Možnosti zlepšení wifi v zarušeném prostředí

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod jannk 3. 6. 2019 08:04

Dostal jsem od ISP model Huawei HG8546M GPON ONT (primárně kvůli optice), ale wifi je dost zoufalé, hlavně proto, že ho mají všichni v domě, takže reálne vidím tak 20+ sítí. Po kabelu jede internet 100/100, ale wifi někdy i 1-2Mb ...

Jaké mám možnosti to zlepšit?
- lepší anténu
- nějaký opakovač (to asi nepomůže)
- přidat přístupový bod 5GHz (bez routeru). To se ale bojím dostupností za 2-3 stěnami. Nějaký tip prosím?
- něco jiného?
jannk
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 3. 6. 2019 08:08

Naprosto idealni by byla mesh sit, treba LYRA.

https://www.alfa.cz/index.php?eid=10614 ... chSubmit=1
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jannk 3. 6. 2019 08:23

Dik, ale opravdu?
Jednak bohuzel vsude UTP nenatahnu a potom je otazka diky cemu to pomuze: pokud tim, ze pokazde budu blize AP, tak to asi nestaci - ted je wifi spojeni pomale, i kdyz jsem tesne vedla stavajiciho AP (zejmena vecer, kdyz kazdy surfuje). Automaticky mi to voli kanal uz ted, i kdyz nevim jak dobre.
Pokud pomuze diky 5GHz, nestaci je jiny AP (bez routeru)? Mesh sit mi prijde na byt trochu overkill :)

Jeste me napadlo - muze mit smysl zakazat normu n, tj spolehnout se jen na uzsi pasmo? Prislusne omezeni v rychlosti bych asi prezil.
jannk
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 3. 6. 2019 08:24

Presne v rovnakom prípade používam smerovú panelovú anténu na obidvoch stranách a wifi funguje perfektne, plnou rýchlosťou bez výpadkov na vzdialenosť 15m cez tri steny.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod jannk 3. 6. 2019 08:47

neco takoveho https://www.alza.cz/panelova-antena-pan-9-d126602.htm ?
Akorat ja pracne umistil AP do stredu bytu, tak to ho potom tezko pokryju nejakou smerovou antenou, ne?
jannk
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 3. 6. 2019 08:50

Mne vzdycky nejvic pobavi, jak komplexni a promysleny system dovede odsoudit totalni BFU, ktery nejenom, ze ho nikdy nevidel, ale nestalo mu to ani za par minut, aby si o tom neco precetl.

Nu coz ... muze Te hrat na prsou, ze tenhle tyden uz jste dva takovi. Skoro mi az prichazi na rty otazka, proc se teda vlastne ptas, kdyz vyladene, zcela bezproblemove, predem spolu prednastavene, out of the box fungujici reseni nakonec zavrhujes.

Ano, pokud se Ti s tim chce babrat, nakup deset APcek, modemu, routeru, anten, vrhni do toho 50tisic, pul roku casu ... feel free. A az to dobastlis, dej mi vedet, ja dovezu Lyru, jenom na jedno odpoledne na test ... a vyzkousime, co z toho vyslo levneji, bylo snazsi nakonfigurovat ... a jede lip. :lol:
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hunter21 3. 6. 2019 09:02

Pre experimetovanie s anténami je najvhodnejšie jednoatnénové wifi, inak je potrebné mať toľko smerových antén, koľko streamov má router a nastaviť tie antény nieje sranda. V bežných podmienkach asi aj nemožné. Na každej anténe býva často rôzny signál. Existuje elektronické smerovanie zväzku lúčov na prijímač (beamforming) aby nebolo potrebné používať fyzické smerové antény. Nejaké podstatné zlepšenie má tento systém až pri veľkom počte antén. Minimum sú 4 antény kedy sa dá povedať, že to naozaj funguje, lepšie je to s 8 anténami. Nová mobilná 5G sieť bude používať rovnakú vec, ale bude mať na to desiatky antén, tuším, že okolo 60 na jeden vysielač.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod jannk 3. 6. 2019 09:06

Mozna by to chtel prestat cist mezi radky ... nikdo ani naznakem nezpochybnuje kvalitu mesh siti, ale opravdu ocekavate, ze kazdy bezny uzivatel vytahne x tisic jen aby si vylepsil domaci wifi? A opravdu jedine mozne vylepseni je mesh sit? Nema cenu zkusit treba prave jinou antenu (ne nutne smerovou)?
Mi to prijde jako kdybych prisel do servisu, ze mi blbe stiraji sterace a jedine doporuceni bylo 'hele, kup si ferarri, to je vyladene, nic jineho nema cenu, se vsim ostatnim se budes jenom drbat'
jannk
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 3. 6. 2019 09:35

jannk píše:ted je wifi spojeni pomale, i kdyz jsem tesne vedla stavajiciho AP
Věštecká koule: máš ten modem umístěný tak nešťastně, že ti soused vysílá ze vzdálenosti několika desítek centimetrů přímo do antény.
Provrtat zdi a natáhnout kabel do místa s pokud možno malým signálem od sousedů a tam umístit 2,4+5GHz AP by mohlo pomoct.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jannk 3. 6. 2019 09:59

Vladimir: to snad ne, modem mam uprostrev bytu, tj zadny nemuze byt blize nez 8-10m horizontalne a 3m vertikalne. Bohuzel s modemem moc nepohnu, protoze je to primarne opticky modem a optika mi konci tam, kde mi konci, modem posunu tak o metr.
Ale ok - vypnu wifi, vezmu jiny stary router, pripojim UTP a zkusim na jinych mistech. Reseni to sice asi nebude, protoze ne vsude natahnu UTP, ale mohl bych zjistit pricinu. dik
jannk
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 3. 6. 2019 10:03

Je to novy byt? (stav elektroinstalace)


ANO: powerline
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jannk 3. 6. 2019 10:23

Ne, dum je z 1930.
Power line jsem zkousel pred lety, nic moc. Ale hlavni problem je, ze wifi je spatne, i kdyz
jsem blizko stavajiciho AP, tj vzdalenost asi nejvetsi problem neni. Tady mi doslo, ze bych prvni mel vzit jine wifi AP a to pripojit UTP abych zjistil, jestli jenom tohle nepomuze (tj jestli stavajici AP nahodou neni az moc velky kram a treba poradne ani neumi vybrat volny wifi kanal.)
jannk
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 3. 6. 2019 10:28

Mas mobil s Androidem? Pokud ano, prolez si byt a proskenuj kanaly - aplikaci k tomu urcenych jsou hromady. At vidis, do ceho jdes. BUDE to bida a bez 5GHz to nepujde - v zadnem panelaku resp obytnem baraku to bez 5GHz nejde.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jannk 3. 6. 2019 10:38

To jsem delal a moc to nepomuze - kanaly dneska kazdy AP meni, co namerim ted za hodinu neplati. Ale souhlas, jen podle poctu siti, ktere vidim a poctu kanalu je jasne, ze se musi rusit.
5GHz mi prijde jako reseni - akorat nechci dalsi routovani (kvuli zarizeni pripojenych kabelem), takze zkusim najit 5GHz access point bez routeru. (pripadne router, ktery umi fungovat jenom jako access point) - tu bych ocenil nejake tipy, ja to muzu vybrat leda tak podle ceny (jako treba https://www.alfa.cz/product.php?eid=1051450872Z92UM4C6D).
jannk
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 3. 6. 2019 11:48

Nebo prehod to co mas do bridge a routuj az na tom poradnem zarizeni, i to by bylo reseni.


Podle ceny vybirat rozhodne nechces. ;)
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků