Nové PC- hobby úprava fotek a střih videa, 20 000Kč

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Pravidla sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1132453
FAQ sekce PC sestavy: viewtopic.php?t=1131824
Doporučené sestavy: viewtopic.php?t=1131316&all=1

!!! Čtěte, než se zeptáte !!! Respektujte, nebo budou vaše vlákna zamykána !!!

Odeslat příspěvekod Almighty 4. 2. 2019 19:15

POZADAVEK (NE)HLUCNOSTI: Classic
UCEL PORIZENI SESTAVY: Domácí počítač (internet, filmy), občasná úprava fotek (Photoshop), občasný střih videa (Pinnacle Studio/Adobe Premiere) - nepředpokládám v dohledné době rozlišení vyšší než 1080p
FINANCNI LIMIT: 20 000 Kč (důležitý poměr cena výkon)
OPERACNI SYSTEM: v rozpočtu neřešíme (jinak Win10)
SESTAVITE SI PC SAMI?: ano
BUDETE TAKTOVAT?: ne
MONITOR + JEHO ROZLISENI?: nezahrnovat do ceny, QHD
KUPUJETE I PERIFERIE, NEBO JEN HOLOU SKRIN? jen skříň

Vycházím z doporučení sestavy v sousedním vlákně.

Košík je tedy ořezaný o pro mě nerelevantní položky.

Do sestavy se přestěhuje 3,5" 2TB disk ze současného počítače, časem uvažuji o zvýšení kapacity, nebo alespoň dokoupením druhého disku od RAID 1. Toto ale není součástí aktuálního "nákupu", uvádím to spíš s ohledem na zvolenou skříň - koukal jsem, že dva velké disky umí a mělo by být možné na ně i přímo foukat.

Má v tomto případě smysl uvažovat o grafické kartě? Předpokládám, že člověk maximálně ušetří nějaký čas během encodování videa (což není až tak důležité), nicméně práce s programy bude plynulá, resp. spíše záviset na rychlosti úložiště a kapacitě RAM. Hrát se na počítači neplánuje.

Pozoruji, že poslední dobou získává na oblibě platforma AMD, historicky jsem měl vždy radši Intel+nVidia, nicméně na druhou stranu proč platit zbytečně více... Existuje nějaká zajímavá alternativa založená na AMD?

Také jsem koukal, že v nákupním košíku jsou 4ks ventilátorů, ty jsou zamýšleny jako doplněk k těm dodávaným se skříní, nebo jako jejich náhrada?

Díky všem!
Almighty
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 4. 2. 2019 19:48

Skrin ma 2x 3,5" pozici, pro classic PC klidne lze ty dva disky osadit - pozice maji silentbloky. Dale ma 2x 2,5" vzadu za deskou, idealni pro osazeni dvou 2,5" SSD.

Graficka karta urychli konverzi, ale pro hobby vyuziti bych ji asi nechal spat. Pokud tedy neplanujes hrat hry.

Co se AMD platformy tyce, potreboval bys doplnit prave tu grafickou kartu, kterou Ryzeny nemaji. Integrovanou ji maji jen Ryzeny G (APU), kde je zase jinde cena, vykon, kompatibilita s deskami ... a dokonce i ten vykon je pak jinde.

Pro Tvuj stavajici rozpocet a urceni si trofunu tvrdit, ze bude i5 lepsi alternativa.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru. (KineCZek)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod Almighty 5. 2. 2019 10:31

Super, díky, asi do toho nebudu moc šahat. Zeptám se ještě znovu na ty ventilátory, jestli jich tam mám mít opravdu 6 ks?

K tomu AMD
dokonce i ten vykon je pak jinde

je myšleno jak?

Předpokládám, že kdybych chtěl nějakou dražší desku, tak kromě blikátek a potenciálně jiného layoutu portů, nic moc v rámci stejného čipsetu nezískám, a lepší čipset s ohledem na netaktování nemá smysl, je to tak?
Almighty
Junior

Odeslat příspěvekod Kaulik 5. 2. 2019 10:57

doplním jen co Kin nenapsal - ano, ty 4 ventilátory jsou náhrada za ty 2 co jsou ve skříni.
i7-7700k@4,9GHz + NH-D14 | MSI Z170A XPOWER GAMING TITANIUM | Kingston HyperX Savage@3100MHz 16GB (2x8GB) | Gainward GTX980 phantom | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD PM951 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
Moderátor

Odeslat příspěvekod KineCZek 5. 2. 2019 11:08

Je to tak.

KineCZek

Odeslat příspěvekod Almighty 5. 2. 2019 12:36

Výborně, ještě se vrátím k té desce a původním RAID plánům, koukal jsem, že B360 RAID nepodporuje, je tedy například https://www.alza.cz/asus-prime-h370m-plus-d5289436.htm na H370 dobrá náhrada?
Almighty
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 5. 2. 2019 13:02

K čemu se potřebuješ RAID? Výkon řeší ssd a ztrátu dat řeší zálohování (NAS, CLOUD).

KineCZek

Odeslat příspěvekod Almighty 5. 2. 2019 13:28

Tomu rozumím, tohle je stroj pro otce, má trochu horší zálohovací morálku a pomalejší internet. Jinak doma samozřejmě NAS mám a z ní se to sype do BackBlaze. NAS plánuji rodičům přenechat až proběhne nějaký upgrade (což ještě tak minimálně rok bude), proto bych si raději nechal tyhle dveře otevřené.

Nicméně, když odhlédneme od pochybné motivace a pár stokorun rozdílu v ceně, je na té desce něco "špatně", popř. je v této hladině lepší model?
Almighty
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 5. 2. 2019 13:37

KineCZek

Odeslat příspěvekod AndrewSimek 5. 2. 2019 15:06

Zrovna tu pročítám forum pro inspiraci, protože mám uplně stejný zadání.

Za mě jdu tedy do Ryzenu 5 2600, stojí méně, výkonu +/- stejně, vícevláknový výkon v Premiere tu i5 nadrtí a celkově na práci - proč ne.
Neřeším extra ventilátory a CPU fan uvidím dle teplot. Ve výsledku jsem o něco levnějš a zbyde na GPU.
AndrewSimek
Junior

Odeslat příspěvekod BLIzZard--cz 5. 2. 2019 16:39

Ryzen 5 2600 je určitě lepší pracovní a víceúčelový procesor. A pokud to se střihem myslíš vážně, tak příplatek za Ryzen 7 2700 je velmi vhodný.

i5 se hodí jen čistě na hry a ještě se ty hry nesmí streamovat, tam ho zase vydrtí Ryzen.
i9-9900K @ 5Ghz/4,5Ghz Cache + FD S24 | MSI Z370 KRAIT GAMING | GIGABYTE RTX 2080 Ti GAMING OC 11GB @ 2085-2100/16200Mhz | G.Skill Trident Z 16GB (2x8GB) @ 3600Mhz, CL16 | SAMSUNG 970 EVO NVMe | Corsair RM650x | Bitfenix Aurora + NZXT LED | 144 Hz IPS QHD
BLIzZard--cz
Mírně pokročilý