Problém s rychlostí stahování

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Fizarezi 16. 5. 2019 15:22

Před týdnem jsem začal mít potíže s rychlostí stahování. Bydlím na vesnici a největší dostupná rychlost je 20/2 Mbps. Normálně rychlost dosahovala 2 MB/s, což bylo dostačující. Ale jednoho dne se rychlost radikálně zpomalila na 300 KB/s, přičemž postupně od zahájení stahování souboru klesá, až se po stažení cca 15 MB stahování přeruší. Problém se nevyskytuje v noci, kdy je možno stahovat plnou rychlostí.

Zkoušel jsem reset modemu do továrního nastavení, odpojení modemu ze zásuvky i odpojení všech ostatních zařízení využívajících internet.

Stejný problém se vyskytuje i na ostatních zařízeních v síti, ovšem speed testy na internetu mi ukazují stále 20/2 Mbit. Připojení je VDSL.

Vyjádření poskytovatele nestojí za řeč, nic užitečného mi nesdělili. Problém se vyskytuje jak na torentech tak na webu na kterékoliv stránce s jakýmkoliv souborem, dokonce i při updatu programů v PC. Všechny rady a návrhy řešení ocením. Děkuji
Naposledy upravil KineCZek dne 16. 5. 2019 15:54, celkově upraveno 1
Důvod: přeloženo do Češtiny
Fizarezi
Kolemjdoucí


Odeslat příspěvekod Fizarezi 16. 5. 2019 15:28

Vím co je to agregace, ale záráží mě to jelikož se to stalo ze dne na den a bydlím na vesnici. Nemyslím si že všichni důchodci na vesnici potřebují nutně stahovat 10 filmů naráz
Fizarezi
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hunter21 16. 5. 2019 15:53

Ak by si mal v úmysle napadnúť poskytovateľa s tým, že máš nejaké podozrenie, tak potrebuješ mať dôkaz. A ten sa zoženie dosť ťažko, pretože nemáš prístup na servery poskytovateľa aby si mohol testovať rýchlosti po jednom hope smerom od teba. Jediná možnosť nejakého testovania je ping. Ty by si potreboval ale kontinuálny datový prenos len v jednom smere od servera do tvojho počítača. To, čo dokážeš urobiť je to, že ten server je niekde na internete, nedostaneš sa k tomu aby si vygeneroval prenos zo servera poskytovateľa. Ale urobiť si také meranie môžeš. Ak to budeš robiť povedzme dva týždne, tak bude pekne na grafe vidieť kedy tá rýchlosť spadne a kedy sa navýši. To by sa dalo použiť ako argument. Predstavuje to ovšem prenášať data 2 týždne v kuse. Rýchlosť sa inak merať nedá.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod KineCZek 16. 5. 2019 16:00

Jaky je poskytovatel?

Ono na vesnicich to byva tak, ze kdo spusti torrent (cti: neumerne pretizi DSLAM), dostane "ťafku" od FUPu, ktera plati az do nasledujici punoci. Po pulnoci to pak chvilku bezi, dokud nezacnes neumerne pretezovat DSLAM ... a nedostanes dalsi "ťafku" a tak dale. Tohle Ti zadny provider neprizna verejne, ale ze sve praxe vim, ze se to tak minimalne delalo v minulosti. Casto nemusis pustit ani torrent, bohate staci herni klient nebo MS windows update s "chytrou distribuci P2P" ... a jsi tam.

Pripadne mne napadly ruzne moznosti viru a spousta dalsich moznosti, treba infikovany router snazici se o DDoS, infikovane jine domaci zarizeni (tablet, telefon, kamera, doslova cokoliv co je v siti).

Vyzkousej zapojit jiny modem, s vypnutou wifi. A do nej pouze kabelem zapojit pouze jeden, uplne jiny a 100% cisty pocitac. Nic co bys mel do te doby doma, treba kamaraduv notebook.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod polda 16. 5. 2019 16:06

Info o poskytovateli je dost důležité
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fizarezi 16. 5. 2019 16:12

T-mobile, nenapadá mě co víc byste mohli chtít :D

-- 16. 5. 2019 17:13 --

hunter21 píše:Ak by si mal v úmysle napadnúť poskytovateľa s tým, že máš nejaké podozrenie, tak potrebuješ mať dôkaz. A ten sa zoženie dosť ťažko, pretože nemáš prístup na servery poskytovateľa aby si mohol testovať rýchlosti po jednom hope smerom od teba. Jediná možnosť nejakého testovania je ping. Ty by si potreboval ale kontinuálny datový prenos len v jednom smere od servera do tvojho počítača. To, čo dokážeš urobiť je to, že ten server je niekde na internete, nedostaneš sa k tomu aby si vygeneroval prenos zo servera poskytovateľa. Ale urobiť si také meranie môžeš. Ak to budeš robiť povedzme dva týždne, tak bude pekne na grafe vidieť kedy tá rýchlosť spadne a kedy sa navýši. To by sa dalo použiť ako argument. Predstavuje to ovšem prenášať data 2 týždne v kuse. Rýchlosť sa inak merať nedá.


Díky, beru na vědomí, myslím že bude výhodnější změnit poskytovatele. Ale děkuji

-- 16. 5. 2019 17:15 --

KineCZek píše:Jaky je poskytovatel?

Ono na vesnicich to byva tak, ze kdo spusti torrent (cti: neumerne pretizi DSLAM), dostane "ťafku" od FUPu, ktera plati az do nasledujici punoci. Po pulnoci to pak chvilku bezi, dokud nezacnes neumerne pretezovat DSLAM ... a nedostanes dalsi "ťafku" a tak dale. Tohle Ti zadny provider neprizna verejne, ale ze sve praxe vim, ze se to tak minimalne delalo v minulosti. Casto nemusis pustit ani torrent, bohate staci herni klient nebo MS windows update s "chytrou distribuci P2P" ... a jsi tam.

Pripadne mne napadly ruzne moznosti viru a spousta dalsich moznosti, treba infikovany router snazici se o DDoS, infikovane jine domaci zarizeni (tablet, telefon, kamera, doslova cokoliv co je v siti).

Vyzkousej zapojit jiny modem, s vypnutou wifi. A do nej pouze kabelem zapojit pouze jeden, uplne jiny a 100% cisty pocitac. Nic co bys mel do te doby doma, treba kamaraduv notebook.


O tom jsem nikdy neslyšel, díky za upozornění, každopádně nijak extra nestahuju na to abych síť přetěžoval, fungovalo to tak několik let, tak nevím co by se mělo ze dne na den změnit :-D Zatím jsou všechny návrhy na vyřešení problému takové že dřív změním samotného poskytovatele než vyřeším problém :-))
Fizarezi
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod meda2016 16. 5. 2019 17:15

Fizarezi píše:...se to stalo ze dne na den... Nemyslím si že všichni důchodci na vesnici potřebují nutně stahovat 10 filmů naráz
...T-mobile, nenapadá mě co víc byste mohli chtít
My nic nechceme. To ty. T-mobile nabízí 3 varianty připojení internetu. https://www.t-nabidka.cz/internet-na-do ... gIj9vD_BwE
Ať už je to jakkoli, provider se při hrozbě odchodu možná chytí za nos.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod polda 16. 5. 2019 17:29

Jestliže speed testy ukazují 20MB a běžny provoz není ani 1MB, TMO je solidní provider. Já bych viděl, problém bude někde jinde.

Nebo objednat dojezd technika od Cetinu, pokud závadu nenajde si těch pár stovek zaplatíš že svého.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod meda2016 17. 5. 2019 14:20

Když nad tím trochu popřemýšlíme, zopakujeme si, že "se rychlost radikálně zpomalila na 300 KB/s, přičemž postupně od zahájení stahování souboru klesá, až se po stažení cca 15 MB stahování přeruší" a dále "se nevyskytuje v noci, kdy je možno stahovat plnou rychlostí"...
Pak uvážíme metodiku měření (nevíme, jak Fizarezi testuje) https://rychlost.cz/informace/princip/
...zjistíme, že test využívá soubory velikosti 100kB, 1500kB, 500kB.
Nevíme sice, jak velké soubory Fizarezi stahuje...
Mně z toho vychází, že se v denních hodinách naplní někde po cestě dočasný objem pro předání k této adrese modemu. Test sám jej buď nenaplní, nebo nepoužívá číslo portu, na jakém je udělaná nějaká restrikce.
Bylo by divné, kdyby denní čas omezování byl nastavený v modemu/routeru. Sázím na to, že se uplatňuje nějaká FUP distribuční metoda.
........a naopak - proč by nebylo možné testy zvýhodnit podobně jako spotřebu dieselových motorů v amerických zkušebnách.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod Fizarezi 17. 5. 2019 14:30

Zajímavá myšlenka, testuji přes ookla speedtest , zkusím zapátrat a udělat ještě speedtest na nějakém jiném webu kde je trošku "silnější"
Fizarezi
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 17. 5. 2019 14:37

Stáhni si app ookla a spusť test třeba do Drážďan. Aplikace posila až stovky MB.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fizarezi 17. 5. 2019 14:40

Update:

Došlo ke změně internetu a to na internet vzduchem jelikož to byla jediná možnost jak dosáhnout rychlejšího internetu v mojí lokalitě, problém přetrvává, ale už pouze na některých stránkách. co by to mohlo způsobovat? zkoušel jsem nějaké zkušební soubory z jiných stránek, funguje jak má, zkoušel jsem torrenty funguje jak má.
Jak se bude chovat stahování updatů uvidím až nějaký příjde
Fizarezi
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hunter21 17. 5. 2019 14:53

=> funguje jak má...
To len dočasne. Ešte nemá naučené tvoje zvyklosti používania.
hunter21
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků