Swift 1 s 500GB SSD - půjde to?

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod dockalacek 23. 12. 2019 10:40

Ahoj,

mám takový drobný předvánoční dotaz - je tu někdo, kdo má Acer Swift 1 s N5000, a osadil jej 500GB SATA SSD M.2? Jo, vím o tom, že si Kin do toho svého pořídil MX500 v 500GB variantě, takže to zjevně funguje. Na YT je borec, který nahradil původní 128GB SSD Hynix 480GB Transcedem. Na lince Aceru mi tvrdili, že maximum, které lze osadit, je 256GB.

Já jsem koupil jako dárek pro přítelkyni WD Blue 500GB, ale některé diskuze na fóru Aceru mě vyděsily, že s ním systém nenaběhne, takže hledám útěchu a spásu tady. Z Alzy jsem objednal 500GB verzi, která dorazí dnes, ale pro sichr jsem objednal z CZC i jeho 250GB verzi, která dorazí v pátek. Problém je, že přítelkyně dorazí 28, takže doufám, že bude fungovat ta 500GB verze, protože na vrácení z Alzy moc čas nebude. CZC mám v Havlíčkově Brodě, Alzu v Jihlavě. Brod je blíž.

Můj dotaz zní, jestli je tady někdo, kromě Kina, kdo má ve Swiftu 1 500GB SSD? Nejvíc by mě potěšilo, kdyby se tu objevil někdo, kdo si tam dal přímo Blůčko. Ještě koketuju s myšlenkou objednat ten Crucial MX500, ale to už budu za magora, protože potřebuji a využiji jen jedno.

Jde o růžový Acer Swift 1 s N5000 a 128GB SSD. Zajímá mě, jestli se může stát, že má notebook alergii na určitou značku disku, skousne Crucial, ale WD Blue ne. Díky všem za odpovědi a hezké Vánoce.
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dockalacek 24. 12. 2019 11:03

Tak jsem gůglil a s největší pravděpodobností tam půjde, na fóru Aceru se někdo zmiňuje o tom, že Swift 1 s N5000 a 64GB eMMC osadil 1TB WD BLUE 3D SSD M.2, a jelo to. Má tam screen čerstvě nainstalovaného systému, kde má 920GB volných. Domnívá se, že důvod, proč Aceru doporučuje maximálně 256GB SSD, jsou teploty. Myslí si, že 1TB verze se bude mnohem víc zahřívat než 256GB.
Naposledy upravil dockalacek dne 24. 12. 2019 15:32, celkově upraveno 1
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 24. 12. 2019 11:22

Já upřímně nevidím žádný důvod, proč by to jet nemělo. Po stránce velikosti nevím, že by u M.2 (natož SATA) existovalo nějaké omezení. Tato a další podobná omezení padla snad již dávno.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 24. 12. 2019 12:20

Osobně mám s 1TB MX500. Funguje.

Promiň že jsem nebyl na telefonu, z práce jsem se vrátil dnes ve čtvrt na jednu ráno.

Žádné zahřívání nepozoruji, ačkoliv tedy chlazení jsem upravil. Pasta nahrazena tekutým kovem, plus dodělán celoplošný transfer tepla z chladiče procesoru do hliníkového šasí. Procesor od té doby nonstop plný boost.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dockalacek 24. 12. 2019 15:31

Díky, kluci. V pohodě, Kine, spíš bych se měl omluvit já, jen jsem potřeboval právě tohle ověřit a vzpomněl jsem si, že jsi před rokem zmiňoval, že máš Swiftíka s N5000, a v něm 500GB SSD.

-- 24. 12. 2019 15:40 --

milsimr píše:Já upřímně nevidím žádný důvod, proč by to jet nemělo. Po stránce velikosti nevím, že by u M.2 (natož SATA) existovalo nějaké omezení. Tato a další podobná omezení padla snad již dávno.


Jo, to zní hezky, ale IT je občas nevyzpytatelný. Když mi na lince Aceru řekli, že tam jde dát maximálně 256GB, myslel jsem, že je tam nějaký vnitřní omezení, třeba BIOSu, něco jako white listy, a SSD větší než 256GB systém prostě nepustí.

Já to mám zhoršený o to, že mi funguje obstojně jen pravá ruka, sám si nikam nezajedu, nic si nevylítám, takže jsem to potřeboval trefit na první dobrou. Doufám, že teploty budou OK, ten stroj není můj, je ještě v záruce a byl bych nerad, kdyby Acer neuznal záruku, protože jsem použil větší disk než připouštějí specifikace.
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 24. 12. 2019 16:19

Whitelisty bych čekal možná u HP a ještě některých ne zcela úžasných výrobců; nicméně chápu, kam míříš.

Pro tyto případy můžu doporučit do alzy zavolat (ideálně), či napsat e-mail, vysvětlit okolnosti a domluvit se třeba na případné výměně za jiný disk, atp. Obzvlášť v období Vánoc se mi málokdy stalo, že by se s prodejcem nebylo možné rozumně domluvit. U konkurence jsem takto řešil RAM moduly po vydání 1st gen Ryzenu - kluci na prodejně ze mne byli nadšení, když jsem jim tam během dne snad 5x měnil jeden RAM kit za druhým. Kin na tom byl obdobně, když vyraboval celou pobočku kvůli platinum seasonicům, které do jednoho pískaly (pokud si to dobře pamatuju :D ). Takže tak.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dockalacek 24. 12. 2019 17:31

Jo, jasný. Problém je, že Alza je 35 km ode mě a jako vozíčkář tam jezdit nebudu, ale někdo z rodiny. Navíc jsem bral jedno standardní SATA Blůčko 250GB do notebooku (Aspire 3) pro naše. Proč z Alzy? Protože tenhle dárek pro Julču a pro naše mě napadl 22. prosince a Alza jako jediná nabízela doručení do druhého dne. Kdyby do toho Swiftu ta pětistovka nešla, objednal jsem ještě 250GB M.2 z CZC. Na Alze totiž emdvojková 250 nebyla skladem. CZC je v Brodě, cca 12 km ode mě. Nyní už vím, že by tam ta pětistovka na 90 % jít měla, ta 250 z CZC byla pro sichr, kdyby ji systém nedetekoval.

Doufám, že u toho Swiftu nejsou nějaký speciální šrouby, že se dovnitř dostaneme, brácha už měnil disk za SSD u Lenova v roce 2017, ale M2 nikdy. Když ten notebook zničíme, což se doufám nestane, koupím Julče novýho Swifta.

Tak jo, končím, jdeme na štědrovečerní večeři. Dobrou chuť a bacha na kosti (u nás vepřové a kuřecí řízky).
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 24. 12. 2019 22:07

Náh, nic speciálního by tam bejt nemělo. Mj., také jsem v teamu řízko žroutů :-)
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Oggi09 26. 12. 2019 14:21

Ahoj, taky se přidám s dotazem. Plánuju ženě koupit menší přenosný notebook a líbí se mi právě Swift 1 s potenciální výměnou SSD za větší. Podle toho co psal Kin viz viewtopic.php?p=12256462#p12256462
jsem pro Swift rozhodnutý protože co doporučí on, mi vždy fungovalo a udělalo přesně takovou službu.

Co mě zajímá, je to, jako variantu konfigurace ale koupit.

Zdali lze koupit úplně tu základní variantu (SF114-32-P9GY, má IPS) s 64GB eMMC a dát tam 500GB SSD, tzn. jestli opravdu obsahuje M.2 slot? Podle některých by to melo jít viz https://community.acer.com/en/discussio ... 2-sata-ssd, ale pokud mi to tu nekdo potvrdí bylo by to lepší :)

Mám v plánu tam dávat MX500 jak doporučuje Kin i ostatní viz třeba https://linustechtips.com/main/topic/10 ... t=12019110
Ale stejně mi vrtá hlavou, že varianta SF114-32-P4UP má ve specifikaci uvedeno 128GB PCIe NVMe SSD a varianta SF114-32-P1RE zase 128GB SSD M.2. Je možný, že Acer některé varianty vybavuje podporou NVMe a některé ne?

Taky by mě zajímalo jak to je se slotem pro další modul RAM, to jsem se taky nikde nedočetl.

Dík

F.
Oggi09
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 26. 12. 2019 14:44

Pcie tam není a ani tam nefunguje (u mne).
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Oggi09 26. 12. 2019 15:18

A mrknul by ses mi prosím jaký máš číslo daného porvedení? Např. NX.GXUEC.006

Dík
Oggi09
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 26. 12. 2019 15:25

Pokud na to nezapomenu...
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dockalacek 26. 12. 2019 16:02

Nechci kecat, ale myslím, že letos představili novou generaci Swiftů 1, které už mají SSD typu NVME, a to jak ve verzi 128GB, tak i 256GB, tam už si opravdu můžete pořídit NVME, ale opravdu to chce nějaký nepříliš horúci. Všimněte si, že možná ten kluk na fóru Aceru fakt nekecal. Acer doporučuje u Swiftu 1 maximálně 256GB SSD. Swifty 1 jsou jako jediný chlazený pasivně, větší SSD (512GB) nabízejí ve standardu až Swifty 3, které už jsou chlazené aktivně. 1TB verzi bych se bál osadit, ale chci věřit, že volbou 500GB SSD se nic neupeče, nevěřím, že 500GB SSD ve Swiftu 1 s N5000 bude mít nějak výrazně vyšší teploty. Co jsem se díval, tak Blue by mělo patřit mezi ty chladnější SSD..

Swift 1 s N5000 má paměťový modul (4GB) připájený napevno v desce, žádný volný slot tam není, takže paměť NEJDE rozšířit. U letošní generace ale najdete docela zajímavou novinku - Swift 1 s N5000, 8GB RAM a 256GB NVME SSD. Swifty 3 už by volný slot na RAM mít měly. U Swiftu 1 se s nějakou rozšiřitelností do budoucna nepočítá.

Volal jsem si přímo do Aceru, pokud při výměně nojbuk nijak nepoškodíte, záruku neztrácíte. Když by se ale náhodou stalo, že osazením 500GB disku po čase notebook zkolabuje (dost nepravděpodobné, ale teoreticky), nemusí uznat reklamaci. Jasně, asi vám nedokážou, že poškození notebooku způsobilo osazení většího disku, než doporučuje výrobce. Ano, při posílání na reklamaci můžete osadit zpátky původní disk, takže vám nic nedokážou, ale svědomí je kulva.

Tady je:

https://www.czc.cz/acer-swift-1-sf114-3 ... 46/produkt

A tady diskuze ode mě:

https://community.acer.com/en/discussio ... 14-32-p30s

Takže letošní nové Swifty, představené na podzim, už mají NVME SSD, ty starší SATA M.2
Naposledy upravil dockalacek dne 26. 12. 2019 16:27, celkově upraveno 1
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 26. 12. 2019 16:23

Tak tedy. Muj puvodni stroj je NX.GNKEC.001 a opravdu tam NVME nefunguje, zatimco drive 500GB a nyni 1TB MX500 zcela v pohode jedou.

-

Od rijna 2019 nicmene JSOU na trhu i modely s NVME SSD - nicmene i SATA M.2 tam funguje, takze MX500 pobezi. Navic to vypada, ze z toho vseho je pouze jeden jediny, bohuzel navic pouze v ruzove barve, ktery ma 8GB RAM. Presne to by byl ten, ktery bych si dnes ja koupil. Jde o model NX.GZLEC.004.

Tech 8GB RAM pameti je napevno pripajenych na zakladni desce a SSD je v M.2 slotu.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dockalacek 26. 12. 2019 16:31

A když jsi tam měl 500GB, upravoval si tehdy chlazení taky, nebo to bylo teplotně ok? A co tě vedlo k úpravě chlazení u 1TB verze? Myslíš, že je to o ústa nechat 1TB s továrním chlazením?

Pro něžné pohlaví je růžová ok, pro chlapy už méně, uznávám.
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků