RTX 2070 Super - MSI, Gigabyte

Zkušenosti s grafickými kartami

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod komplik 29. 7. 2019 12:00

Python.p píše:To bych jako moc nedoporučoval no...


Proč ne, nezahřeje se ani natolik aby seply ventilátory. V MSI neví co dělají, když tu kartu nechávají při teplotě 60°C se stoplými fany? Když by to podělali, je to jejich boj, kupodivu na to mám záruku.
Daily driver: Macbook Pro 14" M1 Pro, backup: MacMini M2
Gadgety: Galaxy Tab S8+, Galaxy S23 Ulta, GW4 Classic, iPhone 13 mini, iPad 9.gen, AW3
Gaming: Desktop PC (i5, RTX3060Ti). XBOX Series S
komplik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod skuziv 29. 7. 2019 12:07

KineCZek píše:Ja bych tomu afterburneru precijenom tu minutku venoval - byt to moje karta.


Takze predsa musim nastavovat cez ten Afterburner? :oops:
skuziv
Junior

Odeslat příspěvekod rookie 29. 7. 2019 13:57

nemusis: v idle sa ventilatory vypnu..

mozes: v idle nastavis slabe tocenie.. chalani pisu tych 25%..

marketingovo sa dobre odporuca, ze v idle je pasivna.. ale chladeny HW ma dlhsiu zivotnost..
rookie
Junior

Odeslat příspěvekod skuziv 29. 7. 2019 14:18

Díky za rady, takže nastavím, ako ste mi odporúčali.
skuziv
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 29. 7. 2019 15:34

komplik: Myslíš, že by v MSi někoho pochválili, kdyby udělal kartu která nikdy neumře? Nebo kartu která to tak nějak doklepe do konce záruky a pak se děj vůle boží? Myslím, že druhej případ bude lepší.

Pokud kartu zatěžuji -> zahřívám -> chci ji chladit a to tak jak píše Kin, minimálně na 25%.

Protože pokud má jádro GPU třeba 55°C, nikde není psáno, že VRM nemá 90°C (třeba). Takže tak, je to na každém jak si to udělá.

U aut taky doporučují měnit olej po 30 000km a neznám nikoho kdo aspoň trošku autům rozumý a tohle dementní pravidlo dodržuje.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 30. 7. 2019 09:46

Kluci berte to tak, ze my s Pythonem mame s tim HW obrovske a dlouholete, navic dennodenni (snad mam ten pocet "n" dobre?) zkusenosti. Kazdy den se v necem hrabeme, neco nekomu navrhujeme, opravujeme, radime, vzdalene spravujeme.

Denne nam prochazeji rukama ruzne druhy hardwaru, at uz komzumniho, ale casto i profesionalniho, dalece za obzorem dosahu tohoto fora. Casto se nam do rukou dostavaji predprodukcni serie. Dokazeme rozpoznat ruzne revize, prodavane navenek pod timtez jmenem, dokazeme je od sebe odlisit a (ne)doporucit konkretni produkt podle toho, jak AKTUALNE "vypada" na aktualnim trhu.

Tzn nase rady jsou NECO JINEHO, nez precist si recenzi, ktera vznikla tyden po uvedeni, s prvni prodejni revizi dane karty/desky/whatever_you_might_like. Nase rady vychazeji mj ze zkusenosti poctu reklamaci vuci poctu kusu co nam projdou rukama, atd atd.

A v neposledni rade snad mohu za kolegu rict, ze NIKDY neporadime nic, co bychom si sami nekoupili.


Kdo o takovou profesionalni a fundovanou radu stoji, necht se ji ridi. Kdo o ni nestoji ... jeho vec.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 30. 7. 2019 10:31

Souhlasím v plném rozsahu. 8)
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod skuziv 30. 7. 2019 12:13

KineCZek píše:Kluci berte to tak, ze my s Pythonem mame s tim HW obrovske a dlouholete, navic dennodenni (snad mam ten pocet "n" dobre?) zkusenosti. Kazdy den se v necem hrabeme, neco nekomu navrhujeme, opravujeme, radime, vzdalene spravujeme.

Denne nam prochazeji rukama ruzne druhy hardwaru, at uz komzumniho, ale casto i profesionalniho, dalece za obzorem dosahu tohoto fora. Casto se nam do rukou dostavaji predprodukcni serie. Dokazeme rozpoznat ruzne revize, prodavane navenek pod timtez jmenem, dokazeme je od sebe odlisit a (ne)doporucit konkretni produkt podle toho, jak AKTUALNE "vypada" na aktualnim trhu.

Tzn nase rady jsou NECO JINEHO, nez precist si recenzi, ktera vznikla tyden po uvedeni, s prvni prodejni revizi dane karty/desky/whatever_you_might_like. Nase rady vychazeji mj ze zkusenosti poctu reklamaci vuci poctu kusu co nam projdou rukama, atd atd.

A v neposledni rade snad mohu za kolegu rict, ze NIKDY neporadime nic, co bychom si sami nekoupili.


Kdo o takovou profesionalni a fundovanou radu stoji, necht se ji ridi. Kdo o ni nestoji ... jeho vec.



Chlapi, ja si vážim vaše rady, inak by som sem ani nepísal dotaz. Napr. beriem tú GK "MSI X Trio aj keď ma
pár ľudí nahovára, že "kúp tú najlacnejšiu, však rovnaká kategória", ale toľko viem, že nie je auto, ako auto. :-) Niekto nepozerá na teplotu, hlučnosť, ale len na cenu. Ja sa radšej spýtam, keď sa v tom neorientujem.
Díky za rady.
skuziv
Junior

Odeslat příspěvekod komplik 31. 7. 2019 06:28

KLuci já vám rozumím, ale lidi si to kupují právě pro ten Idle stop a statisíce, ba miliony lidí takové karty mají Já to beru tak že mám výrobek který nějak funguje když ho tak výrobce nastavil. Výrobce ví nejlépe co si může/nemůže dovolit. Dává 3 roky záruku. U HW a vlastně jakéhokoli zboží čekám že bude fungovat po dobu té záruky, když ne, šup mi nový výrobek nebo peníze a když bude fungovat déle beru to jako bonus.

Ale nečtu nikde že by karty s idle stop po záruce odcházely a odcházely z důvodu dlouhodobého přehřívání díky idle stop. Kdyby to byl problém, tak se to bude řešit po netu a výrobci to neudělá dobré jméno.

Navíc když má kaskáda třeba 90, jak tu padlo a je stavěná i na 120 stupňů, tak to běží v provozních teplotách, stejně jako když GPU bude třeba i na 80 stupních nebo že mi třeba Intel CPU tu a tam v extra zátěži vyžene jádra přes 90 nebo že NVMe má 70 stupňů... Vše to běží v provozních teplotách, mění někdo teploty jiné elektroniky? Mění někdo chlazení třeba v autě, protože se mu zdá teploty motoru vyšší než by musela být?

-- 31. 7. 2019 07:35 --

skuziv: tahle karta je dost overkill, je dost tichá, v běžných podmínkách. Ale je to exkluzivní edice, stojí víc než o něco málo hlučnější provedení.

U téhle konkrétní karty je problém, na který si stěžovali recenzenti a sice nízký power limit. Zůstal stejný jako u referenční karty, přitom takt je posunutý výš, byť jen o 15MHz. Když se nastaví max power limit - 115% TDP, tak ho karta umí využít plně i když se dál netaktuje, proto má dost omezenou možnost taktování. Karta by chtěla víc energie.

Osobně grafiky od doby 1080 netaktuji, nic mi to nepřináší, potřebuji dosáhnout své laťky (konstantních 60FPS) na 2560x1080 a cokoli přes je irelevantní. Problém je že když už hra těch 60FPS v 1% low nedává, tak přetakování o pár procent co ty karty dnes zvládnou typicky nepomůže těm 1% low i když průměry a maxima letí nahoru a stejně musím snižovat detaily. Naštěstí s 2070S je to jen několik her co to nedají, u 1080 už se to začínalo stávat pravidlem.

Chtěl jsem co nejtichší kartu, jelikož jsem přecházel z vodníka. Nakonec jsem ale vrátil vodníka na CPU, zlepší to podmínky ve skříni, kde se nekumuluje tolik tepla. Slabší 360mm RAD s 500-600 otáčkami fanů to chladí cca stejně jako Ninja5
Daily driver: Macbook Pro 14" M1 Pro, backup: MacMini M2
Gadgety: Galaxy Tab S8+, Galaxy S23 Ulta, GW4 Classic, iPhone 13 mini, iPad 9.gen, AW3
Gaming: Desktop PC (i5, RTX3060Ti). XBOX Series S
komplik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod skuziv 31. 7. 2019 08:47

Nebudem taktovat tu grafiku, minimalne kym je v zaruke, takze by mala byt v pohode. Vo vseobecnosti nevidim v taktovani bohvie ake narasty vykonu. To potom by som si radsej nasetril trebars na 2080Ti.
skuziv
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 31. 7. 2019 10:28

Tak to trošku rozčísneme...

1. dělámé tady PC které v drtivé většině přežije záruku. (a většinou o dost)
2. pokud je ti to jedno, tak neřeš a kup si a co chceš a provozuj jak chceš.
3. pokud je tu šance jak kartě odlehčit, prodloužit její život a nic mě to nestojí, tak nevím proč do toho nejít. To že o tom lidi blázní jak je to super, protože mají poprvé tichou kartu tak ok.
4. kolik lidí ti napíše, že jim karta umřela po 2 letech a že to bylo kvůli přehřátí VRM?
5. pamatuješ si 980Ti Lightning? Jedny z nej karet své doby, papírově jo, skutečně? Vím o desítkách mrtvých kusů na VRM i přes to, že byly v klimatizované místnosti.
6. pokud se ti vodníkem povedlo vylepšit airflow ve skříni, tak si je asi neměl moc dobré.
7. ukaž mi nějaký SSD bez chladiče, které má aspoň trochu výkonu a při zátěži je pod 70°C to bych fakt rád viděl.
8. proč jsou tedy v serverovnách klimatizace a hlídání teploty, když podle tebe je to celkem jedno...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod komplikator 31. 7. 2019 23:50

1: tak to je normální, nicméně u spotřebního zboží to nemá moc cenu řešit, stejně ten HW za dobu záruky zestárne tak že je akorát čas ho vyměnit.

2: ještě aby mi někdo něco diktoval :)

3: nějaký důkaz, já to vidím jako příspěvek fanouška, podložený jeho pocitem, ale bez prokazatlených důvodů. Chápu kdyby tu byla dlouhodobá statistika kde by bylo třeba 10+ tisíc vzorků, kde půlka jela by stock, a půlka v navrhovaném nastavení a jaký je reálný rozdíl v úmrtnosti.

4: netuším, nejde o to kdo napíše, ale komu prokazatelně na tohle umřela a nedostal novou/peníze jako kompenzaci, dostat každé dva roky zpět peníze za grafiku, sakra to bych strašně uvítal, zaplatím jednou a s každou další generací koupím novější, výkonnější. Škoda že ten HW vydrží tolik.

5: Kartu znám, nevím, nikde jsem neviděl média plné 980Ti Lighting umírají, důvod přehřívání VRM. Natož že VRM umírá kvůli idle stop funkci.

6: já vodníkem neřešil airflow, to je naprosto identické, stejných 6 systémových fanů, ok ty tři přední foukající přes radiátor toho udělají asi o něco méně, ale díky vodě a odvádění tepla mimo místo vzniku a jeho efektivnější vstřebání ze zdroje a rozptýlení do většího prostoru (když je radiátor na intake pozici) v té bedně snadno sníží teplotu o 10 stupňů. I ta pasivně chlazená grafika se má lépe protože na ni nejde část vzduchu který tam foukal Ninja. - https://ctrlv.cz/Xdcx takhle to bylo se vzduchem, na fotce chybí ještě ventilátor co jsem dal dospod, vodník mění jen to že je tam radiátor vpředu a místo Ninji kompatkí vodní blok, plus expanzka.
i7-8700k@5GHz DELID, RTX 2070 Super, 32GB RAM, custom liquid cooling
komplikator
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 1. 8. 2019 09:32

Ad3: A ty máš nějakou statistiku o opaku? Malém tady s Kinem desítky, dohromady možná i stovky lidi kterým jsme stavěli PC. Problém je ten, že ze spokojených zákazníků ti napíše tak 1 z 10, na druhou nespokojený bude psát hned a furt. A vidíš tady ztížnosti na naše a další osoby? Moc ne, co? Nemyslíš že to o něčem svědčí?

Ad4+5: tohle jsem si nevymyslel, jde o to, že ty karty umírali i přesto že byly dobře navržené a suprově chlazené... bohužel člověk který by ti napsal naprosto přísná čísla i s tím kde byl konkrétní problém už není mezi námi. Budiž mu země lehká.

Ad5: pokud víš jak nechat vstřebat teplo, možná by sis to měl nechat patentovat a mohl bys na tom vidělat miliony! ;)
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod komplikator 1. 8. 2019 11:13

Ad bod 3, já přece netvrdím, že vaše rady způsobí někomu problém, ale zpochybňuji, že její neuposlechnutí problém způsobí, z toho jak byla ta rada podána, tak z toho někdo musí mít pocit že je to NUTNÉ udělat. Ve skutečnosti je to jen něčí pocit že to tak bude lepší.

Asi jako že jsem se tady přihlásil po delší době a našel jsem jednu z posledních SZ, kde mi jakýsi frikulín nadával jaký jsem vůl že mám desku s podřadnou vrm a on by se tam bál dát i5 a já tam mám přetočenou i7, že mi to musí do roka a do dne schořet. Realita, po 3 letech provozu CPU morálně zastaralo a já to poslal dál, dnes to má 4.5 roku, provozované za podobných podmínek a vesele to běží dál. Kdybych se řídil radou toho člověka, tak jsem utratil několik tisíc víc za desku, kterou jsem vůbec nepotřeboval



Ad vstřebávání, asi nedorozumění a nevhodné slovo. Voda proudící přes blok do sebe ABSORBUJE tepelnou energii a odvádí ji pryč do radiátoru. Ten má, dle velikosti výrazně více bodů, kterými přenese teplo na lamely než vzduchový chladič, tudíž tu energii přenese na lamely efektivněji. Podstatné je, že v místě vzniku se teplo nehromadí a je kolem CPU daleko nižší teplota než když je tam zahřátý věžový chladič.

I když pak to teplo vyzařuji radiátorem na intake pozici, tak se ten vzduch ohřeje jen minimálně dle vlastností radiátoru a proudění vzduchu skrz něj. Rozdíl teploty vzduchu před a za nějakým tenkým radiátorem i s pomaloběžnými ventilátory bude max pár desetin stupně. Teplo tak rozptýlí do většího prostoru.

Když dám do skříně teplotní čidlo a mám tam vodní chlazení vs vzduchové, rozdíl teplot je výrazný, samozřejmě ve prospěch vodníka.
i7-8700k@5GHz DELID, RTX 2070 Super, 32GB RAM, custom liquid cooling
komplikator
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 1. 8. 2019 12:28

Je tam psáno doporučeno a že to prospěje. Nic víc, nicméně to nejsou dojmy, ale zkušenosti. Toť vše.

To že tobě jedna deska přežila přece neznamená, že to žili všechny stejně konfigurace, nebo na to máš snad statistiku? ;)

Více bodů v radiátoru? Nebude spíš větší plocha pro přenos tepla. Ale jo, uznávám, tohle už je jen tahání za slovíčka...

Nicméně resumé:

Ty nemáš jak dokázat, že idle stop je na ***** a nebo super. My nemáme jak dokazát že kvůli tomu umírají karty, jako mohli by jsme se pustit do debaty jak bezolovnatým cínům svědčí prudké změny teplot, jaká je účinnost VRM v různých teplotách atd., jenže to by bylo na dlouho.

Nicméně, za námi stojí zkušenost a spokojení zákazníci. Teda pokud KineCZkovi nevadí, že mluvím tak trochu i za něj.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků