Upgrade PC pro QHD 144hz

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod alouard 26. 10. 2019 08:51

Ahoj,

Přemýšlím, že bych vyzkoušel 144Hz monitor, předběžně mám vybráno:

https://www.alza.cz/27-lg-27gl850-b-d5672722.htm

V současné chvíli mám 60Hz QHD VA panel a dá se říct, že všechny hry jsem měl asi nastavené na max. detaily a měl víceméně stabilních 60 FPS. Snad jen ve Witcher 3 jsem vypínal HairWorks...

Nicméně předpokládám, že pokud budu chtít nějak stabilně dvojnásobek FPS při zachování QHD rozlišení, budu asi muset zrevidovat HW, případně jít do FHD 144Hz monitoru...

Co se mé sestavy týče, konfigurace je následující:

Asus Z170i Pro Gaming
i5 6600K
2x8 GB DDR4 2400
MSI GeForce GTX 1070 GAMING X 8G
Corsair RMx Series RM550x 550W

Kdybych chtěl hrát v QHD rozlišení s tím, abych nemusel teď a ještě nějakou dobu snižovat detaily, stačilo by vyměnit GK, nebo bych musel něco udělat i s CPU ? Co se taktování týče, na GK ani CPU jsem zatím nesahal, nebylo to potřeba. Navíc předpokládám, že při přechodu na 144Hz panel by mně OC stejně moc nevytrhlo :-)

Díky za rady
alouard
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 26. 10. 2019 09:13

2080 Super, 2080Ti. Procesor by se hodil 9700k nebo lepší, ale s tím i deska.

A 100% půjde vyměnit i zdroj, nejspíš i skříň aby to pobrala a uchladila.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod alouard 26. 10. 2019 09:44

Díky.

Skříň mám Fractal Design Define Nano S (Chladič CPU + ventilátory Noctua), ale tam jsem uvažoval o výměně za něco typu cube - aby se mi vešla do poličky (výška do 32 cm).

Zdroj by to opravdu neutáhl ? Měl jsem za to, že 550W bude stačit s rezervou i pro případný upgrade.

No, ale stejně, pokud bych měnil ještě MB a CPU, tak bych nejspíš celý počítač prodal tak jak je a složil si nový, tím spíš, když mi úplně nevyhovuje skříň.

Pokud by stačilo jenom vyměnit GK za 2080, tak bych se zbytkem komponent nic nedělal.

Zeptám se, už totiž nemám takový přehled - jak jsou na tom současné MB s podporou Speedfan ? Pokud bych teda měnil MB + CPU. Případně doporučil bys něco k 9700k ?

Má případně ještě smysl koukat na Ryzeny ? AMD se v posl. době docela vzpamatovalo...
alouard
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 26. 10. 2019 10:19

Ryzen 0 šance SF.

ASRock 390 půjde.

2080 dej, ale výkon bude pořád na houby, procesor nebude stíhat. OC malinko pomůže, ale ne dramatický. Zdroj bude přetížen, neshoří, ale hlučné to bude nechutně.

Idea itx mini stroječku s maxi výkonem konec konců vyústí v Boeing v 1000 z 1000 pokusů.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod alouard 26. 10. 2019 11:25

OK, takže desku vyberu jednu z:

https://www.czc.cz/zakladni-desky/produ ... =sMini-ITX

Zdroj 650W ? Pokud bych teda šel do kombinace 2080 + 9700k.

Co se hlučnosti týče, stačí mi, když budu mít ticho při práci, což znamená Office.

V současné chvíli to je tak, že při nízké zátěži mám ventilátory nastaveny na cca 200 RPM + na GK minimální otáčky, zdroj se chladí pasivně. Což je OK, nic neslyším.

Naopak v zátěži (hry) mám nastavené otáčky poměrně vysoko, ale to mi nevadí, protože mám sluchátka.
alouard
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 26. 10. 2019 11:33

Phantom a osobně 750 raději.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod alouard 26. 10. 2019 12:17

U té desky jsem spíš uvažoval nad:

https://www.czc.cz/asrock-z390m-pro4-in ... 50/produkt (protože mATX), CPU bych kvůli vyšší frekvenci vzal 9700k, ale netaktoval bych. U posledních dvou sestav se ukázalo, že v momentě kdy se přestává dostávat výkonu už OC stejně nemá smysl.

+ tato skříň

https://www.czc.cz/corsair-carbide-seri ... 01/produkt

S tím, že bych si ještě prošel pár buildů - abych věděl, jak tam vychází milimetry a co a jak tam pasuje. Jsem poměrně limitován rozměry, takže si úplně nemůžu vybírat...
alouard
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 26. 10. 2019 13:18

Ok, klidně Mko.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod alouard 29. 10. 2019 09:25

OK, díky.

Tak jsem dal dohromady komplet novou sestavu (vč. 2x8G RAM, chlazení, 1 TB NVMe, SuperNOVA 750 G2...) a vychází to na nějakých 45 tis. s DPH.

No, tak jsem zatím ještě objednal tento monitor:

https://www.tsbohemia.cz/aoc-24g2u-23-8-_d333726.html

Abych zjistil, jestli těch 144 Hz potřebuji k životu :-) A pokud ano, tak jestli se případně obejdu bez QHD. A pokud bude potřeba QHD i 144 Hz, tak objednám nové LCD a komplet nové PC :-)
alouard
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod C.I.S.I. 29. 10. 2019 12:17

Hodil bys link na kompletni sestavu, prosim? Taky premyslim o upgradu stejneho razu, tak by to pro me byla fajn inspirace. Diky!
C.I.S.I.
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 29. 10. 2019 13:03

144GSync QHD je velice návykové...
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod alouard 29. 10. 2019 21:57

C.I.S.I.:

Měl jsem vybráno:

MB: https://www.czc.cz/asrock-z390m-pro4-in ... 50/produkt
CPU: https://www.czc.cz/intel-core-i7-9700k/246375/produkt
GK: 2080, pravděpodobně bych vzal nějakou verzi od MSI, mám s nimi dobré zkušenosti
Zdroj: EVGA SuperNova 750W
Chlazení Noctua, ale přemýšlel jsem i o AC, nakolik potichu při nízké zátěži zvládne být asi obojí, konkrétní typy podle skříně kterou jsem si ještě nebyl 100% jist.


Ale jinak jsem dneska pár hodin testoval ten 144 Hz FHD monitor...

Podotýkám, že jsem měl vše správně nastavené :-D A těch 144 Hz to skutečně zobrazovalo, ve všech hrách co jsem zkoušel (vč. akčních) a...

Rozdílu v plynulosti zobrazení jsem si všiml okamžitě už ve Windows, nicméně, že bych si řekl: "WOW, jak jsem bez toho doteď mohl být ???" Tak to úplně ne... Spíš jsem po delším hraní ten rozdíl přestával vnímat, když jsem se na to přestal zaměřovat.

Pokud by upgrade spočíval jen ve výměně GK + LCD (určitě bych chtěl zůstat u QHD) a vešel bych se řekněme do 10 tis. (po odečtení ceny pův. HW), tak bych si možná řekl, proč ne a šel do toho... Jenže ono to tak úplně nevychází.

Takže zatím zůstávám u stávajícího setupu...

KineCZek: Ještě jednou díky za rady.
alouard
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 29. 10. 2019 23:18

nz :)
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kafooo 31. 10. 2019 11:31

alouard píše:C.I.S.I.:

Rozdílu v plynulosti zobrazení jsem si všiml okamžitě už ve Windows, nicméně, že bych si řekl: "WOW, jak jsem bez toho doteď mohl být ???" Tak to úplně ne... Spíš jsem po delším hraní ten rozdíl přestával vnímat, když jsem se na to přestal zaměřovat.



mel jsem to uplne stejne, koupil jsem novy pc, 2k/144hz monitor a prislo mi, ze jsem si nijak extra nepolepsil, rozhodnej sem nevidel zadny extra rozdil vzhledem k tomu, ze 144hz ma skoro vlastni nabozenstvi...

Ovsem po mesici na 144hz jsem reklamoval monitor a nez se reklamace vyresila, tak jsem pouzival nejakou dobu fullhd/60 hz monitor a hnus velebnosti teda, bylo to takove divne, sekane, vubec mi to neprislo plynule... uz bych na 60hz fakt nikdy hrat nechtel :D (a to hraju z 90% rpgcka, zadne competitive fps)
kafooo
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků