Průřez trhem: Doporučené grafické karty (AMD)

Zkušenosti s grafickými kartami

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod milsimr 3. 5. 2019 05:21

Průřez trhem: Doporučené grafické karty (AMD)


Po inspiraci ze stejného vlákna, který nám tu sepsal kolega moderátor KineCZek (tímto bych mu chtěl zároveň poděkovat za snahu, kterou zde na fóru dlouhodobě odvádí a doufám, že se nenaštve, když mu jeho vlákno tímto de facto zkopíruji :mrgreen: ), jsem se rozhodl po dlouhém čase konečně také něco málo sepsat, avšak na rozdíl od kolegy, který průřez trhem zaměřil na produkty od firmy NVIDIA, já udělám pro změnu průřez produktů AMD. Mj., kolega sepsal úvodní část tak hezky, že i já se zdráhám to sem (s)prostě okopírovat, proto rovnou odkáži na jeho původní vlákno, kde si to můžete přečíst sami (link) (úvod v článku + tip). Jediný rozdíl - ve většině případů nebudu uvádět vhodnost pro případnou konverzi na ULN.

Na konec tohoto úvodu bych rád dodal i krátké vysvětlení ohledně indexování výkonu; ač kolega ve svém vlákně nepoužíval desetiny ve svém indexovém klíči, v tomto případě v některých případech bohužel nic jiného nezbude, protože jinak lze jen velmi těžko vyjádřit výkonnostní rozdíly skrze indexaci. Pro podrobné srovnání výkonu bych proto odkázal na Google, kde si každý určitě dohledá příslušné testy...

A v neposlední řadě, co se hlučnosti týče; jelikož jsem člověk, který má ve srovnání s jinými horší sluch, poskytnu pouze svůj subjektivní názor na věc, který si přeberte dle svého individuální zvážení a potřeb, či případně shlédněte nějakou recenzi, nebo položte dotaz zde na fóru. Slibuji však, že nedoporučím nic, s čím bych nevydržel přes noc klidně spát v jedné místnosti na vzdálenost 2 metrů (Radeon VII ze zjevných důvodů budiž jediná vyjímka).

ŽÁDNÁ DEDIKOVANÁ GRAFICKÁ KARTA (tj., iGPU / APU - integrovaná grafická jádra)

U procesorů AMD nejnovější generace, tedy konkrétně těch, které spadají do řadové rodiny Raven Ridge, nabízí AMD integrovaná grafická jádra Vega 3, Vega 8 a Vega 11. Klasická Zen+ verze procesorů integrované grafické jádro nenabízí.

Grafická jádra Vega 8 a 11 bohatě stačí na následující využití v PC:
 • Hobby práce s fotografiemi
 • Hobby práce s videem
 • Veškerá kancelářská práce
 • YouTube a všechny možné formáty dnešních videí, včetně 4k HEVC h265
 • HTPC
 • Pro sváteční hráče starších her, nebo i her novějších, pokud se smíří se spíše nižšími detaily a FPS.

  Vega 11 - ač se jedná o integrované grafické jádro - může s patřičně rychlou operační pamětí RAM směle konkurovat dedikované GT 1030, zde tudíž naprosto bez problémů dávám index 1.

  Vega 8 je o trochu pomalejší, než-li Vega 11, nicméně s indexem bych nejspíše stále nešel pod index 0,9.

  Vega 3 - poslední jmenovaná bohužel už vcelku značně trpí ořezanými vlastnostmi, tudíž na hraní novějších her určitě doporučit nelze (a proto indexovat ani nebudu); se staršími hrami by si však Vega 3 stále měla poradit lépe, než jakákoliv konkurenční iGPU na procesorech Intel.

LEVNÁ GRAFICKÁ KARTA - lowcost herní stroj, HTPC, všestranné domácí PC
Prvně je nutno se zamyslet, zda-li je opravdu nutné takovýto low-end kupovat, když výše zmíněné integrované čipy nabídnou stejnou službu s celkově nižší spotřebou (např. při stavbě nového HTPC či lowcost herního stroje).

Pokud však potřebujete nutně dedikovanou grafickou kartu, pak v tomto segmentu AMD nabízí:
Sapphire Radeon RX 550 2 GB

Výkonově je o trochu rychlejší, než-li konkurenční GT 1030 od NVIDIA, tudíž bude i nějaký výkonnostní posun od integrovaných grafických čipů Vega 8 a 11, nicméně nutno i říci, že RX 550 je také o něco dražší. Ve finále však této kartě uděluji celkový výkonnostní index 1,1.

STŘEDNĚ VÝKONNÁ GRAFICKÁ KARTA - herní PC pro FHD

MSI Radeon RX 570 Armor 8 GB - podle mne při současných cenách bezkonkurenční entry level karta pro herní PC. Pokud neřešíte vyšší spotřebu a o něco málo vyšší hlučnost v zátěži (kterou lze regulovat vlastní křivkou pro otáčky ventilátorů), pak v ceně kolem 4700,- Kč je tato karta na současném trhu králem, na kterou se konkurence nechytá (GTX 1650 je cca o 20% pomalejší).

Index 3,2

Sapphire Radeon NITRO+ RX 590 8 GB
Stejně jako předchůdce RX 570 (a obecně, snad všechny karty postavené na jádru Polaris), nabízí též semi pasivní chod, nejvýkonnější kartu z řady Polaris snad již dnes netřeba představovat. S konkurenční GTX 1660 jde o celkem vyrovnané karty, mnoho her si bez problémů zahrajete na vysoké či ultra detaily při 60 FPS. Provozní vlastnosti jsou sice podstatně horší, nicméně tyto Radeon karty jsou pro změnu levnější a rozdíl v efektivitě u více jak 2 roky staré architektury nelze srovnávat s kartama, které jsou na trhu něco přes měsíc (a možná ani to ne; nepočítám to).

Index 4

Sapphire Radeon NITRO+ RX 5500 XT 8 GB

Modernější alternativou karet postavených na bázi Polaris je pak Navi; v tomto případě staré dobré RX 580/590 nahrazuje řada RX 5500 XT, která v 8 GB verzi je +/- stejná jako předchůdce RX 590 (titul od titulu, někde může být naopak i lepší). Co se ovšem změnilo, je spotřeba - Navi oproti Polaris je ještě více energeticky efektivnější, tudíž nároky má menší. 4 GB verze této karty je pak na úrovni zhruba RX 580.

Index 4,1

Sapphire Radeon PULSE RX 5600 XT

Novinka, která slouží jako jakýsi mezistupeň, se výkonově řadí mezi někam mezi RX 590 a Vega 56; jak už z názvu vyplývá, jedná se o další kartu na bázi Navi - RX 5600 XT. Co k tomu říci; dobrá karta za dobrou cenu.

Index 4,6

Sapphire Radeon RX Vega 56
Stejně jako Polaris karty, i Vega (56 i 64) zvládá semi pasivní chod, nicméně Vega 56 je poměrně "žravá" karta, tudíž bez kvalitního zdroje se určitě neobejdete - ačkoliv se spotřeba dá notně zlepšit skrze undervolt.
Obecně vzato, Vega 56 je dle testů, které jsem viděl, zřejmě nejlepší karta do 10 000,- Kč, kterou v současnosti můžete na hraní her ve FHD@60 Hz koupit, pokud nás zajímá čistě podávaný výkon. Konkurence pro tuto kartu je v podobě GTX 1660 Ti, nicméně ta ve většině titulů za Vega 56 zaostává. Jediné mínus je cena; oproti konkurenční GTX 1660 Ti je Vega 56 zhruba o 9 stovek dražší. Vega 56 jde pohodlně zkonvertovat i do LN a ULN sestav.

+

Sapphire Radeon RX 5700 PULSE

Novější náhrada za Vega 56 je dnes méně výkonnější bratříček RX 5700 XT, tedy RX 5700. Fajnová karta pro pohodové FHD@60 Hz hraní jakýchkoliv dnešních titulů, popř. za cenu o něco nižších detailů zvládá i QHD, nicméně tato rozlišení nejsou úplně forte těchto karet.

Index 5,1

VÝKONNÁ GRAFICKÁ KARTA - střih videa, QHD hraní

Sapphire Radeon RX Vega 64
RX Vega 64 v podání od Sapphire mne docela příjemně překvapila svým chodem, který je i v zátěži vcelku přijatelný, obzvlášť když přihlédnemu k tomu, kolik Vega 64 "žere". Na QHD@60 Hz většinu dnešních titulů zvládá celkem s přehledem, v programech, které podporují OpenCL je tato karta též více, než použitelná. Plus je i relativně nízká cena, která se točí kolem 11 tisíc korun. Pokud si člověk dnes vybírá z vyšších tříd karet a nemá až tolik hluboko do kapsy, myslím si, že RX Vega 64 je taková zlatá střední cesta mezi RTX 2060, vůči které je o něco výkonnější a RTX 2070, oproti které je zase o něco málo pomalejší. Jediné mínus této karty pak dnes vidím ve spotřebě, která bez undervoltu je opravdu enormní. Na druhou stranu, při cenách elektřiny by člověk musel opravdu počítat každou korunu, aby mohl prohlásit, že vyšší spotřeba je opravdu problém......

+

Sapphire Radeon NITRO+ 5700 XT
Jelikož grafické karty na bázi čipů Vega (tzn., Vega 56 a 64) jsou dnes již spíše doprodejová záležitost / záležitost second-hand trhu, tak sem přidávám novou alternativu v podobě Radeon 5700 XT v provedení NITRO+ od Sapphire. Grafické karty postavené na čipech Navi na rozdíl od Vega mají o dost menší spotřebu, ale Sapphire zároveň ponechalo chladící výkon povedené nereference, kterou nasadila na kartách Vega 64 (NITRO+); výsledek je překvapivě tichá karta se stejným výkonem.
Index 7

Poslední produktem, který je dnes (stále) vlajkovou lodí AMD na poli grafických karet, je:
Sapphire Radeon VII
Radeon VII .. No, co k této kartě řici; karta jako taková je výkonem srovnatelná s RTX 2080, titul od titulu je někde rychlejší, někde zase pomalejší. Problém, který tato karta má, je dostupnost pouze s referenčním chlazením, které je na rovinu příšerné, ačkoliv je to o poznání lepší, než-li "blower" typ chlazení na ref. Vega 64. Dobrá zpráva je, že na Radeon VII lze bezproblémově nainstalovat aftermarket chlazení Raijintek Morpheus II Vega. Až s tímto chlazením mohu říci, že je karta kultivovaná a lze potom i doporučit do LN/ULN sestav .. ovšem aftermarket chlazení je investice navíc + práce na kartě samotné (instalace mi naštěstí přišla jednodušší, než-li na původně referenční Vega 64). Mínus opět v podobě spotřeby; ačkoliv výrobní proces spotřebu o něco zlepšil, zázraky se stále nedějí. Nicméně, člověk co je schopen za grafickou kartu utratit 20 000,- velmi pravděpodobně spotřebu řešit moc nebude...

Index 8

Za současného stavu pak AMD bohužel nemá karty, které by mohly nabídnout vyšší index; jediný rozdíl je pak dnes zjevně pouze v implementaci API Vulkan, kde karty červené stáje jasně ukazují, že jsou schopny i nejvýkonnější a nejdražší konkurenci rozdrtit na prach. Pro hry čistě na API Vulkan bych se asi nebál dát index 11 či možná dost pravděpodobně i výše. O tom ovšem tento post není, tudíž na to není brán ohled.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků