Upgrade stream PC - 45K,classic/LN

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Aventedor 20. 10. 2019 15:35

Zdravím pánové,
vím, že se tu rozdávají cenné rady a tak jsem tu chtěl po 2 letech znovu o radu požádat.

Aktuálně mám v sestavě: Ryzen 7 1700, AsRock X370 Taichi, Evga 1080ti FTW3, u které jsem nedávno měnil chladič za Raijintek Morpheus II a dal na to 2x NOCTUA NF-A12x25-PWM, zdroj Corsair RM650x, 16GB G.Skill Trident Z 3466MHz (jedou pouze na 2933), Define C TG, F12/14 silent ventilátory, 2TB 2,5" HDD, 2,5" 500GB MX200.

S původní sestavy si chci nechat GPU, HDD a možná zdroj, pokud bude dostačující na taktování.

POZADAVEK (NE)HLUCNOSTI Classic/LN
UCEL PORIZENI SESTAVY Streaming 80%, zbytek filmy, občas photoshop, ale žádný video render a podobně.
FINANCNI LIMIT 45 000,- Kč
OPERACNI SYSTEM pokusím si sehnat legální OEM, než drahou krabicovku
SESTAVITE SI PC SAMI? Ano
BUDETE TAKTOVAT? Ano

V první řadě proč upgrade: Tehdy ještě nebylo moc z čeho vybírat u procesorů, intel měl "jen" 4 jádra a tušil jsem, že by mě to limitovalo + se mi nelíbilo, jakou dával Intel pod IHS pastu, delid jsem prostě nechtěl, Ryzen byl už pár měsíců venku a já tak nějak doufal, že vše poběží bez potíží. V taktování jsem popravdě stál tak trochu amatér. Paměti jsem rozběhal jen na 2933 MHz při použití XMP profilu a procesor jsem zvládl nastavit "pouze" na 3,7GHz, ale memtest několikrát proběhl posléze bez potíží a OCCT s linpack také. Aktuálně v naprosté většině případů hraji spolu se zapnutým streamem, cpu vytížení je okolo 40-60%, jak kdy. Nicméně mi to dovoluje pouze stream na HD a ještě k tomu na faster preset. U některých cpu náročných her jako je třeba Division 2 jsem měl s procesorem poměrně slušné problémy a nedával to. Holt říkal jsem si, že s trochou štěstí budu mít alespoň na 4 roky pokoj, ale úplně to nevyšlo podle plánu... Do toho si ještě první generace úplně nerozuměla s paměťmi atd.

Čili aktuálně přemýšlím a váhám mezi Ryzen 3900x, nebo intelem 9900k. Dual pc setup na stream nechci. U Ryzenu mě stále tak nějak odrazuje ta celková nejistota, na jakou frekvenci se mi jej podaří nataktovat. Nicméně vím, že bych měl být schopen streamovat na 1080p při medium presetu bez ztráty snímků na streamu.

Nevím, jak si stojí 9900k při stejném nastavení. Obávám se, že by zde k občasným ztrátám snímků docházet mohlo, ale nemám jak to vyzkoušet/otestovat, nezbývá mi nic než se spolehnout na názor někoho, kdo tu možnost má. Další věcí, co mě u AMD odrazuje jsou x570 desky. Jednak jejich cena, jednak jejich aktivní chlazení chipsetu, nicméně co lidi říkají, tak se dá u leckterých desek větrák nakonfigurovat a je takřka neslyšný, ale znovu - nemám to sám jak ověřit.

Možností je vzít třeba nějakou x470 desku a flashnout bios a ušetřit tak nějaké peníze. Nicméně co třeba taková kompatibilita pamětí a podobně? No, proto se tu chci zeptat asi především a uvidím, co mi bude doporučeno. Vím, že AMD zde takřka vůbec nefrčí a nedivím se tomu, nejde mi o počet jader, primárně chci bez potíží rozjet streamy s požadovanou kvalitou.

Odkaz na komponenty: https://www.alza.cz/nakupni-seznamy.htm ... D696F657C9
poznámka: nejsem si jistý zdrojem, zda 650x utáhne při taktování i 3900x/9900k, přijde mi to už takové na hraně. Vzal bych případně RM850x/HX850

cpu/deska - viz moje váhání výše

RAM: nemusí být RGB, není to pro mě striktní, pouze vím, že tyto by měli dobře s Ryzenem fungovat pro nastavení infinity fabric, další paměti jsem nezkoumal.

skříň: Budu nakonec brát Lian Li O11 Dynamic XL ať už z Overclockrs UK, nebo od nás, pokud ji nějaký prodejce zařadí do prodeje. Vím, že není odhlučněná, ale o to mi přednostně nejde.

Chladič: vím, že jsou u lehce výkonnější se 140mm ventilátory, nicméně už to jsou fakt monstra, líbí se mi, že tento je poměrně kompaktní a přesto velmi účinný, byť taky pěkně drahý.

ventilátory: již doma mám 2x 120mm sterrox a 4x 140mm NF-A14 PWM

SSD: nechci úplný *****, ale pro své použití nepotřebuji ani výkonné PROčko, myslím, že na ty hry/pár programů a systém to bude stačit.

To bude vše, díky všem za čas a trpělivost

P.S vím, že stručné příspěvky mi nikdy nešly, za to se omlouvám.
AMD Ryzen 1700, Arctic Freezer 33 Plus, ASRock X370 Taichi, 4x8GB Trident Z F4-3466C16D-16GTZKW, EVGA GeForce GTX 1080 Ti FTW3, HDD 2TB 2,5" Seagate Barracuda, SSD 500GB MX200, Corsair RM650x, 4x F14 silent, 2x F12 silent, Fractal Design Define C TG
Aventedor
Junior

Odeslat příspěvekod vuLva 21. 10. 2019 10:19

vuLva
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 21. 10. 2019 11:49

heh
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Aventedor 21. 10. 2019 14:21


Samozřejmě si tyhle videa dokážu najít sám, ale proto se tu neptám.

KineCZek píše:heh
:hm
AMD Ryzen 1700, Arctic Freezer 33 Plus, ASRock X370 Taichi, 4x8GB Trident Z F4-3466C16D-16GTZKW, EVGA GeForce GTX 1080 Ti FTW3, HDD 2TB 2,5" Seagate Barracuda, SSD 500GB MX200, Corsair RM650x, 4x F14 silent, 2x F12 silent, Fractal Design Define C TG
Aventedor
Junior


Odeslat příspěvekod blAster_ 31. 10. 2019 10:40

Neni nutne menit desku ani zdroj. Staci update BIOSu a CPU muzete vymenit za 3900X. Zbytek sestavy klidne muze zustat stejny.
blAster_
Junior

Odeslat příspěvekod Aventedor 31. 10. 2019 11:58

Děkuji za názor. Co se desky týče, chtěl jsem se vyvarovat potížím s kompatibilitou a pod. Obzvláště když vidím, jak se Asrock stará o své memory QVL, takže jsem vzal nakonec zmiňovaný aorus master. Zdroj se mi moc brát nechtělo, sice má 3900x vyšší tdp a i přesto by neměl být ten RM650x problém, ale chtěl jsem se zkrátka vyvarovat případným nedostatkům. Asi si většina lidí bude klepat na čelo, ale co už.
AMD Ryzen 1700, Arctic Freezer 33 Plus, ASRock X370 Taichi, 4x8GB Trident Z F4-3466C16D-16GTZKW, EVGA GeForce GTX 1080 Ti FTW3, HDD 2TB 2,5" Seagate Barracuda, SSD 500GB MX200, Corsair RM650x, 4x F14 silent, 2x F12 silent, Fractal Design Define C TG
Aventedor
Junior

Odeslat příspěvekod pufko 1. 11. 2019 11:01

Aventedor píše:U Ryzenu mě stále tak nějak odrazuje ta celková nejistota, na jakou frekvenci se mi jej podaří nataktovat. .
Na toto je velmi jednoduchá odpoved = NETAKTUJ, lebo aj po OC je ten nárast výkonu smiešny. Nehovorím o číslach v benchmarkoch, ale o reálnom pocite
pufko
Junior

Odeslat příspěvekod Aventedor 1. 11. 2019 20:56

hej zrovna jsem před nedávnem díky BuildZoidovi našel jeden menší anglický discord server kde se oc docela probírá a i lidem bez větších vědomostí jsou ochotni leccos vysvětlit, aniž by se u toho tvářili stylem: "Víš o tom *****, tak se do toho raději nemontuj, než něco posereš". Ono asi každý někde musel začínat, každý má vědomosti na jiné úrovni a tak holt né každý se musí tvářit jako by o tom měl vědět první poslední. No každopádně bylo mi doporučeno zůstat u auto oc a jen nastavit PBO a spíše ladit paměti pro co nejlepší výsledky. Koneckonců i na Gamers Nexus oběcně auto oc u Ryzenů popisovali jako "best performance right after the box", což tedy osobně chápu tak, že se AMD snaží vydávat cpu s takovým auto oc, které bude ještě stabilní a zároveň uživatel nebude muset ty hranice posouvat tak, jako je tomu u Intelu. Zde chápu overclockery kteří na intel nedají dopustit ať už kvůli jistotě ve stabilitě, tak i možnostem v taktování, které zde mají. u AMD CPU je to zkrátka nikam moc nepustí.

P.S. ať už se tu kdekomu mé myšlenkové pochody zdají zcestné, tak jsem zde nikdy nedal dopustit na názory lidí jako je Python, Kin a podobně, respektuji je jako osoby se zkušenostmi přesahující znalosti naprosté většiny lidí a rád si jejich příspěvky přečtu a něco se přiučím. Koneckonců kdybych hledal čistě herní sestavu tak neváhám a hrábnu po intelu, nicméně mi přijde, že pokud člověk pro své využité hledá sestavu stavěnou na AMD tak je automaticky za "hlupáka co o tom ví kulové a nenechá si poradit" a to mě trochu mrzí, nicméně hádat se tu s nikým nechci a nebudu, respektuji názor každého.
AMD Ryzen 1700, Arctic Freezer 33 Plus, ASRock X370 Taichi, 4x8GB Trident Z F4-3466C16D-16GTZKW, EVGA GeForce GTX 1080 Ti FTW3, HDD 2TB 2,5" Seagate Barracuda, SSD 500GB MX200, Corsair RM650x, 4x F14 silent, 2x F12 silent, Fractal Design Define C TG
Aventedor
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků