je to obdobné komponentům, co doporučovali Vaši kolegové. Snad jen v případě procesoru - ještě promyslím, zdali by méně výkonná i3 nebyla lepší řešení.

Ještě jednou díky!
richiemccaw
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 16. 5. 2018 15:56

Rado se stalo.

Celkove tady na foru navrhujeme sestavy kvalitne ... a docela si podobne. Ma to svuj duvod, overene a proverene komponenty. Na office cinnost nevidim sest jader jako nutnost. Dvoujadro uz bych take nekoupil ... i3 mi vysla jako rozumny kompromis.

Pripadne na hrani lze pridat grafiku, klidne i zcela pasivne chlazenou se slusnym vykonem, viz: https://www.alfa.cz/product.php?eid=1051400060000003REC

Mam vyzkouseno, ze se bez problemu uchladi i v dane sestave. Obrovskym plusem je nula ventilatoru ... nedela hluk. (Krom civek, ale ty maji vsechny karty.)
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod richiemccaw 16. 5. 2018 16:13

Ano, skutečně je vidět, že jste opravdoví odborníci...rozhodně budu vycházet z Vašich podnětů.

Vzhledem k budgetu a plánovanému využití možná skutečně bude rozumnější zvolit Intel i3 - to je asi to poslední, co budu ještě zvažovat.

Jinak ohledně her - skoro si až říkám, že jsem je nemusel příliš zmiňovat :) To, že si pustím jednou za čas CSko, je dnes už tak výjimečné (a postupem doby se ten interval zvětšuje), že si myslím, že možná už ani nenastane další příližitost si zahrát. Případně budu ale mít na paměti možné rozšíření.

Přeji hezký den!
richiemccaw
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 16. 5. 2018 16:20

CSko nejak pojede i bez karty ... to neni urcujici pro vyber.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BLIzZard--cz 16. 5. 2018 17:28

Ryzen 5 2400G s nejvýkonnější integrovanou GK a můžeš bez obav zapnout i ty hry + 8 vláken je jistota do budoucna.
The Shitman píše:AMD verianta - znatelně výkonnější integrovaná grafika a snížená možnost řídit ventilátory (ale osobně mám těch zkušeností s aktuálními AMD procesory málo, třeba mi to řízení někdo vyvrátí).

Ryzen 5 2600, který měl v návrhu, nemá integrovanou GK, pouze 2200G a 2400G, tedy s G na konci.
AMD RYZEN 7 7800X3D | ASUS TUF B650-PLUS | GIGABYTE RTX 4080 EAGLE 16GB @ 2820/23400MHz | Kingston FURY 32GB @ 6000MHz, CL30 | KC3000 | Corsair HX1000 | be quiet! PB 500 FX | OLED 240 Hz QHD 27 LG Display
A6 3.0 BiTDI, 313 koní, 650 Nm, 0-100 za 5,1s
BLIzZard--cz
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 16. 5. 2018 17:48

Ryzen je fajn, ale víš o deskách kde jde speedfan? :)

Jako jo, šlo by tu udělat "natvrdo" ale to není náš styl. ;)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod The Shitman 16. 5. 2018 18:31

Blizz - Já to celé nedočetl, reagoval jsem až na komentáře pod. Označení samo chápu. :)
The Shitman
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků