Porovnání SERVERů

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod hit.man 5. 12. 2019 23:29

Ahoj prosím o porovnání dvou serverů. Oba jsou ve stejné cenové relaci

1. varianta
Case: Supermicro MID-TOWER 500W zdroj + SUPERMICRO SC732 modul pro HDD
MB: Supermicro C246
Procesor: Intel Xeon E-2224 3,4Ghz +chladič
Paměti: Kingston DDR4 8 GB 2666Mhz
Řadič: Broadcom LSI MegaRAID SAS 9361-8i + Broadcom LSI CacheVault Accesorry kit LSICVM02

2. varianta řešení od HP ML30 Gen10 4108 Hot Plug
Procesor: Intel Xeon-S 4108 1,80 Ghz
Pamět: 1x 16GB DDR4 2666 Mhz
Diskový řadič.: HPE Dynamic Smart Array S1000i controller

Pro obě řešení budou stejné disky 4x6TB, Windows server 2019. Chtěl bych poradit kterou variantu zvolit a proč. Co jsem měl možnost vyčíst tak 1. varianta má "rychlejší" řadič. Poznám to?

Díky moc za reakce.
hit.man
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 6. 12. 2019 00:41

To neni zdaeka jedina odlisnost. Co na tom vse pojede?
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hit.man 6. 12. 2019 07:26

Server bude sloužit jako uložiště souborů, správa uživatelských účtů a provoz sítového CAD programu včetně databáze jeho velikost je cca 25GB. Časem by se na server hodil nějaký informační systém. Jde mi to jestli jít cestou HP nebo vzít "skládaný" server.
hit.man
Junior

Odeslat příspěvekod eLzyx 6. 12. 2019 08:16

zajímaví "soupeři". 4C/4T vs 8C/16T.
Budeš to mít postavené na virtualizaci, nebo to všechno chceš realizovat jedním OS?
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 6. 12. 2019 08:56

A další věcí pak budou ještě záruční podmínky!
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hit.man 6. 12. 2019 09:44

Bude vše řízeno jedním OS. U druhé varianty je záruční servis včetně výměny Hardwaru do 24 hodin. U první varianty je to od místní firmy. Garantují také servisní zásah do druhého dne netuším ale ještě jestli včetně výměny hadwaru, ale předpokládám, že když nebude skladem tak to bude delší. Na obě varianty mám 3 roky.
hit.man
Junior

Odeslat příspěvekod eLzyx 6. 12. 2019 13:24

no, jestli ty Windowsy budou "Standard", tak bych nad tou virtualizací popřemýšlel. Je v ceně licence, i se dvěma licencemi na virtuální mašiny.
Jestli Essentials, tak to holt musí obsloužit jeden OS.
Každopádně bych vzal to HP.
1. záruka a její uplatnitelnost
2. více vláken
3. více ram

na ty řadiče jsem moc nekoukal, rychlostí bych se příliš nevzrušoval, stejně tě bude omezovat "plotna".
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 6. 12. 2019 16:44

Mistni firma kdyz si nebude vedet rady se zavadou, jsi 30dnu bez serveru. Do toho by sel leda sebevrah. (!) Zbytek pise kolega, 100% souhlas.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hit.man 6. 12. 2019 20:59

Chlapy moc děkuji za rady. Půjdeme cestou HPE.

Ještě poslední dotaz ohledně rozšiřitelnosti HPE. Kdybychom měli zaplněné všechny porty obsazené HDD a chtěli zakoupit do serveru další SSD disky třeba na provoz CAD databáze a neměli volný řadič, lze do serveru koupit nějaký řadič který dát do PCIE?
hit.man
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 6. 12. 2019 21:31

To záleží na konfiguraci serveru; obrátil bych se s tímto dotazem přímo na prodejce serveru, popř. na podporu HP. Některé servery NEMAJÍ možnost rozšíření o další řadič.

Pokud se bojíš o volné místo, šel bych cestou externího diskového pole už od začátku, předpokládám, že to co budete kupovat je max. 2U stroj = nijak zázračné možnosti pro případné rozšíření.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hit.man 6. 12. 2019 22:28

Do HPE jsem nestihl dnes zavolat zkusím to v pondělí.

Jak by vypadala cesta externího diskového pole?

Co to je 2U stroj?
hit.man
Junior

Odeslat příspěvekod eLzyx 6. 12. 2019 22:36

máš servery v klasickém Tower provedení (jako PC), pak do racku, a podle toho jak jsou vysoké se označují 1U, 2U, 3U.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Rack_unit
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 7. 12. 2019 03:31

Na cestě s externím diskovým polem není nic složitého. Hodně zjednoduššeně, koupíš (klidně) 1U server s požadovaným výkonem a parametry s příslušným řadičem pro disková pole, a k tomu diskové pole s požadovanými parametry. Vše napícháš do racku, propojíš kabeláž, nabootuješ server do nastavení RAID řadiče, zinicializuješ disky a vytvoříš si RAID pole dle vlastních požadavků. Po dokončení konfigurace RAID pole a řadiče nastavíš BIOS serveru (hlavně boot z ext. disku). Nainstaluješ hypervizor / OS ...
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Chipoun 7. 12. 2019 06:36

To diskové pole mě zajímá....

Máš nějaký tip na konkrétní produkty?

Protože servery vybírá cca v ceně stolního PC a přijde mi, že diskové pole bývají od 150k výš...
Chipoun
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod milsimr 7. 12. 2019 08:42

Zmínku o ceně jsem tu nikde nenašel, ale je snad jasný, že nový diskový pole / drive bay zadarmo nebude, obzvlášť pokud na tom chce mít důležitá firemní data (viz níže) a hlavně, pokud to má být k něčemu.

A je též několik možností (co mne aspoň v tuto dobu z hlavy napadají). Otázka je, kolik na to jako firma mají budget, jakou požadují kapacitu, jak chtějí během následujících několika let řešit otázku záruky a supportu (NBD = ano / ne?), ale hlavně jde o to, na kolik cení dat, která se tam budou ukládat.

V prvním postu tazatel zmiňoval 4x 6 TB disky; na tom postavíš maximálně RAID 5. Pokud na tom chtějí mít opravdu důležitá data (a zde nechť se každý zamyslí nad tím, co mohou stát firemní CAD data o velikosti xy GB), tak bych se spokojil až s RAID 6, ideálně v konfiguraci s jedním hot / dvěma spare diskem(y). Čirou náhodou jsem koukal na specifikace toho řadiče (HPE Dynamic Smart Array S100i nikoliv S1000i), tak ten umí akorát RAID 5, RAID 6 nikoliv ... SW RAID k tomu.

https://h20195.www2.hpe.com/v2/getdocument.aspx?docname=a00019427enw

Toto dneska určitě nechceš, takže stejně budou muset pořídit minimálně lepší interní řadič tak jako tak... proč to teda neudělat pořádně, když už?

Co se tedy možností samotných týče, s Enterprise grade HP jsem prozatím nepracoval, měli jsme prozatím lepší ceny vždy od DELLu, tudíž produkty HP opravdu komentovat nebudu. Když to ale zkusím sepsat trochu obecněji, pak:

1. Fungl nové drive array / shelf / bay od HP; asi nebude úplně levná záležitost.
2. DIY řešení na míru, postavené své pomocí; za předpokladu, že si tomu ve firmě budou sami dělat support, tak i toto by mohla být shůdná cesta. Koupit nějakou 2/3/4U rack case od SuperMicro (dle požadovaných pozic pro HDD) a vše si svépomocí poskládat a postavit na míru. Znamená to mj., mít bokem na skladu vždy pár náhradních disků a ideálně jeden náhradní řadič též.
3. Second-hand / refurbished / repasovaná disková pole (NetApp, DELL, HP, .... po internetech se toho válí hafo) + dokoupit akorát disky a do serveru příslušný řadič.

Pokud bys chtěl poradit nějaký konkrétní produkty mimo rámec této diskuze, tak napiš SZ, minimálně nutno vědět jestli SFF / LFF a počet pozic pro disky.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků