Nefunkční dual boot

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 10

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Jim Beam 14. 12. 2018 08:26

Ahoj, mám na PC nainstalovány dva OS - hlavní Windows 8.1 na prvním disku a Windows 10 na druhém disku. Instalátor desítek sám vytvořil položku v boot menu a po restartu počítač nějakou dobu ukazoval textové menu s volbou OS. Nějak ale zlobilo najetí do 10 tak jsem se pokoušel opravit konfiguraci boot manageru a od určité chvíle se přestalo zobrazovat to menu po bootu, takže to okamžitě startuje do osmiček. Zkoušel jsem provést opravu bootování z instalačního média - neúspěšně, podle logu nenašla žádný problém. Zkoušel jsem EasyBCD a opravu BCD store - neúspěšně. Vypadá to jako by se systémová konfigurace boot manageru úplně ignorovala a PC používalo nějakou jinou konfiguraci. Když si prohlídnu ve vlastnostech systému konfiguraci spouštění a zotavení systému, jsou tam vidět oba OS a stejně tak v msconfig, záložka Spuštění počítače. Zkusil jsem i obnovit oba operační systémy ručně pomocí bcdboot x:\windows, bcdboot c:\windows, ale stále to bez ptaní najíždí do primárního OS.
Existuje nějaká možnost, jak zjistit co se vlastně děje po startu PC, proč se ignoruje druhý OS a jakou boot konfiguraci to vlastně používá? Nemám v době startu vloženo žádné externí bootovatelné médium, takže podle priorit BIOSu by teoreticky měl proběhnout boot z primárního interního disku.
Jim Beam
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 14. 12. 2018 08:49

Multiboot = záležitost minulého tisíciletí.
Sekundární OS se instalují do virtuálu.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Chipoun 15. 12. 2018 08:21

Milanr1 píše:Multiboot = záležitost minulého tisíciletí.
Sekundární OS se instalují do virtuálu.

Trochu se vetřu do tématu. Nevíš prosím jak elegantně provozovat windows XP ve virtuálu aby fungovala 3D akcelerace? (Většinou Quadro K4000)
Projektujeme 3D v PDMS 11.6 které jede jen pod XP :-(
Tak mám na počítačích dual boot právě do windows XP a 7ček.

Bohužel windows XP je už fakt s bezpečností na štíru.


A abych nebyl uplně mimo téma. Jaký máš důvod na provozování Windows 8.1 a Windows 10? Moc důvodů mě nenapadá.
Chipoun
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Milanr1 15. 12. 2018 12:01

Chipoun:
Technologie AMD IOMMU
https://www.amd.com/system/files/TechDo ... _IOMMU.pdf
dokáže akcelerovat veškerý hw ve virtuálu, nejen GPU.
Naneštěstí to neumí virtuální stroje v podání MS, ani původní Virtual Server z r. 2005 ani prudce se vyvíjející technologie Hyper-V od r. 2006.
Resp. Hyper-V se tváří, že funguje hw akcelerace, ale není tomu tak.
Dokonce ani VirtualBox od Oracle to nezvládá.
Musel bys k tomu použít virtuální stroj od VmWare:
https://www.vmware.com/products/workstation-pro.html
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod meda2016 15. 12. 2018 20:05

@jim beam -Bootování více disků jednoduše řeší vyvolání nabídky pro bootování v BIOSu.
Každý disk je instalován jako samostatný systém nezávisle na dalším.
Obvykle u MB ASUS klávesou F8 po startu PC.
meda2016
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků