Pomoc s výběrem NB

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod PetrGa 19. 9. 2019 15:41

Zdravím a prosím o pomoc s výběrem NB.

Bude užíván z 90% na Firefox. Otevřeny desítky panelů, flashové hry. Promítání FHD 50p videí. PC hry žádné. Poslech hudby. Úprava a promítání obrázku. Word/Writter. PDF. Archivy. To je asi tak vše.

Chtěl bych FHD monitor, 15.6palců.
8GB RAM
Procesor- 4jádra a rozhodně přes 2GHz na každé.
Ostatní věci jsou mi vcelku jedno.
Výdrž baterie není prakticky vůbec důležitá.

Parametrově bych si ho vybral, ale nedokážu posoudit, jestli "je dobrý".

Mé otázky:
Je lepší, když je v NB grafická karta?Většinou bývá GTX1050. Je nutná k přehrávaní FHD 50p /50Mb/s videí?

Hraje nějakou praktickou roli generace procesoru?

Mám zkušenost s netbooky(1GB RAM/1.6GHz atom). Ty před 13ti léty nesly jméno podle toho, že byly určeny na net. Ale dnes na nich net prakticky nejede(neskutečně pomalý). Chtěl bych, aby ten nový NB vydržel na netu aspoň těch 10let. 4GB a 2x 2.1GHz CPU už dnes prakticky na net nestačí. Budou tedy tyto parametry NB ok ještě za 10let?

děkuji

-- 19. 9. 2019 16:51 --

A ještě se chci zeptat, má nějaký význam řešit jestli amd, nebo intel?

Tady jsem si dovolil dát odkaz s Notebooky a chtěnými parametry.

Lenovo ani tak moc nechci. Nepodporuje příliš Linux(Mint/Ubuntu).

Cena: No, čím méně, tím lépe :D V r.2007 jsem dával za NB Acer 5635Z 12000kč. Vydržel cca 10let(2 roky už to stojí za houby) na tom netu. Tehdy měl docela dobré parametry. Zdá se mi, že NB za tuto cenu dnes má jen o málo lepší parametry a celkově takový stojí za houby. A to i když vezmu v potaz nějakou tu inflaci. Cena komponent by měla jít ovšem zase dolů...

adresa na czc s nb
https://1url.cz/yMbb4
PetrGa
Junior

Odeslat příspěvekod PetrGa 20. 9. 2019 17:12

nějaká rada?
děkuji
PetrGa
Junior

Odeslat příspěvekod meda2016 20. 9. 2019 17:58

Nebrat TN display. Možná si počkat. Instalace Linux na NB Acer také vyžaduje zvláštní postup.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 20. 9. 2019 17:59

Je to sice Lenovo, ale cenove, vybavou, vykonem ... proste vychazi fajn.

https://www.alfa.cz/product.php?eid=1051600000000004WHN

Cena neni prilis vzdalena od te Extensy co jsi mival.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PetrGa 21. 9. 2019 06:55

Právě, že to Lenovo už jsem měl a nerozumí si příliš s Linuxovými distry.

TN displey: díky za upozornění. Tuto problematiku jsem vůbec neřešil. Možná bych nebyl zklamaný, když bych nevěděl rozdíl. Ale dnes jsem si o těch technologiích trochu početl a vidím, že některé typy monitorů jsou lepší.

Co se týče procesorů, bude pro mne nějaký praktický rozdíl mezi AMD Ryzen 7 3700U a Intel Core i5-9300H ?

Říkám, hry hrát nebudu a nejnáročnější bude přehrávání FullHD videa 50p a 50Mb/s. Neznámá je, jak se bude za pár let vyvíjet náročnost na HW prohlížení sítě. To se bojím, že s dvojjádrovými procesory už moc dobře nepůjde. Proto chci raději 4 jádra. A takt 1.6GHz na jádro je sice dobré kvůli baterii, ale 4x 1.6GHz bude na net stačit tak 4 roky ještě. Pak už to bude na přetaktování(ale zase nebude stačit chladit), nebo koupi nového stroje. Kvůli netu kupovat nový stroj co 4 roky je ovšem nehospodárné.
PetrGa
Junior

Odeslat příspěvekod PetrGa 21. 9. 2019 10:25

Vyhlídl jsem si tento. Má IPS displey, parametry jaké chci, RAM je rozšířitelná, 4 jádra x 2.1GHz...

Máte někdo nějaké výhrady? Vyslechnu si je rád a zvážím je.
Má nějaký dopad na mé požadavky, že uvádějí, že to je herní NB? Že to má AMD Ryzen 5 3550H?
děkuji

https://www.czc.cz/asus-tuf-gaming-fx50 ... 31/produkt
PetrGa
Junior

Odeslat příspěvekod meda2016 21. 9. 2019 12:07

Subjektivně bych upřednostnil SSD velikosti 512GB před přidanou GK, ale zřejmě by mohl být volný 2,5" slot. Údajně je do budoucnosti volný i jeden slot pro RAM. Klávesnice ASUS má dobré rozmístění, podsvícení je v testu (Computer 8/2019/str.58) jen nepatrně kritizováno.
Herní vidím jako těžší, bytelnější, více ventilovaný.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod PetrGa 21. 9. 2019 12:23

děkuji za postřehy. Jasně že větší SSD je lepší než horší. Nicméně na tomto NB mě těch 256GB bude stačit až až. Je to počítač převážně na net. Ve volných chvílích úprava fotek. Příjem FHD videí, prohlížení těchto videí a smazání po určitém nahromadění. Na skladování videí, fotek a dokumentů mám jiný stroj.

Kdyby to v budoucnu nestačilo těch 256, vyměním ho za větší. Je tam jeden slot, podle specifikace.

Podsvícení kláves je pěkné na efekt, ale vcelku je mi to jedno. Píšu všema deseti a na klávesnici se nedívám když píšu. To rozložení mi také vyhovuje. Je to o zvyku, ale v tomto případě je dobré.

To ventilování.. to mě napadá ta souvislost, že by se dal v budoucnu nepatrně zvýšit takt a ten stávající ventilátor by to měl uchladit.

Ta váha je asi daň za tu bytelnost.

děkuji za ty postřehy. Ten ssd ještě promyslím. Ale zatím platí to co jsem napsal výše.
PetrGa
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 21. 9. 2019 12:49

V budoucnu budes resit jiny notebook, nebot nyni neresis zasadni otazku a tou je spolehlivost.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PetrGa 21. 9. 2019 17:22

To je pravda. Nechtěl jsem tady tuto věc řešit, protože nikdo ze zdejších zřejmě neví, který NB je dlouhodobě dobrý. Jakmile je nějaký takový stroj obecně uznán, tak ho brzy stáhnou výrobci z prodeje pro zastaralost. A značky jako celek jsou +- na tom stejně.
Věřím, že mohou být kvalitnější komponenty, ale nevím, jaké komponenty do toho kterého typu notebooku výrobci dávají. Dražší bude určitě lepší, ale myslím si, že tady není nikdo, kdo dokáže odhadnout, jestli nárůst ceny je způsoben vyšším výkonem, nebo kvalitnějšími součástkami.
PetrGa
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 21. 9. 2019 18:25

A vis, ze myslet znamena ...
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod meda2016 21. 9. 2019 19:02

@PetrGa "...kdo dokáže odhadnout..."
To dokážeš i ty, pokud si najdeš, ke kterým řadám dodavatelé nabízí servisní balíček NBD. Nebudou přeci riskovat častý zásah ve prospěch zákazníka.
Další a to vlastní zkušenost už je omezená, to ano. Oni ti manažeři s dražšími profi notebooky sem asi moc nepíšou, snad jen jejich IT administrátoři. Jenže pak se drží určitá jednotná řada produktů, takže srovnání opět kulhá.
meda2016
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků