Monitor 27 / 144 hz / IPS

CRT, LCD, tiskárny a technologie tisku, skenery

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod -PavelU 13. 2. 2019 16:50

Rozbalení a představení toho Aorusu, který je už v podstatě vyprodán. Asi jej budu muset též objednat. V krabici je již s připevněným stojanem, ale je to zajištěné panty. Ve videu je vidět, jak na to.

Monitor Gigabyte Aorus AD27QD by měl používat typ panelu Innolux AAS IPS. Je potvrzené, že přesně jím oplývá Acer Nitro XV272UP. A oba tyto zmíněné monitory bývají k sobě přirovnávány.

Aorus monitor tedy objednán. Cena neustále stoupá. Ta levnější varianta momentálně za 14 020,- Kč s DPH. Na nncomp.cz je doprava zdarma jen u platby předem, popř. za zboží nad 15 000,- Kč. Poplatek za dobírku levnějšího zboží činí 169,- Kč.

Jedna diskuze k tomu Acer Nitro XV272UP.

Dva roky je v zahraničí k mání model Nixeus EDG 27. Nyní se chystá se jeho novější verze.
-PavelU
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zdevog 15. 2. 2019 16:57

BLIzZard--cz píše:Tak na PCT už testuje 2 ty Aorusy. BLB to prý má docela velký, ale postupem času si to prý sedá, jak se monitor zahřívá a je to lepší a lepší.

Osobně mi BLB moc nevadí, pokud nebude až moc velký. Navíc BLB je vlastnost IPS, stejně jako vlastnost VA jsou horší pozorovací úhly a pomalá odezva. V některých recenzích si na BLB zase vůbec nestěžovali.

Vulva: pokud jsi tedy čekal nulový nebo téměr žádný BLB, tak IPS zřejmě nebude pro tebe. Jiné 144 Hz IPS na tom asi nebudou lépe.

Já se k monitoru nakonec dostanu až v pondělí a moje hodnocení napíšu v průběhu týdne. Pokud si ten monitor bude postupem času sedat, napsal bych hodnocení až tak v půlce týdne.




Zdar čekám na to hodnoceni toho monitoru,zatím asi není tolik času jak by asi človek potřeboval.Rozhoduji se jestli koupit nebo ne.Zatim dík.
zdevog
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BLIzZard--cz 15. 2. 2019 19:17

Jako OSVČ pracující z domu jak a kdy chce, tak problém s časem neznám. :-)

Mohl jsem hodnocení napsat hned v pondělí večer, avšak chtěl jsem si nechat pár dnů na testování a na případné zahřívání a změn vlastností monitoru, jako měl zmíněný uživatel na PCT. Osobně však změny vlastností monitoru s časem nepozoruji, takže moje krátké hodnocení AORUS AD27QD:

Zde rychlé porovnání s 24" a 23" IPS LG, rozdíl je značný. Jakmile jednou zkusíte 27" QHD, tak i Full HD na malé 22" je neskutečný rastr a už nebudete chtít jinak :-))

Obrázek

Začnu pozitivy:

Barvy, ostrost a celkový obraz je špičkový, neviděl jsem hezčí. Pozorovací úhly jsou také na velmi vysoké úrovni, daleko za VA monitory.

QHD v kombinaci s výborným obrazem vypadá skvěle.

G-SYNC funguje dobře.

Průměrné vlastnosti:

Odezva. Osobně jsem čekal lepší odezvu, blíže TN, ale je to takový IPS průměr. Stačilo 10 minut v CSku a tu odezvu jsem viděl. Přechod z rychlého TN je znát. Avšak stále je to daleko lepší, než VA, co jsem měl, tam byl ghosting velký.

Četl jsem zkušenosti na Redditu a prý je odezva při 120Hz a při 60Hz lepší, než při 144Hz, řek bych, že s tím souhlasím. Avšak jde o zvyku. I CSko se mi na tom hraje dobře.
(kdosi tu říkal, že IPS mají dnes již odezvy jako TN a nepoznal rozdíl, není to pravda a být nemůže, pro hardcore hráče bude stále to hnusné TN s velmi rychlou odezvou)
1ms dneska napíšou kdejakému monitoru, ale reálná zkušenost je stále k nezaplacení.

Avšak kdo bude přecházet z jiného IPS nebo nedejbože z VA, ten problém s odezvou mít nebude.

Input lag je však v pohodě, stejně jako jsem ho měl v pohodě s několika TN a VA 2018 modely. Input lag již dnes evidentně nebude problém.

IPS Glow/BLB:

Mnoho lidí tento pojem zaměňuje. V rychlosti: IPS glow se mění nebo zmizí při pohledu z jiné úhlu, BLB nezmizí.

U tohoto monitoru se jedná o běžný IPS glow, který při pohledu z úhlu zmizí.

Zde foto:

Obrázek

Vlevo dole je to vidět nejvíce. V reálu je to však lepší, než na fotce a osobně mi IPS glow nevadí. Řekl bych, že toto je takový průměr.

(vuLva: ptal jsi se na BLB, ale nevím, jestli jsi myslel i IPS glow nebo předpokládám, že oboje dohromady.)

Negativa:

Podsvícení nebo čím jiným to může být, nevím (kdyžtak mě opravte). A to je to, že když mám oči v horní polovině obrazovky (jakože se tak na LCD koukám) tak spodní část jde do tmava. Nejvíce je to vidět při bílé, kdy spodek jde do šeda a čím výše mám oči, tím je to horší. Toto mi vadí nejvíce a nevím, jestli se to ještě zlepší, zřejmě ne. Když jsou oči uprostřed, tak je to lepší, ale také viditelné.

Obrázek

Zde v PDF dokumentu je to vidět lépe. (Pro zobrazení na šířku si otevřete obrázek v nové kartě). V reálu je to však lepší, než na fotce. Snažil jsem se to vyfotit tak, aby to bylo co nejvíce vidět. Při vyšším jasu je to také lepší.

Obrázek

Toto, stejně jako IPS glow a BLB bude asi hodně kusová záležitost. Můžete to mít lepší nebo také horší.

I přes tento poslední neduh mohu tento monitor doporučit. Pokud natrefíte na kus, který tento problém mít nebude nebo bude menší, tak to bude ještě lepší. Dnes bych již do TN a po zkušenostech s VA do jiného monitoru nešel. Určitě dobrá koupě.
AMD RYZEN 7 7800X3D | ASUS TUF B650-PLUS | GIGABYTE RTX 4080 EAGLE 16GB @ 2820/23400MHz | Kingston FURY 32GB @ 6000MHz, CL30 | KC3000 | Corsair HX1000 | be quiet! PB 500 FX | OLED 240 Hz QHD 27 LG Display
A6 3.0 BiTDI, 313 koní, 650 Nm, 0-100 za 5,1s
BLIzZard--cz
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod -PavelU 15. 2. 2019 20:13

Perfektní zhodnocení. Díky. Fotografie mi přijdou v pohodě. Ta bílá barva, možná by pomohlo naklonění displeje. A žádné další neduhy tedy ten Aorus nemá? 10 bitové barvy fungují?
-PavelU
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BLIzZard--cz 15. 2. 2019 20:22

Problém se dá vylepšit nastavením barev, jasu nebo nakloněním, ale pořád tam ten problém bude.

Žádných dalších neduhů jsem si nevšiml.

10 bit barvy fungují, ale ne při 144 Hz, maximálně při 120 Hz a méně. Osobně jsem je nijak moc netestoval a ani nevím, jestli bych viděl rozdíl. Mám to v něčem otestovat? Nějaký barevný test nebo něco?
AMD RYZEN 7 7800X3D | ASUS TUF B650-PLUS | GIGABYTE RTX 4080 EAGLE 16GB @ 2820/23400MHz | Kingston FURY 32GB @ 6000MHz, CL30 | KC3000 | Corsair HX1000 | be quiet! PB 500 FX | OLED 240 Hz QHD 27 LG Display
A6 3.0 BiTDI, 313 koní, 650 Nm, 0-100 za 5,1s
BLIzZard--cz
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod -PavelU 15. 2. 2019 20:51

Fajn. Dozvěděl jsem se, co jsem potřeboval. Jsem na tento monitor fakt zvědav.
-PavelU
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BLIzZard--cz 15. 2. 2019 20:55

Ale vypadá to, že chvíli nebudou. Těch pár kusů, co bylo v ČR, se již vyprodalo a nyní to vypadá na březen/duben. Uvidíme, jestli mezitím dorazí i další IPS. Acer, LG, Razer. A jsem zvědavý, jestli se budou v něčem výrazně lišit.
AMD RYZEN 7 7800X3D | ASUS TUF B650-PLUS | GIGABYTE RTX 4080 EAGLE 16GB @ 2820/23400MHz | Kingston FURY 32GB @ 6000MHz, CL30 | KC3000 | Corsair HX1000 | be quiet! PB 500 FX | OLED 240 Hz QHD 27 LG Display
A6 3.0 BiTDI, 313 koní, 650 Nm, 0-100 za 5,1s
BLIzZard--cz
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fortress 16. 2. 2019 10:27

Díky za objektivní zhodnocení odezvy, zůstávám teda zatím u TN.
Superb L&K 2.0TSI 206kW /// Alfa Romeo Giulia QV 375kW /// Audi R8 V10 RWD 397kW
fortress
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BLIzZard--cz 16. 2. 2019 21:08

Tak další 2 uživatelé na PCT mají podobné IPS glow v levé spodní části obrazovky. Zde se zřejmě bude jednat o vlastnost.
AMD RYZEN 7 7800X3D | ASUS TUF B650-PLUS | GIGABYTE RTX 4080 EAGLE 16GB @ 2820/23400MHz | Kingston FURY 32GB @ 6000MHz, CL30 | KC3000 | Corsair HX1000 | be quiet! PB 500 FX | OLED 240 Hz QHD 27 LG Display
A6 3.0 BiTDI, 313 koní, 650 Nm, 0-100 za 5,1s
BLIzZard--cz
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vuLva 16. 2. 2019 22:47

Díky za tvoje poznatky. Počkám si ještě na LG, případně na Razer, ale ten má strašně ošklivej stojan. :D
vuLva
Junior

Odeslat příspěvekod yamamoto 19. 2. 2019 17:07

já jsem také zpět u výběru a čekám, jestli ještě přijdou nějaké nové za rozumnou cenu a s novým než x let starým panelem. koupil jsem provizorně TN od AOC, 24čku a můžu říct, že sice má 144 hz, ale ty barvy... člověk musí mít více profílů, aby fungoval, přehazoval a nějak mě to až tak nebolí, ale jak mám špatné oko a začnu si všímat (což mě po chvíli zase přejde), tak stíny, textury atd. prostě nevypadají dobře a vyhlazeně. a o hrách jako shadow of the tomb rider... vydržel jsem hrád 20 min a musel to vypnout a počkám si na IPSko

bohužel aorus neni v prodeji nebo skladem
yamamoto
Junior

Odeslat příspěvekod -PavelU 21. 2. 2019 03:55

yamamoto: Aorus byl u nás na některých eshopech skladem asi před dvěma týdny, ale hned se vyprodal. Měli malou skladovou zásobu. Další má být asi až v březnu nejdříve. Já objednával 13. 2. 2019 za 14 020,- Kč, momentálně jej tam lze objednat o 153,- Kč levněji.
-PavelU
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod yamamoto 21. 2. 2019 17:49

hele když teď lze použít freesync jako g-sync, vyplatí se stále monitory s g-sync? co jsem pochopil, jediný realný důvod, proč to bylo o tolik dražší, že mají procesorovou jednotku navíc (to že si nvidia bere za to prachy, je druhá věc). např. slavná loterie s Acer XB271HU (škoda že není přímé porovnání, nenašel jsem alespoň jiné, než spreadsheet), co stojí stejně a má gsync. o kolik je lepší, netuším, ale vím, že jsem do něj nešel kvůli IPS loterii a nebyl jsem si jistý, jak moc poznám 144 hz (taky v té době stál víc).

Máte tedy někdo s tímto zkušenosti, zda se vyplatí koupit freesync nebo je stále lepší připlatit za gsync? přeci jen tj investice na pár let (naštěstí ma ten aorus freesync range 48-144)

Jak psal blizzard výše, z 1440p 27 na 1080p je viděr rastr. já to zažil když jsem šel z 23ky 1080p na 24 1080p, první, co mě zarazilo, že je to "pixelated", už jsem si zvykl a moc to nevidím, ale i tak velký rozdíl.

nicméně kdyby byl aorus skladem, tak ho už kupuju, takhle počkám na skladové zásoby (případně, jestli se ukáže v jiném eshopu) a mezitím snad vyjdou další podobné modely jiných značek, třeba lepší. Píšou že dostupnost kolem 8 dnů, ale moc se mi tomu nechce věřit.
yamamoto
Junior

Odeslat příspěvekod yamamoto 23. 2. 2019 12:17

co říkáte na MSI Optix MAG271CQR? byl sem kouknout v obchodě, jak vypadá ten curved monitor a neni to uplne spatne. samozrejme tam nejelo nic zajimaveho az na nejake reklamy, ale nejak mi to neprislo ani divne. je to jeden z "novejsich" panelů, recenze zatím dobré, ale není jich moc, takže nevím jaký je tam např. ghosting. taky si někdo stěžoval, že u některých her je tam flickering když je zapnutý gsync.

můžete se někdo tedy podělit o zkušenost s VA / curved panelem? ideálně, pokud máte zkušenost i s IPS. někteří totiž šli z VA na IPS a psali, že už nikdy víc VA.
yamamoto
Junior

Odeslat příspěvekod -PavelU 27. 2. 2019 15:00

Na PC Tuningu je zajímavej odkaz, jak někdo v Německu otestoval velké množství herních monitorů a rozepsal jejich hodnocení do přehledné tabulky. Je to pochopitelně v němčině, ale jako slušné vodítko to snad poslouží.

V diskuzi na zmíněném českém fóru dále píše, že je prý fajn tento G-Sync IPS - AOC AG271QG.
-PavelU
Junior
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků