Chybajuce nastavenia vo Firefox

Online komunikátory, VoIP, webové prohlížeče, e-mailové klienty

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Dreamer 8. 11. 2019 23:33

Hladam tieto moznosti vo Firefox, ktore mi chybaju po prechode od Avant Browser.

Je to mozne pomocou rozsireni alebo skrytych nastaveni?

1) Otvorenie noveho tabu vzdy vedla aktualneho tabu, napr. Ctrl+T, zatial to riesim duplikovanim tabu, ale neviem ci to ma vlastnu klavesovu skratku.

2) Zmena zoom po 5% klavesovymi skratkami (len text, nezvacsovat obrazky).

3) Jednoklik na aktualny tab prepne na posledny pouzity tab, prip. klavesova skratka.

4) Multi-highlight, mal to Avant Browser, oznacim text kde su napr. 3 slova, kliknem "highlight" a najde a oznaci vsetky slova jednotlivo 3 farbami na celej stranke - taktiez moznost zadat vlastne slova.

5) Ak mam vela tabov, tak sa pri prvom spusteni nenacitaju vsetky, nacitavaju sa po jednom, az po kliknuti na tab, chcel by som, aby sa nacital aspon 1 tab vedla, prip. 2 napravo a 1 nalavo, teda ak ho prepnem, tak by uz bol nacitany.

6) Vyhladavanie bez diakritiky, ak zadam napr. "temy", najde to text "témy" na stranke, dokaze to Chrome a FreeCommander (ako moznost).

7) "Set these tabs aside" - skvela funkcia "stareho" Edge, novy to nema a mozno ani mat nebude, funkcia presunie vsetky taby "vedla", takto je mozne vytvorit skupiny roznych tabov, sessions. Nemusi to fungovat rovnako, ale chcel by som vybrane taby nejak presunut / ulozit do skupiny a potom ich obnovit, ale jednym kliknutim, ako v Edge, prip. par kliknutiami.

Dakujem.
Dreamer
Dreamer
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod r34ktor 9. 11. 2019 10:28

Dreamer píše:1) Otvorenie noveho tabu vzdy vedla aktualneho tabu, napr. Ctrl+T, zatial to riesim duplikovanim tabu, ale neviem ci to ma vlastnu klavesovu skratku.

about:config > nastavit browser.tabs.insertAfterCurrent a browser.tabs.insertRelatedAfterCurrent na true

Dreamer píše:2) Zmena zoom po 5% klavesovymi skratkami (len text, nezvacsovat obrazky).

Zoom Page WE

Ctrl+9 přepíná režim (full/text), Ctrl++/- zoomuje

Dreamer píše:3) Jednoklik na aktualny tab prepne na posledny pouzity tab, prip. klavesova skratka.

Ctrl+Tab

Dreamer píše:4) Multi-highlight, mal to Avant Browser, oznacim text kde su napr. 3 slova, kliknem "highlight" a najde a oznaci vsetky slova jednotlivo 3 farbami na celej stranke - taktiez moznost zadat vlastne slova.

Search and Highlight

Dreamer píše:5) Ak mam vela tabov, tak sa pri prvom spusteni nenacitaju vsetky, nacitavaju sa po jednom, az po kliknuti na tab, chcel by som, aby sa nacital aspon 1 tab vedla, prip. 2 napravo a 1 nalavo, teda ak ho prepnem, tak by uz bol nacitany.

Nelze. Můžeš pouze nastavit načtení všech panelů (about:config > browser.sessionstore.restore_on_demand > false).

Dreamer píše:6) Vyhladavanie bez diakritiky, ak zadam napr. "temy", najde to text "témy" na stranke, dokaze to Chrome a FreeCommander (ako moznost).

Zatím neumí. Viz https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=202251

Dreamer píše:7) "Set these tabs aside" - skvela funkcia "stareho" Edge, novy to nema a mozno ani mat nebude, funkcia presunie vsetky taby "vedla", takto je mozne vytvorit skupiny roznych tabov, sessions. Nemusi to fungovat rovnako, ale chcel by som vybrane taby nejak presunut / ulozit do skupiny a potom ich obnovit, ale jednym kliknutim, ako v Edge, prip. par kliknutiami.

MySessions
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dreamer 9. 11. 2019 16:54

Dakujem.

1) Toto funguje bezchybne.

2) Nejde mi tam nastavit 115%, ani zoomovat po 5%.

3) Ctrl+Tab mi nefunguje, prepina na dalsi tab, mozno som to niekde zmenil, ale aj tak by som radsej chcel klik na aktualny tab, alebo mozno rozsirenie, 1-klik na ikonu.

4) Funguje to, ale musim text skopirovat a vlozit ho tam, kliknut search, chcel by som nieco pre kontextove menu praveho tlacidla mysi, oznacim, stracim prave tlacidlo, kliknem na "Highlight" a hned mi oznaci slova, ak nie je nic vybrane, tak zobrazi okno kde zadam slova.

5) To je skoda, mam pocit, ze som o niecom podobnom cital, ale neviem o aky prehliadac islo.

6) Toto asi bude fungovat, ale ovladanie je take tazkopadne, oznacovat taby sa da len mysou, nejde klavesnicou sipkami a medzerou alebo Shift+sipkami rychlo oznacit taby.
Dreamer
Dreamer
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod r34ktor 9. 11. 2019 19:15

Dreamer píše:2) Nejde mi tam nastavit 115%, ani zoomovat po 5%.

Lze. Stačí to nastavit:
ZoomPageWE.png
ZoomPageWE.png (17.42 ) Zobrazeno 13043 krát

Dreamer píše:3) Ctrl+Tab mi nefunguje, prepina na dalsi tab, mozno som to niekde zmenil, ale aj tak by som radsej chcel klik na aktualny tab, alebo mozno rozsirenie, 1-klik na ikonu.

Záleží na nastavení předvolby browser.ctrlTab.recentlyUsedOrder. Pokud je true, přepne na předchozí používaný, pokud false, tak na následují v řadě.

Osobně práci s taby řeším gesty myši - Gesturefy.

Dreamer píše:4) Funguje to, ale musim text skopirovat a vlozit ho tam, kliknut search, chcel by som nieco pre kontextove menu praveho tlacidla mysi, oznacim, stracim prave tlacidlo, kliknem na "Highlight" a hned mi oznaci slova, ak nie je nic vybrane, tak zobrazi okno kde zadam slova.

Vyhledávání více slov používám jen zřídka, takže mi to stačí. U jednoho slova lze zvýraznění při hledáni pomocí Ctrl+F nastavit pomocí předvolby findbar.modalHighlight > true.

Dreamer píše:6) Toto asi bude fungovat, ale ovladanie je take tazkopadne, oznacovat taby sa da len mysou, nejde klavesnicou sipkami a medzerou alebo Shift+sipkami rychlo oznacit taby.

Obvykle ukládám celé okno, což je otázka čtyř kliků myší.

PS: Pokud ti doporučená rozšíření nevyhovují, musíš se svépomocí poohlédnout po jiných.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dreamer 9. 11. 2019 20:12

2) OK, uz to funguje, nevedel som nejak najst nastavenia.

3) Ja chcem ale Ctrl+Tab na normalne prepinanie, potreboval by som len prepinanie medzi dvoma poslednymi tabmi, bud ten klik na tab, alebo jedna klavesova skratka.

4) OK, toto trochu pomoze, chyba mi ale moznost oznacit text len mysou, bez klavesnice, takze nieco pre kontextove menu.

6) V Edge je to 1 klik mysou, obnovenie 2 kliky, aj ked sa nedaju vyberat taby, vzdy ulozi vsetko.

Dakujem za vsetky tipy, ja som hladal aj sam, par veci ktore som hladal som nasiel, ale nebolo to lahke, preto som sa pytal, ak ma niekto funkcne a overene rozsirenia, tak je to rychlejsie.

-- 9. 11. 2019 20:14 --

Nepozna este niekto clanok, v CZ/SK/EN, kde by boli uzitocne rozsirenia, alebo/a skryte nastavenia pre Firefox? Mozno tam by som nasiel nejake odpovede a tiez nejake nove inspiracie.
Dreamer
Dreamer
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dreamer 10. 11. 2019 15:34

Este hladam toto:

8) TTS / citanie textu stranky - poziadavky (hlavne su oznacene hviezdickou, ostatne su menej dolezite):
* slovencina, cestina, anglictina
* moznost nastavenia rychlosti citania
- auto-detekcia jazyka
- citanie od pozicie kurzora, alebo citanie textu aj za oznacenou castou, ako v Edge (aby nebolo potrebne oznacovat cely text)
Dreamer
Dreamer
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dreamer 11. 11. 2019 18:53

5) Nacitanie dalsieho tabu som si vyrobil pomocou HotkeyP.

Ja prepinam taby pomocou naklonu kolieska vlavo/vpravo, ale je mozne pouzit akukolvek mysiu alebo klavesovu skratku:

Klavesova skratka: Mouse Right (alebo ina skratka)
Prikaz: Macro to active window
Parametre: \ctrldown.\pagedown\ctrlup\ctrldown.\pagedown\ctrlup\ctrldown.\pageup\ctrlup firefox.exe

Podobne je mozne spravit nacitanie aj dvoch tabov napravo a tiez tabu nalavo.
Dreamer
Dreamer
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod r34ktor 11. 11. 2019 21:15

Dreamer píše:3) Ja chcem ale Ctrl+Tab na normalne prepinanie, potreboval by som len prepinanie medzi dvoma poslednymi tabmi, bud ten klik na tab, alebo jedna klavesova skratka.

Ctrl+Tab funguje, ale chce to grif - pokud Ctrl po stisku Tabu držíš, zobrazí se nabídka s posledními šesti použitými taby, jestliže Ctrl v okamžiku stisku Tabu pustíš, dojde k přepnutí na předchozí použitý panel bez zobrazení nabídky.

Dreamer píše:4) OK, toto trochu pomoze, chyba mi ale moznost oznacit text len mysou, bez klavesnice, takze nieco pre kontextove menu.

Z bezpečnostních důvodů nemohou webext rozšíření přistupovat k interním funkcím prohlížeče. Přidání Ctrl+F do kontextového menu doplňkem tedy není možné (leda by tak učinily přímo vývojáři FF). Řešením je přidání tlačítka Najít na stránce na lištu. Myší pak označíš text a stiskem příslušného tlačítka aktivuješ hledání.

Dreamer píše:6) V Edge je to 1 klik mysou, obnovenie 2 kliky, aj ked sa nedaju vyberat taby, vzdy ulozi vsetko.

V nastavení lze přepnout z výchozího výběru všechny taby ve všech oknech na všechny taby v aktuálním okně. Uložení aktivního okna pak zabere dva kliky.
MySessions.png
MySessions.png (5.52 ) Zobrazeno 12699 krát

Dreamer píše:Nepozna este niekto clanok, v CZ/SK/EN, kde by boli uzitocne rozsirenia, alebo/a skryte nastavenia pre Firefox? Mozno tam by som nasiel nejake odpovede a tiez nejake nove inspiracie.

Nejlepší stránka s tipy a triky pro Firefox, co znám, je ghacks.net.

Přehled některých about:config položek najdeš zde: http://kb.mozillazine.org/About:config_entries

Zbytek je třeby dohledávat ve specializovaných článcích a po fórech. Pár dalších tipů např. zde: https://www.maketecheasier.com/28-coole ... ig-tricks/.

Dreamer píše:Este hladam toto:

8) TTS / citanie textu stranky - poziadavky (hlavne su oznacene hviezdickou, ostatne su menej dolezite):
* slovencina, cestina, anglictina
* moznost nastavenia rychlosti citania
- auto-detekcia jazyka
- citanie od pozicie kurzora, alebo citanie textu aj za oznacenou castou, ako v Edge (aby nebolo potrebne oznacovat cely text)

Mě stačí TTS integrované v režimu čtečky (F9). Ovšem potřebné jazyky je nutno dodat ručně jak jsem popisoval zde: viewtopic.php?p=12123591#p12123591.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dreamer 12. 11. 2019 18:29

3) Ja som to niekde zmenil, uz som to nasiel browser.ctrlTab.recentlyUsedOrder, ale aj tak by som potreboval nieco pre mys, hladal som a nasiel som to: https://addons.mozilla.org/en-US/firefo ... tabtoggle/ - prida tlacidlo, ktore prepina medzi dvoma poslednymi tabmi, je to vazne uzitocne.

4) To by slo, ak by to bolo aj v kontextovom menu, ale neviem nikde najst take rozsirenie, vsade je nutne manualne oznacovat jednotlive slova, alebo ked napisem 3 slova, najde sa iba presna fraza, ja chcem nieco ine.

Vysvetlim to na priklade, oznacim text "jeden dva tri", kliknem oznacit, oznaci sa text "jeden dva tri" 3 roznymi farbami a ak je na stranke samostatne slovo "jeden", oznaci ho vsade na stranke rovnakou farbou, podobne slovo "dva" a "tri".

6) Nie je to aj tak ono, budem hladat nieco ine, zatial na to pouzivam Edge a 3 prehliadace, kde mam rozne veci.

8) Tak uz je opat vo Firefox Read Aloud, aj ked pozmenene, ale to zakladne tu funguje, rychle citanie, takze to mi staci, nasiel som este par inych, tak ich vyskusam.

EDIT: Nasiel som toto: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/pericles

Dokaze citat celu stranku bez oznacovania a preskakovat vety, aj zvysit rychlost, ale nevie automaticky prepinat jazyky.

Dik za odkazy na tipy, pozriem si to neskor.
Dreamer
Dreamer
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dreamer 22. 11. 2019 16:58

Dnes uz opakovane, zrejme po automatickom nainstalovani aktualizacie, boli rozhadzane otvorene taby, polozky v paneloch, zla velkost okna.

Nastastie som nasiel sposob ako to opravit, staci zatvorit FF a znova otvorit a zrazu je vsetko tak ako bolo predtym, ale preco sa to vobec deje?
Dreamer
Dreamer
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod r34ktor 23. 11. 2019 10:33

Dreamer píše:Dnes uz opakovane, zrejme po automatickom nainstalovani aktualizacie, boli rozhadzane otvorene taby, polozky v paneloch, zla velkost okna.

Až se to stane příště, udělej screenshot. Ze slovního popisu není příliš zřejmé, co se vlastně děje.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dreamer 23. 11. 2019 19:34

Screenshot nepomoze, ale mozno by to mohlo byt synchronizaciou, po automatickej aktualizacii sa mozno pouzije cast nastaveni zo stavu, ked som robil synchronizaciu, ale nove addony a taby sa pouziju aktualne, iba nie su usporiadane.

Vyskusam to synchronizovat teraz, ale mam obavu, ze po aktualizacii si zmenu nevsimnem a rozhodia sa mi aj tie spravne nastavenia.

Popisem este co sa stalo:
- velkost okna bola ina, uzsia
- otvorili sa taby so vsetkymi addon-mi, ktore mam nainstalovane, ako keby boli prave nainstalovane
- vsetky otvorene taby boli rozhadzane, tie nalavo boli napravo a naopak a navyse este viac poprehadzovane
- ikony addon-ov boli napravo od panela s adresou, ja som ich mal nalavo

Teraz som si nstavil, aby sa program neaktualizoval automaticky, takze budem vediet kedy sa to stane, ale neviem z akeho dovodu sa to deje, myslim ze za to moze synchronizacia.
Dreamer
Dreamer
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ansam 24. 11. 2019 06:07

Firefox - Nástroje - Možnosti - Sync
- odstráňte pripojené ďalšie zariadenia
Ansam
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dreamer 24. 11. 2019 12:43

Ansam - dakujem, snad to pomoze.
Dreamer
Dreamer
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dreamer 28. 11. 2019 16:33

Tak riesenie od Ansam pomohlo ciastocne, uz sa neotvorili taby jednotlivych rozsireni, ale to ine okno, ine nastavenia a rozhadzane taby su stale, opat pomoze zatvorenie a otvorenie Firefox-u, pripominam ze pouzivam portable verziu.

Vysla dnes vobec nova verzia? Mam verziu 70.0.1 64-bit, ale stranky Firefox su neprehladne, neviem najst aktualnu verziu, datumy, mam v priecinku Mozilla Firefox subor FirefoxPortable.exe a podpriecinku App su aj dva priecinky - Firefox a firefox64, zda sa mi, akoby niekedy pri spusteni sa spustila ina verzia s inymi nastaveniami.

Tu su screenshoty, nie cele okna, bolo by to zbytocne, je tu vidiet rozdielnu velkost, poziciu ikon, chybajuce hlavne menu, bookmarks bar a taby su zoradene akoby opacne a este nejake chybaju, su na inych poziciach, chyba aj tema vzhladu. Rozdielnu velkost - sirku je vidiet az po zvacseni na 100%.

ff-nespravna-verzia-Screenshot_11282019_155839.png

ff-spravna-verzia-Screenshot_11282019_160104.png
Dreamer
Dreamer
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků