Upgrade grafické karty do 10tis

Zkušenosti s grafickými kartami

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod majk.krejcik 4. 8. 2019 08:40

Ahoj,
obracím se na vás s prosbou - výběrem nové grafické karty, v posledních pár letech už jsem se přestal v PC světě orientovat, tak se zeptám zkušenějších.
Mám následující sestavu

MB - MSI Z170A SLI PLUS
CPU - INTEL CORE i5 6600k (s NZXT Kraken x42)
GPU - ASUS STRIX GTX960 DC2OC 2gb
RAM - Kingston HYPER-X 16gb (teď přesně nevím frekvenci, ale kvůli GPU tuším momentálně není tak podstatné)
HDD - plotna od Seagatu, 2x ssd
PSU - Corsair R650x

To je asi tak všechno. Zdá se mi, že moje gtx 960, která byla kupovaná v období releasu Witchera 3 (květen 2015) už trošku pokulhává, přehřívá se a tak podobně.
Moje hlavní otázka tedy zní jestli má upgrade grafické karty ještě smysl nebo bude třeba našetřit na úplně novou sestavu.

Počítač bude sloužit tak nějak na 48% hry (Cyberpunk, GreedFall, Planet Zoo - jsem pořád jak malý kluk a strašně se těším :D ) 48% media (internet, filmy) 2% photoshop, lightroom.
Vlastním 60hz full-hd monitor a neplánuji přechod na 1440p ani 4k. Takže mi bohatě bude stačit full-hd hraní.

Můj osobní výběr by byla asi gtx1660ti (nechám si případně poradit jakou), ale jak říkám - moc se v tom neorientuju a hlavní otázka zní, zda to má smysl. Chtěl bych aby grafika vydržela nějakých dalších 5 let, kdy příjde nejspíš přechod na úplně novou seastavu i s moniterem (kdo ví, co bude :D )
majk.krejcik
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 4. 8. 2019 09:23

Pokud ti nebude vadit 8 stovek nad rozpočet, pak jednoznačně Vega 64: https://www.czc.cz/sapphire-radeon-nitro-rx-vega-64-8gb-hbm2/235584/produkt

Pokud je 10k absolutní maximum, pak Vega 56 je též dobrá volba: https://www.czc.cz/sapphire-radeon-pulse-rx-vega-56-8g-hbm2-8gb-hmb2/235307/produkt

Obojí rychlejší, než-li 1660 Ti.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod komplikator 4. 8. 2019 16:40

Kolegou doporučovaným Vegám bych se hodně vyhl, hrozná spotřeba, nízká zůstatková hodnota, prodat dnes Vegu za dobrý peníz na bazaru jde těžko, natož za pár let, hlavně jsou vyprodané a je otázkou zda ještě budou v prodeji. Osobně bych šel kolem těchto karet velkým obloukem.

GTX1660Ti je takový předpokládaný krok z GTX960, která je dnes už v podstatě obsolete karta. Ale nepočítejte s tím že na FHD nebudete nucený redukovat detaily v nových titulech aby hra běžela na 60+FPS.

Otázkou je, jak moc vás zajímá třeba herní RT, osobně jsem si to nemohl odpustit na nové grafice, takže pak je na výběru ještě RTX2060.

Nicméně třeba ta RTX byla doporučovaná u Metra Exodus jako grafika na FHD (ne v max detailech) a 60 FPS (průměr, ne minima).

Za chvíli vychází Control a jeho doporučené požadavky (počítám FHD 60FPS avg v +- středních detailech) jsou:

GPU: Nvidia GeForce GTX 1660/1060 / AMD Radeon RX 580
Ray-tracing GPU: Nvidia GeForce RTX 2060

To jsou tedy dnešní doporučované konfigurace, co bude za 2-3 roky... osobně bych v případě future proof na 5 let na FHD rozlišení nešel pod 2070 Super. Samozřejmě to už je mimo vaše požadavky.

Mimochodem Control měl ještě před nedávnem v doporučnované sestavě:

Processor Intel Core i5-8600K / AMD Ryzen 7 2700X or better
Graphics Card Nvidia GeForce GTX 1080Ti / AMD Radeon VII or better
For Ray-Tracing GeForce RTX 2080

RTX2060 byla jako minimální požadavek, evidentně přišli o koule a ubrali detaily pro které tu sestavu doporučují, třeba Microsoft GTX1080Ti doporučoval na FHD 60FPS a max detaily už před nějakými dvěma roky
Naposledy upravil komplikator dne 4. 8. 2019 16:49, celkově upraveno 1
i7-8700k@5GHz DELID, RTX 2070 Super, 32GB RAM, custom liquid cooling
komplikator
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 4. 8. 2019 16:43

2060 je jeste vetsi prusvih, nez Vega. Vykon to nema, v RT uz tim tuplem ne. Proto je idealnim kandidatem 1660Ti. Proti stavajici karte pujde nahoru vykonem tak jako tak naprosto brutalnim zpusobem.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod komplikator 4. 8. 2019 17:01

V širokém spektru GTX1660Ti zhruba o 14% pomalejší nž RTX2060, pokud 2060 nemá výkon, tak 1660 ho nemů už vůbec a i Vega56 je bída protože na 2060 nedosáhne.

Výkon v RT to samozřejmě má, možná by stálo si zahrát s RT na Pascalu a pak na Turingu a na Turingu s RT jádry. Navíc to chce na 5 let, což samo o sobě je dost optimistické i s tou 2060, natož s 1660ti bez ohledu na RT, bude to trpět i v rasterizaci.

https://www.youtube.com/watch?v=HWGb5y22FbM

škoda že tam ten autor na 1660 nezapl RTX, hned by byl vidět rozdíl ve výkonu, taky to RT je v High nastavení, v medium RT je výkon výrazně vyšší na high to chce 2070S/2080+ U mě na 2560x1080 a 2070S je high RT na 63 FPS, ultra RT na 61, medium na 82.
i7-8700k@5GHz DELID, RTX 2070 Super, 32GB RAM, custom liquid cooling
komplikator
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 4. 8. 2019 17:09

Pokud by cena 1660Ti a 2060 byla stejna, platilo by, co pises. Ale hadej co. Ona NE NI.

Cena/vykon je proste u 2060 spatne. Nemam naladu obhajovat kazde svoje slovo ktere kdokoliv vytrhne z kontextu. Na toto jsme si (matne vzpominam) hravali ve skolce. Ale to bylo 40 roku zpatky proboha.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod majk.krejcik 4. 8. 2019 18:15

Dobrá trochu ubírám ze svých nároků a řekněme - na dalších pár let (960ku by se dalo říct mám 4,5 roku a zatím si se vším tak nějak poradila - neříkám že na max detaily).

V podstatě mi stačí střední detaily full HD na pohodu ;) Což jsem si myslel, že by 1660ti mohla splnit. Pokud je však lepší možnost - jak říkáte buď vega nebo 2060. Případně je lepší si za 2060ku připlatit oproti 1660ti (+- 2000kč rozdíl)? Myslím, že ray tracing pro mě není úplně podmínkou.
majk.krejcik
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 4. 8. 2019 18:48

1660Ti to splni proboha bohate.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 5. 8. 2019 07:33

Pokud by Vega 64 byla ještě k sehnání (klidně i odjinud), tak poměr cena / výkon mluví jasně pro Vegu - v ceně kolem 10 tisíc. Spotřeba jde vyladit (a i kdyby se neladila, spočítejte si kolik hodin denně by ta grafika musela jet na 100%, aby se její provoz opravdu výrazně prodražil - spotřebu opravdu neberu jako argument od lidí, kteří si to ani nespočítali).

Argumenty od komplikatora tímto tedy neberu .. "zůstatková cena" jakékoliv karty za 2-3 roky bude zlomková.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar


Odeslat příspěvekod milsimr 6. 8. 2019 14:00

Kdyby to byla alespoň 2060 SUPER .. stále platí, co jsem psal; V64 > RTX 2060.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod planetoid_LV426 6. 8. 2019 15:32

Do 10tis Sko nekoupí, to by musel 2500 přidat. A Vega je hrozný krám, ikdyž na zimu se možná bude hodit, pokud máš ale nějaký superlevný tarif na elektřinu :) A pokud ti nevadí, že nebudeš mít raytracing a další srandy ..
planetoid_LV426
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 6. 8. 2019 15:51

Tak prvně, mluvit o RTX u 2060 je prostě vtipný, ani 2080Ti na to kolikrát nemá výkon. No a druhak ten tvůj rádoby vtipnej komentář topení... ano možná to má trošku větší spotřebu, ale pokud na tom nebude těžit 24/7 tak to fakt řešit nemusí.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod planetoid_LV426 6. 8. 2019 18:25

Proč vtipný, hry budou přibývat, i méně náročné, které si třeba zahraje na střední detaily a i když ne, tak pořád lepší to mít už jen kvůli tomu si to zkusit zapnout jak to vypadá, než mít AMD, které nemá nic.
planetoid_LV426
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 6. 8. 2019 19:01

Aha. Kupovat si méně výkonou kartu kvůli efektu, který si člověk jednou zapne, aby zjistil "jak to vypadá", aby následně po tom slide-show nářezu tu blbost vypnul a šel mlátit hlavou do zdi. To dává smysl! Místo toho, aby raději koupil výkonnější kartu.

...

Když to zkrátím; Váš styl uvažování je naprosto nepochopitelný a nelogický. Cena / výkon mluví jasně. A k použitelnosti RT na 2060 toho bylo napsáno už mnohé. Nezbývá, než-li jen doufat, že se stále najdou rozumní lidé, kteří odmítají platit za předražené placebo a tyto "rady" raději ignorují.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků