Kvalitní notebook na úpravu a vyvolávání fotek do 20k

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Asanoth 12. 10. 2019 12:17

Ahoj,
můj současný notebook ASUS K52JC (2010) už pomalu fyzicky dosluhuje (rozpadá se, nefungují některé USB porty) a taky mi přestává trochu stačit výkonově. Po Vánocích nebo na jaře bych proto chtěl koupit něco nového.

Používám ntb na internety, streaming videí, nějaké ty kancelářské věci, na filmy (720p) a na zpracovávání fotek. Začal jsem fotit do RAWu a s tím si procesor už neporadí ani u 18MPix, natož u 24MPix (udělal jsem si radost novým foťákem). Nebo poradí, ale některé úpravy trvají fakt strašně dlouho. Občas míchám nějaké hudby v Reaperu a používám dost VST, a to i na živé hraní a pak už počítač občas taky nestíhá a ,podle množství VST, se zakousává. Čas od času něco vytvořím ve Photoshopu CS2. Nepoužívám už snad žádné 3D programy.

Současná sestava: i3 M350 2,27 GHz 64bit, 4 GB RAM, GeForce 310M 1GB + integrovaná (Optimus), SSD Crucial 256 GB + HDD WD Blue Mobile 2TB místo DVD mechaniky (obojí dokoupeno)
Pokud zrovna nedělám ty fotky (RAW), nebo nepracuju s VST, tak běhá plynule. Snažím se ho tak nějak udržovat SW v pořádku.

Původně jsem zvažoval repasovaný kus, protože jsem si chtěl (nechat) dát místo DVD mechaniky ten svůj 2TB disk, ale zjistil jsem, že v některých NTB je prázdný slot na druhý disk, kam by mi nějaký servis, ba možná i prodejce, jistě byl s to nainstalovat ten můj bez porušení záruky.

Moje představa (přehled o HW jsem měl naposled tak před 10 lety, takže můžu pro svoje potřeby být dost mimo realitu):

Slušný procesor (4jádro?, i5-i7, nebo Ryzen 5-7?, tady tápu, co by mi mohlo stačit)
RAM min 8GB (mám v práci a stačí, ostatně mi docela stačí i těy 4GB, nebo bych měl zvažovat víc?)
GPU - mám pocit, že mi stačí integrovaná?
SSD >=250 GB(rozdělím do 2 oddílů, systémového a SW) + slot na nový HDD WD Blue Mobile 2TB

Monitor: Min 15,4 úhlopříčka. Nebránil bych se možná i většímu, viděl jsem i nějaké 17, ale trochu se bojím, že to bude už moc obluda. Externí monitor (na ty fotky) nechci, přeci jen si fotím jen tak pro radost. Jakou zvolit technologii zobrazování (jsou i nějaké rozdíly v šetrnosti k očím)? Raději matný, ale teď mám lesklý a žiju. Současný monitor má poměrně značné rozdíly v podání barev i při mírném odklonění, toho bych se rád vystříhal, na ty fotky to není úplně dobré.
Zvuk: Kdyby měl nějaké lepší integrované repráčky, bylo by to fajn, ale 98% času jedu stejně přes externí bedny, takže to není nutné. Otázkou je, jestli dneska i integrované repro u notebooku za 5000 není mnohem lepší, než to, co mám teď: To asi platí u všech kategorií...

Konektivita: Min 3x USB, čtečka SD karet (když bude nějaká rychlejší, tím lépe), zvuk vstup a výstup zvlášť.
Klávesnice ideálně s numerikou, včetně všech Pgup Pgdn End Home kláves. Aby se na ní psalo alespoň tak dobře jako na té, co mám teď. Nepoužívám myš, jen touchpad.

Zdroj a chlazení: Chci, aby se ten počítač nepřehříval ani u zpracování těch RAWů (můj to nedělá). Kdyby moc neřval, bylo by fajn, ale ten můj ASUS asi ani tenkrát nespadal do kategorie "tichý" a nemám s ním problém. Ale když jsem před lety hrával, tak už trochu slyšet byl :D .

Konstrukce: Líbí se mi celokovové NB, ale hlavní je uživatelský komfort, takže pokud by z toho měla být rozpálená plotna, raději plast (s rámem?). Chci, aby se v případě potřeby do toho počítače dalo vlézt a něco opravit. Přinejmenším vyndat CMOS baterku. Přenáším ten počítač velmi omezeně, takže jestli má kilo a půl nebo dvě a půl je mi v podstatě jedno, důležitější je bytelnost.

Výdrž: Ten svůj NB používám na zásuvce, v pořadí třetí baterka už má funguje jen jako těžítko.Kdyby to z té zásuvky šlo vyndat a přenést třeba ze stolu na stůl, tak by to bylo fajn :D . Chtěl bych, aby baterka šla vyndat zvenku, nebo aby byla jiná možnost tvrdého restartu i když je ten NB úplně zamrzlý.

Ten současný notebook už mám skoro 10 let a byl bych rád, kdyby mi ten další vydržel podobně dlouhou dobu. Ale je pravda, že když jsem se ptal na fórech na ten Asus, tak mi všichni říkali, ať si koupím ProBook, že tohle nevydrží. A byť v něm mám už třetí baterku, úplně mrtvou (výdrž bez baterky <1 vteřina) a praskla mi objímka monitoru, šlape v pohodě. Takže... tak.

Původně jsem koukal na nějaké HP, Dell a tak, ale pak jsem se někde dočetl, že Acer, který mám zařazený jako aušus, je prý už dobrý a ty Aspire a Swift vypadají dobře: Jen podezřele levně.
Ale kromě konrétních tipů by mě i zajímalo, na co bych se měl zaměřit a jak vybavený NB vlastně potřebuju.

Rád bych se vešel do 20 000. Když to bude za 14, tím líp, ale nechci na tom zbytečně šetřit.

Kdyby si někdo našel čas, poradit, budu rád :) .
Díky!
Asanoth
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 12. 10. 2019 17:03

Chcete toho opravdu hodně a cenový limit je nízko.
Podívejte se na tento předváděcí kus - HP Pavilion 15
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Chipoun 12. 10. 2019 18:26

Po vánocích nebo na jaře kdy chcete kupovat bude nabídka zase o něco odlišná...
Chipoun
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod meda2016 12. 10. 2019 20:31

Myslím si, že na počátku jara bude mít tahle řada DELL tu správnou cenu
https://www.alza.cz/dell-g3-15-gaming-new?dq=5652648
i5 9300H Cof-fee Lake, 15.6" IPS matný 1920 × 1080, RAM 8GB DDR4, NVIDIA GeForce GTX 1050 3GB, SSD 256GB, numerická klávesnice, podsvícená klávesnice, ... USB 3.2 Gen 1, USB-C, ... Windows 10 Home (NBD)
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod kuba12345678 12. 10. 2019 21:07

pridejte 10-15k a mate zakladni kvalitni notebook + monitor 10k, kvalitni mys a klaveska dalsi 3000, celkem tedy cca 45000 a mate svuj notas.
meda2016: on nepise, ze chce herni smejdsky notebook, ktery se nehodi ani na hrani her.
Chce to na upravu fotek, nutny je tedy monitor a dokovaci stanice. to maji jen busines notebooky od dell, hp a lenovo. ne "herni" smejdy
kuba12345678
Junior

Odeslat příspěvekod meda2016 12. 10. 2019 23:15

Kubíku, to že prodejce uvádí NB jako "herní" neznamená, že někdo nutí Asanoth-a na něm hry provozovat. Je vidět podle tvého seznamu HW, že jsi požadavky tazatele snad ani nečetl.
Nicméně, kde je, místo těch machrovsky nahozených cen, konkrétní odkaz na typ od tebe?
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod Asanoth 13. 10. 2019 06:53

Nepřidám 10-15k, kdybych v něčem viděl významnou přidanou hodnotu, jsem s to přidal jednotky tisíc.
Dock nepotřebuju, externí monitor nepotřebuju, resp. nemám. Zpracování fotek je jen jedna z činností, které na tom provádím a jde mi spíš o to, aby to HW utáhl.

Vím, že nabídka bude za čtvrt roku trochu jiná, proto by mě zajímalo i jak vybrat panel displeje (jde někde najít nějaké objektivní porovnání?), jestli stačí i5, jestli má význam zvažovat Ryzen... atp.

Co se týče herních NB, jednak tam připlácím zbytečně za GPU, druhak se vluzuje myšlenka, že je tam hezká kastle na úkor třeba její pevnosti (řekněme ve srovnání s Probookem ve stejné ceně).

Pavillony mám zafixované jako šmejdy, ale znovu, je to fix z roku 2010. Už to neplatí?

Jinak používám Zoner Photo Studio 15.
Asanoth
Junior

Odeslat příspěvekod meda2016 13. 10. 2019 12:49

V pořádku, vybral sis. Na začátku března tam jistě bude ve tvém cenovém limitu
HP ProBook 450 G6 s tebou uvedenými parametry.
Co se už musí vyhledat zvlášť je obsažený barevný prostor displeje a věrnost barev i gradace. To, řečeno jen na okraj, splňují spíš některé monitory v ceně stejné, jakou máš pro NB.
Ještě jedno off-topic ....."na výkonném přenosném počítači Dell XPS 15 (9570)"
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod Asanoth 14. 10. 2019 14:44

No počkej, "vybral sis", právě nevybral :D .

Na ty barevné prostory koukám, není to teda žádná sláva...

Na jiném fóru mi byl doporučen repasovaný ZBook G2. Vypadá dobře, akorát se bojím 5 let staré elektroniky. G3 už chodí kolem 30k a to je na mě moc :-/ .
Co si o tom myslíte?

Ten Dell je super, no, ale stojí 40 :D .
Asanoth
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 14. 10. 2019 15:24

Z repasu bych měl v tomhle konkrétním případě docela strach.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod meda2016 14. 10. 2019 18:13

Máme říjen a do "Po vánocích nebo na jaře" jsou 3 měsíce nejméně. Jak zmínil Chipoun, bude jiná nabídka a možná lepší ceny nynějších modelů.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod Asanoth 15. 10. 2019 06:10

KineCZek píše:Z repasu bych měl v tomhle konkrétním případě docela strach.


Proč právě v tomhle případě?

meda: To sice ano, ale rád bych pak chytnul nějakou akci, pokud bych kupoval nový a měl už jasno, po čem mám koukat. Teď se orientuju na ty obrazovky a zjišťuju, že teda žádná sláva... Zrovna ten Dell G3 á jeden z nejhorších panelů z těch, na které jsem koukal, minimálně z hlediska podání barev.

Ale pořád mám ty konkrétní dotazy, např. ten procesor: Stačí i5? A pokud, tak od kolikáté generace? Mám koukat po Ryzenu (5,7?)?
Asanoth
Junior

Odeslat příspěvekod Asanoth 17. 10. 2019 16:27

Co třeba tohle?
https://pc.bazos.cz/inzerat/110485823/n ... 710-17.php
Případně patnáctka, kdyby přišla...

V čem je problém s tím Zbookem?
Asanoth
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 21. 10. 2019 09:48

Ten link máš špatně, nutno zkopírovat link a použít tag URL.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Asanoth 21. 10. 2019 18:12

Naposledy upravil Asanoth dne 22. 10. 2019 08:46, celkově upraveno 1
Asanoth
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků