Klonování a přiřazování písmen diskům

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Radek--- 8. 2. 2019 17:05

Klonuji systémový disk s W10 z menšího SSD na větší SSD. Mám dva dotazy:

1. Je nějaký problém klonovat systém z disku typu MBR na disk typu GPT, nebo je to jedno?

2. Jak si mám počínat při přiřazování písmen diskům? Původní je C, nový je nyní F. Mohu C překopírovat na F – potom po přenastavení v BIOSu PC spustit z F – a následně prohodit diskům písmena a opět přenastavit BIOS na startování z C? Jednoduše řečeno – lze spustit PC i z disku s písmenem F, nebo musí být bezpodmínečně spouštěn vždy je z disku s písmenem C?
Radek---
Junior

Odeslat příspěvekod soban 8. 2. 2019 18:07

Nějak nechápu???

Když děláš klon disku na druhý tak se tam udělá přesně to stejné jak na tom prvním.

Potom když je HDD naklonovaný a je větší tak si oddíl zvětším.

Pak PC vypnu a starý HDD odpojím a v biosu nastavím start z toho naklonovaného HDD.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Radek--- 8. 2. 2019 18:18

Já ale nechci ten starý disk po klonování odpojovat – budu ho používat dál na data. Jde mi o to, že klonuju na nový disk, který jsem v systému napřed inicializoval, nastavil mu typ GPT a přiřadil mu písmeno (F). Udělal jsem snad něco špatně nebo něco, co jsem nemusel?

Jen podotýkám – zatím mám nový disk jen takto připravený ke klonování. Mám něco udělat jinak?
Radek---
Junior

Odeslat příspěvekod atti.hombre 9. 2. 2019 08:27

Je jedno aké si mu dal písmenko- naklonuješ.Potom vypneš stroj a odpojíš starý disk. Nastavíš v Biose boot z NOVÉHO disku a zapneš. V správci diskov nastavíš disk na správnu veľkosť( rozšíriš zväzok ) - písmenko si sám nastaví na C... potom vypni stroj a pripoj starý disk. Zapni stroj.Mal by nabootovať z nového.V správci diskov potom musíš na starom disku odobrať partition a vytvoriť nový zväzok- a hlavne odaktivovať. Ohladne klonovania z MBR na GPT netuším...ale predpokladám že je to klon disku a tak i zavádzací súbor zmení na MBR.
Ryzen7 5700G, B550 A, 32GB 3600MHz G Skill, Sam.970 Pro ,DT01ACA200 , RM 650x ...
Pentax K-3II Silver Edition
https://eu.zonerama.com/attihombre/245758
atti.hombre
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radek--- 9. 2. 2019 15:02

Tedy chápu správně, že je nepodstatné, zda má nový disk už nějaké písmeno? Systém si ho při popsaném postupu stejně změní na C?
Radek---
Junior

Odeslat příspěvekod Pytlík 9. 2. 2019 22:25

Přiřazení písmene je záležitostí záznamu v registrech operačního systému a není nikde na disku zapsáno.
Nevím, jak naléhavé je to teď, ale při klonování XP dokonce nesměl zdrojový disk ten nový disk před klonováním vidět a po naklonování bylo naprosto nezbytné při prvním spouštění z nového disku mít ten zdrojový disk odpojený.
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 9. 2. 2019 22:29

Pytlík:
to vše platí pořád.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pytlík 10. 2. 2019 08:26

Díky za informaci, posledních pár let už nemám potřebu tolikrát klonovat, jako kdysi. A v těch nemnohých případech jsem neexperimentoval a striktně dodržoval pravidla (abych pravdu řekl, tak klonování disk-disk jsem dělal snad jedinkrát v životě, jinak to dělám vždycky přes image. Sice o něco delší, ale podstatně to snižuje možnost fatálního omylu).
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radek--- 13. 2. 2019 12:34

Tak prozatím mohu sdělit, že klonování systémového disku s W10 se z neznámého důvodu nedaří. Přestože postupuji dle zde popsaného postupu, ke klonování používám Acronis True Image a vše se tváří naprosto správně, na konci procesu nový disk nenabootuje a na černé obrazovce se pouze objeví text „BOOTMGR chybí“. Bohužel nemám ani představu, co dělám špatně.

Na obrázku teď nový disk není, je odpojený. Jen mě napadá, zda zde není vidět nějaký problém – třeba ten jediný aktivní systémem rezervovaný 100 MB oddíl na D. Ten nový systémový disk jako aktivní neoznačuji… ale to není ani původní C.
Přílohy
Správa disků před klonováním.png
Správa disků před klonováním.png (10.5 ) Zobrazeno 2238 krát
Radek---
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 13. 2. 2019 15:32

Původní instalace OS je nekorektní:
Systémový disk = Disk 0
Bootovací disk = Disk 1
Takovou zmršenou diskovou konfiguraci na jediný SSD nedostaneš.
Evidentně samo-domo práce začátečníka.
Co s tím?
1) Odpoj fyzicky všechny HDD.
2) Zapoj SSD do prvního portu primárního diskového řadiče.
3) Nabootuj z ověřeného originálního instalačního média.
4) Nainstaluj OS podle FAQ.
5) Deaktivuj Disk 0; připoj ho jako externí:
Admin konzole cmd
Kód: Vybrat vše
diskpart
list disk
sel disk x
sel part 1
inactive

x = číslo původního systémového disku.
Pak můžeš tento disk připojit jako interní.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků