Nechci text v notepadu ukládat v ANSI

Programy pro práci s textem, tabulkami, prezentacemi

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod rydlo 15. 2. 2019 19:30

Lze trvale ve windows přednastavit ukládáná textů v poznámkovém bloku v kódování Unicode místo v přednastavenému ANSI?
Ukládám mnoho texťáků psaných v poznámkovém bloku a ne vždy si uvědomím, že musím změnit přednastavené kódování na Unicode, abych ho později bez problémů otvřel v linuxu.
----------------------------
RPT:
Lze trvale ve windows přednastavit ukládáná textů v poznámkovém bloku v kódování Unicode místo v přednastavenému ANSI?
----------------------------
Ideální by pro mě bylo, kdyby mnoho uložených textů v noteoadu šlo nějak překódovat hromadně
rydlo
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 24. 2. 2019 08:47

Nesdělil jsi verzi OS WNT.
Postup trvalé změny defaultní CP v notepadu pro 5. a 6. řadu OS WNT v české mutaci, kromě W10 (jen pro pokročilé!)
---
1) Explorer:
pravomyš -> Nový -> Textový dokument
"Nový Textový Dokument.txt"
(prázdný!)
2) Soubor -> Uložit jako...
Kódování -> Unicode
Uložit pod názvem např. "Txt-8.txt" (a přepsat původní soubor).
3) Okopírovat/přesunout soubor "Txt-8.txt" do %windir%\Shellnew
4) Regedit (spustit jako správce)
HKCR\.txt\ShellNew
pravomyš do pravého okna -> Nový -> Řetězcová hodnota:
"Nová hodnota.1"
5) Přejmenovat
"Nová hodnota.1"
na
"Filename" (bez uvozovek)
6) Klepnout na "Filename"
a vyplnit Údaj hodnoty:
Txt-8.txt
---
Hromadný konvertor z ANSI (nejen) do UTF-8 byl integrovaný naposledy v MS OS WNT4 (1996).
Co s tím?
Hledej:
    unicode converter
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rydlo 28. 2. 2019 09:49

Díky moc, netušil jsem, že se notepad nějak liší v různých verzích windows. Mám Win10 64-bit
Takže mám šanci?
rydlo
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 28. 2. 2019 10:42

Notepad se od WNT4 (1996) nijak nelišil až do W10 v.1803. Ve v.1809 najdeš jen nepatrné změny.
Uvedená konfigurace v registru je ovšem stejná.
Každá velká aktualizace W10 však přenastaví konfiguraci registru do defaultu.
Musíš pak veškerá nastavení provést znovu -> boj s větrnými mlýny.
Velký Bratr ví přece nejlépe, co je pro jeho ovečky nejlepší! :-)
Můžeš si ulehčit práci a příslušné větve/položky registru uložit (exportovat) jako .reg nebo zálohovat do formátu .hiv.
Pak jen klepneš na příslušný soubor.reg a vložíš do registru znovu.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 28. 2. 2019 10:57

Neni jednodussi pouzit nejaky jiny editor, nez bojovat s vetrnymi mlyny? Vyber je dostatecny.
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Milanr1 28. 2. 2019 11:01

JirkaVejrazka:
Osobně používám Notepad++
https://notepad-plus-plus.org/
Licence GNU GPL.
Na to se ovšem tazatel neptal.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 28. 2. 2019 11:07

Ja vim ze ne, ale psal "ukladam mnoho textaku" - pak mi prijde prirozene nabidnout mu vhodne reseni. Nijak ho do toho netlacim.

P.S. Ja od nepameti pouzivam http://www.pspad.com/cz/ - ostatne jeho autor je tady na Zive.cz castym hostem :)
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod suk 28. 2. 2019 11:38

"Textak" neni zadny specificky format (nepocitam-li pripadny BOM), takze bych se ridil doporucenim pouzivat jiny editor, coz je sice odpoved, kterou vseobecne rad nemam, nicmene v tomto pripade je naprosto adekvatni, nebot je rok 2019 a pokud neco nenabizi utf-8 jako default, neni to hodno pouzivani ;)
Pokud nesouhlasíte s mým názorem, popřemýšlejte sami nad sebou. Opravdu si myslíte, že já bych se mohl mýlit?
----
You are an inspiration for a birth control...
suk
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rydlo 28. 2. 2019 11:38

Udělal jsem si zatím ve Win10 toto:
- podíval jsem se kde se vlastně notepad spouští - je to v C:\Windows\System32\notepad.exe
- otevřel jsem notepad a před uložením jsem dal uložit s kodováním Unicode
- prázdný notepad.txt jsem uložil do C:\Windows\System32
- na hlavním panelu mám zástupce notepadu, odkud ho vždy otvírám. Šel jsem na jeho vlastnosti a změnil jsem cestu (Cíl) z %windir%\system32\notepad.exe na %windir%\system32\notepad.txt
- teď už kódování před uložením nezapomenu, ale pokud bych něco v otevřeném texťáku "Uložil" a ne "Uložil jako" (někam jinam než do system32\notepad.exe) tak si ten prázdný texťák přepíšu. To ale nevadí, vždycky ho mohu změnit na prázdný a otvírat notepad.txt místo notepad.exe
Trochu je to pakárna.
Nějaký prográmek "unicode converter" jsem nenašel jako schopný nnástroj hromadně konvertovat už dříve uložené texťáky z kódování ANSI do Unicode
Naposledy upravil rydlo dne 28. 2. 2019 11:55, celkově upraveno 1
rydlo
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 28. 2. 2019 11:41

A já zase používám hlavně vim na obyčejné texty a na psaní dopisů a pod LibreOffice.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod suk 28. 2. 2019 11:59

rydlo: neni to zbytecne slozite a otravne reseni? Btw, pokud takoveto reseni, tak onen textak ulozit s takovymi pravy, aby pro obycejneho uzivatele nebyl k zapisu.
Pokud nesouhlasíte s mým názorem, popřemýšlejte sami nad sebou. Opravdu si myslíte, že já bych se mohl mýlit?
----
You are an inspiration for a birth control...
suk
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 28. 2. 2019 12:36

Nějaký prográmek "unicode converter" jsem nenašel jako schopný nnástroj hromadně konvertovat už dříve uložené texťáky z kódování ANSI do Unicode


To je trivialni uloha pro jakykoli skriptovaci jazyk (tak na dva az pet radku). Nebo muzes pouzit http://gnuwin32.sourceforge.net/packages/libiconv.htm
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod rydlo 7. 3. 2019 18:24

Nevím proč, ale připadá mi že jsem byl nepochopen. Jedná se jen o texty vytvořené ve win a otvíraní v linuxu...o nic jiného.
já sám tady a teď píše:Lze trvale ve windows přednastavit ukládáná textů v poznámkovém bloku v kódování Unicode místo v přednastavenému ANSI?
Ukládám mnoho texťáků psaných v poznámkovém bloku a ne vždy si uvědomím, že musím změnit přednastavené kódování na Unicode, abych ho později bez problémů otvřel v linuxu.
---------------------------
Ideální by pro mě bylo, kdyby mnoho uložených textů v noteoadu šlo nějak překódovat hromadně

https://www.vim.org/
co s tím?
suk píše:rydlo: neni to zbytecne slozite a otravne reseni? Btw, pokud takoveto reseni, tak onen textak ulozit s takovymi pravy, aby pro obycejneho uzivatele nebyl k zapisu.
Nechápu to pro můj účel :
http://gnuwin32.sourceforge.net/packages/libiconv.htm ... hm a co s tím pro každodenní práci?
rydlo
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 7. 3. 2019 20:20

Byl jsi pochopen a dostal jsi i nekolik reseni vcetne prechodu na rozumnejsi editor, ktery umi ukladat v UTF-8 nativne. Odkaz na "iconv" jsem ti dal proto, ze jsi zminil ze se ti nedari hromadne konvertovat uz ulozene texty - tenhle program je na to totiz idealni.

https://www.tecmint.com/convert-files-t ... -in-linux/
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod soban 7. 3. 2019 21:50

A nebude při přechodu mezi win a lin problém konců řádek.

Jinak editor vim je i pro windows.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků