Regulace otacek ventilatoru

Skříně a zdroje, úpravy počítačových skříní, chlazení, odhlučnění

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod ginnab 5. 8. 2019 10:23

Zdravim, o vikendu se mi na desce ASROCK B150m Pro4 objevil problem s regulaci otacek ventilatoru, kdy regulace funguje pouze na jednom ze dvou konektoru a ventilatory zapojene na druhem jedou porad na 100%. Pri restartu pocitace se to obcas prepne a regulace zase funguje na konektoru, kde predtim nesla a nefunguje tam kde sla. Neresil bych kdyby fungoval jeden konektor a ten druhy ne, ale takhle je to k zblazneni, kdyz se to porad prepina. Do ted jsem vse resil pres SpeedFan. Nesetkali jste se nekdy s timto problemem? Za pripadnou pomoc dekuji.

Cela sestava:
ASROCK B150m Pro4
INTEL Core i5-6400
CRUCIAL DDR4, 8GB(2x4GB) 2133MHz,CL16
Sapphire pulse RX580 4GB
Corsair CX550M
Windows 10, 1809

Zapojeni:
CHA_FAN2 -> 2x Arctic F14 Silent (IN)
CHA_FAN1 -> 2x SilentiumPC Sigma Pro 120 (OUT)
Obrázek
ginnab
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod meda2016 5. 8. 2019 12:57

Taková věc je spíš o hádání a vyřazování možností.
EDITACE: Se SpeedFan nevím, snad někdo něco dodá.
Chápu správně, že jsi zjistil problém, až když jsi přestal používat SpeedFan a začal nastavovat křivky v BIOS/UEFI Fan-Tastic Tuning? (Nejnižší procento otáček a teploty na 1 a nejvyšší na 5?)
Jaké ti to ukazuje teploty při první a při druhé "přepnuté" události? Nemáš na 5 (Critical Temperature) moc nízké teploty? Pak se může stát, že přes tuto měřenou mez teploty se ventilátory přetahují. Tipuji na ty meze!

Jinak, pokud máš křivky správně: Pravidlem HW je začít u zdroje. Pokud nemůžeš vypůjčit zdroj, aspoň odlehči. Odlehči vyjmutím grafiky a jeď na interní v CPU. Pak bych se zamyslel nad BIOS, nahrát tu samou verzi znovu. Pak reset CMOS BIOSu, pokud nemáš potíž s EFI. Za další uvážit update BIOSu.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 5. 8. 2019 13:56

Zacneme na zacatku.

Co jsi udelal bezprostrdene predtim, nez se objevil ten problem. 99% lidi rekne "samo", ovsem 98% z nich nepokryte keca a pouze maji snahu zatlouct, v cem se hrabali. Pritom prave to, co rozhrabali, bylo pricinou vzniku jejich problemu.

Takto hovori dvacet let praxe v oboru.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ginnab 5. 8. 2019 16:31

meda2016 píše:Taková věc je spíš o hádání a vyřazování možností.
EDITACE: Se SpeedFan nevím, snad někdo něco dodá.
Chápu správně, že jsi zjistil problém, až když jsi přestal používat SpeedFan a začal nastavovat křivky v BIOS/UEFI Fan-Tastic Tuning? (Nejnižší procento otáček a teploty na 1 a nejvyšší na 5?)
Jaké ti to ukazuje teploty při první a při druhé "přepnuté" události? Nemáš na 5 (Critical Temperature) moc nízké teploty? Pak se může stát, že přes tuto měřenou mez teploty se ventilátory přetahují. Tipuji na ty meze!

Jinak, pokud máš křivky správně: Pravidlem HW je začít u zdroje. Pokud nemůžeš vypůjčit zdroj, aspoň odlehči. Odlehči vyjmutím grafiky a jeď na interní v CPU. Pak bych se zamyslel nad BIOS, nahrát tu samou verzi znovu. Pak reset CMOS BIOSu, pokud nemáš potíž s EFI. Za další uvážit update BIOSu.


Nic jsem neprestal ani nezacal pouzivat. Proste jsem jeden den zapl PC a ventilatory jely na max. Normalne, kdyz zapnu PC tak jedou ventilatory na biosem preddefinovanou rychlost* nez najede do OS, kde si to prevezme pak SpeedFan.

Zkousel jsem jiny zdroj, chod bez GPU i reset CMOS BIOSu (pokud teda staci jen vyndat baterku na desce). BIOS jsem mel aktualni tak jsem zkusil downgrade a pak zase na nejnovejsi verzi. Vse bezuspesne

*nejsem si jisty, nikdy jsem nezkoumal jak moc jedou ventilatory tech 30s nez to prevezme SF

ad) KineCZek

Bezprostredne predtim nic krom toho, ze jsem zapl PC. V minulem tydnu daval "novou" (jetou) RX 580.

-- 5. 8. 2019 17:34 --

Jestli teda nic nepomuze je nejaky zpusob jak ridit ventilatory aniz bych musel kupovat nove s PWM?
ginnab
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 5. 8. 2019 17:00

No, ono pozor. Od urcite verze uz pak downgrade nemusi byt vubec mozny kvuli zmenam v mikrokodu, ktere by se starou verzi nebyly kompatibilni. Takze pokud jsi presel z trochu starsi verze ... mozna mas vinika.

Anyway. Deska umela SF a ten by mela umet i nadale. BIOS sam umel prepinat mezi napetovou a pulzni regulaci ventilatoru (voltage/pwm) pro kazdy okruh zvlast, krom CPU_FAN - ten afaik je PWM only. Prepnuti (a ulozeni nastaveni BIOSu) neco zmeni?

V SF pak nekdy pomuze prepnout v advanced PWM mod on nebo off.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ginnab 5. 8. 2019 18:32

V BIOSu jsem zkousel vsechny prednastavene profily tj. silent, standard, performance i manualne nastavit. Jeste k odpoved pro meda2016 - kriticka teplota je nastavena na 80°C. Co se tyce BIOS updatu tak jsem tam mel nejnovejsi verzi 7.30, kdyz to zacalo blbnout tak jsem zkusil starsi verzi 7.10, coz nepomohlo tak jsem to aktualizoval zpet na 7.30. Pokud jsem to tedy timto neodstrelil uplne...

SF v advanced tabu mam tohle:
PWM2 = CPU_FAN
PWM4 = CHA_FAN1
PWM5 = CHA_FAN2
Obrázek
ginnab
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 5. 8. 2019 18:55

Mody dej vsechny "manual" a "remember", a pak zkus jestli ma vliv "PWM TYPE".
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ginnab 5. 8. 2019 19:28

Bohuzel bez efektu.
ginnab
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod meda2016 6. 8. 2019 18:42

Jaké při tom zaznamenáváš teploty? Instaloval se nějaký SW pro tu RX580, případně update na pozadí? Zruš ještě najíždění sw Speedfan a vyzkoušej, jak reguluje deska sama. Pokud stejné, hledej to v HW.
meda2016
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků