Baterie k PC na 12 hodin provozu

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod warkis 3. 3. 2019 22:03

Dobrý den,

rád bych si vyzkoušel příležitostné digitální nomádství a potřebuji poradit s výběrem nabíjecí stanice/powerbanky/baterie.

MÁM:
-mikrobus
-miniaturní ITX build střihačského počítače

POTŘEBUJI:
-Velkou baterii (Nabíjecí stanici/Powerbank), která:

    Utáhne desktop PC za plného výkonu na cca 10-12 hodin
    Co nejrychleji se dobíjí
    Možnost zakoupení solárního panelu v budoucnu vítaná
PROČ POTŘEBUJI POMOC:
-Nevyznám se v tom a nedokážu odhadnout, kolik která nabíjecí stanice vydrží hodin s přesně daným hardwarem.
-Nerad bych zakoupil špatně
-Nevyznám se na trhu s nabíjecími stanicemi, nemám s nimi zkušenosti.

PROČ BATERII POTŘEBUJI
Baterii bych využíval na cestách mikrobusem po Evropě v případech, kdy není možno se dostat do kempu a připojit se na elektrickou síť. Zároveň bych rád při pobytu v ČR občas vyrazil za Prahu do přírody a rozbalil si střižnu na jeden den vedle mikrobusu někde na čerstvém vzduchu (práce doma je ubíjející :)), přičemž přes noc bych ji doma nechal nabíjet.
Je to vůbec reálné? V jaké cenové kategorii bych se pohyboval? 10 000,-? 50 000,-?


MŮJ POČÍTAČ:

CPU
Intel Core i7-9700K
Motherboard
AsRock Z390 Phantom Gaming-ITX/AC
Video Card
EVGA GeForce RTX 2080 XC Gaming 8GB
Memory
Corsair 2x16GB Vengeance LPX DDR4-3200 White
Solid-State Drive
Samsung 970 Pro 1TB PCIe M.2
Power Supply
SilverStone SX700-LPT (700W, ATX)

CPU Cooler
SilverStone NT06-PRO-V2
Operating System
Microsoft Windows 10

MONITOR

LCD monitor 24" Dell P2415Q UHD 4K

VYUŽITÍ PC
Náročný střih videa.
Software: Premiere pro

PRODUKTY, KTERÉ JSEM SI PROHLÍŽEL, ALE NEVÍM, ZDA-LI JSOU VHODNÉ:
https://www.alza.cz/viking-bravo-400w-d5441008.htm
https://www.best-powerbank.cz/powerbanky/bateriovy-generator-viking-titan-1200wh/
https://www.alza.cz/goalzero-yeti-1000-lithium-d5328231.htm

POZNÁMKA NA KONEC:
Se ženou si v budoucnu chceme zařídit maringotku a v ní na nějakou dobu žít. Proto bych k baterii v budoucnu rád dokoupil i solární panel. Primárně potřebuji ale vyřešit baterii na cesty do mikrobusu, která s co možná nejnižším budgetem utáhne výše zmíněný počítač ideálně na 12 hodin za plného výkonu s tím, že do solárního panelu bych investoval později.

DĚKUJI MNOHOKRÁT ZA JAKÉKOLIV RADY
a předem se omlouvám, pakliže již toto téma někdo řešil. Můj problém mi přišel příliš specifický a nikde jsem nenašel podobný topic. Doufám tedy, že u někoho nevyvolám nějakou nevraživost, nebo někoho nepopudím.
warkis
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod eLzyx 3. 3. 2019 22:47

tohle bych neřešil svépomocí, ale profíkama. Doporučuji https://www.karavanypro.cz (kamarád si od nich nechával upravit vetedodávku. Vypadá to dobře, bez brutálních zásahů do karoserie a funguje to skvěle)

A než za nima (nebo kýkoliv jiným) půjdeš, kup si https://www.alza.cz/hobby/levne-merice- ... 855911.htm a změř si, kolik to tvé vybavení sežere při reálné práci za zamýšlenou časovou jednotku.

Kdybych něco takového řešil (resp. budu to řešit v mém VW T2), a měl si vybrat mezi klasickou olověnou trakční baterkou+solár, nebo lithiovkou bez soláru, tak beru to první řešení.
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 3. 3. 2019 23:12

1200Wh je na 12h teoreticky 100W max. Realne mene. S monitorem, svicenim atd pocitej 400W minimalne, ovsem Tebe zajimaji spicky, ktere mohou byt pri OC i hrube pres 600W pri plne zatezi. Ovsem i kontinualnich 400 je za 12h masakr, tam se bavime o 5-6kWh. Struggle s dobijenim, s chlazenim ... trochu i s vahou, pres pul metraku to bude urcite. Rozhodne nic, co by sis odnesl do tretiho patra obden nabijet.

Na tyhle ucely uz bych pokukoval po agregatu na fosilni palivo. Nebo holt hledal ty kempy. Nebo koupil notebook ... ano, o limitech vykonu ntb vim, ale na druhou stranu pokud chces byt mobilni...

Ake treba to jen prilis hrotim.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod warkis 3. 3. 2019 23:21

Takže jsem si to klasicky představoval jako Hurvínek válku :).

Nevadí. Díky moc za oba příspěvky. Vypočtení kWh i odkaz na karavanypro.cz jsou super a jsou to informace, které (ačkoliv mne nepotěšily) jsem potřeboval a od kterých se mohu odpíchnout dál. Investice se zvětšila, ale nevadí. Svoboda holt stojí peníze :).

Ještě jednou děkuji za pohotové reakce.
warkis
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 3. 3. 2019 23:25

Vzdycky je to neco za neco. Zajimalo by mne (jsem solarem nepoliben) jak velke pole by clovek potreboval, aby takovou vec efektivne nabil o prumernem neslunecnem letnim, nebo slunecnem zimnim, nebo neslunecnem zimnim dni. Ciste ze zvedavosti. (fakt o tom nic netusim)
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eLzyx 3. 3. 2019 23:39

na běžnou dodávku velikosti VW T5 nacpeš tak dva 200Wp panely. To už něco dá.
Každopádně bych nezapomínal i na napájení lednice (vážně chceš makat s teplým pivem/colou/matonkou v ruce?) nebo rychlovarné konvice
Co se týče dobíjení ... v takovémto zatížení bych hádal, že ten solár bude sloužit spíše jako prodlužovač výdrže baterií. Zbytek se musí dobít jízdou, nebo ze sítě.
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 4. 3. 2019 00:56

To mne bylo jasne. Pak je druha vec, cena a navratnost toho solaru. Jestli "to za to" stoji. Ale tady bude ten prah mit kazdy jinde, to je jasne a zcela normalni.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod warkis 4. 3. 2019 01:12

Každopádně pro ujištění:

Podobný bateriový generátor (odkaz níže) není cestou, protože podle propočtů KineCZek bych jich potřeboval třeba 5, abych vydržel pracovat se svým počítačem cca 10-12 hodin, je to tak? Já jen abych stoprocentně věděl, že tudy cesta rozhodně nevede :).

https://www.best-powerbank.cz/powerbank ... an-1200wh/

Nějakou baterii ale potřebovat budu, protože i kdybych si pořídil třeba toto (z karavanypro.cz)
http://eshop.karavanypro.cz/efoy/palivo ... ovy-clanek
tak bych stejně potřeboval ještě baterii, do které to bude tu energii ukládat. Existuje ale baterie, která má alespoň 3kWh s tím, že zbylé 2kWh by se dobily v průběhu dne a dohromady by to tedy dalo kýžených 5 kWh? Nebo to měřím špatně, když to počítám podle kWh?

Omlouvám se, pokud říkám něco hloupého. Nerozumím ani bateriím, ani autům, ale každý holt nějak začínal :).

Ještě mě napadlo tohle:
https://www.goalzero.cz/produkty/power- ... 0-lithium/
warkis
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod warkis 4. 3. 2019 03:10

Našel jsem pěkný (a pěkně dlouhý) návod.

https://faroutride.com/electrical-system/

Dobíjí se jim to ze solárního panelu a zároveň přes B2B (battery to batter) při jízdě. Baterii mají typu AGM, která má 200 Ah.

Utáhne jim to ledničku, světla, vodní pumpu, větráky, notebooky a tak dále.

Vypadá to příšerně složitě (už se těším, až se do pustím do studií :) ).

Myslíte, že podobný systém by ten můj pekelný stroj utáhl? Ještě jsem to pořádně nečetl, takže jsem stále stejně nevzdělaný, jako před chvílí. Jen se tak ptám, jestli se do toho vůbec mám pouštět (jestli je to řešení pro mě).
warkis
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Doggg 4. 3. 2019 07:59

Musím říct, že je to obecně zajímavý dotaz. Nicméně bych si tipnul, že pokud za autem nechceš tahat teslu jenom kvůli baterkám, tak jsi trochu přeběhl dobu.

Zkusil bych se nad tím zamyslet i obráceně:
a) ten tvůj stroj letmým pohledem není stavěn na co nejmenší odběr - nejde tomu nějak pomoci?
b) obecně provoz PC z baterie je už řadu let vyřešené (aka notebooky) - není nějaký ntb, který ti bude výkonově vyhovovat (+ případně externí monitor, + případně externí grafika)
c) pokud počítáš s kempy, většina s parkováním pro RV má možnost napájení z pevné rozvodné sítě

Každopádně držím palce:)
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod eLzyx 4. 3. 2019 08:14

KineCZek píše:To mne bylo jasne. Pak je druha vec, cena a navratnost toho solaru. Jestli "to za to" stoji. Ale tady bude ten prah mit kazdy jinde, to je jasne a zcela normalni.

návratnost toho soláru je rychlá. Nepočítáš tam s cenou elektriky v síti, ale s cenou dalších baterií které to nahrazuje.
Za jeden 200Wp panel dáš cirka 4000Kč, za 200Ah Pb baterii dáš 5-6000Kč. (myšleno tak, že místo třeba 3ks Pb baterií ti stačí 2ks a zbytek doženeš solárem ... ale je to jen můj odhad střelený hodně od boku)

Ale jak už jsem psal, koupit měřák, zapojit přes něj celý ten ansábl, co chce mít v autě. Pak sledovat, kolik kWh to sežere za těch 10-12h provozu, plus jaký to mělo špičkový odběr (W).
Samozřejmě vhodná je i cesta zlepšení poměru výkon/spotřeba s tím, že bych klidně chlup výkonu oželel, pokud by to mělo za následek citelnou úsporu v příkonu.
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod warkis 4. 3. 2019 09:42

Doggg:

Safra. A to jsem si myslel, jak jsem na všechny notebooky hezky vyzrál, když jsem si složil ITX build s tím, že je malinký a budu s ním moct cestovat :).

Budu to teda holt zpočátrku řešit připojením do sítě v kempech, případně návštěvou coworkingových center v zahraničních velkých městech (s čímž už mám kladnou zkušenost v Praze) a uvidím, co dál.
Na denní výlety do přírody to asi bude opravdu potřebovat notebook.
warkis
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod eLzyx 4. 3. 2019 09:54

warkis píše:Našel jsem pěkný (a pěkně dlouhý) návod.

https://faroutride.com/electrical-system/

díky za postnutí toho návodu ... tím se budu hodně inspirovat. Jenže u mě to bude živit maximálně lednici, nezávislé topení na benzin a noťas. Takže mi bude stačit jeden panel a jedna 100Ah baterka.
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Magusus 4. 3. 2019 10:20

Nejsem odborník, ale spíš než na baterie bych to viděl nějak takto:
https://www.agregaty.cz/kipor-ig6000-ig6000
Podle maximálního výkonu v zátěži vybrat silnější/slabší kus. Ano, není tak tichá věc jako baterie, ale dle mého názoru lepší řešení.
Magusus
Junior

Odeslat příspěvekod warkis 4. 3. 2019 13:46

eLzyx píše:
warkis píše:Našel jsem pěkný (a pěkně dlouhý) návod.

https://faroutride.com/electrical-system/

díky za postnutí toho návodu ... tím se budu hodně inspirovat. Jenže u mě to bude živit maximálně lednici, nezávislé topení na benzin a noťas. Takže mi bude stačit jeden panel a jedna 100Ah baterka.


Ti lidé mají dva solární panely, které jim v létě vygenerují cca 80 Ah denně (v zimě 30). K tomu mají dobíjení z motoru, když někam jedou. To všechno ukládají do AGM baterie s obsahem 210 Ah, což jim stačí při jejich denní spotřebě 55Ah, aby s tím přežili i několik dní (když zajde sluníčko apod.). Využitelnost (bez dobíjení) je ale jen 105 Ah, jelikož nabití baterie by se nemělo dostat pod 50%, pokud nechceme, aby rychle odešla. V rámci 12 hodin se z ní tedy dá vysát 105 Ah + 80 Ah se dobije solárem - takže 185 Ah.

Oni tvrdí, že mají 55Ah spotřebu denně (takže s baterií vydrží i několik dnů i když je zataženo). Těch 55Ah znamená ledničku (34Ah denně), světla (4 Ah denně), Větrák (12 Ah denně), notebook (2 Ah denně) a ostatní maličkosti (vodní pumpa, nabíječky apod.).

Myslíte, že to ten můj počítač sežere víc, než všechny tyhle jejich věci (víc než 55Ah)? Že denně (s tím, že jen 12h, zatímco jejich lednice jede 24h) sežere ten můj PC více? Protože jinak by to bylo fakt skvělé řešení. Maj tam všechno úžasně rozepsané a tak.

Kolik cca Ah spotřebuje stolní počítač (třeba herní)? Má někdo nějaký odhad? Alespoň jestli se to pohybuje do stovky, nebo je to zase někde úplně nereálně a tento návod je pro mě opět nepoužitelný?

A při mých amatérských propočtech bych v ideálních podmínkách a při zapojení pouhého PC a ničeho jiného mohl sosat 185 Ah v rámci těch kýžených 12 hodin. Realisticky řekněme třeba 140 Ah. To by nestačilo?

A jo, jasně, nejjednodušší bude si to změřit, jak už mi bylo doporučováno. Jsem ale nadšený z toho návodu, tak by mě zajímalo, jestli tu průměrnou hodnotu někdo nenosí v hlavě dřív, než se mi to povede změřit :).
warkis
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků