Chromebook pro seniory

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod djkubas91 15. 1. 2019 08:43

Zdravím všechny,

přemýšlíme nad koupí nového notebooku pro babičku (76 let). I přes svůj věk je počítačově aktivní, baví ji hledání a skládání rodokmenů, brouzdání po netu. V současné době používá 10 let starou hrůzu od Aceru, která už v době nákupu byla zastaralá (bohužel tenkrát ze strany darujícího nekonzultováno), s Win7. Už nemá smysl do toho cpát ani SSD pro nějaké zrychlení.

Jelikož jediná její činnost je internet a dokumenty, případně snad jednou za čas youtube, napadla mě jako uživatelsky jednodušší náhrada nějaký Chromebook. To by snad měla být blbuvzdorná varianta, oproti pro novým Win10. Ona by si ušetřila starosti že "na něco klikla a ono to dělá teď něco jinak", já bych měl o pár vrásek míň.

Jaká je první použitelná varianta Chromebooku dneska? Líbí se mi třeba https://www.czc.cz/acer-chromebook-15-c ... 42/produkt - 15", FullHD, ale nevím, jestli to Pentium není jen přeznačený Celeron a jestli bude třeba Youtube stíhat?

Cena nehraje zas až tak roli, chci se spíš primárně vyhnout ntb s Windows, když je nepotřebuje (a případně děda má stolní PC s Win).

Předem díky
MacBook Pro 13" TB 2017
RaspberryPi 3B
Synology DS213j

IoT je závislost
djkubas91
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 15. 1. 2019 09:07

Osobně.. než kupovat de facto šrot (což jsou všechny notebooky / netbooky / ultrabooky v tebou stanovené cenové hladině), tak raději koupit nějaký repas / jetý notebook typu DELL Latitude E7440 či podobný a na to pak klidně Chrome OS / libovolné distro Linuxu nainstalovat. Hardwarově a kvalitou zpracování to bude jinde a pokud by jste si to časem rozmysleli, tak W10 tam lze v pohodě nainstalovat též.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Baxos 15. 1. 2019 09:53

súhlas s milsimr, určite to ponúka viac možností potom, nehovoriac o upgrade (RAM, SSD, OS) To sa toho chromebooku netýka. Cenovo to bude podobné, ale bude tam i5 4/5 gen. namiesto toho Pentia, taktiež mSATA/SATA porty na SSD/HDD namiesto eMMC.
Baxos
Junior

Odeslat příspěvekod djkubas91 16. 1. 2019 07:14

Díky, jít cestou repasu mě nenapadlo... Tam pro tyhle účely se předpokládám stačí držet zavedené značky a vyšší kategorie? Latitude, ProBooky/EliteBooky,...? Poradili byste kdyžtak nějakého osvědčeného dodavatele?

Btw, je potřeba si při výběru komponent dát na něco u ChromeOS pozor? Generace CPU, síťové karty? Moje zkušenost s čímkoliv jiným než Win/Mac končí u toho, zda to po nainstalování funguje jak má, nebo ne, nějaký šťourání v Terminálu a ladění ovladačů bych si asi moc nedal :-)

Díky
MacBook Pro 13" TB 2017
RaspberryPi 3B
Synology DS213j

IoT je závislost
djkubas91
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 16. 1. 2019 07:54

Já bych se nebál nákupů z druhé ruky, osvědčeného dodavatele repasů nemám. Zrovna u tý E7440 jsem měl štěstí na kus ve výborném stavu (prakticky jako nový) + byl k tomu dock, adaptér k docku, DELLácká myš a dokonce i brašna... jediné co jsem pak řešil, byla výměna displeje z HD ready na FHD IPS + ještě nechám vyměnit klávesnici za podsvícenou.

S Chrome OS jako takovým neporadím; u produktů DELLu mám však dobré zkušenosti s OS Linux, kde je podpora vesměs výborná a vše funguje. Tudíž je dobrá šance, že Chrome OS se bude chovat podobně.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Baxos 16. 1. 2019 08:20

Ja som podobne cez bazoš kúpil za 310€ = cca 8000 CZK,
E7240 v i5, 8GB RAM, 128GB SSD s druhou baterkou v úplne super stave. Jediné, že som dal väčšie SSD.
Baxos
Junior

Odeslat příspěvekod zivan 16. 1. 2019 08:52

Ja mel posledni dobou pro zmenu spise smulu. Thinkpad X220 podle fotek a popisu v bezvadnem stavu, v realu to byl uplne jiny kus nez na fotkach, poskrabany, vylomeny DP, tekutina pod klavesnici. Dalsi X220 s IPS od znameho prodejce repasu, ve vysledku kus s TN displejem, chybejicim kusem plastu...
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 16. 1. 2019 10:09

Nerozumný nápad:
djkubas91 píše:notebooku pro babičku (76 let)

Jsi jist, že babička bude cestovat s NB?
Pokud ne: rozumnější je plnohodnotný stolní PC (klidně repas), jestli máš babičku rád a nechceš jí zkracovat život.
NB není ergonomický.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zivan 16. 1. 2019 10:29

OT:
Kdyby byl Milan redaktor, tak si umim predstavit ty nadpisy "Zavrazdil svoji babicku porizenim notebooku" :D
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 16. 1. 2019 11:20

zivan píše:Ja mel posledni dobou pro zmenu spise smulu. Thinkpad X220 podle fotek a popisu v bezvadnem stavu, v realu to byl uplne jiny kus nez na fotkach, poskrabany, vylomeny DP, tekutina pod klavesnici. Dalsi X220 s IPS od znameho prodejce repasu, ve vysledku kus s TN displejem, chybejicim kusem plastu...


Zde se hodně vyplácí si stroj před nákupem prohlédnout osobně a případně nedostatky zjistit na místě. Chápu, že to je občas nereálné udělat tak osobně, ale pokud má člověk aspoň kamarády, ...
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zivan 16. 1. 2019 12:37

Ja si oboji vyzvedaval pro jistotu osobne a ani jedno jsem nekoupil (pripadne vratil), ale i tak je to zbytecne cestovani pres pul mesta, aby clovek zjistil, ze zarizeni neodpovida. A treba tekutinu pod klavesnici BFU nezjisti, pripadne ne hned na miste a pozdeji uz muze byt problem.
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 16. 1. 2019 12:47

Tyhle věci pro změnu řeší kupní smlouva. U věcí nad 5k bez ní ani ránu. Ale chápu, že to je otrava, prodejce leckdy pak nechce komunikovat, rozhýbe se až po zaslání předžalobní výzvy...
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod djkubas91 16. 1. 2019 13:04

Milanr1: Absolutně souhlasím, ale to je boj s větrnými mlýny... Jednou za uherskej rok si s tím prostě "musí" sednout do obyváku :roll: A prarodičům se přece neodmlouvá...

Jinak k té kompatibilitě - chápu dobře, že ChromeOS je víceméně jen hodně upravené distro Linuxu? Tudíž pokud na tom půjde například Ubuntu / Mint, tak na tom pofičí i ChromeOS? Přeci jen kompatibilita s běžnějšími distry bude asi líp zdokumentovaná...
MacBook Pro 13" TB 2017
RaspberryPi 3B
Synology DS213j

IoT je závislost
djkubas91
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 16. 1. 2019 14:17

Upřímně, nemám vyzkoušené tudíž tvůj odhad je stejný jako můj. Logicky vzato by to mělo být jak říkáš, ale ... dokud se to nevyzkouší, tak člověk nebude vědět na čem je. Přinejhorším tam dáš nějakej Linux, nebo tam hodíš W10 v režimu kiosku (OS nabootuje a bude k dispozici pouze prohlížeč).
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bandolier.wz 16. 1. 2019 16:36

https://www.alza.cz/lenovo-ideapad-330s ... 446242.htm
+ hdd vymen za ssd, pokud tam nechces w10 tak zkus linux
:hmm: CW DAC 1 NG basic + BVaudio A300SE + VMA-II S :hmm:
bandolier.wz
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků