Výběr Notebooku

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod PetrGa 16. 1. 2019 20:21

Zdravím

Chtěl bych poprosit o pomoc s výběrem notebooku pro domácí užívání. Cena tak 10 000- 12000kč. Případně i trochu více. Nepožaduji, aby za mne někdo vyhledával specifikace. Ty si umím nalézt sám. Ale jde mi hlavně o ty parametry, které se ve srovnávačích běžně neuvádějí.

Díval jsem se na stránky jednoho českého prodejce, který má nabídku rozdělenou mimo jiné na firemní/kancelářské a domácí notebooky. Jaký je mezi něma rozdíl?

Výrobce příliš neřeším, neb si myslím, že všichni mají +- tu samou kvalitu.

Mé preference tedy směřují k tomuto.
Abych mohl v budoucnu rozšířit paměť. Domnívám se, že za pár let bude 8GB pro Firefox málo. Už teď, když otevřu třeba 30panelů, tak to zabere i více jak 5GB RAM. Proto bych chtěl nyní koupit 4-8GB s tím, že bych mohl v budoucnu rozšířit na 16GB.

Chtěl bych, aby byl opravitelný. Umím si notebook opravit víceméně sám(takové ty základní věci). Spec.šroubky nejsou problém. Jde o to, aby to nebylo zatavené, zalité atp. Prostě jak jednou bude třeba vyčistit větrák, vyměnit paměť, HDD/SSD, připájet uvolněný USB, zlomený kabel k monitoru, přepastovat atp.

Zřejmě DD4 budou lepší, než DD3.

Velikost FullHD a 15.6, nebo 17palcový. Nebude se příliš přenášet. Instalované hry se nebudou provozovat. Pouze flash hry.
Výdrž baterie, velikost HDD není vůbec rozhodující. Může být 320GB a více... Je to ale fakt jedno.

OS - raději nějaký linux, popř. bez OS. Nainstaloval bych si tam buď Ubuntu, nebo Mint.... Win10- kdysi jsem četl, že cokoliv na nich člověk udělá, tak MS je spoluvlastník. Že tak to mají v licenční úmluvě. Nevíte někdo, jestli je to ještě pravda?

Strojovna by se neměla přehřívat, neboť často bude užíván na klíně na gauču(třeba). Četl jsem, že někteří mají s tímto problém. Že musí používat jakési větrací podložky, jinač že by se spálili o spodek. Můj malý netbook má asi 50°C a nespálím se. Tak kolik může mít takové peklo, o které si člověk spálí stehna? 80°C? Dyť to už musí procesor samočinně vypínat,ne? :) Takový, ať si výrobci nechají.
A taky by bylo vhodné, aby větrák hned od výroby nehučel, popř.aby od novoty nejel na max. Tedy opět známka, že se stroj přehřívá.... (některé notebooky na to trpí, jak jsem o některých starších dellech četl)

Máte někdo vědomost o takovém notebooku?

Děkuji
PetrGa
Junior


Odeslat příspěvekod Baxos 17. 1. 2019 09:00

repas/staršie business notebooky neprichádzajú do úvahy?
Dajú sa zvyčajne jednoduchšie servisovať, niektoré komponenty človek vymení jednoducho (HDD/SSD, RAM). Lebo to by sa dalo zmestit do budgetu 12k aj s dobrym SSD a viac RAM
Baxos
Junior

Odeslat příspěvekod swisst 17. 1. 2019 16:55

PetrGa píše:...Abych mohl v budoucnu rozšířit paměť. Domnívám se, že za pár let bude 8GB pro Firefox málo. Už teď, když otevřu třeba 30panelů, tak to zabere i více jak 5GB RAM. Proto bych chtěl nyní koupit 4-8GB s tím, že bych mohl v budoucnu rozšířit na 16GB...


Osobně si myslím, že rozšiřitelnost je sice dobrá, ale nedával bych tomu velkou váhu. Životnost počítačů je dnes pár let a je nutno počítat s tím, že za pár let se nevyplatí něco rozšiřovat, ale bude nutno koupit nový stroj, protože kompatibilní paměti už třeba nebudou k mání.

Já se teď chystám koupit notebook a plánuju tam 8 GB paměti. Současné PC mám už 7 let a má taky 8 GB. Tenkrát to sice bylo trochu víc než standard, ale nebyl to nějaký velký luxus. Takže to vypadá, že ta paměťová náročnost neroste jako dřív.

Rozdělení na firemní a domácí je podle mého soudu podle odolnosti a bezpečnosti. Firemní by měly vydržet víc - počítá se, že běží celý den a jsou často přenášeny, také zacházení se služebním strojem, který neplatím, je trochu jiné, než když si to pořídím za své. Druhá věc je bezpečnost - u firemních bude spíš TPM čip, Kensington apod. A Windows Pro (namísto Home).
swisst
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kuba12345678 17. 1. 2019 19:10

do teto ceny a s tvymi pozadavky jedine repas. Lenovo T nebo HP Elitebook 8xx nebo dell precision M
Urcite ne ideapad nebo podobny plastak.
kuba12345678
Junior

Odeslat příspěvekod PetrGa 18. 1. 2019 08:31

Děkuji všem za pomoc.

Opravdu, do této ceny není snadné nalézt mé požadavky. Včera jsem celý den procházel nabídku nových a v podstatě to chce pár tisíc přidat. Všiml jsem si, že nejméně 15000kč to chce dát(4GB RAM s možností rozšířit na 32GB+i3 8generace).

Repas brát nebudu. Připlatím si za nový....

Co se týče paměti. Předloni 3GB bylo tak na 10-12 panelů ve Firefoxu. Nyní to jsou tak 2-3 a už Win7 hlásí, že je paměti málo. Mám ještě možnost vyzkoušet 4GB na starém NB, jak se to bude chovat. A pak se rozhodnu, jestli koupím nový NB s 8mi,nebo 4mi GB.

Co se týče obavy o sehnání kompatibilní paměti, tak nemám problém nakoupit v budoucnu z ČÍny, byť použité(ale prý testované). Do stolního PC jsem takto koupil loni 4x2GB 800 MHz za 440kč. Na FF je to tak akorát(nechávání nárazově otevřených desítky panelů). Kdybych kupoval před 10ti léty 8GB paměti, tak bych se prohnul. Ale potřeboval jsem je až poslední 2 roky(chvíli trvalo, než jsem se dokopal to vylepšit).
PetrGa
Junior

Odeslat příspěvekod kuba12345678 18. 1. 2019 10:58

pokud novy, tak minimalne 30 000.
Nema cenu kupovat jine nez business notebooky.
kuba12345678
Junior

Odeslat příspěvekod zivan 18. 1. 2019 11:56

30 tisic je prd, to chce alespon pul milionu :D

Edit:
Jinak tech 80 -90 stupnu ma samozrejme procesor, ne spodek notebooku :)
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod JanaNov 23. 1. 2019 11:51

Ahoj,
zajímal by mě váš názor na konkrétní notebook - visionbook 13wa pro.
Jsem lajk, který potřebuje word, excel a pustit si video :D Tenhle notebook je hodně cenově ok a podle čísel vypadá dobře.
JanaNov
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 23. 1. 2019 13:22

JanaNov píše:visionbook 13wa pro
podle čísel vypadá dobře

Kde jsi vzala ta čísla? :-)
Typický laciný křáp, prakticky nepoužitelný k uvedeným účelům.
- CPU N3450 = Intel Atom = nejlínější CPU na trhu => N = nebrat!
- 32 GB eMMC -> možná tak pro telefony s Androidem, ale ne pro W10!
- 4 GB RAM -> stačí pro nenáročný OS typu Puppy Linux Precise, ne pro W10!
- RJ-45 -> chybí!
- DVI -> chybí!
- DP -> chybí!
- W10 Home => do takového křápu nepatří!
Co s tím?
Jestli si nemůžeš podstatně připlatit za kvalitní NB a nezbytně nutně musíš cestovat s NB, podívej se na repasované NB:
https://www.levnapc.cz/repasovane-notebooky.html
Naprostá většina bude lepší, než vybraný UMAX.
Před nákupem požaduj výměnu HDD za SSD > 120 GB od dodavatele. Příplatek ~ 1000 Kč.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JanaNov 25. 1. 2019 07:46

Díky moc! Ale myslím, že repasované notebooky asi vynechám. Nejsem žádný odborník a veškerou elektroniku mi vybírají lidé kolem. Tohohle bych se bála..
JanaNov
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 25. 1. 2019 08:53

Když ne repas, pak z druhé ruky. Hledej business class stroje typu DELL Latitude E7440 apod. Cenově podobné, kvalitou a výkonem o 20 Parníků jinde.

Za mne např. tento: https://pc.bazos.cz/inzerat/99883891/notebook-Dell-Latitude-E7240-SSD-8GB-RAM.php

Pozn.: Pořizovací cena těchto strojů leckdy přesahovala 30-40 (či více) tisíc v době nákupu. V porovnání s plasťáky, co se nové prodávají za 5000,- Kč (včetně toho zmiňovaného UMAX stroje) jde opravdu o srovnání trabanta se Škodou Superb II v plné palbě.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PetrGa 25. 1. 2019 09:26

Nechávám si to procházet hlavou celou dobu. A ty repasy asi nebudou zase takový problém. Uvažuji tak, že jakousi záruku na to dostanu. A je to zase o té případné opravě. Servisáci neodhalí namožené drátky v kloubu. Ty drátky se mohou přelomit pravděpodobněji u použivanějšího kusu, než u nového. Ale to opravím sám. Můžou se odviklat USB/Jack vlivem již předchozího používaní. To opravím. Větrák bude možná hučet, ale dá se vyměnit.

Z čeho jediného mám lufta, že odejde matka-deska a najít závadnou součástku bude peklo. Nějaké opravy se dají na YT najít, ale nikdy jsem to nedělal.

Ještě ty repasy nechám v sobě uzrát
PetrGa
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 25. 1. 2019 09:47

U DELLu je to jednoduché, náhradní desku lze koupit - každej díl má svůj dell part number, podle kterého koupíš nový náhradní díl.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 25. 1. 2019 09:52

1. Luxusní nadpis, kdo by to byl čekal...

2. Tyhle stroje většinou tráví 95% času v dokovaci stanici. Takže pokud nebude ošoupanej, je dost dobře možné, že byl otevřen jenom párkrát.

3. Radši použity byznys stroj, jak nejlevnější plasťák z obchoďáku...
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků