instalace win10 konflikt UEFI/legacy

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 10

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod funnyman707 21. 11. 2019 20:29

Dobrý den, snažím se nainstalovat čistou instalaci win10 na dell vostro 14 5000

Mám připravenou bootovací flashku pomocí Rufus s GPT a "UEFI (ne csm)". Pokud nabootuju z flashky, ukáže se hláška
Kód: Vybrat vše
ERROR: LEGACY BOOT OF UEFI MEDIA
This drive can only boot in UEFI mode.
It can not boot in BIOS/Legacy mode
(...)

Když flashku naformátuju jako MBR, instalace se spustí, ale instalátor mi nedovolí použít nově vytvořený oddíl, protože je to GPT oddíl a on může instalovat jen MBR.

Nechci převádět HDD na MBR.

Poradíte prosím jak z toho ven?
funnyman707
Junior

Odeslat příspěvekod polda 21. 11. 2019 20:45

Nemusíš, hod dotaz na google. Tam najdeš odpověď. Já už si to přesně nepamatuji co kde přepíšeš.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 21. 11. 2019 20:49

V BIOSu musíš povolit UEFI boot a zakázat CSM.
Teď to je nastavené obráceně.
A pak samozřejmě vyčistit systémový SSD.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod funnyman707 24. 11. 2019 21:29

@polda
jistě. našel jsem mnoho odpovědí, ale nic z toho mi nefunguje. Proto se ptám tady.

@milanr1
v BIOSu je povolené UEFI, povolené boot custom legacy rom, CSM nikde v biosu není.

Podle mnoha návodů musí být flashka formátovaná jako FAT32. Soubor install.wim, který je součástí toho windows isa, má ale 4.2GB a na FAT32 se nevejde (asi proto mi RUFUS neodovoluje formátovat jinak než jako NTFS). zkoušel jsem návod https://www.tenforums.com/tutorials/118 ... n-4gb.html, jenže z nějakého důvodu diskpart nedokáže vytvořiit druhou primary partition...

stále nevím jak na to
funnyman707
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 24. 11. 2019 21:55

Osobně bych začal tím, že si připravíte instalační médium přes originální MS nástroj Media Creation Tool
https://www.microsoft.com/cs-cz/softwar ... /windows10

Tím předejdete všem potenciálním problémům, které mohly nastat při nevhodné přípravě média a instalačního zavaděče. Pro instalaci na GPT oddíl musí být v BIOS/EFI povolena volba UEFI boot.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod funnyman707 24. 11. 2019 23:07

Přes Media Creation Tool jsem to zkusil poprvé, flashku to naformátovalo na GPT/NTFS a nakopírovalo to na ní ISO. Poté jsem to zkusil přes Rufus, přičemž to flashku naformátovalo úplně stejně a se stejným výsledkem.
Jak píšu v předchozím příspěvku, v BIOSu (je to samozřejmě EFI, jen jsem zvyklý na Bios...) je povolené UEFI, povolené boot custom legacy rom, CSM nikde v biosu není.

Já jsem měl vše připravené správně, nevím proč to nefunguje...
Dočetl jsem se, že starší notebooky neumí instalovat z NTFS oddílu na GPT. Zkusil jsem stáhnout windows 10 verzi z roku 2017, která se vejde na FAT32 oddíl, a zkusím to nainstalovat z ní...

-- 24. 11. 2019 23:32 --

nakonec se mi to podařilo. pokud se to někomu bude hodit, pak takto:
1. změnil jsem v EFI boot z UEFI na Legacy
2. nastavil jsem USB Flash jako první volbu při bootu
3. nabootoval jsem Linux a přes gparted jsem na HDD smazal všechny oddíly a nainstaloval MBR tabulku
4. Stáhnul jsem přes Fido skript spuštěný v Powershellu starší verzi windows, konkrétně 1607
5. Přes Rufus jsem windows ISO nahrál na flashku, zformátovanou jako FAT32 s MBR
6. Nainstaloval jsem Windows. Automaticky se aktivovaly dle motherboardu a začaly postupně stahovat aktualizace...

-- 25. 11. 2019 07:08 --

bohužel se mi nepodařilo splnit původní požadavek na zachování GPT. Jak jsem zjistil, je k tomu třeba na tomto stroji update EFI, který ale v tomto případě nelze udělat z linuxu, jen z windows, a to jsem zjistil ve chvíli, kdy už oddíl s windows neexistoval. Instalace upadte EFI ze standalone systému se mi zdála složitější než tam dát MBR...
funnyman707
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 25. 11. 2019 10:24

Tos měl jednodušší si vytvořit nějakou jednoduchou WinPE flashku z které bys update UEFI provedl, než tohle celé laborování. Teď už to je ovšem jedno.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků