Jaký NAS pro domácnost?

Hardware, web hosting, server hosting a housing, peering

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod radek.kovacik 29. 4. 2019 09:35

Uvažuji o pořízení nového NASu do domácnosti a chtěl bych se zeptat zdejších diskutérů, jaké řešení by doporučili jako optimální z hlediska výkonu, ceny a podporovaných funkcí. Doposud jsem používal Synology DS213, který je už na konci svých možností především ohledně výkonu procesoru (i při pouhém přihlášení se zarazí na 100%). Díval jsem se na nabídku Synology, QNAPu a taky na servery IX systems s FreeNAS a nevím, jak se rozhodnout. Na tom Synology používám pouze WEB station, Photostation a mediální server a provádím tam zálohy počítačů přes SMB a FTP. Přemýšlel jsem o Synology DS918+ nebo DS1019+ hlavně kvůli výkonu a aby měli dostatek zásuvek pro disky.
Možností je vlastně několik: koupit hotovou krabici, postavit něco vlastního s NAS systémem nebo pronajmout si prostor někde v cloudu u poskytovale těchto služeb. Co z toho může být nejvýhodnější, netuším. Musím ovšem říct, že co se týká nastavení NAS systému, ideální je pro mě klikací varianta, protože v samotném Linuxu se moc nevyznám. Co byste doporučili z uvedených možností a proč?
radek.kovacik
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 29. 4. 2019 09:57

Nedoporučím nic, protože jsi jasně nenapsal, co (krom výkonu) od té NAS požaduješ a co všechno by měla mít a umět. Až toto základní minimum doplníš, lze se pohnout dál.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radek.kovacik 29. 4. 2019 12:05

Požaduji to, co jsem popsal, co více mám napsat?
radek.kovacik
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 29. 4. 2019 12:48

1. Co si mám představit pod pojmem "dostatek zásuvek pro disky"? Bavíme se o NASu pro 2-6 disků (pro někoho "dostatek"), nebo 18-30 diskové enterprise grade diskové pole z druhé ruky (na nové pravděpodobně nemáš) s HW řadičem a podporou RAID 5 (ano, i tací se najdou, když "obyč" NAS na stahování internetů už prostě nestačí..)?
2. Jaké funkce má NAS umět? Napsal jsi co používáš, to ale automaticky neznamená, že to je i požadavek.
3. Asi nejdůležitější - o jaké cenové hladině se bavíme?
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radek.kovacik 29. 4. 2019 14:06

Tak promiň, já myslel že podle těch uvedených typů NASů to poznáš. Jsou to NASy na 4 (DS918+) a 5 disků (DS1019+) . Když by bylo 6 pozic, nevadilo by to. Hardwarový řadič RAID asi není nutný. Co se týká cenové hladiny, uvedené přístroje jsou do 20000,- Kč. Pokud by se něco takového dalo sehnat nebo poskládat levněji a se stejným nebo vyšším výkonem, bylo by to dobré.
Kromě těch již popsaných funkcí bych asi ještě využil synchronizaci souborů.
radek.kovacik
Junior

Odeslat příspěvekod Chipoun 29. 4. 2019 14:11

DS918+ je podle mě perfektní NASka. Výkonu dostatek. Pokud něco nezvládne dsm, tak si tam rozjedeš virtuálku v Virtual machine manager.
Ds1019+ bych si pro domaci zvykani uz neobhajil :-)
Ale zase pokud chces vice disku tak proc ne...
Chipoun
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod radek.kovacik 30. 4. 2019 09:35

Nemáš náhodou zkušenosti s QNAP servery, zajímalo by mě, jaké jsou rozdíly v těch systémech od QNAPu a od Synology, případně i další systémy. Ten DS918+ používáš?
Když jsem zakoupil DS213, taky měl výkonu dost, ale po aktualizacích DSM se zpomaloval, až se stal téměř nepoužitelným. Proto bych rád měl něco výkonného, aby to déle vydrželo.
radek.kovacik
Junior

Odeslat příspěvekod Chipoun 30. 4. 2019 11:57

QNAP jen 5 let zpět. Nevím kam se posunuli. Ale spoustu věcí jsem musel nějak obcházet...
U Synology co nastavím, to jede pořád.

Doma teď mám 418play, ale již bych to nekoupil. Vzal bych právě 918+. Bohužel jsem si to tehdy neuvědomil, ale i přes stejný procesor play nemá virtualizaci (Virtual machine manager). A zrovna by se mi hodila...
Chipoun
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod KineCZek 30. 4. 2019 12:12

Osobne bych dal prednost Synology ... a 918+ bych bral jako takovou rozumne obhajitelnou investici.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radek.kovacik 30. 4. 2019 12:50

A co se týká stavby vlastního serveru třeba na platformě miniITX s nějakým systémem (třeba FreeNAS nebo jiný), myslíte, že to není dobrý nápad? Jsou lepší ty hotové krabičky?
radek.kovacik
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 30. 4. 2019 13:43

Ano, co se rozšiřitelnosti týče, hotové krabičky se mohou jít zahrabat v porovnání se skládačkou. Já jsem si svůj NAS naskládal do bigtoweru a nacpal do něj už 10 disků co se mi tu válely kolem a v případě nutnosti stačí vyhodit staré disky o malé kapacitě a zakoupit větší (to mne beztak čeká při upgradu střev); naproti tomu toustovač s 10 HDD bays tě dnes vyjde sakra draze.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radek.kovacik 30. 4. 2019 16:36

A jaký systém používáš?
radek.kovacik
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 30. 4. 2019 19:40

Rockstor NAS.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radek.kovacik 2. 5. 2019 08:50

FreeNAS nezkoušels? Někde v poradně (myslím přímo tady na Živě) někdo radil Unraid, ale ten je placený. Není to sice žádná hrůza, ale zajímali by mě ty rozdíly v možnostech jednotlivých systémů.
radek.kovacik
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 2. 5. 2019 15:23

FreeNAS jsem zkoušel, ale mým potřebám nevyhovuje.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků