Řešení v panelovém bytě

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod bsteeer 22. 8. 2019 19:44

Dobrý den,

hledám ideální řešení pro rozvedení internetové sítě v panelovém bytě.

1) Internet mám svedený v technické místnosti do routeru (TP-Link Archer C1200). Rychlost připojení je 300mbps. Datovým kabelem mám internet rozveden skrze celý byt do obývací místnosti, kde kabel zapojím do switche. Ze switche připojím 4K televizor závislý na internetovém připojení (streaming z Plexu, internetové video služby) a Apple TV.
2) Z tohoto switche plánuji rozvést kabely po zbytku bytu do kanceláře a pokoje.

S čím bych potřeboval poradit je:
1) V kanceláři potřebuji připojit ethernetem dvě zařízení - počítač a Xbox.
2) Zároveň ale potřebuji rozšířit bezdrátový signál v druhé části bytu (obývací pokoj, kancelář, pokoj) od routeru, protože v těchto částech wifi neběží v podstatě vůbec.
3) Také potřebuji vyřešit bezdrátový signál v pokoji, který je skrze jednu zeď od switche i od kanceláře (z obývacího pokoje od switche je možné táhnout kabel).

Jaké řešení by jste volili vy?
bsteeer
Junior

Odeslat příspěvekod polda 22. 8. 2019 20:26

Asi bych to namaloval.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hunter21 22. 8. 2019 21:53

Tam, kde treba wifi a nieje tam signál treba dať AP a pripojiť ho switcha káblom. Rozširovače rýchlosť wifi znížia tak rapídne, že si to po dlhšej dobe problematického používania a vypadávania rozmyslíte a spravíte tak ako treba.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Chipoun 23. 8. 2019 05:22

1) natáhnout 2 kabely
2)Z technické místnosti router s wifi přesunout do obýváku. Tím se tam vyřeší wifi.
3)viz 2

Ale jen hádám, že to pokryje. Chce to plánek bytu a nebo to prostě vyzkoušet, zda douter v obýváku pokryje celý byt wifi.
Chipoun
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod bsteeer 23. 8. 2019 06:46

Když koupím router a přepnu ho do režimu AP, LAN kabely pro počítač a Xbox budou předpokládám stále aktivní?
bsteeer
Junior

Odeslat příspěvekod calebcox 23. 8. 2019 10:37

Ja bych to naopak nastrkal vse do "technicke" mistnosti (at je tim v panelaku mysleno cokoliv) a nehyzdil tak prostory obytne. Na kazde misto dostatecny pocet pripojek, centralni switch, wifi pokryti resit samostatnymi pristupovymi body (napr. Unifi)
calebcox
Junior

Odeslat příspěvekod dj.kure 23. 8. 2019 20:41

Ano, router v režimu AP (s vypnutým DHCP) je řešením. Jeho switch bude i nadále funkční, naopak získáte port WAN "navíc". Stane se součástí LAN skupiny.
dj.kure
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Chipoun 24. 8. 2019 05:23

calebcox píše:Ja bych to naopak nastrkal vse do "technicke" mistnosti (at je tim v panelaku mysleno cokoliv) a nehyzdil tak prostory obytne. Na kazde misto dostatecny pocet pripojek, centralni switch, wifi pokryti resit samostatnymi pristupovymi body (napr. Unifi)

To je správné řešení, ale málokdo to udělá. Bohužel.
Chipoun
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod meda2016 24. 8. 2019 05:49

Každý wifi router je z počátku nastavený jako wifi AP. Vy zřejmě myslíte nastavit wifi jako klient (@dj.kure), případně router jako bridge s vypnutým DHCP.
Tazatel (@bsteeer) možná měl na mysli pouze to bridge...
Chce koupit další wifi router do režimu bridge a rozšířit síť.
https://www.google.com/url?sa=t&source= ... 6622765308
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod dj.kure 24. 8. 2019 22:31

Ne, každý WiFi router je ve výchozím stavu nastaven jako Router. Jako AP se musí nastavit. Případně jen na něm vypnut DHCP a používat jen LAN porty.
dj.kure
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 25. 8. 2019 09:20

Fakt tu perlíte.

Každé zařízení které koupíte je v default nastavené tak jako co má fungovat!

Router je nastaven jako router, AP bude nastavené jako AP, modem jako modem!

Né všechny wifi routery jdou přepnout do AP (pokud nejdou jdou použít jako AP vypnutím DHCP serveru a používáním pouze LAN konektorů)

Jinak tady je řešení jednoduché.......

Pokud wifi nepokryje rozumě byt tam kde je wifi router teď tak router odpoj od internetu přenes na místo kde by mohl být a mohl by teoreticky pokrýt byt a tam ho zapni do elektřiny a vyzkoušej zda je wifi po celém bytě kde potřebuješ (router nemusí být připojen k internetu stačí když zkontroluješ zda se mobil připojí k routeru a jaký je signál.

A teď existují 2 varianty:

1.) Signál je všude kde potřebuješ v rozumné kvalitě

Potom necháš router kde je a dovedeš kabel s internetem na místo s routerem a ostatní kabely zapojíš do něj.

Nebo pořídíš router bez wifi (třeba nějaký mikrotik) který bude dělat router v technické místnosti a kabely budeš vést k němu a ten původní router budeš používat pouze jako AP + switch.

2.) Signál není tam kde potřebuješ.

Potom router vrátit na původní místo a tam kde není signál natahat kabely a pokud tam potřebuješ wifi zapojit tam AP.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bsteeer 4. 9. 2019 22:07

Děkuji za rady, byl jsem nucen zvolit variantu č.2. Zakoupil jsem router TP-Link Archer C6. Ten je nastavený na AP mod s vypnutým DHCP, jak radili v návodu. Problém se z velké části vyřešil a v bytě nejsou vyloženě hluchá místa. Nejvyšší pokles je z 300mbps na zhruba 35mbps, ale to už je snesitelné.

Poslední problém, který mám a který mě štve je ten, že jsem připojen např. na telefonu k wifi (odchytává signál z AP), přejdu po bytě daleko od AP, kde by se už měl chytnout hlavní router a trvá déle než minutu, než to zařízení dojde a přepne mě na vysílač se silnějším signálem. Mnohem rychlejší je na zařízení vypnout/zapnout wifi a pak se hned chytne silnější zařízení.

Je zapotřebí ještě něco donastavit nebo je toto standartní chování? Existuje způsob/zařízení, které se v tomto případě bude chovat lépe (např. mesh)?
bsteeer
Junior

Odeslat příspěvekod Chipoun 5. 9. 2019 06:19

Ano. A to se divím, že se ti to vůbec samo přepojí.
Řešením je mesh jak píšeš nebo podle mě lépe 2x unifi AP. Tam se mi vše přepojuje okamžitě. Dokonce i když není zaplý controller.
Chipoun
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vladimir 5. 9. 2019 07:51

bsteeer píše:a trvá déle než minutu, než to zařízení dojde a přepne mě na vysílač se silnějším signálem.
Doufám že jsi nastavil oběma wifi-sítím shodné SSID?

Na laptopech se dá nastavit roaming aggresivity, takže se přepnou rychleji. U mobilů s Androidem je možné nainstalovat aplikaci, která urychlí přepínání. https://www.tp-link.com/us/support/faq/592/
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bsteeer 5. 9. 2019 12:28

Ano, SSID je samozřejmě nastavené stejné. Jsem uživatelem Apple zařízení a pro ty tam tato možnost není.
bsteeer
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků