Tichá sestava pro 4K a kancelář

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Klamerka 13. 2. 2019 21:37

Zdravím pánové

Pravdu máte v podstatě všichni. Rozebral jsem to a na procesoru v podstatě nebyla pasta. Já jsem natáhnul kreditkou film po celé ploše procesor a přitlačil chladičem. Pak jsem reklamoval a frajeři vyměnili desku, tedy přemontovali procesor a chladič na jinou desku. Předpokládám, že pastu nijak neřešili, tedy pasta byla tak na třetině procesoru.

Zbyla mi pasta od Noctuy, takže jsem očistil, natáhl znovu. Nyní mám na procesoru 50°a 1700 RPM. Chladič fouká, ale na nejtišší otáčky, takže to není nějaký větší problém.

Budu ještě hledat optimalizaci, jak ztišit ještě více, i za cenu nějakého pomaluotáčkového přídavného větráku.

V každém případě Vám děkuji za tipy a rady, protože bez nich bych nad tím strávil daleko více času.
Klamerka
Junior

Odeslat příspěvekod The Shitman 13. 2. 2019 21:48

Speedfan, však už to tu padlo.

Jinak dobře že se tohle vyřešilo, i když ani těch 50°C není úplně málo, i když nepíšeš jak a kdy jsi to měřil.
The Shitman
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 13. 2. 2019 22:08

On hlavne v te skrini NEMA BYT nad chladicem procesoru ten plech nahore. Podle popisu teplot bych spis hadal, ze ho tam mas? Zkus ho at pryc a nechat tam jenom ten plast (dekl) ... tim vznikne vic mista pro proudeni vzduchu.

A postav to na vysku, napajecim konektorem (vzadu) to patri dolu. U tehle skrinky je rozdil placka/stojak docela vyrazny, ve prospech stojaku.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Klamerka 13. 2. 2019 22:43

Plech jsem tam neměl, jen plastový dekl. Nyní mám po hodině stále otevřené jen jedno okno Chrome a už jsem na 64°.
Case mám položené, tak jsem zvednul na stojáka.

Obrázekhttps://postimages.org/
Klamerka
Junior

Odeslat příspěvekod malay 13. 2. 2019 23:06

Noctua tento chladič nedoporučuje pro i3-8350K, a to ani v nepřetaktovaném stavu. Tvoje CPU není od i3-8350K frekvenčně zas tak daleko. Mám sice trochu prolistovaný datasheet ke coffee lake, ale biosy desek neznám, tak nevím, co všechno umožňují. Jestli je tam ale možnost nastavit curent limit (proudové omezení), zkusil bych nastavit nižší hodnoty. Snižování napětí prakticky nepomůže, undervolting je u intelu cesta vedoucí k nestabilitě. Pokud chceš "low voltage" CPU, musíš si takové koupit, je to kvalitativně jiný kus křemíku než bežné CPU - proto undervolting není cesta.
https://noctua.at/en/nh-l9i/cpucomp
Naposledy upravil malay dne 13. 2. 2019 23:08, celkově upraveno 1
Sapphire Pure Black X58, Xeon X5680@4,5/4,3GHz + Thermalright Archon, RAM 48GB 1700MHz, GPU Sapphire RX580 Nitro+ 4GB, 2x SSD 250GB, NVMe 256GB, HDD 1TB, RAMdisky, Corsair RM550x, zabaleno do Fractal Define R5
malay
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 13. 2. 2019 23:07

64°C v idle pri 0,8GHz je nenormal.

Ono takhle. Vyssi teplota (dame tomu 8x°C) v zatezi nicemu nevadi. Jak to zacne letz pres 90, uz to neni uplne good.

Je ta skrinka cela horka? Pokud je uvnitr 60°C, mela by byt. On i chladic by mel byt horky. kdyz je to 60 v idle. To neni normalni.

Osobne zadne aituningy nepouzivam, jen CoreTemp k monitoringu teplot a SpeedFan k rizeni. (SF potrebuje hlavne offset 15°C, bez nej ukazuje o 15 niz.)

---

Malay: i pro i5 8400 je ten chladic ok. (zkouseno, navic i v tom odkazu je 8400 zelene) 8350k je cervene kvuli OC potencialu. (Navic ma 8350k 91W TDP, zatimco 8100 ma 65 a realnou okolo 40W, tim to fakt neni. Pokud do toho nepustili "technici" v nezname firme manualne vyssi voltiky.)

Undervolt provozuji dost uspesne prave s 8350k ve vlastnim HTPC (pravda, s deskou Z370i STRiX od ASUSu, zadna lace to nebyla) k plne spokojenosti vsech zucastnenych.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod malay 13. 2. 2019 23:30

Tak proč je ten chladič nekompatibilní taky s i7-4790? Ta má TDP jen 84W a absolutně žádný OC potenciál.
Sapphire Pure Black X58, Xeon X5680@4,5/4,3GHz + Thermalright Archon, RAM 48GB 1700MHz, GPU Sapphire RX580 Nitro+ 4GB, 2x SSD 250GB, NVMe 256GB, HDD 1TB, RAMdisky, Corsair RM550x, zabaleno do Fractal Define R5
malay
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 13. 2. 2019 23:51

Já jsem tu tabulku přece nepsal...
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod malay 14. 2. 2019 00:11

Ale rozumět bys jí mohl ...
Sapphire Pure Black X58, Xeon X5680@4,5/4,3GHz + Thermalright Archon, RAM 48GB 1700MHz, GPU Sapphire RX580 Nitro+ 4GB, 2x SSD 250GB, NVMe 256GB, HDD 1TB, RAMdisky, Corsair RM550x, zabaleno do Fractal Define R5
malay
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 14. 2. 2019 00:57

Nejdnou jsem zazil primo v manualu napsanou opacnou funkci tlacitek, nebo treba opacnou polaritu vyznacenou na svorkovnici u zdroje. (Cinan v tomhle umi nekdy fakt hodne.) Nejednou jsem zazil spatny popis zbozi primo na webu vyrobce. Tyhle veci nastavaji asi hlavne pri stridani lidi na nekterych pozicich. Nebo jsem treba mel kdysi v rukach desku, ktera pro E8x00 byla psana z nejakeho duvodu nevhodna, ale pro Q8x00 udajne vhodna byla. Nejaky lowend tusim s G41, typ uz z hlavy nevim. Ale nasmali jsme se tehdy. (a zkouset to nemel nikdo koule)

Mimochodem TDP ... u dnesnich CPU jde o orientacni, marketingove-ilustrativni hodnotu, a to na obou stranach barikady. (Takova 9900k by mohla o tech svych 95W vypravet.)

Nejenom proto, ale castecne i diky tomu co ted pisu, davam od jiste doby (nejenom v otazce (ne)uchlazeni se) prednost radeji vlastnim zkusenostem. Z nich vychazi, ze i3 8100 je s L9i osobne vyzkousen a shledan bez problemu, pricemz 62°C pri ~2000 rpm je s temi zkusenostmi v rozporu. Nic vic jsem vlastne nechtel rict, cely ten zbytek jsou jen dohady.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MiASX 14. 2. 2019 08:00

malay píše:Při stress testu moje CPU vyleze max na 73°C, můžu tě ubezpečit, že chladič je jen vlažný. Diagnostika, kterou popisuješ, může fungovat jen v případě chladiče, který je z celistvého bloku kovu bez heatpipe.

To je blbost, chladic musi mit obdobnou teplotu jako procesor, jinak to proste nechladi, nevodi to teplo.
MiASX
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod malay 14. 2. 2019 08:11

Tak jo, jeden člen naší rodiny byl v týmu, který potvrdil existenci higgsova bosonu, tak se ještě příležitostně zeptám, jestli to je fyzikálně možné :D
Sapphire Pure Black X58, Xeon X5680@4,5/4,3GHz + Thermalright Archon, RAM 48GB 1700MHz, GPU Sapphire RX580 Nitro+ 4GB, 2x SSD 250GB, NVMe 256GB, HDD 1TB, RAMdisky, Corsair RM550x, zabaleno do Fractal Define R5
malay
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Klamerka 15. 2. 2019 16:54

Tak bez horního krytu a na stojáka to jede super. Monitor mi ukazuje cca 40°a já vůbec neslyším větrák, ani v úplném tichu
Obrázek
Klamerka
Junior

Odeslat příspěvekod malay 17. 2. 2019 09:43

Necháš si to otevřené?
Na http://www.hwcooling.net/ budou testovat podobný chladič. Když bude výsledek zajímavý, mohl bys to s ním zkusit. Je nižší, tak by po zavření bylo pod bočnicí více místa, a to by mohlo taky pomoct. / U těchto mini PC je ale nakonec stejně důležitější výběr skříně než použitý chladič.
Sapphire Pure Black X58, Xeon X5680@4,5/4,3GHz + Thermalright Archon, RAM 48GB 1700MHz, GPU Sapphire RX580 Nitro+ 4GB, 2x SSD 250GB, NVMe 256GB, HDD 1TB, RAMdisky, Corsair RM550x, zabaleno do Fractal Define R5
malay
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 18. 2. 2019 10:22

MiASX píše:
malay píše:Při stress testu moje CPU vyleze max na 73°C, můžu tě ubezpečit, že chladič je jen vlažný. Diagnostika, kterou popisuješ, může fungovat jen v případě chladiče, který je z celistvého bloku kovu bez heatpipe.

To je blbost, chladic musi mit obdobnou teplotu jako procesor, jinak to proste nechladi, nevodi to teplo.



:D :D :D :tleskani
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků