Classic, letecké simulátory, 25 000 Kč???

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod djkubas91 20. 1. 2019 17:00

Ahoj,

v jiném topicu jsem začal řešit notebook pro babičku k narozeninám a jelikož mě zdejší odborníci nahlodali skrz výkonnost Chromebooků, o kterých jsem prvotně uvažoval, je tu ještě varianta posunutí dědova PC babičce a pořízení k narozeninám nového PC pro něj.

POŽADAVEK (NE)HLUČNOSTI: Classic, nyní má Boeing a nijak zásadně mu to nevadí
ÚČEL POŘÍZENÍ SESTAVY: 80% letecké simulátory, 20% net
FINANČNÍ LIMIT: ideálně cca 25 000 Kč bez DPH
OPERAČNÍ SYSTÉM: mám licenci Windows 10 Home
SESTAVÍTE SI PC SAMI: ne
BUDETE TAKTOVAT: podle doporučení
MONITOR + JEHO ROZLIŠENÍ: 2x 24" FullHD
PERFIERIE/HOLÁ SKŘÍŇ: pouze skříň

Děda miluje létání na simulátorech, ale vzhledem k věku (76 let) a výkonu PC skončil u MS Flight Simulator 2004, tedy 15 let staré hře. Ten má "vypiplaný" k dokonalosti, baví ho shánět nová letadla a letiště, ale problém je v tom, že vzhledem ke stáří hry už v podstatě nefunguje pod Win10. A věřím, že nové PC bude dostatečným důvodem k tomu, aby z Win7 už (vzhledem k jejich končící podpoře) přešel.

Nové PC tedy prosím navrhnout pro X-Plane 11, což je aktuální topka.
Doporučené požadavky:
Kód: Vybrat vše
CPU: Intel Core i5 6600K at 3.5 ghz or faster
Memory: 16-24 GB RAM or more
Video Card: a DirectX 12-capable video card from NVIDIA, AMD or Intel with at least 4 GB VRAM (GeForce GTX 1070 or better or similar from AMD)


Minimální požadavky:
Kód: Vybrat vše
CPU: Intel Core i3, i5, or i7 CPU with 2 or more cores, or AMD equivalent. (Dual-core CPUs slower than 3 GHz should try the demo before purchasing.)
Memory: 8 GB RAM
Video Card: a DirectX 11-capable video card from NVIDIA, AMD or Intel with at least 1 GB VRAM


Preference Intel+nVidia/AMD nechám čistě na vašem posouzení. Jediný můj návrh je do začátku počítat s 8GB RAM, kdy dalších 8 bychom mu potom dokoupili třeba k vánocům. Tedy pokud nebudete výrazně proti a vejdeme se do ceny. Úložiště poprosím min. 240 GB SSD + plotnový disk 2TB.

Předem moc děkuji
MacBook Pro 13" TB 2017
RaspberryPi 3B
Synology DS213j

IoT je závislost
djkubas91
Junior


Odeslat příspěvekod meda2016 21. 1. 2019 11:48

@bandolier.wz -Žádná odůvodnění a ještě si sedíš na vedení č.25 :D
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod djkubas91 21. 1. 2019 16:38

Díky... Meda2016 - cenově to sedí, je to nějakých 30 000 Kč s daní... Ale taky bych poprosil o nějaké vysvětlení, co vybrat - jestli má cena připlatit za vyšší sestavu, jestli jít pro daný účel do AMD nebo Intelu/nVidie...

Díky :)
MacBook Pro 13" TB 2017
RaspberryPi 3B
Synology DS213j

IoT je závislost
djkubas91
Junior

Odeslat příspěvekod The Shitman 21. 1. 2019 16:47

Do leteckých simulátorů nevidím, ale dřív platilo, že většinu dělal výkon CPU a dostatek RAM. Grafický výkon nebyl tak důležitý, ovlivňoval "pouze" detaily prostředí a vzdálenost vykreslování. Fyziku nepočítal. Kam se to za poslední roky posunulo, to ale nevím.

V případě, že to celé šiješ na jednu konkrétní hru, bych koukal přímo na fóra daného titulu, hráči to tam určitě řeší a mají to v oku víc, než my tady. Tam se dozvíš nějakou obecnou koncepci jak to stavět, my ti pak můžeme doporučit konkrétní komponenty. Nevím o tom, že by sem chodil někdo zapálený do letadel, kdo by ti odpověděl opravdu konkrétně.
The Shitman
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod djkubas91 21. 1. 2019 19:34

Snažil jsem se to dohledat, většina fór ale s příspěvky končí před Coffee Lake refresh, který s poměrem sil jednotlivých CPU (pokud vím) docela zamával - tedy aspoň dle zdejších komentářů, že nové CLR i5 jsou silnější než CL i7 atd.

Ideální PC by podle toho co jsem našel, byl i7 9700K + GTX 1080(ti), který se ale do rozpočtu nevejde. Jako o něco slabší varianta pak vychází i5 9600 + GTX 1070 8G, která by už jakš takš šla...
Zkusil jsem něco hodit do košíku - u GPU, RAM, SSD a HDD se jedná o typy doporučené eshopem, vybíral jsem je jen kvůli výsledné ceně košíku. Chybí zdroj a větráky, ale s tím bychom se do 30 000 Kč s DPH asi mohli vejít, co?

https://www.czc.cz/188046,192299,236366 ... 46376/kody
MacBook Pro 13" TB 2017
RaspberryPi 3B
Synology DS213j

IoT je závislost
djkubas91
Junior

Odeslat příspěvekod Kaulik 22. 1. 2019 12:33

já jen podle té trochy co jsem okolo toho teď zkusil pogooglit, bych to možná hodil spíš na RX580/590 + připlatil na tom základu.. z tvého návrhu bych jinak toho naopak moc nepoužil..

https://www.czc.cz/anvd2ul5jchhbaoctmvijl7af5/seznam

klikal jsem to na rychlo v práci.. teď vidím, že by to chtělo ideálně přitlačit na lepší skříni s chlazením, ale jinak bych to klidně tímto směrem hnal..
R7-5800x + NH-D14 | ASUS ROG STRIX B550-A GAMING | RAM 48GB@3200 | RX 6750 XT | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod djkubas91 22. 8. 2019 19:00

Pánové, trošku se pořízení počítače protáhlo ze zdravotních důvodů. Nyní je to ale opět aktuální a tak poprosím o aktuální návrh sestavy. Vše výše zadané zůstává s tím, že jsem v mezičase procházel fóra k X-Plane 11.

Tam stojí, že hra potřebuje primárně vysoký výkon na jedno jádro, nerozumí si příliš s rozložením zátěže do více jader. Bottleneck je tedy většinou způsoben CPU, ne GPU. Otázkou je, co s tím udělá příští verze, resp. nový Flight Simulator od MS. O tom ale asi můžeme zatím jen spekulovat.
Jinak na zahraničních fórech řeší konkrétní konfigurace v jiných cenových hladinách, s radostí to tedy "nechám" na vás tady :-)

Platí tedy specifikace výše vč. finančního limitu:
POŽADAVEK (NE)HLUČNOSTI: Classic, nyní má Boeing a nijak zásadně mu to nevadí
ÚČEL POŘÍZENÍ SESTAVY: 80% letecké simulátory, 20% net
FINANČNÍ LIMIT: ideálně cca 25 000 Kč bez DPH
OPERAČNÍ SYSTÉM: mám licenci Windows 10 Home
SESTAVÍTE SI PC SAMI: ne
BUDETE TAKTOVAT: podle doporučení
MONITOR + JEHO ROZLIŠENÍ: 2x 24" FullHD
PERFIERIE/HOLÁ SKŘÍŇ: pouze skříň

Doplním jen informaci, která tam mohla být matoucí - létá se na jednom monitoru, na druhém jsou jen otevřená PDF s leteckými mapami.

Nákup by mohl počkat jen v případě, že by se očekávalo, že v září vyjdou nějaké nové procesory nebo grafiky, které zahýbají cenami, což ale moc nepředpokládám?!?

Předem vám moc děkuji.
MacBook Pro 13" TB 2017
RaspberryPi 3B
Synology DS213j

IoT je závislost
djkubas91
Junior

Odeslat příspěvekod meda2016 23. 8. 2019 14:31

Nestavím (mimo vlastní) PC, a proto důležité supervize a nabídky přijdou od jiných.
Proto také nedávám komponenty do košíku.
Sestava od Kaulíka je s dobrou funkcí, po půlroce bych dal pozměněný pohled:

Chápu správně, že je potřeba přikoupit 2 ks monitory v budgetu 25000 Kč bez DPH?

Grafickou kartu bych vzal bazar 1070. Hry na kartě https://www.notebookcheck.net/Computer- ... fullname=1


Ponechal bych od Kaulíka RAM 16GB, PSU, Freezer, CASE (má 3 fany), FAN Zephyr bych vzal 3x + redukce, rozbočky a dohromady bych ve skříni dal 6x FAN. 8-D

Uvážil bych, co lze obměnit později.
Důležité, které později asi nebudou měněny:
CPU Intel Core i5-9500F BX80684I59500F (6/6 bez GK, turbo 4,4 GHz bez taktování)
MB ASUS PRIME Z390M-PLUS - Intel Z390 90MB0Z60-M0EAY0 (pro Intel 9. gen.).
Nikoli špičkové ale žádané tazatelem, později možná rychlejší M.2:
SSD ADATA SU650 3D NAND, 2,5" - 240GB ASU650SS-240GT-R
HDD WD Blue (SPZX), 2,5" - 2TB WD20SPZX.
Komponenta, která se dá někdy vyměnit a oželet ztrátu hodnoty:
VGA BAZAR GTX 1070 8GB. Cena odhadem do 6500 Kč.

Suma za tohle jestli se nepletu asi 24670 Kč
a k tomu 2x monitor AOC 24V2Q - LED, IPS, 75 Hz (každý 2890 Kč, běžná levná kvalita, bez VESA)
Suma bedna plus dva monitory asi 30450 Kč.

K vánocům pak něco jako Jostick Thrustmaster T16000M FCS HOTAS. :-D
V budoucnu VGA i M.2 disk.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod djkubas91 23. 8. 2019 14:34

Díky :) s komentáři počkám ještě na ostatni, každopádně jedno (asi) důležité doplnění:
Monitory nejsou součástí budgetu, kupuje se jen bedna!
MacBook Pro 13" TB 2017
RaspberryPi 3B
Synology DS213j

IoT je závislost
djkubas91
Junior


Odeslat příspěvekod KineCZek 23. 8. 2019 15:59

Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod djkubas91 23. 8. 2019 16:16

KineCZeku díky! Myslím, že bude ideální vyjít z té LowCost sestavy, abychom se tak nějak vešli do 25 bez daně.

Když si vezmu budget, tak by se tam ještě vešla eventuálně ta i5-9600K, místo 9500... Bude to ok? Nebude to brzdit MB nebo GPU? Přeci jen když vyjdu z předpokladů, že vyšší frekvence bude dávat vyšší výkon na jednom jádru...
MacBook Pro 13" TB 2017
RaspberryPi 3B
Synology DS213j

IoT je závislost
djkubas91
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 23. 8. 2019 16:41

9600k by potrebovala o velky kus drazsi desku, abys mohl taktovat. Takhle je to ideal k sobe padnouci. Vykonove nad 1070 o kus ... + RT kdyby nahodou.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod djkubas91 23. 8. 2019 19:18

Rozumím a díky :) Poslední dotaz - sestaví mi to Alfa i bez současné objednávky OS? Licenci na W10 mám jednu přenositelnou volnou...
MacBook Pro 13" TB 2017
RaspberryPi 3B
Synology DS213j

IoT je závislost
djkubas91
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků