i5 4690k taktování vs turbooost

Procesory Intel, AMD a ostatní

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod commanderwar 27. 1. 2019 18:12

Ahoj, dotaz.
Mám i 4690 k v základu 3,5, turbo 3,9. Mám desku která mě podporuje že na všech jádrech běží 3,9 , je to deska MSI z97 gaming 3.

V jakékoliv zátěži běží vždy všechna 4 jádra na 3,9..už leta letoucí bez problémů, pokud jsem ve win klesne to třeba jen na 0,8 to je ok.
Ještě jsem neviděl aby procesor měl svých 3,5.

Dneska jsem v biosu zjistil že se může taktovat bud základní CPU ratio které je ted nastaveno na 35.
Ale dále jsem zjistil že vlastne lze zvysit hodnotu Ring ratio, které je na auto a je to hodnota turbo boostu. a tato hodnota jde také zvedat....

Jaký je tedy rozdil mezi taktováním základní frekvence a nebo turboobstu?? Pokud budu taktovat základní frekvenci tak funkce jako turbo boost vypnu...ale proc netaktovat turbo bost ktery se chova na všech jádrech stejně??
commanderwar
Kolemjdoucí


Odeslat příspěvekod KineCZek 27. 1. 2019 19:00

I Ty Yty?
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod commanderwar 27. 1. 2019 20:05

ano toto je skvele video...toto vše chapu....

ale teta dotaz...napeti jsem zkusl nastavit 1,2 a i pameti na 1,5...ale ve skutečnosti pak na pametech chodilo 1,504 a na na procesoru 1,225...u procesoru jsem to teda musel nastavit na 1,15 aby to pak bylo do tech 1,2
commanderwar
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 27. 1. 2019 20:23

Ten procesor 1.35 v pohodě zvládne.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 27. 1. 2019 22:27

KineCZek píše:I Ty Yty?


Já ne, ale vím že oni ano.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar


Odeslat příspěvekod BLIzZard--cz 28. 1. 2019 03:14

commanderwar píše:V jakékoliv zátěži běží vždy všechna 4 jádra na 3,9..už leta letoucí bez problémů, pokud jsem ve win klesne to třeba jen na 0,8 to je ok.
Ještě jsem neviděl aby procesor měl svých 3,5.

To ani neuvidíš, base clock je základní frekvence, na které ten procesor v zátěži nikdy nepoběží. Odvíjí se od ní turbo a další věci a především je to hodnota pro to, aby Intel mohl ukázat své super TDP procesorů. Alá i9-9900K s TDP 95W :D (jako vtip dobrý). U tohoto CPU jde o hodnotu TDP pro base clock 3,6Ghz, i když všichni víme, že ten procesor umí v zátěži 8x 4,7Ghz nebo dokonce 5Ghz pro 1 až 2 jádra se spotřebou daleko vyšší. Ale v obchodě vidíme TDP 95W.. jasně, pro base clock 3,6Ghz na které to běžet nebude.

commanderwar píše:ale teta dotaz...napeti jsem zkusl nastavit 1,2 a i pameti na 1,5...ale ve skutečnosti pak na pametech chodilo 1,504 a na na procesoru 1,225...u procesoru jsem to teda musel nastavit na 1,15 aby to pak bylo do tech 1,2

Napětí nikdy nebude úplně přesné, jaké ho ručně nastavíš. U CPU hraje roli především LLC (load line calibration), kdy při vyšší zátěži zvyšuje napětí nad tvoji hodnotu dle nastaveného levelu LLC. Při levelu 1 bude napětí vysoce nad uvedenou hodnotu. Při nižších hodnotách bude křivka napětí nižší. Nejlepší taktování je přes nastavení offsetu a rozumné křivky LLC.
AMD RYZEN 7 7800X3D | ASUS TUF B650-PLUS | GIGABYTE RTX 4080 EAGLE 16GB @ 2820/23400MHz | Kingston FURY 32GB @ 6000MHz, CL30 | KC3000 | Corsair HX1000 | be quiet! PB 500 FX | OLED 240 Hz QHD 27 LG Display
A6 3.0 BiTDI, 313 koní, 650 Nm, 0-100 za 5,1s
BLIzZard--cz
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků