Ryzen 5 3600 v male mATX bedne, schudne ?

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod muhaha 30. 10. 2019 10:52

Zbyla mi tady krasna krabice: Streacom F1CWS EVO
(https://streacom.com/products/f1cws-evo-chassis/)

A rikal jsem si, ze bych si postavil dalsi/malej hypevisor ( openstack single node jako HV + k8s ) na homelab, problem je, ze uplne neodhadnu, jestli se tam ta elektronika nebude pect. Ale nerad bych kupoval neco vetsiho, protoze to musim zaintegrovat do obyvaku... A druhak snad 120,140 nebo 160W jako zdroj bude stacit.

CPU: Ryzen 5 3600
RAM: 2x32G
OS: Intel 660p M.2 512GB SSD NVMe
DATA: Intel 660p M.2 512GB SSD NVMe
MB: ASrock Rack X470D4U2-2T -> ~9000 Kc ( iGPU,IPMI,10G)
FAN: NOCTUA NH-L9a-AM4
FAN_CHA: 60x60x25 Noctua
PSU: Streacom Nano Fanless PSU ( Ted nevim, jestli mam 120,140 nebo 160W verzi )

S pametma to bude take problem:
CMK64GX4M2D3000C16,pripadne CMK64GX4M2E3200C16 jedinne, ktere jsem nasel pro desktop, to bych sel asi cestou desktopove mATX desky a Ryzen 3400G.
Pocitam ze 2400Mhz ECC pamet pujde jeste o tretinu ceny nahoru, ale to snad neovlivni to, jestli se HW bude zbytecne smazit v teto skrini
muhaha
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 30. 10. 2019 12:28

Ryzen 5 3600 není vybaven APU.
K daným účelům musíš použít APU s TDP do 35 W, tj. na platformě AM4:
2200GE
https://www.amd.com/en/products/apu/amd-ryzen-3-2200ge
2400GE
https://www.amd.com/en/products/apu/amd ... pro-2400ge
3400GE
https://www.amd.com/en/products/apu/amd ... pro-3400ge
Největším zdrojem odpadového tepla budou pak oba SSD.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod muhaha 30. 10. 2019 12:56

APU prave nepotrebuju, mrkni na X470D4U2-2T, ma IPMI, krom jineho, ale ta cena je nesmyslna a ASRack nema uplne dobrou podporu firmwaru, jako Supermicro.

3400GE je snad jen pro OEM trh, ne?

ECC u 3600 by melo fungovat v unbuffered unregistred verzi, akorat nemuzu najit vhodneho kandidata na dual channel kit

Doma na PC mam chladice na SSD AXAGON CLR-M2 ALU a muzu rict, ze teplota sla o neco dolu, jestli to pujde vubec zapasovat vedle sebe a neco to prinese, tak bych to mrsknul i do tohodle setupu
muhaha
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 30. 10. 2019 14:04

Jak muze byt nekdo takto hloupy ... :oboze

Pardon - nic osobniho. Sam take nerozumim treba motorovym olejum, zapalovacim svickam a rozdilum mezi tlumici. Ale rozhodne netvrdim, ze "pruziny na kolech nepotrebuji, kdyz mam tlumice" a podobne zh.ov.ad.il.os.ti ... ?!

Ano, narazim tim na "APU nepotrebuji". To znamena, ze nepotrebujes, aby dany pocitac sel vubec zapnout? Tak na co jej tedy planujes kupovat proboha? A jak jej (nejspis?) chces zapnout BEZ GRAFICKE KARTY, kdyz PCIe grafiku v seznamu HW nevidno a "nepotrebujes APU"?!

:hm Ale hlavne ze resis nesmysly ECC. Ktere stejne nefunguje se 2/3 biosu a ages ... a to mam jeste, obavam se, velmi optimisticky odhad.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod muhaha 30. 10. 2019 14:19

Jak muze byt nekdo takto hloupy ... :oboze

Pardon - nic osobniho. Sam take nerozumim treba motorovym olejum, zapalovacim svickam a rozdilum mezi tlumici. Ale rozhodne netvrdim, ze "pruziny na kolech nepotrebuji, kdyz mam tlumice" a podobne zh.ov.ad.il.os.ti ... ?!

Ano, narazim tim na "APU nepotrebuji". To znamena, ze nepotrebujes, aby dany pocitac sel vubec zapnout? Tak na co jej tedy planujes kupovat proboha? A jak jej (nejspis?) chces zapnout BEZ GRAFICKE KARTY, kdyz PCIe grafiku v seznamu HW nevidno a "nepotrebujes APU"?!

:hm Ale hlavne ze resis nesmysly ECC. Ktere stejne nefunguje se 2/3 biosu a ages ... a to mam jeste, obavam se, velmi optimisticky odhad.

Vim, ze se necituje, nebo neodpovida primo oslovenim na predchazeji komentar vlakna,
ale jak muze byt nekdo tak hloupy a takto bezprizorne / mistr sveta amuleta / vyrknout neco tak urazliveho, kdyz by mel byt sam vzorem, treba i moralnim a HW guruem zde na foru ??


Jeste jednou, podivejte se na specifikace desky X470D4U2-2T ( kombinace s AMD Ryzen 3600 ), druha varianta o ktere jsem mluvil je, ze je mozny jit i cestou APU + klasicke desky.

Napovim: BMC Controller: ASPEED AST2500

Normalne to funguje u serveru uz nekolik desitek let a nechapu, proc by to zde fungovat nemohlo.

A nemyslim si, ze nesmysl je resit ECC u Ryzenu, kdy unregistered udimm ecc by mel fungovat.

Jde videt Kine, ze presah pres desktopy rozhodne nemas, ale i tak jsem chtel radu, protoze otazka byla genericka, ktera se vztahuje i na desktopy a tam jsem ocekaval, ze by si mi mohl dobre poradit.

P.S. deska je stejne uATX (micro), ta se do mATX (mini) skrine nevejde :D Nesnasim to nazvoslovi..
Naposledy upravil muhaha dne 30. 10. 2019 14:36, celkově upraveno 2
muhaha
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eLzyx 30. 10. 2019 14:33

muhaha píše:3400GE je snad jen pro OEM trh, ne?

ECC u 3600 by melo fungovat v unbuffered unregistred verzi, akorat nemuzu najit vhodneho kandidata na dual channel kit

všechny "GE" mimo Athlonů jsou jen pro OEM trh.

u těch ECC pamětí ... chápu, že je to takové domácí servřítko, ale já bych se toho nebál, vzal bych co je dostupné, fungovat by to mělo. Řeším podobnou záležitost s R5 Pro 2400GE + 2x8GB ECC unbuff., to co je v compatibility listu je prakticky nesehnatelné, tak tam šoupnu "Kingston for HP".

btw - nezvažoval jsi vzít spíše nějakého Epyca od Supermicro?
https://www.itage.cz/zbozi/id-1635711_S ... SDV4CLN4FO

imho to vyjde levněji jak ten Asrock + R5 3600. Plus máš možnost osadit registrované paměti ...
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod muhaha 30. 10. 2019 14:46

Tady je nejakej clanek o dostupnosti 32G UDIMMU
https://www.anandtech.com/show/14680/32 ... mms-listed

Nejbliz asi:
https://www.samsung.com/semiconductor/d ... 43MB1-CTD/

GE PRO jsou nesehnatelny, klidne bych sel cestou R5 Pro 3400GE + levnejsi deska + mensi ram, jenze to je nerealne sehnat. Ano, existuje 3400G, ale to uz radeji sahnu po R5 3600, ikdyz tam bude o trochu vyssi spotreba.

smicro s epycem3000 nema 10G NIC a jde to pres 20k KC, pak je tam asrack s epycem3251 (EPYC3251D4I-2T) , kterej je za 19k KC a pak je tam smicro s D-1541, ale ten neni uplne vykonej, vsechno to jsou palby.

Treba https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cp ... 51&id=3583 mi prijde trochu slaby ( 8c/16t ) oproti R5 3600 (6c/12t)
Naposledy upravil muhaha dne 30. 10. 2019 14:53, celkově upraveno 1
muhaha
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 30. 10. 2019 14:49

Tak pozor. Na toto musim reagovat.

V samem uvodu postu jako JEDINY ODKAZ uvadis odkaz na skrin nano-ITX formatu. Ja si troufam rici, ze (podle mne) snad ani neexistuje nano-ITX deska s x470 a grafikou na desce. Proto jsem danou desku, na niz ses navic ani neobtezoval dat link, podle nazvu uz ani NEVYHLEDAVAL. Proc? No protoze ITX serverova deska se separatni grafikou mi proste a jednoduse neni znama. Nerikam natvrdo ze "does not exist" ... pouze rikam, ze mi neni znama.

A tudiz z toho vyvozuji, ze v ITX formatu + ve skrini bez slotu na grafickou kartu + v kosiku / vypisu komponent bez graficke karty je jedinou moznosti => APU. A jsme tam, kde jsme.


Kazdopadne - s tim, ze sis sam nevsiml ze deska je VELKA a do male skrine ji stejne nenacpes bez pily a kladiva ... s tim jsem fakt nepocital. Neni to o (ne)presahu, je to o mnozstvi casu, ktere clovek tomu foru (samozrejme pri praci) venuje.


//prispevek byl upraven.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod meda2016 30. 10. 2019 14:53

@muhaha -Já bych problém viděl v odkazu tvé skříně, neboť je to mini-ITX
https://streacom.com/products/f1cws-evo ... cification
...kdežto deska X470D4U2-2T je micro-ATX
https://www.asrockrack.com/general/prod ... ifications
......ááááááááááááááá....sprintuji pomalu, že, Kine
Naposledy upravil meda2016 dne 30. 10. 2019 17:22, celkově upraveno 1
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 30. 10. 2019 14:56

No jo ... prave kvuli te ITX skrini (viz muj predesly post) jsem to napsal, jak jsem to napsal. Holt prace hodne, casu malo ... a detailne jsem ty komponenty vubec nezkoumal.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eLzyx 30. 10. 2019 14:58

muhaha píše:GE PRO jsou nesehnatelny, klidne bych sel cestou R5 Pro 3400GE + levnejsi deska + mensi ram, jenze to je nerealne sehnat. Ano, existuje 3400G, ale to uz radeji sahnu po R5 3600, ikdyz tam bude o trochu vyssi spotreba.

smicro s epycem3000 nema 10G NIC a jde to pres 20k KC, pak je tam asrack s epycem3251 (EPYC3251D4I-2T) , kterej je za 19k KC a pak je tam smicro s D-1541, ale ten neni uplne vykonej, vsechno to jsou palby.


já sehnal PRO 2400GE na ebayi za 2,7kkč. Měl jich tam kotel. 3400GE jsem ani nezkoušel hledat, protože to stejně není ZEN2 jako R5 3600.

To Smicro je za 12, 10G nic se dá nacpat do slotu. Pravda je, že pak jsi v pytli s další rozšiřitelností. Ale to je u ITX je skoro vždycky.
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 30. 10. 2019 15:00

Do slotu v te odkazovane krabicce nedas nic, divej:

Obrázek
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eLzyx 30. 10. 2019 15:11

Ah, jsem na mobilu, jsem tu krabici moc nezkoumal
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 30. 10. 2019 15:15

Jj, z toho pak vznikaji ta nedorozumeni. :D
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod muhaha 30. 10. 2019 16:15

eLzyx píše:já sehnal PRO 2400GE na ebayi za 2,7kkč. Měl jich tam kotel. 3400GE jsem ani nezkoušel hledat, protože to stejně není ZEN2 jako R5 3600.


z ciny?

Nasel jsem 32G UDIMM ( M391A4G43MB1-CTD ) - 6500 Kc
skrin hold budu muset vymenit, nebo to nejak jinak vymyslet :hm
muhaha
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků