Schválení PC sestavy (+/- 25.000,-) na fotky, LN

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Ferin 7. 10. 2019 22:14

Zdravím,

chtěl bych poprosit o dobrozdání ohledně vybrané sestavy před aktem koupě + o několik rad.

POZADAVEK (NE)HLUCNOSTI
Sestava co nejtišší (zřejmě LN??) v nějakých rozumných mezích. Nebude to v ložnici, takže to nemusí být zcela nehlučné, na druhé straně gros práce na PC bude probíhat po nocích, pracovna je v chodbě (resp. na otevřené podestě schodiště rodinného domu), takže to nemusí hučet do celého baráku. A samozřejmě hlava taky ocení co nejtišší chod.

UCEL PORIZENI SESTAVY
Hlavně (rychlá) práce s fotkami (rawy do 20 MB, tify kolem 100 MB, občas panoramata (v extrémním případě z několika desítek tifů, byť naprosto výjimečně) nebo stacking (noční obloha apod.). Programy: DxO na rawy (vč. relativně náročného PRIME odšumu), Photoshop 6 na doladění tifů (vč. práce ve vrstvách), Zoner (tuším 14) na správu a třídění, potažmo nějaký pano a stacking program. Současně otevřený internet (občas x panelů), poštovní klient, případně hudba/TV. Chci mít možnost střihu videí (vstupní data 4K), nicméně pokud vůbec, tak nikdy to nebude hlavní nebo významnější náplň. S malinkou (teoretickou) možností nějaké té hry (holt, není čas).
PC bude v polootevřené skříňce (nábytku), tedy asi požadavek na lepší větrání a estetika zas není tak důležitá (snad jen čelní fasáda (+ částečně levý bok)); obecně by měl být PC, možno-li, nepříliš elektrožroutský.

FINANCNI LIMIT
Nic natvrdo jsem si nestanovoval, ale tak podvědomě od boku tak 20-27 000,-. Samozřejmě čím míň, tím líp. ;-)
Nejde mi o to, mít to nejlepší/absolutně nejrychlejší a nejnadupanější, třeba by na to i bylo, ale mám rád pocit "dobré/výhodné koupě", tzn. udělat si radost za férový peníze něčím, co splňuje moje požadavky a nebude mě nijak zásadněji omezovat a současně to nezrujnuje rodinnej rozpočet (holt ta dofča v Ritzu taky něco stojí :-D). Současně bych rád na ten PC dalších x (10??) let nesahal (s výjimkou eventuálního přidání pamětí a jiné kosmetiky).

OPERACNI SYSTEM
Cena je bez OS. Mám krabicovku Win Home (myslím) 7, v rámci nabídky Mkrsft jsem upradoval zdarma na Win 10. V novým PC mi bude stačit stáhnout si Win 10 a vložit kód z mé krabicovky Win7??

SESTAVITE SI PC SAMI?
Sestavovat mi bude kamarád, ovšem odborník na SW IT podporu, nikoliv na stavby, takže nemá v malíčku veškeré poslední rezenze HW jak zdejší osazenstvo.

BUDETE TAKTOVAT?
Nemám v plánu, neb nové Ryzeny k tomu podle všecho nejsou moc určeny.

MONITOR + JEHO ROZLISENI?
Zatím připojím stávající Eizo S1932. Výhledově hodlám pořídit nějaký větší kalibrovatelný fotomonitor a provozovat PC s oběma současně.

KUPUJETE I PERIFERIE, NEBO JEN HOLOU SKRIN?
Jen skříň. Čtečka je součástí vybrané, ostatní příslušenství mám.

Tak a teď to hlavní - v potu tváře vybraná konfigurace:

AMD ryzen 3600
SilentiumPC Fera 3 HE1224 v2
Gigabyte X570 AORUS ELITE
HyperX Predator 16GB (2x8GB) DDR4 3200
Intel SSD 660p, M.2 – 512GB
WD RED 3TB
ASUS Phoenix GeForce GTX 1650
Seasonic Prime Ultra Gold 550W
SilentiumPC Regnum RG4TF

- u optické mechaniky koketuji s myšlenkou použít svou stávající externí LG USB vypalovačku, kterou jsem si svýho času dokupoval na LightScribe. Je to ok?
- na něco jsem zapomněl?

Dotazy:
- paměti a chlazení nebudou rozměrově kolidovat?
- koupit paměti v kitu, nebo zvlášť (odladění, resp. možnost reklamace, když spolu budou dělat problémy vs. možnost reklamovat jen jeden modul a druhý zatím používat)?
- co doporučujete udělat při montáži pro co nejlepší odhlučnění?
- plus výše uvedený dotaz na Win

Předem moc děkuji za ochotu a čas.
Ferin
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 7. 10. 2019 23:13

Zhruba mezi Boeing a hlučný classic ses trefil. Pro práci je to totálně nevhodné, tím spíše pro fotky.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ferin 7. 10. 2019 23:22

Aha. A v čem je chyba?
Něco mi ujelo?
Ferin
Junior

Odeslat příspěvekod cadworker 8. 10. 2019 18:55

Na udanou práci to chce jiné disky.
Pro zvolenou hlučnost nevyhovuje HDD, deska, GPU, chladič na CPU. Case bych taky vyměnil.
cadworker
Junior

Odeslat příspěvekod Ferin 8. 10. 2019 19:06

Jj, už jsem snad pochopil. I když mi to bylo jako tiché doporučeno.
Nějaké konkrétní návrhy? Zrovna u té grafárny (tichá, s DVI a pro Ryzeny) zatím teda moc nevím.
Ferin
Junior

Odeslat příspěvekod Ferin 9. 10. 2019 00:49

Tak tedy zkusím sám, snad tentokrát lépe.
Předem děkuji za reakce.

AMD ryzen 3600
Arctic Freezer 34
MSI B450M MORTAR MAX (případně MSI B450 GAMING PLUS MAX nebo MSI B450 TOMAHAWK MAX) - je správná úvaha, že absence DVI výstupu mě nemusí nijak pálit, pokud bude na grafárně?
HyperX Predator 32GB (2x16GB) DDR4 3200
ADATA SSD XPG SX8200 Pro 512 GB nebo 1TB (o něco málo rychlejší)
WD blue 4TB
MSI Gaming Nvidia gtx1650 - je třeba aftermarket chlazení??
Corsair RM650x (nebo nechat původní Seasonic Prime Ultra Gold 550W?)
Fractal Design Define S (nebo Fractal Design Define Mini C) - ovlivňují verze s oknem nebo skleněnou bočnicí hlučnost?
Akasa chladič M.2 SSD
Scythe Himuro - je ale kam uložit, když skříň nemá pozici 5,25"??
Arctic Silent F12 + F14 - kolik od každého?? všiml jsem si, že u doporučovaných sestav nejsou obsazovány všechny pozice
Ferin
Junior

Odeslat příspěvekod Baxos 9. 10. 2019 07:11

ak chces co najtichsi PC, treba ist od Ryzenu k Intelu.
V takom pripade ti Kineczek rad navrhne zostavu :)
Baxos
Junior

Odeslat příspěvekod Ferin 9. 10. 2019 09:31

Já věřím, že to KineCZek zvládne i s Ryzenem. ;-)
A kdyby, nedejbože, nezvládl, tak se tu snad najde nějaká jiná dobrá duše.
Navíc tu o nevhodnosti Ryzenu dosud nepadlo ani slovo. Nehledě na to, že mám (ve vší skromnosti) za to, že je to dnes (na foto) jasná volba.

PS: Rozhodně tu nechci vyvolávat žádné polemiky s Intel fandy. A mít "co nejtišší" PC (ve smyslu ultra hard core LN) asi není mou ambicí (i když by to bylo pěkné). Tichost je jen jedním z kritérií. Takže řekněme, že bych chtěl mít, když se zadaří, "v rámci možností co nejtišší" PC. ;-)
Díky.
Ferin
Junior

Odeslat příspěvekod Baxos 9. 10. 2019 09:33

pokial chces vykon tak ano, pokial chces ticho tak nie
Baxos
Junior

Odeslat příspěvekod Ferin 9. 10. 2019 09:50

Dobře. Beru v potaz. Bylo by tedy možné konkrétně a věcně zhodnotit tu "moji" sestavu (řekněme se sníženým požadavkem na pomezí classic a LN) a zodpovědět mi těch pár otazníků a případně navrhnout adekvátní tišší Intel alternativu?
Už se mi z toho (už nějakou dobu trvajícího) vybírání začíná zavařovat vše po těle a rád bych se taky konečně už vyspal (a byl i ženě ku prospěchu). :-D
Navíc s mou stávající starou šunkou je ta práce (pokud se to tak dá vůbec nazvat) na poztrácení posledních zbytků nervů.
Ferin
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 9. 10. 2019 11:06

Na cem doposud pracujes?
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ferin 9. 10. 2019 11:21

Jejda. Teď z hlavy přesně nevím. Je to tak 10 (možná i více) let starej šunt.
Tuším AMD Athlon II a 4GB RAM. 2 klasický HDD po 500GB, jeden rozdělenej na systémovou a úložnou část. Grafárna myslím integrovaná. Hlučný je to docela dost a to jsem ještě kvůli vibracím dával do skříně pěnový vycpávky.
Holt byly jiný priority. Časový i finanční (psychicky dost zatěžující stavba baráku a dvě dost náročný malý děti). ;-)
Ferin
Junior

Odeslat příspěvekod atti.hombre 9. 10. 2019 15:49

To HDD bude počuť furt- i v Himure. Ale mne sa zapne disk len pri exporte fotiek naň. Himuro sa dá položiť na dno bedne na tenkú penu - hodne sa to utlmí. Ak chceš ticho ( LN to nebude ) aj tak treba vymeniť všetky vetráky ako na bedni tak i na chladiči CPU. R 5 1xxx mi ide tichúčko- ale už som ti spomínal,že mám pasívnu GPU. Neviem ako je na tom Ryzen 3xxx.

R5 3600 + Freezer 34 + 2x Arctic fan... MSI B450M MORTAR MAX by malo byť v pohode ( aj ked radšej by som videl Full ATX formát ) ... Corsair RM 650x je dobrá volba... bedňu kludne SPC Regnum RG4T - je i v bielej farbe.
Ak potrebuješ ozaj 4TB HDD tak by som volil skôr 2x 2TB 2,5" HDD - o hodne tichšie. 1x SSd systém+ 1x SSD na zdrojové dáta a knižnice.
Ryzen7 5700G, B550 A, 32GB 3600MHz G Skill, Sam.970 Pro ,DT01ACA200 , RM 650x ...
Pentax K-3II Silver Edition
https://eu.zonerama.com/attihombre/245758
atti.hombre
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bandolier.wz 10. 10. 2019 00:16

Baxos píše:ak chces co najtichsi PC, treba ist od Ryzenu k Intelu.

tos vymyslel sám?
:hmm: CW DAC 1 NG basic + BVaudio A300SE + VMA-II S :hmm:
bandolier.wz
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ferin 10. 10. 2019 09:05

KineCZek píše:Na cem doposud pracujes?


Tak je to AMD Athlon II X2 250 3 GHz, RAM 4 GB.
Proč?
Z toho už asi nic nepoužijem. :-))

-- 10. 10. 2019 10:19 --

atti.hombre píše:Himuro sa dá položiť na dno bedne na tenkú penu - hodne sa to utlmí.

Díky.
Jen položit? Bez fixace?

atti.hombre píše:Ak chceš ticho ( LN to nebude ) aj tak treba vymeniť všetky vetráky ako na bedni tak i na chladiči CPU.

Jasně. S tím počítám. Mám to v té poslední verzi sestavy.
A do té Fractal Design Define S je třeba kolik navícových větráčků? Všiml jsem si, že obvykle se dokupuje 6
F14, v popisu má ale 9 pozic na větráky.
A pro LN je špatně co?

atti.hombre píše:MSI B450M MORTAR MAX by malo byť v pohode

I do budoucna?

atti.hombre píše:aj ked radšej by som videl Full ATX formát

Ty druhý dvě, co tam jako alternativy, jsou Full ATX, ne? Nebo ty nejsou vhodný?

atti.hombre píše:Corsair RM 650x je dobrá volba

Lepší než ten Seasonic?

atti.hombre píše:bedňu kludne SPC Regnum RG4T - je i v bielej farbe.

To byla má první volba, líbila se mi vzhledově, cenou i vybavením, ale pochopil jsem tu, že z hlediska hlučnosti lze daleko lépe. Obvykle se tady doporučují ty Fractaly.
Z hlediska hlučnosti (a chlazení) je jedno, zda ATX, nebo mATX?

atti.hombre píše:Ak potrebuješ ozaj 4TB HDD tak by som volil skôr 2x 2TB 2,5" HDD - o hodne tichšie.

Nějaký konkrétní typ, nebo je to jedno? A proč 2? Kvůli ceně?
To by pak nebyl ten Himuro třeba?

atti.hombre píše:1x SSd systém+ 1x SSD na zdrojové dáta a knižnice.

To se dá dát na jeden, ne?
Chtěl bych mít ve skříni taky nějakou rezervu do budoucna.
Ferin
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron