síťový HDD. vs. NAS vs ?

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod jan23 8. 4. 2019 20:49

Ahoj chtěl vás požádat o radu s externím síťových diskem.

Výbýrám možnosti a moje představa je, že měl externí disk, který bých zrcadlil s mým hdd na desktopu - myšleno jen část disku např d:/data. Toto nastavení by mě umožňovalo pracovat na desktopu a občas i někdy na notebooku, bez nutnosti nahrávat to na flašku.

Zvažuji možnosti:
  1. externí napr. My cloud disk. Existují i jiné možnost než My cloud? např sítový hdd rámeček/enclosure
  2. připojení hdd na můj router asus 68. Otázka je jestli tato varianta je možná/doporučení hodná. A jaký hdd je vhodný pro tento účel (klasika 24/7wd red, SSD) a jestli nebude problém s nastavením usínání hdd
  3. NAS - zařízení typu NAS jsem neuvažuji kuli ceně. Připojení ven není žádoucí. App v mobilu nepotřebuji asi bych přistupoval přes TC apod.
  4. ? cloud, jiná varianta?

Předem děkuji za doporučení/zkušenosti.

jAN


d.
jan23
Junior

Odeslat příspěvekod Chipoun 9. 4. 2019 05:20

Na práci na dvou zařízeních bych doporučil cloud...
Dropbox
Onedrive

Či jiné. Je to zdarma a funguje to dobře a nemusíš řešit synchronizaci disků.
Chipoun
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Kaulik 9. 4. 2019 07:11

Tak asi bych nepsal zdarma pokud jsem omezen např na 2GB místa..

jinak těžko radit, jaký na to máš tedy budget?
R7-5800x + NH-D14 | ASUS ROG STRIX B550-A GAMING | RAM 48GB@3200 | RX 6750 XT | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 9. 4. 2019 08:49

Záleží na kapacitě a požadovaných vlastnostech.

Připojit disk do routeru a nastavit robocopy je otázkou chvilky. Ovšem nemusí to každému stačit. Postaví domácí NAS a nainstalovat je na delší dobu, ale zase už to může být dosti robustní řešení.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 9. 4. 2019 09:37

Nesdělil jsi potřebnou diskovou kapacitu ani finanční rozpočet.
jan23 píše:síťový HDD. vs. NAS

IMHO bych vždy dal přednosti klasickému NAS. Je sice trochu dražší než externí disk podobné kapacity, zato spolehlivější.
Pro domácí účely bohatě stačí např.:
Synology DS218j
https://www.synology.com/cs-cz/products/DS218j
Prodává se i s nainstalovanými HDD, pokud se v tom nechceš hrabat:
https://www.czc.cz/synology-diskstation ... 99/produkt
Spolehlivé zálohování pro celou rodinu.
Stačí mrsknout do sklepa/špajzu, zapojit UTP a vytvořit potřebné účty.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jan23 9. 4. 2019 20:58

Předem děkuji všem za názory.

- na to základní potřebuji upto 30 GB, ale ideál by byl 100GB
- primárním účelem jsou ms office data (xls, docx, accdb)
- rozpočet: počital jsem cca 4 tis. NAS je super, ale pro můj účel příliž nákladné robustní rešení. Zvažoval jsem My cloud disk od WD. Zde však nevím jestli My cloud disk je lepší než dát HDD/SDD na router. Z vašich názorů to spíše vypadá na klasický cloud.

→Se tyče připojení na router, tak je leší připojit HDD nebo SDD? Mám SSD 256 volnou, ale nevím jestli bych tendisk nezničil, kdy bude připojen přes USB 24/7.
→V případě cloudu máte nějaké zkušenosti s amazon web services?

jAN
jan23
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 9. 4. 2019 22:10

A nebylo by jednodussi predplatit si Office 365? Protoze to co popisujes je presne jejich vlastnost.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BLIzZard--cz 9. 4. 2019 22:29

Office 365 s 1TB OneDrive za 189,- je skvělá nabídka.
AMD RYZEN 7 7800X3D | ASUS TUF B650-PLUS | GIGABYTE RTX 4080 EAGLE 16GB @ 2820/23400MHz | Kingston FURY 32GB @ 6000MHz, CL30 | KC3000 | Corsair HX1000 | be quiet! PB 500 FX | OLED 240 Hz QHD 27 LG Display
A6 3.0 BiTDI, 313 koní, 650 Nm, 0-100 za 5,1s
BLIzZard--cz
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jan23 10. 4. 2019 07:28

Kdybych neměl 2x office 2016 pro, tak bych do Office 365 šel.
jan23
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 10. 4. 2019 07:42

Tak to radši kup nasku za desítku. To dává smysl.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 10. 4. 2019 11:49

Většina firem nedovoluje ukládání interních dokumentů mimo vlastní LAN.
Pokud je to služební PC, pak je tato varianta zálohování nepoužitelná:
Chipoun píše:cloud...
Dropbox
Onedrive
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod blmrtin 10. 4. 2019 14:24

Proč? V obecné představě možná, ale pokud nastavíte rozumný bezpečnostní standard a pravidla, nevidím důvod, proč byste nemohl používat např.: OneDrive. Je přeci na každém, jak se rozhodne zprostředkované úložiště třetí strany využívat a jaké prostředky k tomu využije.

Prosím:
https://1drv.ms/u/s!AoVKa2goDQkFg4oZBXtP3HRu7g3asg
Obsah souboru se bude šířit mezi dalšími osobami v rámci firmy.
Carpe diem
blmrtin
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 11. 4. 2019 05:56

Obsah souboru se bude šířit mezi dalšími osobami v rámci firmy: a kde je záruka, že se k obsahu nedostane správce/zaměstnanci vzdáleného úložiště? Kdo a jak bude kontrolovat, že firmu opouští pouze šifrované soubory, a to bezpečnou šifrou?

Je přeci na každém: NE, ve firmách to není na každém, ale na osobě/oddělení odpovědném za bezpečnost, které stanoví pravidla. Můžeš o tom diskutovat, ale to je tak všechno, co s tím můžeš dělat, pokud nejsi ve správné pozici ve firmě, abys vytvářel a schvaloval tyto bezpečnostní předpisy.

Některé firmy to zakazují. Porušení zákazu = porušení pracovní kázně. Tak to prostě je.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kaulik 11. 4. 2019 06:48

Já nevím kde se vzala ta myšlenka, že je to pro firemní použití.. Ale kdyby bylo... myslíte, že by sám řešil nějaké síťové uložiště jen pro jedno PC a ntb? C'mon vždyť to nedává smysl..
R7-5800x + NH-D14 | ASUS ROG STRIX B550-A GAMING | RAM 48GB@3200 | RX 6750 XT | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 11. 4. 2019 08:19

Kaulik:
Nevíme, tazatel se nevyjádřil.
V menších firmách obvykle není řešené centrální zálohování.
Pak může mít pracovník v pracovní smlouvě uvedeno, že za zálohování svých pracovních dokumentů zodpovídá osobně.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků