LN - 30000 Kč, net, filmy, nenáročné hry, DC

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod merlin10 29. 8. 2019 20:59

Ahoj všem,
ocením radu co pořídit, aby to nějak pasovalo k sobě

POZADAVEK (NE)HLUCNOSTI: LN - samozřejmě v rámci možností
FINANCNI LIMIT: 30.000 Kč
UCEL PORIZENI SESTAVY: prohlížení netu, pouštění filmů, hraní nenáročných her ( Diablo 3 a Cabal ), DC, zpravidla puštěno více věcí najednou
OPERACNI SYSTEM: Mám Win10 Home
SESTAVITE SI PC SAMI? ano
BUDETE TAKTOVAT? pokud to procesor umožní tak ano
MONITOR + JEHO ROZLISENI? Mam 2 monitory. Hlavní EIZO (EV2455) 24" (1980 x 1200), druhy je Philips (240B1) 24" (1980 x 1200)
KUPUJETE I PERIFERIE, NEBO JEN HOLOU SKRIN? Pouze bedna.


DC-jsou myšleny distribuované výpočty, počítač u mě běží 24/7 a zbývající výkon počítače je na ně použit, takže CPU jádra běží 99% času na 100%


CPU - rád by jsem Ryzen 2400G případně 3400G (grafický výkon bude určitě stačit), nepotřebuji grafickou kartu
RAM- určitě 32 GB některé DC výpočty jsou trošku nenažrané co se týká RAM
HDD- systémový rád by jsem 512 GB až 1 TB NVMe, na data minimálně 6 TB disk raději 8 TB (jako data mám převážně filmy a seriály, vím že by byl lepší NAS, ale zatím to mám v počítači)
Naposledy upravil merlin10 dne 30. 8. 2019 09:13, celkově upraveno 2
merlin10
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 29. 8. 2019 21:52

Pohnutky chapu ... ale neda mi hned v uvodu nerict, ze cesty do pekel byvaji dlazdeny dobrymi umysly. A ze podobne je to v tomto pripade.

Abys vyuzil vsech prednosti Ryzen 3xxx, potrebujes zakladni desku s 5xx chipsetem. Z 5xx chipsetu se prodava zatim pouze jediny, a to velmi zravy chipset 570, ktery je nutno chladit VELMI HLUCNYM ventilatorem. To znamena prinejlepsim kategorii "hlucnejsi classic PC". Low Noise, ci dokonce ULN, v takovem pripade rovnou zapomen.

-

8TB HDD bude vzdy mnohoplotnovy a navic 3,5" formatu. Takovy disk bude velice hlucny, coz ma za dusledek totez co predesly odstavec. Na dosazeni LN, ci dokonce ULN, nemame prazadnou sanci / ambici.

Celkove vzato, kdyz ke svym ucelum vezmes 9400F a k tomu levnou a tise chlazenou 1650, do rozpoctu se pohodlne vejdeme. HDD pak koupis externi sitovy od WD, ten muzes pokojne umistit klidne na zachod (tam jeho hluk vadit po 99% casu nebude) nebo na predsin za botnik, proste kamkoliv je libo.

Potom muzeme pomyslet i na LN ci ULN. Interested?

== == ==

16TB MyCLoud NAS: 8.499,- Kc

+ k tomu komplet LowNoise sestava se sestiadrem a poradnou grafikou: 23.266,- Kc


-

To dohromady da cenu 31.765,- Kc ... pri zachovanem tichu, OBROVSKEM plotnovem ulozisti (ktere navic neuslysis) a s vykonem jak u procesoru, tak hlavne u grafiky o dost vyssim, nez jsi puvodne uvazoval.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BLIzZard--cz 29. 8. 2019 23:38

Kine, víš, že existuje vypínání neaktivního HDD přímo ve Windows?

Pro tazatelovy účely je HDD ideální a osobně ho považuji stále za nepřekonaný pro velkokapacitní úložiště dat.
merlin10 píše:na data minimálně 6 TB disk raději 8 TB (jako data mám převážně filmy a seriály


Pro mě je extrém osazovat pro data levnější Intel NVMe disky a zbytečně si tak zaplácnout M.2 slot, jak je poslední dobou zde zvykem.
AMD RYZEN 7 7800X3D | ASUS TUF B650-PLUS | GIGABYTE RTX 4080 EAGLE 16GB @ 2820/23400MHz | Kingston FURY 32GB @ 6000MHz, CL30 | KC3000 | Corsair HX1000 | be quiet! PB 500 FX | OLED 240 Hz QHD 27 LG Display
A6 3.0 BiTDI, 313 koní, 650 Nm, 0-100 za 5,1s
BLIzZard--cz
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 29. 8. 2019 23:59

BTW disky lze vypinat i "na vyzadani" a lze si na to vyrobit i zastupce na plochu. Dokonce lze i zakazat tomu disku probuzeni ve chvili, kdy to system vyzaduje (coz ovsem muze vest k BSOD v nekterych aplikacich). Nicim takovym ale nevyrobim tichy pocitac - co kdyz je pozadavkem ticho pri prehravani filmu + zaroven stahovani dalsiho filmu (staci mit pomalejsi net).

- ale zpet k tematu -

Hlavne vim, ze "tiche pouze nekdy" bohuzel neznamena "LowNoise".

Kdyz vezmu jeden imaginarni priklad z trochu jineho oboru, treba ze sveta penez: Vedouciho prodejny, ktery kazdy patek vecer nese do banky celotydenni trzbu, lze jen tezko nazvat "milionarem", a to nazvdory faktu, ze ten milion u sebe (klidne kazdy patek) pravidelne miva. Proste nejde o atribut jeho osoby. (Stejne tak sestava s plotnou neni LN, ani kdyz je plotna vypnuta - kdykoliv se zapne, o ticho prichazime.)

Stejne tak existuje napriklad i mnoho "semipasivnich" grafickych karet, ktere ale pri sebemensi zatezi delaji takovy kraval, ze jsou slyset i u sousedu v byte. S trochou kreativity uz bychom rovnou mohli za "bezhlucny pocitac" prohlasit cokoliv, jenom s malinkou hvezdickou u cenovky a nekde dole, na spodku stranky napsat titernym textem "plati, dokud ten strep nechate vypnuty".

-

Takhle to ja proste nedelam, ja jsem zvykly delat veci "JEDNOU A PORADNE" ... a kdyz u nejakeho sveho navrhu propaguji urcitou vlastnost, ta vlastnost plati VZDYCKY, PORAD, BEZ HVEZDICKY, bez poznamky, bez omezeni. Reklamstinu nemam ani trochu rad a ono "vypinani" do ni na 101% patri.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod merlin10 30. 8. 2019 08:42

Nejspíše jsem měl trošku přehnaná očekávání co se týká odhlučnění.
Rád by jsem aby byl prostě nový počítač o něco tišší než stávající.
Takže doplním ještě nějaké informace, nechtěl jsem to vše psát hned do prvního příspěvku ,aby to nebylo zbytečně dlouhé.
Momentálně mám počítač ve skříni Cooler master HAF932 (big tower)

MB - ASUS Maximus VIII Ranger
CPU - i5 6600K (@4,6 GHz)
GPU - RX480 (v podstatě ji používám jen na distribuované výpočty)
Monitory jsou připojené na integrovanou GPU v CPU
RAM - Kingston HyperX Savage Black 16GB (2x8GB) DDR4 2800
HDD - 128 + 256 GB SATA SSD, 2 TB disk Samsung (5400 ot), 3 TB disk WD (7200 ot)
ZDROJ - Seasonic 760W X-series 80plus gold
CPU i GPU jsou chlazeny vodním chlazením, sestaveným (nikoliv All in one), toto chlazení bez nějakých výměn dílů funguje již 9 let (toto je třetí počítač na něm postavený)
Ve skříni jsou dva 140 ventilátory + další tři jsou na radiátoru od vodního chlazení, vše jsou to Arctic PWM (běží na 250-300 ot.)

Momentálně je nejhlučnější částí počítače čerpadlo vodního chlazení a občas jdou zaslechnout pevné disky.

Teď si asi řeknete, že jsem blázen, že na co to potřebuji, že by ten počítač bohatě stačil ještě několik let.
Ale rád by jsem prostě neměl u stolu takové monstrum (dohromady to má přes 30 kg) a manipulace s tím je hrozná, holt s věkem přichází rozum :-).
A naznal jsem, že v dnešní době je už takovéhle chlazení už poněkud moc, navíc po tolika letech v podstatě nepřetržitého provozu už se i u kvalitního čerpadla dá očekávat nějaký problém.
A rád by jsem zase o něco snížil spotřebu přeci jen když počítač běží 24/7 a stále zatížený tak si něco vezme.
Dále se přiznám že jsem spíše příznivec AMD, ale pragmaticky jsem naposledy zvolil Intel, protože v té době nemělo AMD nic co by se jen vzdáleně přiblížilo.

A aby jsem odpověděl na návrh KineCZeka, určitě je to kvalitně navržené, ale externí úložiště v současné situaci doma nemám kam umístit(už jsem o tom doma přemýšlel i dříve). Druhá věc proč jsem navrhoval AMD (kromě toho že jsem příznivec) je výkon integrované GPU, u současného počítače a integrované GPU mě to co potřebuji běží jen s velmi mírným omezením (snížené detaily ve hře), takže GPU ve 2400G nebo 3400G by mě výkonem stačila i kdyby jsem vše ve hře nastavil na maximum takže GPU navíc do počítače by opravdu potřeba nebyla(pochybuji že náročnost her co hraji nějak výrazně naroste, CABAL například hraji již 11 let).
To spíše využiji více paměti těch 32 GB co jsem psal v úvodním příspěvku se občas hodí.
O problému s novým chipsetem 570 vím, takže by se dal využít chipset starší, stejně pochybuji, že by jsem využil novinky co přináší ten nový.
merlin10
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod meda2016 30. 8. 2019 09:28

Nezbyde, než do Fraktalu umístit 2ks Seagate BarraCuda, 2,5" - 4TB ST4000LM024. Mají výšku 15mm. Pro filmy při tom objemu není potřeba spojité úložiště RAID.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 30. 8. 2019 09:59

Kdyby bylo aspoň Himuro. (V případě zájmu SZ, několika kusy disponuji.)
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod merlin10 30. 8. 2019 12:41

Tak se zeptám takhle pokud by jsem použil Himuro a k tomu ty dva 2,5" disky dalo by se přiblížit k LN?

Opravdu by jsem rád použil procesor od AMD. A ta 2400G by mohla mít už většinou mouchy vychytané :-), aspoň u starších chipsetů 450 a 470.
merlin10
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 30. 8. 2019 14:02

Klidně vezmi i 3400G. Když seženeme Himura, je to ok.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod merlin10 30. 8. 2019 15:12

https://www.czc.cz/28k61smm86iol8h4tk0ovkid7g/seznam šlo by to asi nějak takhle?

poprosím o případné korekce kdyby tam bylo něco co úplně nesedí.
merlin10
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 30. 8. 2019 15:55

F14s hoď už teď 6x, f12s 0ks, protože 34ka má větrák konečně už ok. Zdroj zvaž výkonnější model, zůstal by To déle pasivní a to je přesně co chceme. Ani 750 se neboj.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod merlin10 30. 8. 2019 16:10

OK úpravy provedeny 6x F14s, zdroj 750W a ještě jsem místo 512 GB si tam dal 1 TB SSD

https://www.czc.cz/8jsdtifdgmhhd9ggjt7m79ctee/seznam

Pokud to takhle bude v pořádku tak by jsem to během druhé půlky září objednával
merlin10
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků