Náhodné restarty - Asus Sabertooth Z170S

Vše o základních deskách

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Plavii 30. 11. 2018 02:38

Zdar nadšenci :))

Chtěl bych Vás požádat o radu, protože už jsem fakt zoufalý. Děje se mi s kompem v posledních dnech dost záhadný problém. Náhodně se mi restartuje, třeba 2x-3x denně, tedy za cca 7 hodin. Prostě z ničehonic se restartuje, aniž by zhasla power led na case, bez jakéhokoli následného BSOD, prostě jako bych dal ve Win restart s tím rozdílem, že se řádně nerestartuje, ale utne, zčerná monitor a nabootuje znova. Nenapadá vás čím by to mohlo být? Zatím se to stalo při opravdu nenáročných činnostech, typicky při brouzdání na netu. Zkoušel jsem včera naloadovat defaultní nastavení v BIOSu, aktualizovat ovladače i BIOS na desce a grafárně, ale před pár minutama se to stalo zase. Napadá mě - minulý týden jsem čistil PC, pochopitelně byl odpojený od sítě a všeho (když nepočítám knofl.baterku desce) a vyfoukával jsem to stlačeným vzduchem, a v jeden okamžik se z lahve uvolnil tekutý aerosol přímo do desky, ale ihned se vypařil. Nemůže to způsobovat třeba tohle?

Jinak jde o Asus Sabertooth Z170S, Core i5-6600K, Kingston HyperX Savage 2x8GB DDR4, Samsung SSD EVO850 500GB, Asus GF Dual-GTX 1070, Corsair RMx 650W. Win10 build 17763.134. Teploty OK, dosud žádný OC.

Budu vděčný za tipy, rady, cokoli. Díky
Plavii
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 30. 11. 2018 07:08

Předpokládám oxid uhličitý?
Ten IMHO nemůže uškodit elektronice, pokud extrémní tlak neurve nějaký kondík apod.
Pravděpodobně žádné hlášky v Admin logu, kromě ID41?
Typický OOO:
Plavii píše:při opravdu nenáročných činnostech, typicky při brouzdání na netu

To je jedna z nejnáročnějších činností, kromě paření supermoderních pecek.
Zvlášť v případě, jestli používáš nějaké brutální molochy typu Chromáka.
Co s tím?
Předpokládám, že tak parádní hw sestava je připojená do UPS.
1) Ověř stav MB v okolí popsaného incidentu.
2) Rozeber a zkontroluj stav součástek ve zdroji.
3) Průběžně sleduj teploty chipsetu = typické kur-vítko všech výrobců MB.
4) Pokud sis do OS opravdu narval Chromáka, zakaž mu hw akceleraci pomocí GPU.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Plavii 30. 11. 2018 20:43

Ahoj, díky za odpověď, velmi si jí vážím.

Asi šlo o oxid uhličitý, prostě v jeden moment z té lahve vytryskla "voda", která se vzápětí odpařila. Po důkladném zkoumání jsem nenašel nic, co by nasvědčovalo oxidaci, nicméně na rozsouzení oxidace MB bych potřeboval mikroskop, ten ale nemám. Teplotu chipsetu budu kontrolovat, hned jakmile mi skončí diagnostický memory test integrovaný ve Windows. Nastavil jsem rozšířený, už běží 17 hodin a mám sotva 45% :oboze
K restartu prvně došlo i po probuzení monitoru, rozsvítila se zamyk.obrazovka a náhle bum, restart.

Dotaz: Kde najdu ten admin log? :eh

*) UPS jsem podcenil. V životě jsem ho nepotřeboval a za těch 15 let mi nikdy neodešlo žádné z těch mnoha PC co jsem vlastnil. Zároveň jsem ale nikdy neměl tak drahé PC a rád bych to napravil. Mohu požádat o off-topic tip na solidní UPS?
1) Po důkladném zkoumání jsem nenašel nic, co by nasvědčovalo oxidaci, nicméně na rozsouzení oxidace bych potřeboval mikroskop, ten ale nemám.
2) Do zdroje se mi úplně chodit nechce, pokud bych do něj šel, co tam mám hledat?
3) OK, viz. odpověď výše.
4) Chrome používám včetně zapnuté HW akcelerace. Napravím. Nicméně mi je záhadou, aby HW akcelerace prohlížeče způsobovala takový problémy, kor když byl doteď klid.
Plavii
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 30. 11. 2018 22:24

(1) CO2 nemá žádné oxidační účinky. Možná se jednalo o tekutý dusík. Rovněž bez oxidačních vlastností.
(2) Poškozený kondík a apod.
(4) Hw akceleraci testuje výrobce s aktuálním ovladačem VGA. Nová verze ovladače už není plně kompatibilní s touto vlastností, dokud to výrobce Chromáka zase neopraví.
Tři možná řešení:
A/ zmrazení (= zoufalství):
v okamžiku bezvadné funkce hw akcelerace neinstalovat novější verzi ovladače VGA a neupgradovat ani Chromáka;
(B) standardní řešení:
zákaz hw akcelerace v konfiguraci Chromáka;
(C) zásadní řešení:
neinstalovat molochy.
Plavii píše: rozsvítila se zamyk.obrazovka a náhle bum, restart

Typické pro W10 v defaultním (= nepoužitelném) nastavení.
Ověřil jsi, že je zakázaný FastBoot? Jedna z nejhorších zhůvěřilostí W10. :-/
V kombinaci s nekorektním ovladačem ACPI, resp. parodií na ovladač z dílny MS, to obvykle končí takto.
Co s tím?
Stáhni a instaluj aktuální verzi ovladače ACPI od výrobce MB.
Zakaž FastBoot ve W10 i v UEFI.
Plavii píše: Kde najdu ten admin log?

Je to ve FAQ.
Stručně:
Kód: Vybrat vše
eventvwr.msc

Custom -> Admin
Vyfiltrované jen důležité události.
Plavii píše: tip na solidní UPS?

Výběr UPS:
viewtopic.php?f=920&t=1153520
Tím eliminuješ nestabilní el. síť.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Plavii 1. 12. 2018 03:59

Tak jsem zkontroloval desku, jak jsem měl. Oxidace nikde, ačkoli se to na té bílé desce hledá těžce :mrgreen: Teploty MB se pohybují v rozmezí 28°C až 35°C, což by mělo být imo v pohodě. Fastboot jsem přepnul na Normal boot. HW akceleraci jsem v Chromu vypnul. A zatím to je OK, tak snad to dá teď pokoj. Zítra si jedu pro UPS. A do zdroje jsem se raději nepouštěl, přece jen je zapečetěn a zbývá mu 11 měsíců záruky a nejsem si jistej, zda bych poznal problém :eh Kde jsem ale problém zaznamenal byl ten Admin log. Je to opravdu jak jsi napsal včera - moment restartu je tam označen jako ID41 (63) :hm Doufám, že se zde jedná opravdu jen o SW problém typu vadných driverů GPU či buildu Win, Chrome, atp..

Ale stejně z toho nejsem moudrý...dokázal by mi odpovědět, zda je 100% vše OK po HW stránce třeba nějaký stress test?
Plavii
Junior

Odeslat příspěvekod malay 1. 12. 2018 09:29

Ty máš 6. generaci (Skylake), tak máš podporu pro Windows 7. Místo UPS** bych si koupil malé SSD (pokud to nechceš řešit uklizením aktuálního OS) a zkusil to s Windows 7. Stres test ti v ničem nepomůže*, potřebuješ dlouhodobé sledování. / ID41 je jenom info o události, o příčině nic neřekne - něco ve smyslu "To mi nemusíš hlásit, to vidím, že jsi se restartoval." Pokud je to vadný hardware, tak Windows 7 budou padat taky.
*Vadný hardware může selhat náhodně a dobrý vypne po překročení fyzikálních limitů.
**Pokud by UPS pomohla, tak bych se hluboce zamyslel nad svým zdrojem.
***Oxidace? ... na desce, která má na sobě vrstvu nevodivého laku. Nespadla ti do polívky nějaká lysohlávka :D
Sapphire Pure Black X58, Xeon X5680@4,5/4,3GHz + Thermalright Archon, RAM 48GB 1700MHz, GPU Sapphire RX580 Nitro+ 4GB, 2x SSD 250GB, NVMe 256GB, HDD 1TB, RAMdisky, Corsair RM550x, zabaleno do Fractal Define R5
malay
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků