Nová síť v panelákovém bytě

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod veigy 13. 2. 2019 11:20

Ahoj, potřeboval bych nějakou konzultaci ohledně nově budované sítě. Rekonstruuji byt v paneláku a součástí toho chci natahat novou síť, a rád bych, aby byla trošku nadčasová.

Protože se pravděpodobně nepůjde vyhnout nějakému souběhu se silovými kabely, tak bych rád zvolil stíněnou kabeláž. Taktéž pravděpodobně nebude možné instalovat husí krky pro snadnou výměnu kabeláže. Proto se moje myšlenky ubírají směrem CAT 6A kabeláže. Mám v plánu +-16 zásuvek, uzemnění stínění v patch panelu. A teď otázky:

1. Je výběr CAT 6A vhodný s ohledem na nadčasovost? Nebo mám rovnou přemýšlet nad CAT 7 s tím, že bych zatím používal horší koncovky a keystone a kabeláž by tam byla jen pro budoucí upgrade? Co jsem koukal, tak cenový rozdíl kabelů není velký...

2. Bude uzemnění stínění na patch panelu dostatečné?

3. Chápu správně, že musí být uzemněna akorát jedna strana stínění (patchpanel)? Takže keystone musí být stíněné akorát na straně patchpanelu (https://www.tsbohemia.cz/solarix-keysto ... 6a-stp-rj4…), ale v zásuvce už klidně může být normální (https://www.tsbohemia.cz/eurolan-samoza ... eystone-ut…)?

4. Potřebuji doporučit zařízení jedno (ideálně), nebo více, které má minimálně 1x WAN port, 10x LAN port (nejlépe rovnou 16x), umí NAT a DHCP a ideálně i firewall. Bez Wifi.

5. Hledám nějaké pěkné AP na strop, koukám po Ubiquiti, protože mimo svoje kvality i pěkně vypadají. Ale zase mít jen jedno je zbytečný opruz ohledně konfigurace. Nějaké jiné doporučení?

6. Tohle je asi nejdůležitější. KDE to všechno nakoupit, aby to bylo za slušné ceny? Chápu, že jsem si nevybral zrovna ekonomickou variantu, ale nerad bych platil zbytečně navíc :)

7. Bonusová otázka. Mám k dispozici spoustu optických patchkordů, které přemýšlím, že bych pro jistotu natáhl taktéž na některá místa. Ale problém je, že to jsou singlemode vlákna. Mám je tam hodit taky, mám koupit multimode, nebo se na to vyprdnout úplně?

EDIT: 8. Tipy na rack? Vzhledem k výběru komponent, bude lepší 10" či 19"?

Díky za tipy!
Naposledy upravil veigy dne 13. 2. 2019 12:30, celkově upraveno 1
CPU: Intel Core i7 4770k @ 4.2GHz | RAM: 4x4 Crucial DDR3 1600MHz @ 2133MHz | GPU: Sapphire RX 580 8GB | SSD: Samsung 970 Evo 512GB | MONITOR: Dell U2414H + AOC Q3279VWFD8
Dell XPS 13 9343 Touch, i7, 8/256 (na prodej)
veigy
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Chipoun 13. 2. 2019 11:41

4) a 5)
Já po svých zkušenostech bych nasadil kompletně Ubiquiti

Jako router, firewall, NAT, UTM - USG
K tomuPoE Switch, abys nemusel zapojovat PoE injektory pro WiFi
A AP

Controller buď na PC a nebo koupit Cloud Key


Je super, jak na Dashboardu v controlleru vše vidíš, kdo je na jakém portu, kolik dat přenáší, samo vykreslí topologii sítě. Na doma to asi není potřeba, ale je to COOL :shock: 8-) 8-D


Pěkně o tom píše třeba pan Haller :-)
Chipoun
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod veigy 13. 2. 2019 13:16

Za ten PoE Switch je to teda pěkná pálka :D ale USG je dobrý tip, na to se určitě podívám... Switch spíš koupím obyčejný a na to jedno AP si holt pořídím injektor... Jen teda doufám, že jedno AP přesně uprostřed bytu bude stačit...
CPU: Intel Core i7 4770k @ 4.2GHz | RAM: 4x4 Crucial DDR3 1600MHz @ 2133MHz | GPU: Sapphire RX 580 8GB | SSD: Samsung 970 Evo 512GB | MONITOR: Dell U2414H + AOC Q3279VWFD8
Dell XPS 13 9343 Touch, i7, 8/256 (na prodej)
veigy
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 13. 2. 2019 13:27

Muzes zkombinovat dohromady router, switch, PoE, firewall a dokonce par optickych pripojeni do https://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBo ... vc-L5.html Sam ho mam doma.

Hlavni nevyhodou je, ze jde o jiny system a neda se spravovat pres UniFi Controller. A taky v zatezi trochu huci (je vykonny a ma aktivni vetrak) - netusim, jak jsou na tom zminene UniFi prvky.

"Jen teda doufám, že jedno AP přesně uprostřed bytu bude stačit" - pravdepodobne nebude. Zvlast jestli chces pouzit 5G WiFi.
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod veigy 13. 2. 2019 13:53

Díky za tip na Mikrotik, kterého se však trošku bojím, kvůli ovládání. Ale určitě si o tom něco zjistím.

To s tím AP budu muset ještě vyzkoušet, ale jak tak koukám na nákres, tak si skoro myslím, že by mohlo. Nejdelší vzdálenost od AP bude 7,5m (rohy bytu) a signál půjde maximálně přes jednu nosnou zeď (13cm). Nevýhodou je, že zrovna pracovna bude v odlehlém rohu.
CPU: Intel Core i7 4770k @ 4.2GHz | RAM: 4x4 Crucial DDR3 1600MHz @ 2133MHz | GPU: Sapphire RX 580 8GB | SSD: Samsung 970 Evo 512GB | MONITOR: Dell U2414H + AOC Q3279VWFD8
Dell XPS 13 9343 Touch, i7, 8/256 (na prodej)
veigy
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 13. 2. 2019 13:58

Do pracovny natahni kabel, o jinem reseni ani neuvazuj.
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod veigy 13. 2. 2019 14:09

To je automatické, po celém bytě chci mít kabely. Do pracovny pro jistotu 3 kusy :D Ale i tak počítám s tím, že se tam budou vyskytovat i zařízení, které nemají RJ45, takže na nich Wifi budu používat...
CPU: Intel Core i7 4770k @ 4.2GHz | RAM: 4x4 Crucial DDR3 1600MHz @ 2133MHz | GPU: Sapphire RX 580 8GB | SSD: Samsung 970 Evo 512GB | MONITOR: Dell U2414H + AOC Q3279VWFD8
Dell XPS 13 9343 Touch, i7, 8/256 (na prodej)
veigy
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků